Jump to content

TWIN Sim/Δύο κάρτες SIM με το ίδιο αριθμό κινητού


pryt4n1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόβλημα μπορεί να έχεις για τυχαίο λόγο π.χ. σου έπεσε στα νερά το τηλέφωνό και πλέον η σιμ δεν δουλεύει, λέω εγώ τώρα,

 

αν και η σιμ έχει μεγάλη φυσική αντοχή κάτι μπορεί να συμβει

 

έχω ακούσει από διάφορους να έχουν θέματα με σιμ

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε αυτό που λες, ίσα ίσα το αντίθετο νομίζω είναι. Αν σου χαλάσει η μια sim έχεις την 2η να κάνεις δουλειά.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εγω έχω ένα τέρας Μαχ3 7ιντσο για κύριο τηλ και ένα παλιό πολύ μικρότερο galaxy s4 για το περπάτημα....κλείνω το ένα,ανοίγω το αλλο, Vodafone twin sim
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο. Έχω 2 συσκευές και διπλή κάρτα και στα 2 νούμερα, cosmote και Vodafone. Τα έχω σετάρει έτσι που είναι εντελώς ίδια. Μέχρι και με πατέντα έχω και τα Viber και των 2 αριθμών και στα 2 τηλέφωνα. Όποιο δεν χρησιμοποιώ μπαίνει σε flight mode και ανοίγει το άλλο. Δεν είχα με αυτό το σύστημα κανένα πρόβλημα, τουλάχιστον 5 χρόνια τώρα. Και το θεωρώ απίστευτη ευκολία. Θα μου ήταν πλέον ίσως και περίεργο να χρειαζόταν να είμαι με μια συσκευή...

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λες, ίσα ίσα το αντίθετο νομίζω είναι. Αν σου χαλάσει η μια sim έχεις την 2η να κάνεις δουλειά.

 

Sent from my Galaxy S10e

Τι δουλειά θα κάνεις αφού πλέον δεν θα έχεις δύο σιμ λειτουργικές αλλά μια;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι θα έχεις την άλλη κάρτα. Τώρα ξαναδιάβασα τι έγραψες, και μάλλον δεν το κατάλαβα καλά νωρίτερα. Λογικά εννοείς ότι δεν θα έχεις πρόβλημα μέχρι να σου χαλάσει η μία, και δεν θα σου κάνουν αλλαγή στο ζεύγος χωρίς να μπεις στο νέο καθεστώς (multi sim). Συγνώμη.

Ας ελπίσουμε να είναι αρκετά ανθεκτικές οι παλιές..

Η αληθεια είναι πως δεν μου έχει χαλάσει από μόνη της sim ποτέ. Έχω κάνει αρκετές αντικαταστάσεις, αλλά κυρίως επειδή έκανα αυτή τη βλακεία που ξεκολλά το τσιπάκι και το κολλούσα πάνω σε sd για να μπει σε συσκευή που δεν παίρνει κανονικά και τα 2 ταυτόχρονα.

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

Με πάγιο δε συμφέρει. Αυτό που κάνει το πακέτο της κοσμοτε ελκυστικό είναι το πακέτο με την εφ άπαξ χρέωση.

Πόσο κοστίζει εφάπαξ;

Υπάρχει εφάπαξ στη multisim τη νέα;

 

Κι εγώ το ίδιο. Έχω 2 συσκευές και διπλή κάρτα και στα 2 νούμερα, cosmote και Vodafone. Τα έχω σετάρει έτσι που είναι εντελώς ίδια. Μέχρι και με πατέντα έχω και τα Viber και των 2 αριθμών και στα 2 τηλέφωνα. Όποιο δεν χρησιμοποιώ μπαίνει σε flight mode και ανοίγει το άλλο. Δεν είχα με αυτό το σύστημα κανένα πρόβλημα, τουλάχιστον 5 χρόνια τώρα. Και το θεωρώ απίστευτη ευκολία. Θα μου ήταν πλέον ίσως και περίεργο να χρειαζόταν να είμαι με μια συσκευή...

το Viber με κλώνο εννοείς το έχεις τον δεύτερο αριθμό κάθε φορά προφανώς, αλλά δεν βολεύει γιατί μπορεί να χάσεις μηνύματα έτσι, έχει τύχει άπειρες φορές στον αδερφό μου που αλλάζει το Viber σε δύο κινητά

 

κι εγώ δύο κινητά έχω με σχεδόν ίδιες εφαρμογές, αλλά το ένα είναι δικαρτο και τρέχει μόνο το Viber το εταιρικό, στο προσωπικό αντίστοιχα μόνο το προσωπικό, αν θέλω να έχω μια συνομιλία με κάποιον ανοίγω ομάδα και με τους δύο αριθμούς μου γιατί επίσης κι εμένα κλείνει το ίντερνετ από το ένα και ανοίγει στο άλλο

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η επιβεβαίωση της εκτίμησής μου ήρθε πολύ νωρίτερα. ΗΔΗ η TwinSIM έχει αφαιρεθεί από το μενού "υπηρεσίες κινητής" στα ιδιωτικά συμβόλαια, και στη θέση της μοστράρει ΜΟΝΟ η MultiSIM. TwinSIM υπάρχει πλέον μόνο στα εταιρικά συμβόλαια, καθώς και στα καρτοκινητά.

 

Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν. Να δούμε κιόλας για πόσο ακόμα θα λειτουργούν οι ήδη υπάρχουσες...

 

f02c9ccedd32095529a28b2eeb79b871.jpg

 

Έχουμε όμως δωρεάν περιαγωγή, ε; Μπρος στα κάλλη, τι ειν' ο πόνος (της τσέπης)!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Dead Poet

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση μια και αναφέρθηκε το θέμα..

έχω και εγώ twin sim, σε άλλη εταιρεία όμως και θα με ενδιέφερε να είχα το Viber και στις δύο συσκευές.

Τελικά, χωρίς πατέντα δεν γίνεται από ότι κατάλαβα, σωστά;

Μπορείς να το έχεις μόνο στη μία από τις δύο συσκευές; Εννοώ χωρίς πατέντες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Off topic. Το Viber μπορεί να έχει μόνο μια συσκευή τηλεφώνου (πρωτεύουσα) και όσες δευτερεύουσες θέλεις (tablet/pc). Το κόλπο είναι να κάνεις την δεύτερη συσκευή να φανεί ως tablet. Αυτό γίνεται ως εξής. Ενεργοποιείς developer settings, μπαίνεις μέσα και στην κατηγορία σχέδιο, ελάχιστο πλάτος, που είναι συνήθως ορισμένο στα 360dpi. Το αλλάζεις σε 680 προσωρινά, μικραίνουν τραγικά τα γράμματα κλπ, αλλά τρέχοντας το Viber το περνάει για tablet. Ενεργοποιείς κανονικά σκανάροντας τον qr code και στη συνέχεια το επαναφέρεις στα 360dpi. Δουλεύει κανονικά, χωρίς app cloning, και δεν χάνεις κανένα μήνυμα.

 

Το app cloning το χρησιμοποιώ όπως το έχει "native" η Samsung για να έχω και τον 2ο αριθμό μου. Ομοίως και στις 2 συσκευές.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Off topic. Το Viber μπορεί να έχει μόνο μια συσκευή τηλεφώνου (πρωτεύουσα) και όσες δευτερεύουσες θέλεις (tablet/pc). Το κόλπο είναι να κάνεις την δεύτερη συσκευή να φανεί ως tablet. Αυτό γίνεται ως εξής. Ενεργοποιείς developer settings, μπαίνεις μέσα και στην κατηγορία σχέδιο, ελάχιστο πλάτος, που είναι συνήθως ορισμένο στα 360dpi. Το αλλάζεις σε 680 προσωρινά, μικραίνουν τραγικά τα γράμματα κλπ, αλλά τρέχοντας το Viber το περνάει για tablet. Ενεργοποιείς κανονικά σκανάροντας τον qr code και στη συνέχεια το επαναφέρεις στα 360dpi. Δουλεύει κανονικά, χωρίς app cloning, και δεν χάνεις κανένα μήνυμα.

 

Το app cloning το χρησιμοποιώ όπως το έχει "native" η Samsung για να έχω και τον 2ο αριθμό μου. Ομοίως και στις 2 συσκευές.

 

Sent from my Galaxy S10e

Κατάλαβα, ευχαριστώ.

Δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία, αλλά ήθελα να ξέρω τι γίνεται.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

άλλο ένα, σορι,

[offtopic] μπορώ να το έχω σε δύο τάμπλετ;[/offtopic]

 

έπαιξε, ευχαριστώ πολύ!

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα, εχω twin sim cosmote W.U. Εχω καιρο να δουλεψω την δευτερη καρτα και σημερα που ξεχασα το κινητο στην δουλεια την εβαλα στο 1ο android κινητο μου και δεν την βλεπει, να εχει προβλημα το κινητο ή μετα απο πολυ καιρο ληγει τιποτα? καμια ιδεα?

 

Bρηκα ενα αλλο κινητο νεοτερο και παιζει η καρτα, αλλα το θεμα ειναι οτι αν καλεσω το νουμερο μου δειχνει κατελλημενο!

αλλες φορες επαιζε η δευτερη συσκευη που ανοιγε μετα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω twin sim cosmote W.U. Εχω καιρο να δουλεψω την δευτερη καρτα και σημερα που ξεχασα το κινητο στην δουλεια την εβαλα στο 1ο android κινητο μου και δεν την βλεπει, να εχει προβλημα το κινητο ή μετα απο πολυ καιρο ληγει τιποτα? καμια ιδεα?

 

Οι twin SIMs είναι ίδιες μεταξύ τους, επομένως δεν μπορεί να λήξει η μία μόνο.

Σιγουρέψου ότι έχει μπει καλά, και δοκίμασε και σε άλλο κινητό. Μπορεί να έχει χαλάσει, αλλά είναι ασυνήθιστο.

Link to comment
Share on other sites

Οι twin SIMs είναι ίδιες μεταξύ τους, επομένως δεν μπορεί να λήξει η μία μόνο.

Σιγουρέψου ότι έχει μπει καλά, και δοκίμασε και σε άλλο κινητό. Μπορεί να έχει χαλάσει, αλλά είναι ασυνήθιστο.

 

Αχ εκανα edit δεν σε ειδα.

Ναι παιζει σε αλλο κινητο, το θεμα ειναι οτι δειχνει κατελλημενο αν καλεσω απο το σταθερο το νουμερο μου!

αλλες φορες επαιζε η δευτερη καρτα οταν την ενεργοποιουσα, τι εγινε τωρα αλλαξε αυτο? :(

 

Ενταξει ειναι κατι θα κολλησε παιζει κανονικα!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να κάνεις μια κλήση από το δευτερο κινητό προς άλλο νούμερο.

Με το να καλεις το δικό σου προφανώς είναι κατειλημένο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδιά καλημέρα,ξέρετε αν η υπηρεσία παρέχεται κανονικά από τα καταστήματα Γερμανός, και πόσο κοστίζει; ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε συμβόλαιο είναι η ίδια εφάπαξ χρέωση?ψάχνω να βρω την υπηρεσία και με βγάζει σε μια άλλη την multi sim με 5€ τον μήνα η κάτι τέτοιο...
Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια εφάπαξ. Η υπηρεσία που βλέπεις είναι διαφορετική, αναφέρεται σε πρόσθετες κάρτες που λειτουργούν ταυτόχρονα και λαμβάνουν κλήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια εφάπαξ. Η υπηρεσία που βλέπεις είναι διαφορετική, αναφέρεται σε πρόσθετες κάρτες που λειτουργούν ταυτόχρονα και λαμβάνουν κλήσεις.

 

Σ ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αναφέρεται παραπάνω, κοστίζει 15,9€ το σετ και αφορά καρτοκινητά και συμβόλαια.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν στην Twin Sim υπηρεσία της Cosmote μπορείς να έχεις συνδυασμό Esim - Sim??

Εχω 2 αριθμούς (Προσωπικό(Cosmote) - Εταιρικό(Wind)).Η συσκευή μου δέχεται 1 φυσική Sim και Esim οπότε η Cosmote θα πρέπει να γίνει Εsim και η Wind να παραμείνει nanosim αφού δεν έχει υπηρεσία esim.

Από ότι ξέρω το profile esim στην Cosmote είναι μοναδικό οπότε αν τυχόν συμβεί κάτι με την συσκευή δεν μπορείς να το περάσεις σε άλλη συσκευή. Θα πρέπει να πας σε κατάστημα Γερμανός και να γίνει αντικατάσταση esim profile η να βγει νέα κανονική Sim προσωρινά και φυσικά μόλις επισκευαστεί η συσκευή να γίνει πάλι η ίδια διαδικασία.

Υπάρχει κάποια λύση με τις υπηρεσίες Twin Sim ή Multisim ώστε να μπορώ να έχω 2η ενεργή φυσική Sim με τον ίδιο αριθμό??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...