Jump to content

TWIN Sim/Δύο κάρτες SIM με το ίδιο αριθμό κινητού


pryt4n1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποτε η twin sim πλεον μονο σε κινητο για καβατζα.

 

Εννοειται, χρονια το δουλευω ετσι ..μια σιμ στο μιφι μια στο κινητο

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

κι εμένα σε 4g συνδέεται, αλλά καλεί

 

Το 4g δεν υποστηριζει voice.

Εκτος αν εχεις πιστοποιημενη volte (voice over lte) συσκευη.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται, χρονια το δουλευω ετσι ..μια στο μιφι μια στο κινητο

 

Εγω το εδωσα το 7αρι ταμπλετοτηλεφωνο ηταν πολυ αργο, πηρα 8αρι ταμπλετ αλλα δεν παιρνει sim, οποτε η twin sim μονο στο παλιο κινητο για ωρα αναγκης πλεον. :)

 

Να συμπληρωσω τελος οτι σε περιπτωση που εχουμε ΠΑΓΙΑ συνδεση τουλαχιστον σε COSMOTE επειδη μου το ειπαν τον Ιουνιο που εκανα συμβολαιο για δεδομενα μονο, αν καποιος εχει παγια συνδεση κανονικο κινητο δλδ και ομιλια και sms και ιντερνετ, υπαρχει η δυνατοτητα με twin sim στην δευτερη να παιζει δεδομενα, και χωρις να κοβει κατι στην πρωτη. Αυτο μονο σε συμβολαια.

Δεν ξερω αν το εχει ξαναπει καποιος δεν διαβαζω ολα τα ποστς λογω ελλειψης χρονου, σορρυ....:(

Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοούσαν ότι σου δίνουν 2η κάρτα για δεδομένα που τρώει από τα διαθέσιμα και όχι twin sim.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοούσαν ότι σου δίνουν 2η κάρτα για δεδομένα που τρώει από τα διαθέσιμα και όχι twin sim.

 

δεν ξερω μπορει να ειναι ετσι δεν μου ειπε πως το λενε, εφοσον δεν εχω δεν με ενδιαφερει κιολας, απλα επειδη ρωτησα για μικροτερο πακετο των 2,5GB μου ειπαν αυτο που εγραψα παραπανω. εγω εκανα παγια συνδεση ΜΟΝΟ για δεδομενα. Sms και oμιλια εχω μεσω ιντερνετ φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

 

Να συμπληρωσω τελος οτι σε περιπτωση που εχουμε ΠΑΓΙΑ συνδεση τουλαχιστον σε COSMOTE επειδη μου το ειπαν τον Ιουνιο που εκανα συμβολαιο για δεδομενα μονο, αν καποιος εχει παγια συνδεση κανονικο κινητο δλδ και ομιλια και sms και ιντερνετ, υπαρχει η δυνατοτητα με twin sim στην δευτερη να παιζει δεδομενα, και χωρις να κοβει κατι στην πρωτη. Αυτο μονο σε συμβολαια.

 

Η extra sim υπηρεσια ειναι αυτη (οχι twinsim) και οντως αφορα μονο συμβολαια (νομιζω τα mobile προγραμματα & τα οικογενειακα).

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το 4g δεν υποστηριζει voice.

Εκτος αν εχεις πιστοποιημενη volte (voice over lte) συσκευη.

Ναι, καταλαβαίνω, το θέμα είναι ότι κι όμως καλεί, θα προτιμούσα να έδειχνε κατηλειμένη, σαφώς

Link to comment
Share on other sites

Η extra sim υπηρεσια ειναι αυτη (οχι twinsim) και οντως αφορα μονο συμβολαια (νομιζω τα mobile προγραμματα & τα οικογενειακα).

 

α ωραιος thanks! δεν μου ειπαν πως λεγεται.

Μου ειπαν για ολα τα προγραμματα αρκει να ειναι με παγια συνδεση. Δεν αφορα μονο οικογενειακα και mobile.

γιατι μου το προτειναν αλλα ειπα οτι εχω W.U και θελω μονο δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβαίνω, το θέμα είναι ότι κι όμως καλεί, θα προτιμούσα να έδειχνε κατηλειμένη, σαφώς

 

Τεχνικα δεν ειναι εφικτο να δεχθει κληση στο 4G, αυτο που πιθανως σου συμβαινει ειναι μολις λαμβανει τη κληση σε γυρναει στιγμιαια σε 3g η' 2g (που εχουν voice) και μετα επανερχεται αμεσως σε 4g. Ετσι τουλαχιστον κανει στο δικο μου mifi οταν το εχω στο αυτοματο. Οπως δλδ συμβαινει και με τα 4g κινητα.

Αν το βαλεις σε 4g only δεν θα στο κανει.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ότι πρέπει μια στο κινητό και μια στο ταμπλετ ή μια στο smartwatch και ας ρουφάει την μπαταρία με το καλαμάκι :)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρέπει μια στο κινητό και μια στο ταμπλετ ή μια στο smartwatch και ας ρουφάει την μπαταρία με το καλαμάκι :)

 

Φαντάζομοι εννοείς επιπλέον SIM για δεδομένα, γιατί η twin δουλεύει είτε η μία είτε η άλλη, ποτέ και οι δύο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομοι εννοείς επιπλέον SIM για δεδομένα, γιατί η twin δουλεύει είτε η μία είτε η άλλη, ποτέ και οι δύο μαζί.

 

 

Όχι εννοώ ότι κλείνεις την μια συσκευή και δουλεύεις στην άλλη ανάλογα με το σενάριο χρήσης. Και το tablet έχει voice και το smartwatch. Οπότε κλείνεις το βασικό τηλέφωνο το αφήνεις σπίτι και πας με το smartwatch που είναι ποιο mobile. Τα σενάρια είναι απεριόριστα :)

 

Μια στο κινητό μια στην κινεζια smartwatch (που ρουφάει την μπαταρία με το καλαμάκι) αλλά έχει πλάκα :)

Edited by XP130TD
Συνεχόμενα μηνύματα

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω πάρει ένα Xiaomi Μi Max 2 σαν 2ο κινητό με μια κάρτα WhatsUp το οποίο το θέλω μόνο για δεδομένα και όχι κλήσεις.

Εχω και ενα ασύρματο router Huawei.

Eπειδή κάποιες φορές θέλω να τα δουλεύω και τα 2 εναλλάξ με την sim και βαριεμαι τα βάλε-βγάλε πήγα ρώτησα σήμερα για κλώνο.

Εχει 15.90€ πλέον και μου είπαν οτι αμα εχω την κάρτα και στο κινητό και στο router ταυτόχρονα μπλοκάρουν και οι 2.

Ισχυεί αυτό? Γιατί από όσο ξέρω μπλοκάρει η 1η πχ στο κινητό και δεν δέχεται κλήσεις και λειτουργεί κανονικά η 2η που είναι στo router.

Εκτός από κλώνο μπορώ να βγάλω extra sim για το κινητό την οποία θα την έχω στο router?Και αν ναι θα μπορούν και οι 2 sim να έχουν ταυτόχρονα δεδομένα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει ένα Xiaomi Μi Max 2 σαν 2ο κινητό με μια κάρτα WhatsUp το οποίο το θέλω μόνο για δεδομένα και όχι κλήσεις.

Εχω και ενα ασύρματο router Huawei.

Eπειδή κάποιες φορές θέλω να τα δουλεύω και τα 2 εναλλάξ με την sim και βαριεμαι τα βάλε-βγάλε πήγα ρώτησα σήμερα για κλώνο.

Εχει 15.90€ πλέον και μου είπαν οτι αμα εχω την κάρτα και στο κινητό και στο router ταυτόχρονα μπλοκάρουν και οι 2.

Ισχυεί αυτό? Γιατί από όσο ξέρω μπλοκάρει η 1η πχ στο κινητό και δεν δέχεται κλήσεις και λειτουργεί κανονικά η 2η που είναι στo router.

Εκτός από κλώνο μπορώ να βγάλω extra sim για το κινητό την οποία θα την έχω στο router?Και αν ναι θα μπορούν και οι 2 sim να έχουν ταυτόχρονα δεδομένα?

 

Εχω ακριβως το ιδιο. Twin Sim, η μια στο κινητο μου και η αλλη σε ενα MiFi, ακου τι θα κανεις, για να μη σου μπλοκαρουν και οι δυο, στο MiFi θα κλειδωσεις τη sim σε 4G και στο κινητο σε 2G η 3G.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο. Twin Sim, η μια στο κινητο μου και η αλλη σε ενα MiFi, ακου τι θα κανεις, για να μη σου μπλοκαρουν και οι δυο, στο MiFi θα κλειδωσεις τη sim σε 4G και στο κινητο σε 2G η 3G.

 

Βασικα το ρουτερ που εχω υποστηρίζει μόνο 2G και 3G(Huawei E5220s).Στις ρυθμίσεις έχει χειροκίνητα να βάλεις 2G ή 3G.

Άρα λογικά δεν χρειαζεται.

Στο κινητό βάζω "Κατα προτίμηση LTE" ?

https://imgur.com/a/WWAGD

Βασικά δεν με πολυαπασχολει να έχει δίκτυο το τηλ γιατί δεν με ενδιαφέρει.Απλά όταν κλείνω το ρούτερ να έχω δεδομένα και στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κλείσεις τη μια και να ανοίξεις την αλλη. Ταυτόχρονα να δουλευουν δεν γίνεται,αρα δεν μπορούν να έχουν δεδομένα και οι 2. Είχε μια υπηρεσία για extra sim που μάλλον δούλευε διαφορετικά για τα data αλλά ήταν στα συμβόλαια...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δουλεύουν ταυτόχρονα.Απλά όταν είναι κλειστό το ρούτερ με την 2η sim να δουλευω το κινητό με την 1η και όταν είναι σε λειτουργία και οι 2 sim να δουλευει η 2η sim στο ρούτερ χωρίς να μπλοκαρουν και οι 2.Να μπλοκάρει δηλ. η 1η sim που έχω στο κινητό που δεν με πειράζει

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα πάω να πάρω μου φαίνεται αλλο ένα ξεχωριστό WhatsUp με 10€ που σου δίνει και 10€ για ομιλια, ιντερνετ κτλ

Link to comment
Share on other sites

εφοσον η αλλη καρτα προοριζεται μονο για data θα σου ερθει πιο φτηνα αρχικα. Θα πρεπει βεβαια να συντηρεις ταυτοχρονα πακετα data και στις 2.
Link to comment
Share on other sites

εφοσον η αλλη καρτα προοριζεται μονο για data θα σου ερθει πιο φτηνα αρχικα. Θα πρεπει βεβαια να συντηρεις ταυτοχρονα πακετα data και στις 2.

 

Ναι σίγουρα απλα με τα δώρα που δίνει κατά καιρούς μπορεί και να συμφέρει.Τωρα μόλις είδα οτί δίνει δώρο 3GB πάλι:

https://www.whatsup.gr/wda_hug

 

Το μόνο πρόβλημα ήταν όταν ήθελα να φορτώσω GB την κάρτα με το υπόλοιπο που είχα έπρεπε να βγάλω την sim από το ρούτερ να την βάλω στο κινητό και να φορτώσω από την εφαρμογή του WhatsUp.Τελικά γίνεται αυτό και χωρίς να την βγάλω

Link to comment
Share on other sites

με την νεα σιμ που λες,αν πληρεις στο αλλο νουμερο την προυποθεση των ανανεωσεων 20 ευρω σε 4 μηνες,θα μπορεις να κανεις και transfer μοναδων,οπως επισης να στελνεις απο το νουμερο του κινητου mb στην αλλη καρτα με το παρε μοιρασε (για το τελευταιο αρκει μια ανανεωση 5 ευρώ για να ανοιξει). Οποτε μπορεις να το συντηρεις πιο ευκολα.
Link to comment
Share on other sites

με την νεα σιμ που λες,αν πληρεις στο αλλο νουμερο την προυποθεση των ανανεωσεων 20 ευρω σε 4 μηνες,θα μπορεις να κανεις και transfer μοναδων,οπως επισης να στελνεις απο το νουμερο του κινητου mb στην αλλη καρτα με το παρε μοιρασε (για το τελευταιο αρκει μια ανανεωση 5 ευρώ για να ανοιξει). Οποτε μπορεις να το συντηρεις πιο ευκολα.

 

Ναι μάλλον αυτό λεω να κάνω.

Από το να δίνω 16€ τσάμπα και χωρίς να σου δίνει GB δώρο με την αγορά της Twin SIM.

Μαγκέψαν και αυτοί , από 10€ μπαμ το πήγαν στα 16€ :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Να κάνω μια ερώτηση οι twin sim για what's up υποστηρίζουν 4g γιατι στο site τους γράφουν 3 γενιά https://www.whatsup.gr/el/twinsim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...