Jump to content

TWIN Sim/Δύο κάρτες SIM με το ίδιο αριθμό κινητού


pryt4n1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι ειναι και στην πραξη, μολις ανοιξεις τη 2η σιμ (ταυτοχρονα) δεν δουλευει τιποτα.

 

καλημερα αυτο που λες δεν ισχυει....

το εχω κανει με πολλες συσκευες, δλδ κινητο με κινητο, κινητο με ταμπλετ, κινητο με usbstick 4G και ταμπλετ και usbstick 4G.

Σε ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις μου δουλευει η δευτερη συσκευη και οχι η πρωτη.

Αν κλεισω την δευτερη δουλευει παλι η πρωτη.

Δλδ δειχνει οτι εχει σημα αλλα δεν μπορεις να δεχτεις κληση ή να καλεσεις το ιδιο και στα sms.

Αν ειναι σε συσκευη με ιντερνετ πχ στο στικακι και δουλευω με ιντερνετ τοτε δεν μπορω να δεχτω καν κλησεις, κανει οτι μιλαει, τα μυνηματα ερχονται στο ρουτερ που εχει πανω το στικακι (mikrotik router OS Routerboard) και απο εκει μπορω να στειλω, απο την 1η συσκευη δεν μπορω να κανω τπτ και σε αυτη την περιπτωση.

Το εχω δοκιμασει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες και στις δικες μου συσκευες αυτο συμβαινει.

 

Μεγαλο μειονεκτημα ειναι αμα θελουμε την δευτερη καρτα για δεδομενα σε στικακι γιατι οπως ειπα οση ωρα παιζει η συνδεση PPP δεν εχουμε τηλεφωνια καθολου!!! SMS μονο αν υποστηριζονται απο το προγραμμα ή το ρουτερ που θα φοραει το στικακι.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μεγαλο μειονεκτημα ειναι αμα θελουμε την δευτερη καρτα για δεδομενα σε στικακι γιατι οπως ειπα οση ωρα παιζει η συνδεση PPP δεν εχουμε τηλεφωνια καθολου!!! SMS μονο αν υποστηριζονται απο το προγραμμα ή το ρουτερ που θα φοραει το στικακι.

 

υπαρχει ακομα μεγαλυτερο μειονεκτημα σ αυτο τον τροπο,

οταν η sim ειναι σε mifi το τηλεφωνο δειχνει οτι καλει, αρα δεν παιρνεις καν sms για χαμενες κλησεις :wacko:

 

εντωμεταξυ τι μου εκανε εμενα τελευταια (κανα δυο φορες):

ανοιγω το 2ο κινητο που εχει την 2η σιμ μονο και μονο για να βαλω ξυπνητηρι και το κλεινω,

με παιρνουν τηλεφωνο μετα το κλεισιμο και δεν φτανει καν η κληση (ουτε το sms!! - ηρθε, αλλα την αλλη μερα το πρωι) :blink:

αρα οταν ανοιγουμε την 2η καρτα, για να ξαναγυρισουμε στην 1η ισως θελει ενα flight-mode on -> flight-mode off

για να κανει reset το σημα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή τη χρήση που περιγράφεις σου ταιριάζει καλύτερα η extra sim, όχι η twin.

 

μήπως μπορείς να δώσεις ένα link για την υπηρεσία extra sim γιατί δεν την βρίσκω στο site της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δίνουν πλέον μουλτι σιμ. Τώρα αν ξέμεινε κάποια παλιά την πασάρουν

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

 

Πριν από λίγο ρώτησα σε κατάστημα Γερμανός και μου είπανε ότι δεν έχει βγει ακόμα πακέτο TwinSim με multisim κάρτες. Υπάρχει κάποιος που να έχει βρει τέτοιο πακέτο;

frastgr
Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείς να δώσεις ένα link για την υπηρεσία extra sim γιατί δεν την βρίσκω στο site της cosmote.

 

δεν νομιζω να ειναι υπηρεσια, εννοει να παρεις δευτερη σιμ

υπηρχε στα συμβολαια ως προσθετη υπηρεσια

http://tech.in.gr/presentations/article/?aid=1500070943 (ανακοινωση 04/2016)

αλλά στο site δεν το βλεπω πλεον στα υπαρχοντα προγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αυτο που λες δεν ισχυει....

το εχω κανει με πολλες συσκευες, δλδ κινητο με κινητο, κινητο με ταμπλετ, κινητο με usbstick 4G και ταμπλετ και usbstick 4G.

Σε ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις μου δουλευει η δευτερη συσκευη και οχι η πρωτη.

 

Σε σενα, διοτι στις δικες μου twin* μολις συνδεθει στο data η' γινει εξερχομενη κληση στην 2η σιμ (οχι απλα να πιασει δικτυο/σημα) βγαινουν αμεσως εκτος δικτυου και οι 2.

*ιδιο serial εχουν και οι 2 σιμ.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μένει στο δίκτυο η τελευταία. Όπως και να έχει μιλάμε για χρήση εκτός προδιαγραφών, και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε στα συμβολαια ως προσθετη υπηρεσια

http://tech.in.gr/presentations/article/?aid=1500070943 (ανακοινωση 04/2016)

αλλά στο site δεν το βλεπω πλεον στα υπαρχοντα προγραμματα.

Τις έχουν βάλει στο data sharing.

https://www.cosmote.gr/cs/Satellite?c=Page&cid=1486042999645&d=Touch&pagename=ote%2FPage%2FPageTemplate

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε στα συμβολαια ως προσθετη υπηρεσια

http://tech.in.gr/presentations/article/?aid=1500070943 (ανακοινωση 04/2016)

αλλά στο site δεν το βλεπω πλεον στα υπαρχοντα προγραμματα.

 

Αυτή η υπηρεσία στα συμβόλαια έχει μια κυρίως κάρτα SIM με πλήρεις δυνατότητες (κλήσεις, μηνύματα και ίντερνετ) και μέχρι 4 SIM μόνο για δεδομένα. Μπορούν να είναι όλες ταυτόχρονα ενεργές.

Στα καρτοκινητά οι twin SIM είναι ακριβώς ίδιες, με τις ίδιες ακριβώς δυνατότητες: κλήσεις, μηνύματα και ίντερνετ. Μόνο που σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να είναι ενεργή μόνο μία SIM κάθε φορά. Για να λειτουργήσει η μία, η συσκευή στην οποία είναι η άλλη θα πρέπει να είναι εντελώς απενεργοποιημένη, όχι απλά εκτός σύνδεσης.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στα καρτοκινητά οι twin SIM είναι ακριβώς ίδιες, με τις ίδιες ακριβώς δυνατότητες: κλήσεις, μηνύματα και ίντερνετ. Μόνο που σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να είναι ενεργή μόνο μία SIM κάθε φορά. Για να λειτουργήσει η μία, η συσκευή στην οποία είναι η άλλη θα πρέπει να είναι εντελώς απενεργοποιημένη, όχι απλά εκτός σύνδεσης.

 

καλησπέρα, οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ μου εμενα δεν εχει κανενα προβλημα να λειτουργει με ενεργη κανονικα την 1η συσκευη, απλα δουλευει μονο η δευτερη οταν ανοιξει εκεινη.

Σε περιπτωση που ειναι δεδομενα γιατι την εβαζα σε στικακι σε ρουτερ τοτε οποιος με καλουσε εδειχνε κατελλημενο το κινητο, ενω sms μπορουν να ερχονται κανονικα λογω της δυνατοτητας αυτης που εχει το ρουτερ (mikrotik Router OS routerboard).

Οποτε δεν το κανω αυτο ποτε να μπαινω δλδ στην διαδικασια να απενεργοποιω την sim στην πρωτη συσκευη, απλα ανοιγω την δευτερη συσκευη και δουλευει εκεινη.

Εκτος απο θεωρια γιατι ετσι μου ειχαν πει οντως και εμενα, εχετε δοκιμασει αυτο που λεω?

γιατι το εχω δοκιμασει με παρα πολλες συσκευες και ΠΑΝΤΑ στις δικες μου ετσι γινεται και στις δευτερες που εβγαλα 1 χρονο αργοτερα παλι το ιδιο.

Να τονισω οτι η πρωτη δειχνει κανονικα σημα, απλα δεν μπορει να κανει και να λαβει κλησεις, ουτε και SMS.

 

Τελος ξεχασα να πω οτι εχω Cosmote whats up twin sim, δεν ξερω σε αλλες εταιριες τι κανει, ή σε συσκευες αλλων εγω αναφερω απλα τι κανουν οι δικες μου. https://www.whatsup.gr/el/twinsim

 

Δοκιμες σε Huawei 4g stick 3372 (δοκιμη σε linux pc, windows pc, mikrotik OS routerboard), estar 3g go tabletphone 7", zopo 980 1/16 και motorola Xt5 και σε ολους τους συνδυασμους αυτων.

 

Εννοειτε οτι σε περιπτωση που θελω μεν την δευτερη συσκευη ανοιχτη αλλα θελω να δουλευει η πρωτη πχ το κυριο κινητο μου (zopo 980), τοτε θα πρεπει στην δευτερη συσκευη να απενεργοποιησω την sim. Αλλα δεν εχει χρειαστει ποτε να το κανω.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως όταν είναι σε mifi δείχνει ότι καλεί σε αυτόν που παίρνει

 

λογικο ειναι, οπως γινεται και σε εμενα οταν εχω την δευτερη καρτα σε στικακι ειτε σε υπολογιστη, ειτε σε ρουτερ, αν εχει το ρουτερ δυνατοτητα για SMS τοτε αυτα δουλευουν κανονικα, εμενα ετσι γινεται στο mikrotik OS routerboard https://mikrotik.com/product/CRS109-8G-1S-2HnD-IN το ιδιο και σε 2 της σειρας 951 που εχω δοκιμασει επισης, ειναι θεμα λειτουργικου η υποστηριξη SMS.

Οποτε αν καποιος μου στειλει SMS μπορω κανονικα να το διαβασω μεσω του μενου του.

 

To mifi δεν υποστηριζει ληψη και αποστολη SMS ?

 

να συμπληρωσω και κατι αλλο, επειδη ειναι απο καρτοκινητη δεν υποστηριζει APN VPN-internet και ετσι πολλα πραγματα ειναι κλειστα! αν δλδ το δουλευουμε επανω σε ρουτερ και θελουμε πχ να ανοιξουμε πορτες, να παιξουμε με DDNS services, να κανουμε VPN servers κτλ τιποτα δεν παιζει.

Ετσι επειδη ηθελα κατι τετοιο πηρα cosmote internet on the go παγιο για το στικακι και με vpn-internet για APN αντι σκετο internet γινονται ολα!

Το λεω επειδη μπορει καποιος να ενδιαφερεται μιας και αναφεραμε twin sim επανω σε ρουτερ....για απλη χρηση απλα να εχουμε ιντερνετ μια χαρα κανει φυσικα!

Για τα παραπανω εχω μιλησει με τεχνικους απο cosmote και W.U.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε εμένα υποστηρίζει

 

και εσυ τοτε μπορεις να στειλεις και να λαβεις σωστα? το εχεις δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

αλλο νομιζω οτι εννοει ο πατρικ νικηφορε. Οταν καλει καποιος τον αριθμο που χρησιμοποιειται στο mifi , καλει κανονικα. Αλλά προφανως δεν φαινεται καπως η κληση. Δεν εχει να κανει με την twin sim,καθε sim μεσα σε modem ετσι συμπεριφερεται.

εμένα πάντως όταν είναι σε mifi δείχνει ότι καλεί σε αυτόν που παίρνει
Link to comment
Share on other sites

αλλο νομιζω οτι εννοει ο πατρικ νικηφορε. Οταν καλει καποιος τον αριθμο που χρησιμοποιειται στο mifi , καλει κανονικα. Αλλά προφανως δεν φαινεται καπως η κληση. Δεν εχει να κανει με την twin sim,καθε sim μεσα σε modem ετσι συμπεριφερεται.

 

στο ποστ 164 λεει οτι δειχνει οτι καλει σε αυτον που παιρνει οντως εγω δεν το καταλαβα καλα.

Εμενα δειχνει κατελλημενο το νουμερο οτι μιλαει με το που βαλω το στικ στο ρουτερ.

Προφανως και ειναι θεμα ρυθμισεων στο εκαστοτε ρουτερ.

Ενω sms μπορω να στειλω και να λαβω κανονικα.

Επειδη ετσι παιζει στο mifi δεν σημαινει οτι το ιδιο γινεται σε ολα τα ρουτερς.

Σε mikrotik OS routerboards σε 3 που εχω δοκιμασει σε ολα κανει το ιδιο, δλδ αμα το εχω πανω το στικ ακομα και αν δεν εχω συνδεθει το PPP μονο που πιανει σημα αυτοματως αν με καλεσει καποιος δειχνει οτι μιλαει το τηλεφωνο.

Ειναι καθαρα θεμα ρυθμισεων ή του λειτουργικου του εκαστοτε ρουτερ.

 

Σε υπολογιστη φορητο με ειδικο λογισμικο μπορει να δεχτει και να κανει κλησεις κανονικα αν ειναι αποσυνδεδεμενο απο το ιντερνετ ομως γιατι κανει κληση PPP σαν modem.

A! μηπως εχει να κανει με αυτο, δλδ σε καποια ρουτερ να το βλεπει σαν interface γιατι εμενα το FW που εχει το στικ το βλεπει το ρουτερ σαν usb modem και θελει κληση PPP.

Για να παιξει σε αυτα σαν interface θελει το στικ αλλο FW και το βλεπει σαν LTE interface τοτε.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δειχνει κατελλημενο το νουμερο οτι μιλαει με το που βαλω το στικ στο ρουτερ.

Προφανως και ειναι θεμα ρυθμισεων στο εκαστοτε ρουτερ.

 

Μηπως το εχεις ρυθμισει σε 4g only; Αν ναι αυτος ειναι ο λογος (που σου δειχνει οτι μιλαει) καθοτι το 4g δεν υποστηριζει voice.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το εχεις ρυθμισει σε 4g only; Αν ναι αυτος ειναι ο λογος (που σου δειχνει οτι μιλαει) καθοτι το 4g δεν υποστηριζει voice.

 

δεν εχει καποια ρυθμιση για το τι σημα θα πιανει, επειδη ομως ειναι και 4G το στικ και η περιοχη εχει 4G οπως βλεπω απο το χρωμα του led που εχει πανω μονο σε 4G παιζει!

και επισης η εξωτερικη κεραια panel που εχω ειναι για 3G/4G.

Ναι μπορει να ειναι και αυτο που λες βεβαια. Σωστος! δεν το ειχα σκεφτει καν.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καποια ρυθμιση για το τι σημα θα πιανει, επειδη ομως ειναι και 4G το στικ και η περιοχη εχει 4G οπως βλεπω απο το χρωμα του led που εχει πανω μονο σε 4G παιζει!

και επισης η εξωτερικη κεραια panel που εχω ειναι για 3G/4G.

Ναι μπορει να ειναι και αυτο που λες βεβαια. Σωστος! δεν το ειχα σκεφτει καν.

 

Στο μιφι huawei 5776 αν το βαλω σε 4g only δειχνει συνεχεια οτι μιλαει, στα υπολοιπα (2g only η' 3g only) η' στο αυτοματο δειχνει να καλει (στο αυτοματο εχω προσεξει οτι κανει εναλλαγη απο 4g σε 3g η' 2g) παροτι φυσικα το μιφι αδυνατει να λαβει κλησεις.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ τη SIM μου σε μόντεμ και τεχνικώς μπορεί κανονικά να δεχτεί κανονικά κλήσεις, απλά επειδή το μόντεμ δε μπορεί να δεχτεί κλήσεις λόγω περιορισμού, το κάνεις εκτροπή και οι κλήσεις πηγαίνουν στο κινητό που θες.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο μιφι huawei 5776 αν το βαλω σε 4g only δειχνει συνεχεια οτι μιλαει, στα υπολοιπα (2g only η' 3g only) η' στο αυτοματο δειχνει να καλει (στο αυματο κανει ενα εναλλαγη απο 4g σε 3g η' 2,g).

 

μπραβο ωραιος που το βρηκες αυτο ειναι.

Εμενα δεν εχει να αλλαξω τι πιανει στο mikrotik OS παιζει σαν ppp οποτε πιανει οτι βρει, η κεραια που εχω βαλει ειναι και 4G και οπως εχω δει με φορητο υπολογιστη εχω τερμα σημα.

Δεν το δουλευω πλεον με twin sim αυτο, οπως ειπα πηρα παγια συνδεση για δεδομενα γιατι ηθελα vpns πολλα και καμερες και ανοιχτες πορτες κτλ κτλ και συνεχη συνδεση επισης.

Οποτε η twin sim πλεον μονο σε κινητο για καβατζα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...