Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονο 700 θα χει η ελλαδα 5G? ΓΙατι ρε φιλε;

 

Όπως φαίνεται, θα αρχίσουν με χαμηλή μπάντα για μεγαλύτερη κάλυψη και όπου χρειαστεί, θα μπει και άλλη. Όπως έκανε η μεγαλομετοχος της Cosmote (T-Mobile) στις ΗΠΑ, που έφτιαξε nationwide δίκτυο με N71 (600 MHz) και σε ταχύτητες που είδα στο ίντερνετ, κυμαίνεται από 50 έως 300 Mbps (μάλλον με 20 MHz φάσμα). Σε σχέση με τις 800αρες του 4G, θα είναι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται, θα αρχίσουν με χαμηλή μπάντα για μεγαλύτερη κάλυψη και όπου χρειαστεί, θα μπει και άλλη. Όπως έκανε η μεγαλομετοχος της Cosmote (T-Mobile) στις ΗΠΑ, που έφτιαξε nationwide δίκτυο με N71 (600 MHz) και σε ταχύτητες που είδα στο ίντερνετ, κυμαίνεται από 50 έως 300 Mbps (μάλλον με 20 MHz φάσμα). Σε σχέση με τις 800αρες του 4G, θα είναι πολύ καλύτερα.

 

Ξέχασα να αναφέρω, αλλα πριν 1 βδομάδα στο καταστημα της cosmote παιζαν βίντεο της Telekom de... Και τo 5g της T mobile ειναι ποιο αργό απο το 4g της Verizon

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ξεκινήσουν με την n28 την 700αρα για να έχουν κάλυψη σοβαρή και μετά να βάλουν την n78 3500αρα σε σημεία που χρειάζεται.

 

Γιατί όπου έβαλαν οι Ευρωπαίοι για αρχή την n78 είναι γιαλατζί η κατάσταση. Μόλις χάνεις οπτική επαφή σε πετάει σε 4G.

 

Για την 26GHz δεν έχω ακούσει τίποτα αλλά προφανώς θα μπει σε γήπεδα και σε σημεία με πολύ πολύ κόσμο που θα έχουν οπτική επαφή χωρίς ιδιαίτερα εμπόδια.

 

 

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά πόσες και ποιες μπάντες έχουν επιλεγεί; Για Ελλάδα μιλάω.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά πόσες και ποιες μπάντες έχουν επιλεγεί; Για Ελλάδα μιλάω.
Ευρώπη θα έχει n28 (700Mhz), n78(3.5Ghz) και 26Ghz σίγουρα και εδώ θα παίξουν με αυτές.

 

Άντε να δούμε όταν ενεργοποιηθεί το 5G και θα έχουν τεράστια χωρητικότητα σε σχέση με το 4G αν επιτέλους θα δώσουν απερίοριστα με φουλ ταχύτητα.

 

 

Μου αρέσει μου λέγανε ότι όλος ο πλανήτης θα έχει κοινές μπάντες και τελικά πάλι άλλες θα έχουν Ευρώπη, άλλες Ασία και άλλες Αμερική. Οπότε πάλι θα θέλουν ψάξιμο οι συσκευές.

 

Πάλι θα αργήσει το ψάξιμο αν υποστηρίζουν την n28 όπως τότε με το 4G και την 800αρα :lol:

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω, αλλα πριν 1 βδομάδα στο καταστημα της cosmote παιζαν βίντεο της Telekom de... Και τo 5g της T mobile ειναι ποιο αργό απο το 4g της Verizon

Offtopic

H Verizon (και η AT&T) νομίζω βάζουν 5G από την υψηλότερη μπάντα (26 GHz) και μπορεί να έχουν πάνω από 1000 Mbps, αλλά η κάλυψή τους είναι όσο του υπαίθριου Wi-Fi, ενώ η χαμηλή μπάντα καλύπτει πολλά χιλιόμετρα και πιάνει μέσα σε κτίρια. Στην Ελλάδα δεν νομίζω να την δούμε και τόσο πολύ αυτή την μπάντα, ίσως σε καμιά πλατεία Συντάγματος ή σε κάνα ΟΑΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic

H Verizon (και η AT&T) νομίζω βάζουν 5G από την υψηλότερη μπάντα (26 GHz) και μπορεί να έχουν πάνω από 1000 Mbps, αλλά η κάλυψή τους είναι όσο του υπαίθριου Wi-Fi, ενώ η χαμηλή μπάντα καλύπτει πολλά χιλιόμετρα και πιάνει μέσα σε κτίρια. Στην Ελλάδα δεν νομίζω να την δούμε και τόσο πολύ αυτή την μπάντα, ίσως σε καμιά πλατεία Συντάγματος ή σε κάνα ΟΑΚΑ.

Όπως το είπες πάνω από 3.5Ghz είναι για Ερμού, για στάδια κλπ και μόνο για εξωτερική κάλυψη. Εδώ η 3.5Ghz βάζεις το χέρι σου και γυρνάει σε 4G φαντάσου. Για μένα η 700αρα είναι η ποιο σημαντική για εσωτερική κάλυψη.

 

Υπάρχουν αρκετά βίντεο στο YouTube που το δείχνουν reviewers.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Offtopic

H Verizon (και η AT&T) νομίζω βάζουν 5G από την υψηλότερη μπάντα (26 GHz) και μπορεί να έχουν πάνω από 1000 Mbps, αλλά η κάλυψή τους είναι όσο του υπαίθριου Wi-Fi, ενώ η χαμηλή μπάντα καλύπτει πολλά χιλιόμετρα και πιάνει μέσα σε κτίρια. Στην Ελλάδα δεν νομίζω να την δούμε και τόσο πολύ αυτή την μπάντα, ίσως σε καμιά πλατεία Συντάγματος ή σε κάνα ΟΑΚΑ.

 

Verizon n261 28ghz

At&t n260 39ghz

Οσο έχεις οπτική επαφή το high band είναι τέλειο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει τέτοιες ταχύτητες δίπλα στην κεραία;;;;

 

Αν και βλέπω Samsung gnb, ναι αυτές οι ταχύτητες είναι δυνατόν να επιτευχθούν

Με 100mhz NR n78 και 4 layers φτάνεις άνετα πάνω από 1gbps.

Γιώργο θα πάει σε DSS αλλα σίγουρα σε massive mimo θα παίξει το Ν78.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

NR = New Radio

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τωόντι (=πράγματι)

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και βλέπω Samsung gnb, ναι αυτές οι ταχύτητες είναι δυνατόν να επιτευχθούν

Με 100mhz NR n78 και 4 layers φτάνεις άνετα πάνω από 1gbps.

Γιώργο θα πάει σε DSS αλλα σίγουρα σε massive mimo θα παίξει το Ν78.

 

Το στάνταρ είναι το mid-band DSS να πάει 4x4, το low band 2x4 και το 3600 σε 8x8 ή MaMIMO 64x64. Λογικά κάπου εκεί θα κινηθεί και η Cosmo. Good stuff!

Link to comment
Share on other sites

Τα Xiaomi πόσο καλά θα υποστηρίζουν το 5G της Cosmote?Είδα ότι έχει βγάλει και 5G Smartphones.

Βέβαια αν θές smartphone πάνω από 500 ευρώ με 5G πάς σε Samsung,LG,Iphone.

Edited by rob21
Link to comment
Share on other sites

Τα Xiaomi πόσο καλά θα υποστηρίζουν το 5G της Cosmote?Είδα ότι έχει βγάλει και 5G Smartphones.

Βέβαια αν θές smartphone πάνω από 500 ευρώ με 5G πάς σε Samsung,LG,Iphone.

 

Θα δείξει στην πράξη.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Το στάνταρ είναι το mid-band DSS να πάει 4x4, το low band 2x4 και το 3600 σε 8x8 ή MaMIMO 64x64. Λογικά κάπου εκεί θα κινηθεί και η Cosmo. Good stuff!

 

Για lowband έχουν legacy 4x4 license. Το θέμα είναι ποιες συσκευές θα το υποστηρίξουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα Xiaomi πόσο καλά θα υποστηρίζουν το 5G της Cosmote?Είδα ότι έχει βγάλει και 5G Smartphones.

Βέβαια αν θές smartphone πάνω από 500 ευρώ με 5G πάς σε Samsung,LG,Iphone.

 

Οι νέοι snapdragon έχουν διαφορετικό licensing άρα λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για lowband έχουν legacy 4x4 license. Το θέμα είναι ποιες συσκευές θα το υποστηρίξουν.

Θα χαλάσουν πολλή ισχύ από το TRP, έχει νόημα μόνο με beam forming σε πιο πυκνό δίκτυο (ή εάν υπολογίζουν να βάλουν και B28 να κάνει DSS)

Από συσκευές μόνο Sony Xperia 1 προς το παρόν :lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι νέοι snapdragon έχουν διαφορετικό licensing άρα λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Και με τη φωνή τι θα γίνει; CSFB από NR? :X

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Υπάρχει κάποιος αρχικός σχεδιασμός (σε σχέση με την αρχιτεκτονική του δικτύου) για το πού θα μπουν (εγκατασταθούν) στο αστικό πεδίο τα Macro-cells;

 

11245.png

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Υπάρχει κάποιος αρχικός σχεδιασμός (σε σχέση με την αρχιτεκτονική του δικτύου) για το πού θα μπουν (εγκατασταθούν) στο αστικό πεδίο τα Macro-cells;

 

11245.png

Αρχικά η αρχιτεκτονική του 5g θα ακολουθήσει αυτήν του LTE.

Επειδή δεν έχουν σχέδια για mmwave στο άμεσο μέλλον, ενδεχομένως να γίνει το δίκτυο ελάχιστα πιο πυκνό.

Θέλω να πιστεύω ότι θα υιοθετηθεί το mmwave γιατί είναι αυτό που κάνει τη μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες και τη χωρητικότητα. Μιλάμε για 4gbps capacity per cell.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά η αρχιτεκτονική του 5g θα ακολουθήσει αυτήν του LTE.

Επειδή δεν έχουν σχέδια για mmwave στο άμεσο μέλλον, ενδεχομένως να γίνει το δίκτυο ελάχιστα πιο πυκνό.

Θέλω να πιστεύω ότι θα υιοθετηθεί το mmwave γιατί είναι αυτό που κάνει τη μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες και τη χωρητικότητα. Μιλάμε για 4gbps capacity per cell.

Το mmwave είναι αυτό που λένε οι συνομισιολόγοι ότι μας σκοτώνει και μας ρουφάει το οξυγόνο. :lol:

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το mmwave είναι αυτό που λένε οι συνομισιολόγοι ότι μας σκοτώνει και μας ρουφάει το οξυγόνο. :lol:

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έρχεται και η Δίωξη :rtfm:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...