Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρ όλα αυτά θα πρέπει έστω σε συμβόλαια να δίνονται οι παροχές δωρεάν και στην Ελβετία. 
Οι ελβετικοι πάροχοι δίνουν κανονικά με όλα τους τα προγράμματα συμβολαίου πανευρωπαϊκό roaming. Οι Ελληνικοί γιατί δεν κάνουν τίποτα;

Αυτο θα μπορούσε να γίνει και με την Monaco Telecom. Αυτή το κάνει στα συμβόλαια της 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκε και η 103047 στον Κορινό Πιερίας μαζί με τα έργα τις Α φάσης για το FTTH. Φέρανε ίνα μάλλον γι'αυτό. Άντε να εκσυγχρονιστούμε λίγο!533e5a8197d675f3cab7d2e37293d260.jpg41d18cc49c5bbecffbb5c2eaaf68c9cd.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έξυπνο, βάλανε micro ίσα ίσα για μέσα στην πόλη και θα συνεχίσει να υπάρχει το χάλι στις παραλίες και στον αυτοκινητόδρομο πάνω από τον Κορινό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CaptainNickGR said:

Πολύ έξυπνο, βάλανε micro ίσα ίσα για μέσα στην πόλη και θα συνεχίσει να υπάρχει το χάλι στις παραλίες και στον αυτοκινητόδρομο πάνω από τον Κορινό.

Μπάλωμα δηλαδή; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έξυπνο, βάλανε micro ίσα ίσα για μέσα στην πόλη και θα συνεχίσει να υπάρχει το χάλι στις παραλίες και στον αυτοκινητόδρομο πάνω από τον Κορινό.
Σε εσωτερικούς χώρους στο κέντρο του χωριού γυρνάει σε Εdge. Αναρωτιέμαι τι μπάλωμα είναι αυτό.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Cris4524 said:

Αναβαθμίστηκε και η 103047 στον Κορινό Πιερίας μαζί με τα έργα τις Α φάσης για το FTTH. Φέρανε ίνα μάλλον γι'αυτό. Άντε να εκσυγχρονιστούμε λίγο!533e5a8197d675f3cab7d2e37293d260.jpg41d18cc49c5bbecffbb5c2eaaf68c9cd.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δε φαίνεται και πολύ state of the art η εγκατάσταση…

Καταρχάς γιατί έχει δυο antenna elements? Αν αυτό στην κορυφή είναι omni… whyyyyyyy

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται και πολύ state of the art η εγκατάσταση…
Καταρχάς γιατί έχει δυο antenna elements? Αν αυτό στην κορυφή είναι omni… whyyyyyyy
Η Omni ξέμεινε από το 4G+. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείτε πλέον. Δεν ξέρω γιατί δεν την ξηλωσαν.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλασική 5G Cosmote ( συνήθως ομως με αρχαία ..Panels οχι Omni ) ....ομως ...παιζει και την σώζουν τα νεα Basebands που χαραμιζονται 😉

N78 φρέσκα Panels νέα Basebands νέα καλώδια .....και απο πανω οτι 4G θορυβοσαβούρα έμεινε απο παλια.... για καλα ...Uploads 🙂

 

Ασε που το καλώδιο της 4G κεραίας ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΚΡΈΜΕΤΑΙ σε ένα χειμώνα μέσα θα φάει στάσιμα και ενδοδιαμορφωσεις απο υγρασία και μικρο Cracks απο τις άπειρες συστολές διαστολές με αερα και ήλιο.

 

Οσο για το Fiber to the Home .....ναι .....τα ευρωπαϊκά κονδύλια ωφέλησαν και το 5G παρανόμως.

533e5a8197d675f3cab7d2e37293d260.thumb.jpg.6bc4d876fd732283485065994bd8fe16.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Κλασική 5G Cosmote ....ομως ...παιζει και την σώζουν τα νεα Basebands που χαραμιζονται 
N78 φρέσκα Panels νέα Basebands νέα καλώδια .....και απο πανω οτι 4G θορυβοσαβούρα έμεινε απο παλια.... για καλα ...Uploads
 
Ασε που το καλώδιο της 4G κεραίας σε ένα χειμώνα μέσα θα φάει στάσιμα και ενδοδιαμορφωσεις απο υγρασία και μικρο Cracks απο τις άπειρες συστολές διαστολές με αερα και ήλιο.
 
 
533e5a8197d675f3cab7d2e37293d260.thumb.jpg.6bc4d876fd732283485065994bd8fe16.jpg
Είναι Ν78 αυτά; Γιατί με Β1 δίνουν 5G. Δηλαδή να περιμένω αναβάθμιση στο άμεσο μέλλον;

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Ν78 αυτός ο σταθμός.

Και δεν πρέπει να έχει 360 κάλυψη… Έχουν βάλει κεραίες 200Ε (που λέει ο λόγος) σε μια εγκατάσταση 5000Ε 😕

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, mixtri said:

Δεν έχει Ν78 αυτός ο σταθμός.

Και δεν πρέπει να έχει 360 κάλυψη… Έχουν βάλει κεραίες 200Ε (που λέει ο λόγος) σε μια εγκατάσταση 5000Ε 😕

Για ποιο λόγο τέτοια πρόχειρη δουλειά; Υπάρχει πιστεύεις κάποιος συγκεκριμένος λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο τέτοια πρόχειρη δουλειά; Υπάρχει πιστεύεις κάποιος συγκεκριμένος λόγος;
Πιθανότατα φοβούνται αντιδράσεις από τους κατοίκους. Βλέπω είναι μεγάλη η περιοχή που δεν τα πάει καλά, αλλά και οι άλλοι δεν πρέπει να είναι στα καλύτερα τους μέχρι την παραλία. Οπότε παίζουν με ήπιους τόνους και απλά χρησιμοποιούν για αρχή ο, τι έχουν διαθέσιμο. Θέλουν ξήλωμα πάντως όλα αυτά χτες...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο τέτοια πρόχειρη δουλειά; Υπάρχει πιστεύεις κάποιος συγκεκριμένος λόγος;
Χρωστάει η Cosmote μια μεγάλη κεραία έξω από το χωριό την Korinos_X. (Δίπλα από την eNB12107 της wind) και ίσως αυτή θα κλείσει τις οποίες τρύπες στην περιοχή. Εδώ και 3 χρόνια έχει πάρει άδεια κατασκευής ακόμα δεν κατασκευάστηκε.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάει η Cosmote μια μεγάλη κεραία έξω από το χωριό την Korinos_X. (Δίπλα από την eNB12107 της wind) και ίσως αυτή θα κλείσει τις οποίες τρύπες στην περιοχή. Εδώ και 3 χρόνια έχει πάρει άδεια κατασκευής ακόμα δεν κατασκευάστηκε.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόλις πρόσφατα βλέπω κοινοποιηθηκαν τα σχέδια. Μες στον Μάιο. Η άδεια είναι παλιά, αλλά άμα δεν είναι ολοκληρωμένη η αίτηση δεν προχωρούν προφανώς. Το θέμα είναι ότι αργησε πολύ, μάλλον κάτι με το αγροτεμάχιο που θα τοποθετηθεί έχει να κάνει και δεν προχωρούσε.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσφατα βλέπω κοινοποιηθηκαν τα σχέδια. Μες στον Μάιο. Η άδεια είναι παλιά, αλλά άμα δεν είναι ολοκληρωμένη η αίτηση δεν προχωρούν προφανώς. Το θέμα είναι ότι αργησε πολύ, μάλλον κάτι με το αγροτεμάχιο που θα τοποθετηθεί έχει να κάνει και δεν προχωρούσε.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόλις πέρασα κοντά από το σημείο και έχουν περάσει κολώνες της ΔΕΗ για το σταθμό. Άρα λογικά μέσα στο καλοκαίρι θα έχει σηκωθεί ο σταθμός.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα κοντά από το σημείο και έχουν περάσει κολώνες της ΔΕΗ για το σταθμό. Άρα λογικά μέσα στο καλοκαίρι θα έχει σηκωθεί ο σταθμός.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρά. Αντε με το καλό. Κάτι τέτοια είναι που αργούν πολύ τις περαιτέρω ενέργειες για διεκπεραίωση των διαδικασιών.
Οπότε έχουν σκοπό να καλύψουν όλη την περιοχή την ευρύτερη με αυτόν τον σταθμό. Όμως πραγματικά είναι κρίμα να πηγαίνει στράφι τέτοιος εξοπλισμός στο κτίριο του ΟΤΕ που έχουν βάλει, καθώς τον προοριζουν από την αρχή για μικρές ακτίνες φαίνεται και δεν ρίχνουν παραπάνω λεφτά, αλλά...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να κρατήσουν μικρές διαστάσεις οπως έκαναν εδω και με .. 32 transceivers .128 elements  σε 12 κιλά και μια μικρή ....βαλιτσα 🙂

Ομως το κόστος δεν αξιζει για τη συγκεκριμένη περιοχή.

FADYdfhXEAEDg9W.thumb.jpeg.c6354925639a281417589c851205b8e9.jpeg

...she is a Chinese.... 🙂

https://www.ericsson.com/en/news/2021/9/ericsson-launches-ultra-lightweight-air-3268-radio

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές κεραίες σε όλη την Ελλάδα με 6ψήφιο eNb, που είναι αναβαθμισμένες, τα panel δεν έχουν αλλαχτεί. Έχουν ακόμα τα παλιά και υπάρχει πρόβλημα με το σήμα σε πολλούς δρόμους της περιοχής. Πότε θα αλλαχτούν αυτά; Όταν θα αρχίσουν να βάζουν πιο εντατικά N78 μετά το 2024 αφού θα έχουν τελειώσει με N1 όλη τη χώρα;

Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμισεις της κοσμοτε στις τουριστικές περιοχές της Ηπείρου (έξω από την πόλη της πρεβεζας) είναι απλά για γέλια.  
Η ίδια κακή κάλυψη σε εσωτερικους χώρους όπως πριν από ενα χρόνο. Σε στροφές και σε πιο στενές παραλίες έχει οριακό σημα και edge. Και οχι, το rsrq δεν είναι χαμηλό. Δεν έχει πολλη κίνηση το δίκτυο για να δικαιολογούνται οι χαμηλές ταχύτητες. 

Στο οδικό δίκτυο επισης ειναι πολυ μέτρια και σε πολλά σημεία δεν βγάζει κλήσεις. 


Τουλάχιστον ειναι αυξημένες οι ταχύτητες κοντά σε σταθμους. Γιατί κατά τα άλλα…

Αναλυτικες μετρησεις και από τη nova το βραδυ ή αύριο το πρωί. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές κεραίες σε όλη την Ελλάδα με 6ψήφιο eNb, που είναι αναβαθμισμένες, τα panel δεν έχουν αλλαχτεί. Έχουν ακόμα τα παλιά και υπάρχει πρόβλημα με το σήμα σε πολλούς δρόμους της περιοχής. Πότε θα αλλαχτούν αυτά; Όταν θα αρχίσουν να βάζουν πιο εντατικά N78 μετά το 2024 αφού θα έχουν τελειώσει με N1 όλη τη χώρα;
Έχω παρατηρήσει ότι άμα έχει χοντρό θέμα η περιοχή, το επισπευδουν, έστω και σε δεύτερο χρόνο και αλλάζουν τα πάντα. Σίγουρα ο, τι νέο σταθμό φτιάχνουν και τροποποιούν από δω και πέρα, μάλλον κοιτάνε να είναι ολοκληρωμένος με όλα τα πάνελς αλλαγμένα εφόσον το κρίνουν ότι είναι του πεταματου. Πιστεύω όλες οι omni θα πάρουν πόδι κάποια στιγμή και μόνο σε χωριά θα τις δουλεύουν. Σίγουρα έχουν ακόμα αρκετή δουλειά στην δεύτερη γύρα που θα κάνουν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι αναβαθμισεις της κοσμοτε στις τουριστικές περιοχές της Ηπείρου (έξω από την πόλη της πρεβεζας) είναι απλά για γέλια.  
Η ίδια κακή κάλυψη σε εσωτερικους χώρους όπως πριν από ενα χρόνο. Σε στροφές και σε πιο στενές παραλίες έχει οριακό σημα και edge. Και οχι, το rsrq δεν είναι χαμηλό. Δεν έχει πολλη κίνηση το δίκτυο για να δικαιολογούνται οι χαμηλές ταχύτητες. 

Στο οδικό δίκτυο επισης ειναι πολυ μέτρια και σε πολλά σημεία δεν βγάζει κλήσεις. 

Τουλάχιστον ειναι αυξημένες οι ταχύτητες κοντά σε σταθμους. Γιατί κατά τα άλλα…
Αναλυτικες μετρησεις και από τη nova το βραδυ ή αύριο το πρωί. 
Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Έχεις βγάλει off, του πεταματου ολόκληρη περιοχή, μη σου πω όλη την περιφέρεια σχεδόν Επίσης το rsrq δεν δείχνει μόνο πόσο γεμάτη είναι η κεψυλη. Επηρεάζεται και από σκίαση κλπ. Το αναφέρουν συνέχεια και πιο ειδικοί στο θέμα εδώ μέσα. Οι ταχύτητες είναι πιο καλή ένδειξη να δεις άμα έχει κόσμο το δίκτυο και συ λες ότι είναι πεσμένες...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, johnny_htc said:

Έχω παρατηρήσει ότι άμα έχει χοντρό θέμα η περιοχή, το επισπευδουν, έστω και σε δεύτερο χρόνο και αλλάζουν τα πάντα. Σίγουρα ο, τι νέο σταθμό φτιάχνουν και τροποποιούν από δω και πέρα, μάλλον κοιτάνε να είναι ολοκληρωμένος με όλα τα πάνελς αλλαγμένα εφόσον το κρίνουν ότι είναι του πεταματου. Πιστεύω όλες οι omni θα πάρουν πόδι κάποια στιγμή και μόνο σε χωριά θα τις δουλεύουν. Σίγουρα έχουν ακόμα αρκετή δουλειά στην δεύτερη γύρα που θα κάνουν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Έχεις βγάλει off, του πεταματου ολόκληρη περιοχή, μη σου πω όλη την περιφέρεια σχεδόν emoji14.png Επίσης το rsrq δεν δείχνει μόνο πόσο γεμάτη είναι η κεψυλη. Επηρεάζεται και από σκίαση κλπ. Το αναφέρουν συνέχεια και πιο ειδικοί στο θέμα εδώ μέσα. Οι ταχύτητες είναι πιο καλή ένδειξη να δεις άμα έχει κόσμο το δίκτυο και συ λες ότι είναι πεσμένες... emoji57.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλά κάνει και τη βγάζει off. Στην Ήπειρο είναι τραγική. Έχει σε πολλά σημεία κεραίες B3 only, δίκτυο 2012 όταν άρχισε να πρωτοβαζει 4G

Link to comment
Share on other sites

Στη διαδρομή Φιλιππιάδα-Λουρο στο μεγαλύτερο μέρος ούτε κληση. Εγραφε edge αλλά κλήσεις δεν έκανε. Μετά πήγαινε αρκετα καλά. 
ΛουροςIMG_7326.thumb.png.78e78fe9c6e2eb2ff03f93b244731dab.png

Παραλία Βράχου εξωτερικά καλά και εσωτερικα στο σπίτι το απόλυτο αίσχος. Edge. Υποτιθεται αναβαθμισμένη.

Σε εξωτερικό χώρο. Αν δίνει αυτά χωρίς κόσμο δεν θέλω να φαντάζομαι ποσό θα δίνει Ιούλιο-Αύγουστο

IMG_7327.thumb.png.8b16714daa801778c87b2c909f622895.png 
IMG_3787.thumb.jpeg.795ed222c773315bf6ebf57cfcf9ab20.jpegIMG_3786.thumb.jpeg.9fc2ea5abfb6e6537e30e9b4ede56707.jpeg
 

Αργότερα στους διαξιφισμούς και άλλες μετρήσεις. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Οι σταθμοί δεν φτάνουν, αυτό. Είχα περάσει τον Απρίλιο και μου είχε κάνει εντύπωση. Όλα αναβαθμισμένα είναι εκεί πάντως.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgeavl3 said:

Οι σταθμοί δεν φτάνουν, αυτό. Είχα περάσει τον Απρίλιο και μου είχε κάνει εντύπωση. Όλα αναβαθμισμένα είναι εκεί πάντως.

Μα το ξέρω. Στο κανάλι παίζει πολυ καλά. Έχει κεραια από πάνω και παίζει καλά και εσωτερικα. 
Και στο μονολιθι αξιοπρεπής ειναι πια. 
Όσο πας προς Παργα και Σύβοτα χειροτερεύει. 
Ο ανταγωνισμός είναι σε πολυ καλύτερη κατάσταση. Την ισοπεδώνει στα περισσότερα σημεία. Περισσότερα στα κατάλληλα νήματα. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2023 at 1:57 ΜΜ, HORGRAP said:

.

 

 

Για παράδειγμα στην Γερμανία η O2 δεν επιτρέπει στις συσκευές Carroer Aggregation εσν δεν κανουν κίνηση πανω απο

300 Kbps

 

Ενώ η Deutsche Telekom και Vodafone ανοίγουν Carrier Aggregation και με 1 Kbps traffic.

 

το να μην ανοίγει το Ca χωρις κίνηση δεν κάνει οικονομία σε πόρους σε εμας αλλα και σε αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...