Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, mixtri said:

Αναβαθμίζεται η πόλη της Καρδίτσας αυτή τη στιγμή. Μόνο η κεραία στον ΟΤΕ είχε 5g. Που είδες την κάλυψη να έχει θεμα; Γενικά είναι καλή στην Καρδίτσα. Όχι τόσο καλή κάλυψη όσο η Telestet αλλά καλή είναι…

Όχι σε θέμα κάλυψης, θέματα πρόσβασης είχε.
5G είδα σε πολλά σημεία πάντως, επίσης μη λειτουργικό. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Όχι σε θέμα κάλυψης, θέματα πρόσβασης είχε.
5G είδα σε πολλά σημεία πάντως, επίσης μη λειτουργικό. 

Μήπως πιάνεις από κρυφά, μακρινά σημεία την κεραία του ΟΤΕ και καταλήγει να μη λειτουργεί σωστά με οριακό σήμα; 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έπεσε σε τέτοια περίπτωση .

Γενικα το NSA 5G είναι * χαζό * αν δεν το " πειράξουν " σωστά οι Gurus της Telekom

https://youtu.be/3pyGnf7x5mg

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Μήπως πιάνεις από κρυφά, μακρινά σημεία την κεραία του ΟΤΕ και καταλήγει να μη λειτουργεί σωστά με οριακό σήμα; 

Για να είμαι ειλικρινής δεν είδα καθόλου στατιστικά. Δυσκολο γιατί η ίδια κατάσταση επικρατουσε κ τριγύρω στα χωριά. 
Θέμα κίνησης μου έκανε πάντως… αργότερα το βράδυ της Κυριακής τα πήγαινε πολύ καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, paanos said:

Για να είμαι ειλικρινής δεν είδα καθόλου στατιστικά. Δυσκολο γιατί η ίδια κατάσταση επικρατουσε κ τριγύρω στα χωριά. 
Θέμα κίνησης μου έκανε πάντως… αργότερα το βράδυ της Κυριακής τα πήγαινε πολύ καλύτερα 

Είναι σε στάδιο αναβάθμισης. Πολλοί σταθμοί είναι off.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. 
παρατήρησα με μεγάλη έκπληξη ότι στην αρτα και την Πρέβεζα δεν εκπέμπουν κανάλια υψηλής ευκρίνειας(μόνο της ΕΡΤ, αν θυμάμαι καλά, ήταν σε HD).
Επηρεάζει αυτό κάπως το 5G; Επειδή όταν τα εθνικα κανάλια όταν μπήκαν σε HD στην υπόλοιπη Ελλάδα (πλην της αρτας και της πρεβεζας) απελευθερώθηκε και το φασμα της μπάντας 28. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι εντελώς άλλο το πρόβλημα που υπάρχει. Έγινε και εκεί η ανακατανομή των συχνοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgeavl3 said:

Όχι είναι εντελώς άλλο το πρόβλημα που υπάρχει. Έγινε και εκεί η ανακατανομή των συχνοτήτων.

Πάντως η ανάλυση των εθνικής εμβέλειας καναλιών είναι κυριολεκτικά αίσχος. 
Τα HD είναι καλύτερα αλλά εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι η δορυφορική COSMOTE TV έχει μακράν καλύτερη ανάλυση στα ίδια κανάλια. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά να τα πείτε στην κύρια Digea που δεν μπόρεσε να βάλει τα κέντρα Ακαρνανικά και Αίνος σε SFN (η ΕΡΤ το έκανε). Η ειρωνεία πάει στην Digea βέβαια. Αυτός είναι ο λόγος. Υποτίθεται τεχνική αδυναμία. Off topic βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. στο παρακάτω κινητό οι μπάντες στο 5g είναι αρκετές? η 2600 δεν θα χρησιμοποιηθεί?

4G bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 - China

5G bands 1, 3, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA - China

https://m.gsmarena.com/xiaomi_mi_11_pro-10816.php

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. στο παρακάτω κινητό οι μπάντες στο 5g είναι αρκετές? η 2600 δεν θα χρησιμοποιηθεί?
4G bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 - China
5G bands 1, 3, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA - China
https://m.gsmarena.com/xiaomi_mi_11_pro-10816.php
 
 
Καλημέρα! Μια χαρά είσαι από αυτές τις μπάντες που αναφέρεις. Σ αυτή τη φάση της ανάπτυξης ακόμα του 5G, καμία εταιρεία δεν παίζει με "ατόφιο" να στο πω, το λεγόμενο Stand alone 5G. Αλλά είναι ένας συνδυασμός με την 4G τεχνολογία για την οποία χρησιμοποιούν και την 2600 (band 7). Πάντως όσες μπάντες χρειάζεσαι στην Ελλάδα για να παίξει ολοκληρωμένα σωστά το κινητό αυτό, τις έχει μια χαρά (N1, N28, N78 οι λεγόμενες, ειδικά η N78 είναι που δίνει τα γκάζια και χρειάζεται)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Αυτά να τα πείτε στην κύρια Digea που δεν μπόρεσε να βάλει τα κέντρα Ακαρνανικά και Αίνος σε SFN (η ΕΡΤ το έκανε). Η ειρωνεία πάει στην Digea βέβαια. Αυτός είναι ο λόγος. Υποτίθεται τεχνική αδυναμία. Off topic βέβαια.
 

Ακριβώς, επειδή έπιανα από το κέντρο Αινος που καλύπτει την Κεφαλονια 4,5 χρόνια και πάλι υπάρχουν χωριά που είναι στις λευκές περιοχές και παίρνουν επιδότηση για δορυφορικό Cosmote TV+ EON για τα κανάλια εθνικής εμβέλειας. Η ΕΡΤ έχει μακράν καλύτερη ποιότητα σε σχέση με τα ιδιωτικά. 
Υ.Γ. Στο νησί η μια πλευρά προς Φισκάρδο και Ασσο πιάνει Ιταλία, νότια μεριά πιάνει Ζάκυνθο και βορειοανατολική μεριά πιάνει Ζάκυνθο,Πατρα,Αιτωλοακαρνανία λίγο. 
Υ.Γ. Η ΕΡΤ πιάνει παντού πάντως και με ελάχιστες παρεμβολές ή διακοπές στο ραδιοφωνο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, drdedus said:

καλημέρα. στο παρακάτω κινητό οι μπάντες στο 5g είναι αρκετές? η 2600 δεν θα χρησιμοποιηθεί?

4G bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 - China

5G bands 1, 3, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA - China

https://m.gsmarena.com/xiaomi_mi_11_pro-10816.php

Να αγοραζετε μονο GLOBAL ή European ROMs για ενα λόγο

 4G και 5G Combos ειναι διαφορετικά και ας εχουν πλέον τις μπαντες τα κινεζικα/ χονγκ κονγκ κινητά .

Το Samsung 5G Hong Kong ....δεν βρίσκει πολλα απο τα Combos στην Ελλαδα με αποτέλεσμα να εχετε το 1/3 1/4 της ταχύτητας πολλές φορές σε Download.

 

Μην κάνετε το λάθος να αγοράζετε συσκευές με Κινεζικη ή Χονγκ Κονγκ ROM.

Δεν ειναι μονο οι συχνότητες , 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

σωστος και αλλος ενας μπελας στο κεφαλι.

(οφφ τοπικ εχω ενα realme gt 2, αριστο κινητο αλλα το λογισμικο αφηνει τα προγραμματα να κανουν οτι θελουν παρα τους περιορισμους, ειναι για αλλαγη)

Link to comment
Share on other sites

Να αγοραζετε μονο GLOBAL ή European ROMs για ενα λόγο : 
 4G και 5G Combos ειναι διαφορετικά και ας εχουν πλέον τις μπαντες τα κινεζικα/ χονγκ κονγκ κινητά .
Το Samsung 5G Hong Kong ....δεν βρίσκει πολλα απο τα Combos στην Ελλαδα με αποτέλεσμα να εχετε το 1/3 1/4 της ταχύτητας πολλές φορές σε Download.
 
Μην κάνετε το λάθος να αγοράζετε συσκευές με Κινεζικη ή Χονγκ Κονγκ ROM.
Δεν ειναι μονο οι συχνότητες , 
Μπράβο, σωστός. Ήθελα να του το αναφέρω, αλλά πιστεύω πλέον όλες οι "κινεζιες" που βρίσκεις Ελλάδα, έχουν πλέον όλα τα combos στο 4G/5G, αναλόγως και τον επεξεργαστή βέβαια και όλα αυτά έχουν μείνει στο παρελθόν. Δλδ πριν 4-5 χρόνια και με global roms στα xiaomi θυμάμαι που είχα το redmi note 6 pro, δεν έπαιζαν combos γτ δεν πλήρωναν license στην εταιρία των επεξεργαστών που έβαζαν πχ qualcomm για προφανείς λόγους (πιο φθηνό) . Τώρα το έχουν φτιάξει αυτό (έχουν ανέβει και αυτών οι τιμές) αλλά σίγουρα αν κάποιος αγοράσει κινητό από εξωτερικό και έρθει Ελλάδα να το δουλέψει, πρέπει να προσέξει τι θα πάρει.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σωστος και αλλος ενας μπελας στο κεφαλι.
(οφφ τοπικ εχω ενα realme gt 2, αριστο κινητο αλλα το λογισμικο αφηνει τα προγραμματα να κανουν οτι θελουν παρα τους περιορισμους, ειναι για αλλαγη)
Καλά στα Xioami ετοιμάσου για διαφημισουλες βέβαια εκεί ανάμεσα στα προγράμματα και μέτρια μπαταρία. Έχω γνωστό με το redmi note 11 pro + 5G, που κατεβάζει τη μπαταρία σα γάργαρο νερό έτσι και το δουλέψεις λίγο "σβέλτα" και ας λένε ότι έχει μεγάλη μπαταρία και δεν ξέρω τι. Οι καταναλώσεις έχουν αυξηθεί ραγδαία, ειδικά την τελευταία διετία πιστεύω που όλοι είναι κολλημένοι με τη φάτσα 90 μοίρες προς το έδαφος (όπως εγώ τώρα που γράφω ). Αλλά τουλάχιστον δίνουν φορτιστή 87 W αν θυμάμαι καλά, που την πηγαίνει καρφί πάλι 100% σε μηδέν χρόνο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

υπαρχει ακομα κοσμος που αγοραζει κινεζικα; 
Τι εννοείς; Άνοιξε κάνα Site του Κωτσοβολου ή κάνα Skroutz να κολυμπήσεις στα κινέζικα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εννοω καρακινεζικο με κινεζικη ρομ κτλ... ο κωτσοβολος δεν νομιζω να εχει τετοια ... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, doganos said:

υπαρχει ακομα κοσμος που αγοραζει κινεζικα; 😅

Ω ναι! Η άγνοια και η ημιμάθεια ζει και βασιλεύει!

Να θυμίσω μήπως παλαιότερα τις "φτηνές" όλο καμάρι κινέζικες αγορές, που ψάχνανε την Β20 με το κιάλι και με τα δάκρυα να κυλούν από τα μάτια ένα πράγμα;

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, memoriesradio said:

Ω ναι! Η άγνοια και η ημιμάθεια ζει και βασιλεύει!

Να θυμίσω μήπως παλαιότερα τις "φτηνές" όλο καμάρι κινέζικες αγορές, που ψάχνανε την Β20 με το κιάλι και με τα δάκρυα να κυλούν από τα μάτια ένα πράγμα;

Σε 2+ χρόνια θα λέμε b20 και θα κλαίμε. Καθώς ελάχιστες θα υπάρχουν και αυτές στην περιφέρεια. Στις αντίστοιχες λευκές περιοχές (μη εμπορικό ενδιαφέρον) όπως στο τηλεοπτικό σήμα.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chrischal1908 said:

Σε 2+ χρόνια θα λέμε b20 και θα κλαίμε. Καθώς ελάχιστες θα υπάρχουν και αυτές στην περιφέρεια. Στις αντίστοιχες λευκές περιοχές (μη εμπορικό ενδιαφέρον) όπως στο τηλεοπτικό σήμα.

Νομίζω πως ακόμη δεν είμαστε αρκετά "πολιτισμένη" χώρα, ώστε να έχουμε πυκνό υψίσυχνο δίκτυο στην κινητή (σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο και σταθμό), που σημαίνει θα πορευτούμε για πολύ ακόμη με τα ωραία χαμηλόσυχνα των 800MHz & 700MHz, και με την καλή τους την εμβέλεια και κάλυψη...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Σε 2+ χρόνια θα λέμε b20 και θα κλαίμε. Καθώς ελάχιστες θα υπάρχουν και αυτές στην περιφέρεια. Στις αντίστοιχες λευκές περιοχές (μη εμπορικό ενδιαφέρον) όπως στο τηλεοπτικό σήμα.
Μόνο Β28 δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, memoriesradio said:

Νομίζω πως ακόμη δεν είμαστε αρκετά "πολιτισμένη" χώρα, ώστε να έχουμε πυκνό υψίσυχνο δίκτυο στην κινητή (σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο και σταθμό), που σημαίνει θα πορευτούμε για πολύ ακόμη με τα ωραία χαμηλόσυχνα των 800MHz & 700MHz, και με την καλή τους την εμβέλεια και κάλυψη...

Επειδή εχω ζήσει κυριως σε άλλες χώρες εχω να πω ότι τα δίκτυα στην Ελλάδα είναι παρά πολυ καλα και αξιοπρεπή 

Βέβαια με το São Paulo που εχω περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου δεν μπορω να κάνω σύγκριση των δικτύων εκεί με τα δίκτυα της Αθήνας, μιας και σχεδόν ολόκληρη η μητροπολιτική περιοχή του São Paulo καλυπτεται με SA. Αυτό τα λέει όλα  

Για την Στοκχόλμη όπου εχω επισης ζήσει, τα λόγια περιττεύουν…

Η μόνη που σε γενικές γραμμές φτάνει τα κορυφαία δίκτυα του εξωτερικού είναι αναμφισβήτητα η κοσμοτε. Ακόμα και αν μας τα χαλάει σε κάποιες πόλεις…

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην ανοίξουν ποτέ το  SA 5G ετσι οπως είναι οι συσκευές των συνδρομητών και ...ετσι οπως εχουν στηθεί τα Roaming στον κόσμο .

Το άνοιξε το ... SA και η O2  στο Βερολίνο και εχασε όλους τους Roaming που ηρθαν με 5G συσκευή που " κλειδώνε" σε SA Mode και εμενε εκει * banned " χωρίς Fallback retries μέχρι να ερθει το Carrier Update της Google να διορθωσει τους ...Ινδούς agents που δεν περνάνε πάντα έγκαιρα ....οτι τους λενε οι Operators .

Χάος .

Ας μην ανοιξει ποτε για να μην χασει Roaming έσοδα όπως έγινε σε άλλες χώρες απο ' ανθρώπινα λαθη ' .

 

Οσο για το δίκτυο της Cosmote .... 200  MHz σε καθε Sector x3 και στο καπάκι .... πολλά Beams να στοχεύουν οσο ...ειναι ελεύθερα . ( οι άλλοι Operators ....B20+B3+B1...συνήθως μόνο ...και MIMO 4 με ξεχασμένη χαμηλή ισχύ ...)

 Το μόνο πρόβλημα για μενα ειναι οι πλατείες που μαζεύουν σε συγκεκριμένα σημεία κόσμο το καλοκαίρι και λογω έλλειψης Elements ( 32 ?? )  τα 600+ MBps n78 γίνονται .... 10 MBps γεμάτα λαθη και BLER στο Θεό .

 

Λάθος επιλογή να γεμίσουν τον τόπο με 32αρια

Στα Ισόγεια πολυκατοικιών οι συσκευές υποφέρουν ...με NSA 5G βέβαια ....  

 αν ανοίξουν 5G SA θα το κάνουν για τα ...Ισόγεια ...

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Καλά περιμένετε στην περιφέρεια εσείς να γίνουν θαύματα ήδη άρχισε το Ν1 δίκτυο να τρώει χαστούκια από τους πολλούς συνδρομητές. Υπάρχουν σημεία που οι β20 των άλλων άρχισαν να φαίνονται όαση 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

@HORGRAP

τα ισόγεια εσωτερικά των σπιτιών ή θα βοηθήσει κ στο δρόμο ;

Μάλλον εκ των έσω. Εκεί Υπάρχει όντως θέμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...