Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, p_k said:

Πολλά 73...

Decoding please...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, memoriesradio said:

Decoding please...

Είναι ραδιοερασιτεχνικος χαιρετισμός, έτσι μιλάν μεταξύ τους.

Εγώ δεν είμαι ραδιοερασιτέχνης, ο αδερφός μου όμως είναι και θυμάμαι σε κάτι ατέλειωτα ξενύχτια που συζητούσαν που έλεγαν αυτό, σαν να λέμε "σε χαιρετώ"

https://www.raai.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=156&Itemid=142

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Είναι ραδιοερασιτεχνικος χαιρετισμός, έτσι μιλάν μεταξύ τους.

Εγώ δεν είμαι ραδιοερασιτέχνης, ο αδερφός μου όμως είναι και θυμάμαι σε κάτι ατέλειωτα ξενύχτια που συζητούσαν που έλεγαν αυτό, σαν να λέμε "σε χαιρετώ"

https://www.raai.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=156&Itemid=142

ΟΚ. Αν και χρόνια πειρατής (και όχι μόνο) στα FM όμως, με ατέλειωτες ώρες συνομιλιών ποτέ δεν ασχολήθηκα με amateur (VHF-UHF-AM).

Ταπεινά συγνώμη, για το εκτός θέματος...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Όποιος βρει σε αυτό το Screenshot τι πρόβλημα δημιουργείται απο την ιδεα της διακοσμητικής N28 Band ... κερδίζει ενα Ericsson Dot 5G χωρις RF

( amplifier)  😉

 

Screenshot_2023-03-28-00-01-01-71_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.ae305e9e70c8d57a6677f15451e2506c.jpg

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Κάποια στιγμή θα γίνει και θα τρίβουμε τα μάτια μας. Βλέπω επίσης ότι η αναβάθμιση στο νησί της Κέρκυρας ολοκληρώθηκε. Να δω αν έβαλαν n78 στο σταθμό βάσης στο εκεί κτήριο του ΟΤΕ τώρα που θα πάω.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Θα κατέβω Κέρκυρα το Πάσχα… να δούμε τι ψάρια πιάνει η κοσμοτε στο βόρειο Ιόνιο. Διότι στο νότιο που ήμουν, με κοσμοτε 5G παντού είχα και οι ταχύτητες ήταν άψογες ακόμα και σε ισόγεια σε στενούς χώρους.

On 26/3/2023 at 6:45 ΜΜ, Nickchris36 said:

Επικά απλοαντ πάλι.

😜🥳

Screenshot_20230326_184438_Speedtest.jpg

Screenshot_20230326_184354_NetMonster.jpg

Not bad, θύμισε μου οι ανταγωνιστές τι ταχύτητες έχουν; 

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω στην ΒΙ.ΠΕ στην περιοχη μου, στην κεραια, στα χωραφια πιο κατω, ανοιξαν τρυπες (αρκετα βαθειες θα ελεγα) και περνανε οπτικη (ειχε ενα βανακι και ελεγε εργα ΟΤΕ). Πρακτικα, τι σημαινει αυτο; Θα αναβαθμιστει η κεραια; 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, doganos said:

Βλεπω στην ΒΙ.ΠΕ στην περιοχη μου, στην κεραια, στα χωραφια πιο κατω, ανοιξαν τρυπες (αρκετα βαθειες θα ελεγα) και περνανε οπτικη (ειχε ενα βανακι και ελεγε εργα ΟΤΕ). Πρακτικα, τι σημαινει αυτο; Θα αναβαθμιστει η κεραια; 

Εργολάβος τα περνάει όλα τα έργα. Οπότε η βλάβη ή κάτι άλλο κάνουν.

Αν δε σου κάνει κόπο βαλέ λίγο λινκ από google maps να καταλάβω πιο σημείο λες ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, cmvr said:

Εργολάβος τα περνάει όλα τα έργα. Οπότε η βλάβη ή κάτι άλλο κάνουν.

Αν δε σου κάνει κόπο βαλέ λίγο λινκ από google maps να καταλάβω πιο σημείο λες ;

https://goo.gl/maps/WscYLdb9hthWumAf9

Βλαβη δεν νομιζω, γιατι λειτουργει κανονικα η κεραια κτλ... λες να ηρθαν για αναβαθμιση προς τα εδω; Θα δειξει τις επομενες ημερες τι θα κανουν... για τα κοτετσια 😛 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, doganos said:

https://goo.gl/maps/WscYLdb9hthWumAf9

Βλαβη δεν νομιζω, γιατι λειτουργει κανονικα η κεραια κτλ... λες να ηρθαν για αναβαθμιση προς τα εδω; Θα δειξει τις επομενες ημερες τι θα κανουν... για τα κοτετσια 😛 

Οι εργολάβοι πάντως δεν έχουν στα βαν τίποτα επάνω 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cmvr said:

Οι εργολάβοι πάντως δεν έχουν στα βαν τίποτα επάνω 

Ηταν 2 - 3 αμαξια. μονο στο ενα ειχε μια ταμπελα στο τζαμι μπροστα (απο την μεσα μερια) παρατημενη, εργα οτε. Δεν ειναι οτι τα εγραφαν απο εξω. Και ειχε καμια 4-5 ατομα και κουλουρες με οπτικες και τρυπες στα χωραφια μεχρι τον κεντρικο... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, doganos said:

Ηταν 2 - 3 αμαξια. μονο στο ενα ειχε μια ταμπελα στο τζαμι μπροστα (απο την μεσα μερια) παρατημενη, εργα οτε. Δεν ειναι οτι τα εγραφαν απο εξω. Και ειχε καμια 4-5 ατομα και κουλουρες με οπτικες και τρυπες στα χωραφια μεχρι τον κεντρικο... 

Τότε μπορεί να σας χώνουνε οπτικό μπουρί εκεί 😃

Έτυχα περιοχή στο Μαρκόπουλο είχε κάτι βαν που νόμιζες ότι τα είχαν ρωμά και όταν πήγα κοντά γιατί έκανα δουλειά εκεί κοντά ήταν εργολάβοι. Απλά τα αυτοκίνητα τους δε θέλουν να χτυπάνε στο μάτι γιατί έχουν πανάκριβα πράγματα μέσα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, cmvr said:

Τότε μπορεί να σας χώνουνε οπτικό μπουρί εκεί 😃

Έτυχα περιοχή στο Μαρκόπουλο είχε κάτι βαν που νόμιζες ότι τα είχαν ρωμά και όταν πήγα κοντά γιατί έκανα δουλειά εκεί κοντά ήταν εργολάβοι. Απλά τα αυτοκίνητα τους δε θέλουν να χτυπάνε στο μάτι γιατί έχουν πανάκριβα πράγματα μέσα.

Θα δουμε σε κανα μηνα τι θα γινει ... λογικα ειναι μερες αναβαθμισης για την περιοχη... 😛 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, doganos said:

Θα δουμε σε κανα μηνα τι θα γινει ... λογικα ειναι μερες αναβαθμισης για την περιοχη... 😛 

Όπως είχα πει σε παλαιότερο post έχω στείλει πολλά σημεία (σε όλες τις εταιρίες) με αναλυτικές μετρήσεις και στοιχεία που έχουν θέμα αττική και βόρεια, με πήραν από το τμήμα σχεδίασης δικτύου. Έχουν μείνει πίσω σε κάποια σημεία και έχει μια βεντάλια εκτέλεσης 3 με 6 μήνες ανά περιοχές.

Επειδή στη Cosmote δε λένε μπούρδες όταν καλούν από το αρμόδιο τμήμα το οποίο ξέρω και από προηγούμενες φορές πιστεύω ότι όσο έξω και  να πέσουν μέχρι τέλος της χρονιά θα είναι 2 με 3 χρονιά μπροστά σε γεωγραφική κάλυψη 5g και με προσθήκη πολλών n78 σε σημεία που έχει μόνο n1+n28 σήμερα.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, cmvr said:

 (Ευχαριστούμε τον φίλο @doganos για την ευγενική χορηγία της φωτογραφίας 😃)

Και για να μην ξεχνιόμαστε με την αγαπημένη μας cosmote  🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 

 

image.png

 

 

 

 

 

To κοτετσι η 3155 🤣🤣🤣🤣

5 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Θα κατέβω Κέρκυρα το Πάσχα… να δούμε τι ψάρια πιάνει η κοσμοτε στο βόρειο Ιόνιο. Διότι στο νότιο που ήμουν, με κοσμοτε 5G παντού είχα και οι ταχύτητες ήταν άψογες ακόμα και σε ισόγεια σε στενούς χώρους.

Not bad, θύμισε μου οι ανταγωνιστές τι ταχύτητες έχουν; 

 

Ο ανταγωνισμός έχει νταουν από 0.000 έως 25 26 το πολύ έχουν πέσει δραματικά οι ταχύτητες τελευταία και απ από 2,3 έως 20

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Θα κατέβω Κέρκυρα το Πάσχα… να δούμε τι ψάρια πιάνει η κοσμοτε στο βόρειο Ιόνιο. Διότι στο νότιο που ήμουν, με κοσμοτε 5G παντού είχα και οι ταχύτητες ήταν άψογες ακόμα και σε ισόγεια σε στενούς χώρους.
Πέρσι το Πάσχα (μιλάω για Μεγάλη Παρασκευή) η Cosmote σερνόταν στην παλιά πόλη. Ελπίζω φέτος με τις αναβαθμίσεις να είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgeavl3 said:

Πέρσι το Πάσχα (μιλάω για Μεγάλη Παρασκευή) η Cosmote σερνόταν στην παλιά πόλη. Ελπίζω φέτος με τις αναβαθμίσεις να είναι καλύτερα.
 

Θα έχω και δεύτερη κάρτα, μην σου πω και Τρίτη. 

Πάντως σκέφτομαι σοβαρά για απεριόριστο κοσμοτε έστω και στα 27-28€. 
Δεν μου φτάνει το καρτοκινητο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι οφ τοπικ, αλλα να ξέρεις ότι με τη Νοβα δε θα έχεις θέμα. Η Βονταφον μέσα στην πόλη είναι απλά για τα σκουπίδια.
Και μη συνεχιστεί από κάτω σχολιασμός.
Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, georgeavl3 said:

Εδώ είναι οφ τοπικ, αλλα να ξέρεις ότι με τη Νοβα δε θα έχεις θέμα. Η Βονταφον μέσα στην πόλη είναι απλά για τα σκουπίδια.
Και μη συνεχιστεί από κάτω σχολιασμός.
Poco X3 Pro via Tapatalk


 

Κατάλαβα πάντως Κεφαλονια που ήμουν κοσμοτε παιδιά είναι με διαφορά μπροστά από τους υπόλοιπους. Ακόμα και στο καράβι Σαμη-Πατρα έχει κάλυψη για δεδομένα κανονικά. 
5G N78 και Ν1 σε πολλές κεραίες και ελάχιστα κενά κάλυψης. Υπόδειγμα κάλυψης…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Στο Αργοστόλι μέσα έχει κεραία (όχι Micro, κανονική) η Cosmote; Είχα διαβάσει ότι την είχαν κατεβάσει πριν κάποια χρόνια από το κτίριο του ΟΤΕ μετά από καταγγελίες. Είναι ακόμα έτσι;

Με την ευκαιρία που θα πάω στην Κέρκυρα, θα σας ενημερώσω και για το χωριό Σκριπερό που είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο πριν κάποια χρόνια. Υπηρχε για χρόνια κεραία omni πάνω στο κτήριο ΟΤΕ του Σκριπερού και την κατέβασαν κατά το 2016 νομίζω μετά από αντιδράσεις. Στο Street view φαίνονται και τα πανό που είχαν κρεμασει στο απέναντι κτίριο! Στην ΕΕΤΤ φαίνεται αδειοδοτημένη η κεραία από το 2020, άρα ή την έχουν βάλει ξανά ή είναι στο πλάνο.

Poco X3 Pro via Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maarinos said:

@georgeavl3

Ακόμα χωρίς κεραία είναι το κτίριο

Αλλά στο κέντρο μια χαρά πιάνει. 
Ημουν cajablanca, στο παλιό bass club αν θυμάσαι την Παρασκευή και είχα 5G κανονικά. Το μόνο μαγαζί που πιάνει οριακά σε εσωτερικό χώρο στην πλατεία είναι το entree ή πλάτανος. 
 

1 ώρα πριν, georgeavl3 said:

Ερώτηση. Στο Αργοστόλι μέσα έχει κεραία (όχι Micro, κανονική) η Cosmote; Είχα διαβάσει ότι την είχαν κατεβάσει πριν κάποια χρόνια από το κτίριο του ΟΤΕ μετά από καταγγελίες. Είναι ακόμα έτσι;

Με την ευκαιρία που θα πάω στην Κέρκυρα, θα σας ενημερώσω και για το χωριό Σκριπερό που είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο πριν κάποια χρόνια. Υπηρχε για χρόνια κεραία omni πάνω στο κτήριο ΟΤΕ του Σκριπερού και την κατέβασαν κατά το 2016 νομίζω μετά από αντιδράσεις. Στο Street view φαίνονται και τα πανό που είχαν κρεμασει στο απέναντι κτίριο! Στην ΕΕΤΤ φαίνεται αδειοδοτημένη η κεραία από το 2020, άρα ή την έχουν βάλει ξανά ή είναι στο πλάνο.

Poco X3 Pro via Tapatalk




 

Δύσκολο να μπει κεραία εκεί διότι έχει σε πολύ μικρή απόσταση σχολεία,κάτω από 100 μέτρα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Nikolas14
Αλλά στο κέντρο μια χαρά πιάνει. 
Ημουν cajablanca, στο παλιό bass club αν θυμάσαι την Παρασκευή και είχα 5G κανονικά. Το μόνο μαγαζί που πιάνει οριακά σε εσωτερικό χώρο στην πλατεία είναι το entree ή πλάτανος. 


Με τον Καλίδη μέσα ησουν ;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να μπει κεραία εκεί διότι έχει σε πολύ μικρή απόσταση σχολεία,κάτω από 100 μέτρα. 
Ναι, όσο για αυτό. Στην Κέρκυρα σε ακτίνα 150μ. από το 1ο και 5ο Γυμνάσιο (οδός Ριζοσπαστών Βουλευτών) υπάρχουν 2 κεραίες (κανονικές με πλήρη ισχύ παρακαλώ) της Cosmote. Η μία είναι στα 50μ. ακριβώς απέναντι. Πέρσι μπήκε μια κεραία της Wind πλέον Nova σε απόσταση 100μ. από τα 3 γενικά Λύκεια και τον βρεφονηπιακό σταθμό (Πολυχρονίου Κωνσταντά). Για τις κεραίες αυτές (οποιος ενδιαφερεται αναφέρομαι στις 104065 και 104075) της Cosmote δεν έχει ακουστεί κιχ. Για της Nova υπήρξαν κάποιες αντιδράσεις αλλά μεμονωμένες. Η κεραία εκπέμπει κανονικά βέβαια. Πιο πολλή γκρίνια είχαν για τα Micro στην Παλιά Πόλη από αυτά που διαβάζω. Βερεσέ τα ακούω αυτά για τις αποστάσεις από σχολεία κλπ πλέον με αυτά τα παραδείγματα που έχω από την πόλη μου. Πλέον πιστεύω ο κόσμος ή δεν είναι τόσο κατά ή δεν ασχολείται.

Poco X3 Pro via Tapatalk




Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...