Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13 ώρες πριν, Gv2008 said:

Έχω παρατηρήσει ότι με συσκευές RealMe και Xiaomi οι N78 ακόμα και κάτω από την κεραία βγάζουν Μαξ 650 mbps ενώ με άλλες μάρκες φτάνει και 1000. Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε;

Αμα το παρατηρεις την ιδια χρονικη στιγμη και με ιδιο σερβερ τοτε παιζει καλυτερη κεραια και τσιπσετ 

Εγω προσωπικα εχω βγαλει ακομα και 1.5 gbps με VF βεβαια κατω απο κεραια 

Κινητο Oneplus 9R αγορασμενο απο Κινα να τονισω

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Lucy hotel Καβάλα αναβάθμιση

 

Αυτό τι είναι; (Θα μπορεί τώρα) eltek?

5B3F721C-671B-45A3-8A99-354A5F7DEDF3.jpeg

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, waeo said:

Με βάση όσα είχε αναφέρει @HORGRAP ότι κλείνουν το 5G το βράδυ σε κάποιες κεραίες (βέβαια αν θυμάμαι καλά για Ν78). Επιβεβαιώνω, ότι αν βάλω 5G τότε με συνδέει στην κεραία στο κτήριο του ΟΤΕ (106097) με Ν1 και όχι σε αυτή που ήμουν πριν με 4G (106513). Μετά από κανένα λεπτό με συνδέει στην 106513 ξανά με Β7 αν βάλω 4G. Δεν μου δίνει με τίποτα 5G από την 106513 τέτοια ώρα. 

Οπότε δουλεύει το energy efficiency και εδώ. 

Έχει απίστευτη καταιγίδα αλλά κρατάει πολύ καλά σε εσωτερικό χώρο κιόλας! 

8456723C-234F-40F4-AEA1-377FC1B07E02.jpeg

Δεν το κλείνουν βρε παιδιά, απλά πέφτει η κίνηση κάτω από ένα threshold και κοιμούνται κάποια cells (n78 plus secondary lte cells). Όταν ανεβεί η κίνηση δε θα κλείνουν το βράδυ… Το cell activation γίνεται αρκετά γρήγορα. Δηλαδή αν περάσει ένα λεωφορείο με κόσμο που έχει YouTube μέσα σε δευτερόλεπτα ανοίγει…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από τη χιονισμένη Ιπποκράτειο. Η cosmote έχει πολύ καλό δίκτυο στην περιοχή με 4G+ γύρω στα 80-100 mbps σε αντίθεση με τις άλλες δύο που έχουν 2G

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από την Χιονισμένη Θήβα!Η πράσινη εξακολουθεί να αντέχει και στον χιονιά με την μπλε να είναι λίγο πιο κάτω και την κόκκινη να πετάει χαρταετό 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, cmvr said:

Να κοιμάσαι πιο νωρίς άτακτο αγόρι 🤣🤣🤣 ώστε να ξυπνάς  πρωί πρωί που θα το ανοίξουν 🤣   🤣   🤣 

Τελειώνει η εξεταστική...

4 ώρες πριν, mixtri said:

Δεν το κλείνουν βρε παιδιά, απλά πέφτει η κίνηση κάτω από ένα threshold και κοιμούνται κάποια cells (n78 plus secondary lte cells). Όταν ανεβεί η κίνηση δε θα κλείνουν το βράδυ… Το cell activation γίνεται αρκετά γρήγορα. Δηλαδή αν περάσει ένα λεωφορείο με κόσμο που έχει YouTube μέσα σε δευτερόλεπτα ανοίγει…

Μα με τίποτα δεν με άφηνε στην ίδια κεραία όταν έκανα toggle 5G, βέβαια δεν έχω την ίδια κίνηση με ένα λεωφορείο 😂😂 οπότε δεκτό 😊

23 minutes ago, aektzhs 1 said:

Καλημέρα από την Χιονισμένη Θήβα!Η πράσινη εξακολουθεί να αντέχει και στον χιονιά με την μπλε να είναι λίγο πιο κάτω και την κόκκινη να πετάει χαρταετό 

Μία φώτο επί της ευκαιρίας!

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα καταργηθεί το 2G από 1800? Επίσης πότε θα ξεκινήσει SA 5G και από ποιες μπάντες θα εκπέμψει;

Στην κεραία του σπιτιού μου περίπου στα 300 μέτρα σε εξωτερικό χώρο 

Screenshot_2023-02-05-16-57-52-368_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-05-16-57-49-620_cz.mroczis.netmonster.jpg

Στην Αγχιαλου 

Screenshot_2023-02-05-17-02-13-501_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-05-17-02-10-113_cz.mroczis.netmonster.jpg

Στο Καραϊσκάκη 

Screenshot_2023-02-05-17-17-16-421_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-05-17-17-21-167_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Πότε θα καταργηθεί το 2G από 1800? Επίσης πότε θα ξεκινήσει SA 5G και από ποιες μπάντες θα εκπέμψει;

Στην κεραία του σπιτιού μου περίπου στα 300 μέτρα σε εξωτερικό χώρο 

Screenshot_2023-02-05-16-57-52-368_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-05-16-57-49-620_cz.mroczis.netmonster.jpg

Στην Αγχιαλου 

Screenshot_2023-02-05-17-02-13-501_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-05-17-02-10-113_cz.mroczis.netmonster.jpg

Στο Καραϊσκάκη 

Screenshot_2023-02-05-17-17-16-421_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-05-17-17-21-167_cz.mroczis.netmonster.jpg

Όταν έγινε αναβάθμιση στην κεραια του Σπιτιού σου, ήρθαν συνεργεία να φανταστώ;

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, panos.kar said:

Όταν έγινε αναβάθμιση στην κεραια του Σπιτιού σου, ήρθαν συνεργεία να φανταστώ;

Εννοείται. Σήμερα το πρωί, εγκλωβισμένος στην Κατεχάκη έλεγξα σπιθαμή προς σπιθαμή το δίκτυο των Ιωαννίνων. Είδα ότι είναι από τα χειρότερα δίκτυα που έχει αναπτύξει σε όλη τη χώρα. πέρα από κάποια τούμπανα κεραίες όλα είναι με B3 only δίκτυο του 2012

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Gv2008 said:

Εννοείται. Σήμερα το πρωί, εγκλωβισμένος στην Κατεχάκη έλεγξα σπιθαμή προς σπιθαμή το δίκτυο των Ιωαννίνων. Είδα ότι είναι από τα χειρότερα δίκτυα που έχει αναπτύξει σε όλη τη χώρα. πέρα από κάποια τούμπανα κεραίες όλα είναι με B3 only δίκτυο του 2012

Δυστυχώς. Το θέμα είναι κυρίως η κάλυψη. Γιατί οπως προείπα το δίκτυο ειναι άδειο στην πόλη και οι Β3 τρέχουν με γύρω στα 40mbps (όπου και αν εχει καλή κάλυψη) που είναι πολυ καλά. 
Μιλάμε τώρα σε πιλοτές εχω βρεθεί πάμπολλες φορές και δεν έβγαζε κληση. Και γενικά δεν ξερω τι συμβαίνει.
Στο εργοστάσιο που δουλεύω και είναι έξω από τα Γιάννενα, ενώ καλύπτεται από αναβαθμισμένο σταθμό(ποιον δεν ξέρω) εσωτερικα είναι τραγικό το σημα. Έξω έχει 2-3 μπαρες 5G και μέσα ούτε κληση. Δεν έχει και τους πιο χοντρους τοιχους σαν κτηριο. Νορμαλ ειναι. Πάνω πάνω στην ταράτσα Ν78 εντωμεταξυ😂.

Θα αναβαθμίσουν σίγουρα, αλλά έχουν δυο χρόνια να περάσουν απ την πόλη. Απ το 2021 μέχρι το 2023 δεν εχουν περάσει καθόλου. Και αν είχαν οντωσ Πελατειακή βάση στην πόλη θα αναβαθμίζαν και τίποτα παραπάνω. Ας πούμε δεν νομίζω κανενας στους αμπελοκηπους και στην εξοχη πάνω απ το αεροδρόμιο να έχει κοσμοτε. Εμένα εκεί πέφτει εκτος δικτυου σε σπίτια φίλων Και πιλοτες. Στην πολυκατοικία την δίκη μου πίσω από την Δωδώνης ας πούμε κανένας δεν έχει κοσμοτε κινητή. Ο μόνος ήμουν.  Στα καρδαμιτσια λίγο παραπάνω απ τους Αμπελοκήπους  είναι καμια σχέση επειδή πιάνει από το τούμπανο στα μάρμαρα. 

Γενικά και στην ήπειρο  περιοχές που κανονικά αρμέγουν roaming τις έχουν παρατημένες (Παράλια πρεβεζας και Ηγουμενίτσας). Η αρτα ήταν σε τραγική κατάσταση μέχρι πριν 6 μηνες αλλά παραδόξως είναι τέλεια πια εκεί. Η μόνη περιοχή στην ήπειρο που έκαναν κάτι καλό.

 

τελοσπαντων, βαρέθηκα να μιλάω για τα Γιάννενα😂😂 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, panos.kar said:

Δυστυχώς. Το θέμα είναι κυρίως η κάλυψη. Γιατί οπως προείπα το δίκτυο ειναι άδειο στην πόλη και οι Β3 τρέχουν με γύρω στα 40mbps (όπου και αν εχει καλή κάλυψη) που είναι πολυ καλά. 
Μιλάμε τώρα σε πιλοτές εχω βρεθεί πάμπολλες φορές και δεν έβγαζε κληση. Και γενικά δεν ξερω τι συμβαίνει.
Στο εργοστάσιο που δουλεύω και είναι έξω από τα Γιάννενα, ενώ καλύπτεται από αναβαθμισμένο σταθμό(ποιον δεν ξέρω) εσωτερικα είναι τραγικό το σημα. Έξω έχει 2-3 μπαρες 5G και μέσα ούτε κληση. Δεν έχει και τους πιο χοντρους τοιχους σαν κτηριο. Νορμαλ ειναι. Πάνω πάνω στην ταράτσα Ν78 εντωμεταξυ😂.

Θα αναβαθμίσουν σίγουρα, αλλά έχουν δυο χρόνια να περάσουν απ την πόλη. Απ το 2021 μέχρι το 2023 δεν εχουν περάσει καθόλου. Και αν είχαν οντωσ Πελατειακή βάση στην πόλη θα αναβαθμίζαν και τίποτα παραπάνω. Ας πούμε δεν νομίζω κανενας στους αμπελοκηπους και στην εξοχη πάνω απ το αεροδρόμιο να έχει κοσμοτε. Εμένα εκεί πέφτει εκτος δικτυου σε σπίτια φίλων Και πιλοτες. Στην πολυκατοικία την δίκη μου πίσω από την Δωδώνης ας πούμε κανένας δεν έχει κοσμοτε κινητή. Ο μόνος ήμουν.  Στα καρδαμιτσια λίγο παραπάνω απ τους Αμπελοκήπους  είναι καμια σχέση επειδή πιάνει από το τούμπανο στα μάρμαρα. 

Γενικά και στην ήπειρο  περιοχές που κανονικά αρμέγουν roaming τις έχουν παρατημένες (Παράλια πρεβεζας και Ηγουμενίτσας). Η αρτα ήταν σε τραγική κατάσταση μέχρι πριν 6 μηνες αλλά παραδόξως είναι τέλεια πια εκεί. Η μόνη περιοχή στην ήπειρο που έκαναν κάτι καλό.

 

τελοσπαντων, βαρέθηκα να μιλάω για τα Γιάννενα😂😂 

Μέσα στο 2023 θα σας φτιάξουν δικτυαρα 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλα αν στείλω μήνυμα σε πάροχο για να μου πουν ποιος με παίρνει με απόκρυψη, θα μου πουν; Η πρέπει να γίνει άρση τηλεφωνικού απορρήτου με εισαγγελική εντολή;
Πιτσιρίκια κανενος συναδέλφου θα είναι που θα πήραν το κινητό του Και παίρνουν από τα δικά τους οποίον βρουν και  κάνουν φάρσες. . Να λενε και τίποτα αστείο, ξενέρωτα ειναι 😂

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panos.kar said:

Άσχετο αλλα αν στείλω μήνυμα σε πάροχο για να μου πουν ποιος με παίρνει με απόκρυψη, θα μου πουν; Η πρέπει να γίνει άρση τηλεφωνικού απορρήτου με εισαγγελική εντολή;
Πιτσιρίκια κανενος συναδέλφου θα είναι που θα πήραν το κινητό του Και παίρνουν από τα δικά τους οποίον βρουν και  κάνουν φάρσες του τύπου «σε ειδα να φιλιέσαι με ένα αγοράκι χθες». Να πω ειναι τίποτα αστείο, ξενέρωτο ειναι 😂

Αν επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση ή πας σε ένα κατάστημα θα σου πουν αναλυτικά τι χρειάζεται. Νομίζω στο site της vf είχα δει που ελεγε στο περιπου τι χρειαζεται, αλλα επειδη μπορει η κοτέ να εχει αλλη διαδικασία θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CaptainNickGR said:

Αν επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση ή πας σε ένα κατάστημα θα σου πουν αναλυτικά τι χρειάζεται. Νομίζω στο site της vf είχα δει που ελεγε στο περιπου τι χρειαζεται, αλλα επειδη μπορει η κοτέ να εχει αλλη διαδικασία θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους. 

Καλά δεν θα κάτσω να μπλέξω τώρα με διαδικασία αν δεν είναι του λεπτού. Απλά τηλέφωνο θέλω να τους πάρω πίσω και να τα τρομάξω λίγο 😂😂

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Gv2008 said:

Πότε θα καταργηθεί το 2G από 1800? Επίσης πότε θα ξεκινήσει SA 5G και από ποιες μπάντες θα εκπέμψει;

Στην κεραία του σπιτιού μου περίπου στα 300 μέτρα σε εξωτερικό χώρο 

Screenshot_2023-02-05-16-57-52-368_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-05-16-57-49-620_cz.mroczis.netmonster.jpg

Στην Αγχιαλου 

Screenshot_2023-02-05-17-02-13-501_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-05-17-02-10-113_cz.mroczis.netmonster.jpg

Στο Καραϊσκάκη 

Screenshot_2023-02-05-17-17-16-421_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-05-17-17-21-167_cz.mroczis.netmonster.jpg

Φαίνεται να έχει θέμα το backhaul της κεραίας στις πρώτες μετρήσεις.

@Notus

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, panos.kar said:

Καλά δεν θα κάτσω να μπλέξω τώρα με διαδικασία αν δεν είναι του λεπτού. Απλά τηλέφωνο θέλω να τους πάρω πίσω και να τα τρομάξω λίγο 😂😂

Όχι δεν είναι του λεπτού και δεν γίνεται τόσο απλά όσο το σκέφτεσαι. Αν θέλεις μπορείς να κάνεις φραγή αριθμών με απόκρυψη 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζεται πρόβλημα από τους χρήστες COSMOTE σε 4G+ και 5G στο Πέραμα καθώς και το Χαϊδάρι Αττικής 

Link to comment
Share on other sites

Και Κρήτη.    Ηράκλειο ενα αρκετά σημαντικό Cell που καλύπτει Ηράκλειο και περίχωρα έχει βλάβη.  Δεν εκπέμπει κανένα Carrier ( B3 B3 B1 combos σε ολα τα Sectors OFF ) 

PCI 381 382 383   αιώνια του η μνήμη. 😉

....μας πετάει το δίκτυο σε ένα μακρυνό πολύπαθο Cell 5G  μονίμως σε ακραία κίνηση.

Screenshot_2023-02-06-15-31-10-32_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.f7f989cb94bd9bfdda5731ded6cb1537.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δώσει η Huawei κανένα προστατευτικό για τα cells που κοροϊδεύατε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Μήπως να δώσει η Huawei κανένα προστατευτικό για τα cells που κοροϊδεύατε;

Όντως, όπου έκανε το λαθος να βαλει  Huawei πάνελ ( οπως η Vodafone Πανελλαδικά....για να τις προστατεύουν απο την .... οριζόντια εμβολή βροχής ( με αέρα)

.Ξεχασαν ομως οτι η υγρασία που εγκλωβίζεται τα κανει .... χειρότερα..

ισως θα έπρεπε 😉

( Η παρακάτω δεν ειναι της Cosmote .... ακόμη 😉

Screenshot_2022-05-18-14-10-18-51_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg.e0aca0f24716a295be2e2715937a404e.thumb.jpg.075fd601bb12d2c1a80c0a9bc283e26c.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σακούλα τι είναι;;;; 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mixtri said:

Αυτή η σακούλα τι είναι;;;; 

Από κεραία της vf αν δεν κάνω λάθος ένα χρόνο πριν 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mixtri said:

Αυτή η σακούλα τι είναι;;;; 

Τέτοιες βάλανε και στην 106097 όταν άλλαξαν baseband. 

Σαν pampers/πανες βρακάκι είναι 😅😂

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, waeo said:

Τέτοιες βάλανε και στην 106097 όταν άλλαξαν baseband. 

Σαν pampers/πανες βρακάκι είναι 😅😂

Για τον ήλιο ίσως βοηθαν. Για την υγρασία omg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...