Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts


Κανένας δεν είπε κάτι για αυτά τα χάλια. Θα πω εγώ. Παραθέτω μετρήσεις από τα ιωαννινα σήμερα.
2b221afa80f6ef03ab6777c2348aedaa.jpg

Μέτρηση 5G με οπτική επαφή στον Πύργο (ρολόι)

79193472e0de4764935d495e375d01fc.jpg
Σε αμάξι περνώντας δίπλα από τον Πύργο.

8942451e61c09ca69aa1643143d74dbd.jpg
Μέτρηση Παύλου Μελά

d4d63d03fe46e90cd4a044aa709b0180.jpg
Καραβατια πίσω από το κτήριο με το micro της βορείου Ηπείρου. Σε εσωτερικούς χώρους σχεδόν ανύπαρκτη.
a807b47efba1e1e70329048a1c064fa3.jpeg
Σε στενά στην περιοχή δεν έβγαζε καν Speedtest αν και ήμουν πολυ κοντά στο micro της βορείου Ηπείρου όπως προείπα το οποίο χτυπάει μπροστά και είναι μια τρύπα στο νερό γιατί πίσω από αυτό είναι το θέμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, HORGRAP said:

Αν οχι ?  Δεν μετράνε τα APN sessions των υπολοίπων υπηρεσιών? 😉

Έχουν περάσει μήνες 

Προφανώς, όλα αυτά είναι αυτοματοποιημένα.

Απλα είπες για Volte drops. Τελικά πέφτει ή δεν πέφτει το Volte?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites


Κανένας δεν είπε κάτι για αυτά τα χάλια.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Γιατί τα ξέρει όλο το φόρουμ πλέον. Έχουμε γίνει γραφικοί
Για την Cosmote στη Ξάνθη κρίμα πάντως. Είναι όπως τα άφησα το Φεβρουάριο

Poco X3 Pro via Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, panos.kar said:

Κανένας δεν είπε κάτι για αυτά τα χάλια. 

Κάποια στιγμή, σε κάποιο θέμα, κάποιοι, εξέφρασαν παράπονα, ότι ανεβάζουμε συνεχώς την μη ύπαρξη δικτύου ή απλά το κακό σήμα... 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, georgeavl3 said:

 


Γιατί τα ξέρει όλο το φόρουμ πλέον. Έχουμε γίνει γραφικοί
Για την Cosmote στη Ξάνθη κρίμα πάντως. Είναι όπως τα άφησα το Φεβρουάριο

Poco X3 Pro via Tapatalk

 

 

Και δεν είναι μόνο στην Ξάνθη δυστυχώς.

Κέντρο κούκλα ποιο έξω πανούκλα αυτά βλέπω και στην Αθήνα μέσα στους δήμους 🤣🤣🤣🤣🤣

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή, σε κάποιο θέμα, κάποιοι, εξέφρασαν παράπονα, ότι ανεβάζουμε συνεχώς την μη ύπαρξη δικτύου ή απλά το κακό σήμα... 

Καθίστε μισό λεπτό. Προπαγάνδα στην COSMOTE κάνουμε; Αν είναι έτσι τότε δεν εχει κανένας λόγο ύπαρξης εδω μέσα. Και γενικά βλέπω μια τάση να θεοποιούμε την COSMOTE και κατά τα αλλά να δικάζουμε τα υπόλοιπα.

Η πολιτική τους είναι ξεκάθαρα κέντρο κούκλα πιο έξω πανούκλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι μόνο στην Ξάνθη δυστυχώς.
Κέντρο κούκλα ποιο έξω πανούκλα αυτά βλέπω και στην Αθήνα μέσα στους δήμους
Για να δούμε θα αλλάξει; Το σκέφτομαι να ξαναγυρίσω Cosmote. Στην Ξάνθη δεν με εξυπηρετεί όμως. Στην Κέρκυρα καλή είναι αλλά με τις ώρες της. Βλέπω κιόλας ότι το νησί το αναβαθμίζουν. Τους παιρνει καιρό βέβαια. Οι πρώτες κεραίες αναβαθμίστηκαν τέλη του 20 και 2 χρόνια μετά αυτό συζητάμε ακόμα.

Poco X3 Pro via Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε θα αλλάξει; Το σκέφτομαι να ξαναγυρίσω Cosmote. Στην Ξάνθη δεν με εξυπηρετεί όμως. Στην Κέρκυρα καλή είναι αλλά με τις ώρες της. Βλέπω κιόλας ότι το νησί το αναβαθμίζουν. Τους παιρνει καιρό βέβαια. Οι πρώτες κεραίες αναβαθμίστηκαν τέλη του 20 και 2 χρόνια μετά αυτό συζητάμε ακόμα.

Poco X3 Pro via Tapatalk



Εγώ εχω καταλάβει πως έχουν περιοχές που έχουν επιμεληθεί στο έπακρο και είναι πραγματικά κορυφή.

Αλλά έτσι και πέσεις σε ξεχασμένη την έχεις …

Σπάνια είναι μέτρια. Εγώ ας πούμε κινούμουν στις μέτριες περιοχές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgeavl3 said:

Το σκέφτομαι να ξαναγυρίσω Cosmote. 

Το σκέφτομαι να πάω:

190px-A1_Logo_Red.jpg.efe9cd66b725b5bc59aac75cbb242045.jpg

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, georgeavl3 said:

Για να δούμε θα αλλάξει; Το σκέφτομαι να ξαναγυρίσω Cosmote. Στην Ξάνθη δεν με εξυπηρετεί όμως. Στην Κέρκυρα καλή είναι αλλά με τις ώρες της. Βλέπω κιόλας ότι το νησί το αναβαθμίζουν. Τους παιρνει καιρό βέβαια. Οι πρώτες κεραίες αναβαθμίστηκαν τέλη του 20 και 2 χρόνια μετά αυτό συζητάμε ακόμα.

Poco X3 Pro via Tapatalk

 

Αν μείνεις Ξάνθη για καιρό μην το κάνεις θα υποφέρεις. Σε εσωτερικούς χώρους έχει και πολύ 2g μιλώντας με τα παιδιά εδώ και στον αστικό συνοικισμό και στην μισή πόλη προς τα κάτω.

Είδα και n28 σε κάποιο σημείο αλλά όταν βρω χρόνο και πάω βόλτα με τα πόδια στο κέντρο να δω λίγο ποιο εμπεριστατωμένα θα σου πω.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, georgeavl3 said:

Στην Κέρκυρα καλή είναι αλλά με τις ώρες της.

Φίλος μού ανέφερε πως τις προάλλες ήταν down εντελώς στην παλαιά πόλη. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε κάποια στιγμή θα τα φτιάξει. Έτσι και αλλιώς είδαμε ότι το σύνολο των εταιριών πια αναβαθμίζει καλά οπότε κέρδος έχουν όλοι οι συνδρομητές.

Τα βλέπω και μέσα στην Αθήνα πουθενά δεν είναι καμία τέλεια.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μού ανέφερε πως τις προάλλες ήταν down εντελώς στην παλαιά πόλη. 
Την έχουν πάρει σβαρνα και την αναβαθμίζουν. Στην παλιά πόλη λέω.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Αν μείνεις Ξάνθη για καιρό μην το κάνεις θα υποφέρεις. Σε εσωτερικούς χώρους έχει και πολύ 2g μιλώντας με τα παιδιά εδώ και στον αστικό συνοικισμό και στην μισή πόλη προς τα κάτω.
Είδα και n28 σε κάποιο σημείο αλλά όταν βρω χρόνο και πάω βόλτα με τα πόδια στο κέντρο να δω λίγο ποιο εμπεριστατωμένα θα σου πω.
Δεν ξέρω. Εγώ θυμάμαι ότι στο σπίτι μου ειχα οριακό 4G, αλλά τώρα πρόσφατα ήρθε ένας φίλος μου με Cosmote και το Xiaomi Mi 11i και είχε 5G οριακό μεν, αλλά τη δουλειά την έκανες. Δεν έπεσε σε 2G. Έχω χρόνια ακόμα στην Ξάνθη εγώ

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς πιάνει μια φρενίτιδα τους πάντες ότι η μία ή η άλλη εταιρία είναι καλύτερη. Δεν χρειάζεται. Η Cosmote έκανε ένα μεγάλο καλό και έβαλε στην πρίζα και τον ανταγωνισμό που ξυνόταν τόσο καιρό και τους τελευταίους μήνες πήραν μπροστά.

Σε αυτό που συγχαίρω την Cosmote σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι ότι οι μηχανικοί τους ξέρουν να ξεζούμιζουν τους σταθμούς τους με την καλή έννοια, δηλαδή να βγάζουν όσο περισσότερη απόδοση είναι δυνατό χωρίς ευτράπελα.

Δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος και μέσα στην Αθήνα αλλά προσπαθώντας να κρατήσει τον πήχη ψηλά κάνει καλό στον ανταγωνισμό.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Προφανώς, όλα αυτά είναι αυτοματοποιημένα.

Απλα είπες για Volte drops. Τελικά πέφτει ή δεν πέφτει το Volte?

Πέφτει .  

Παγώνουν τα πάντα .

Αφου παγώσουν τα πάντα ΕΑΝ κανεις ξανα μια κληση φωνης αργει 5 δεύτερολεπτα και ξεπαγωνουν ολα μαζι ταυτόχρονα ακομα και αν εισαι στο ιδιο Cell που δεν πηρε σωστα τα sessions απο το προηγούμενο .

https://youtu.be/oiNO1CVxo0A

Θυμίζει Vodafone

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, HORGRAP said:

Πέφτει .  

Παγώνουν τα πάντα .

Αφου παγώσουν τα πάντα ΕΑΝ κανεις ξανα μια κληση φωνης αργει 5 δεύτερολεπτα και ξεπαγωνουν ολα μαζι ταυτόχρονα ακομα και αν εισαι στο ιδιο Cell που δεν πηρε σωστα τα sessions απο το προηγούμενο .

https://youtu.be/oiNO1CVxo0A

Θυμίζει Vodafone

Ok. Θα μπορούσε η συζήτηση να αρχίσει από αυτό. Αν πέφτουν οι κλήσεις είναι πολύ σοβαρό το πρόβλημα. Ωστόσο τα KPIs δε συμφωνούν πολύ με αυτό. Το πρόβλημα δεν αφορά το VoLTE.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ας κάνουμε το Forum χρήσιμο και Entertaining ξανά λοιπόν 🙂

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ?

Εκτός απο χαζα Speedtests που αλλάζουν δυναμικά ανα τετραγωνικο μετρο και πόλωση συσκευής σς διδαξουμε/ μαθουμε και κατι στους / απο τους υπολοιπους  εδω μεσα και να σταματήσουμε να καίμε το IQ μας με τις γνωστες ....ενημερωσεις για Cells που ειναι μια πέτρα στον ωκεανό και δεν αξιζουν φαιά ουσία.

Τι συμβαίνει λοιπόν εδω?

Ειναι μήνες ετσι το back haul στο κέντρο. Ας  μάθουμε και κατι.

Σε παρακαλώ Cosmote Μην γίνεις Vodafone !!!

Θελουμε έστω 256 Kbps και οχι 1.6 GBps  .... όμως τα θέλουμε σταθερα χωρις παγωματα με νεκρά handovers που δεν φερνουν μαζι τα sessions απο τα APNs

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Την έχουν πάρει σβαρνα και την αναβαθμίζουν. Στην παλιά πόλη λέω.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Δεν ξέρω. Εγώ θυμάμαι ότι στο σπίτι μου ειχα οριακό 4G, αλλά τώρα πρόσφατα ήρθε ένας φίλος μου με Cosmote και το Xiaomi Mi 11i και είχε 5G οριακό μεν, αλλά τη δουλειά την έκανες. Δεν έπεσε σε 2G. Έχω χρόνια ακόμα στην Ξάνθη εγώ emoji23.png

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Εφόσον έχεις ακόμα χρόνια στην Ξάνθη,και μένεις μεγάλο διάστημα εκεί λόγω σχολής μην αλλάξεις εταιρεία. Εγώ επειδή είμαι πολύ καιρό κεφαλονια για αυτό κρατάω τη  Vodafone και ας μην με καλύπτει στη Θεσσαλονίκη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5G στο χωριό που μένω εδώ και λίγες μέρες τρελό upload που αυτό με καίει ανεβάζω στο YouTube και τα 5.5mb της vdsl είναι τραγικά παλεύω να ανεβάσω 500gb έχω 20 μέρες με τους τραγικούς. Σκέφτομαι να τα σκάσω για 5G ρουτερ και να παίξω με το πακέτο βδομάδας με 6.5 ευρώ δηλαδή 26 το μήνα. Τώρα δίνω 30 για vdsl 50 και οι ταχύτητες είναι τραγικές. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο 5G ρουτερ? Λήγει 5/6 2023 το πρόγραμμα και θα την κάνω όσο πιο γρήγορα μπορώ.

Και με 4G έχω καλές ταχύτητες που ειναι φθηνά τα ρουτερ αλλά χάνει σε upload αρκετά.


536a9048f02009c53cfd6ed9e21ea5d1.jpg



7b55bf9ad4339c5538f11075b8328a0e.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, king2009 said:

5G στο χωριό που μένω εδώ και λίγες μέρες τρελό upload που αυτό με καίει ανεβάζω στο YouTube και τα 5.5mb της vdsl είναι τραγικά παλεύω να ανεβάσω 500gb έχω 20 μέρες με τους τραγικούς. Σκέφτομαι να τα σκάσω για 5G ρουτερ και να παίξω με το πακέτο βδομάδας με 6.5 ευρώ δηλαδή 26 το μήνα. Τώρα δίνω 30 για vdsl 50 και οι ταχύτητες είναι τραγικές. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο 5G ρουτερ? Λήγει 5/6 2023 το πρόγραμμα και θα την κάνω όσο πιο γρήγορα μπορώ.

Και με 4G έχω καλές ταχύτητες που ειναι φθηνά τα ρουτερ αλλά χάνει σε upload αρκετά.


536a9048f02009c53cfd6ed9e21ea5d1.jpg



7b55bf9ad4339c5538f11075b8328a0e.jpg

ZTE MU5001. Πάει τρένο. Είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά αξίζει. 300 ευρώ από την Cosmote  αλλά μπορείς να αγοράσεις και αυτό της Vodafone που το δίνει 250 ευρώ και δουλεύει με όλα τα δίκτυα το οποίο αν έχεις κάρτα το αγοράζεις και με 10 ευρώ τον μήνα άτοκα σε περίπτωση που δεν θέλεις να το πληρώσεις μετρητής.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

ZTE MU5001. Πάει τρένο. Είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά αξίζει. 300 ευρώ από την Cosmote  αλλά μπορείς να αγοράσεις και αυτό της Vodafone που το δίνει 250 ευρώ και δουλεύει με όλα τα δίκτυα το οποίο αν έχεις κάρτα το αγοράζεις και με 10 ευρώ τον μήνα άτοκα σε περίπτωση που δεν θέλεις να το πληρώσεις μετρητής.
Άψογα μια χαρά τιμή είναι τα 300 έβλεπα κάτι με 500 ευρώ skroutz λέω τόσα δεν δίνω. Ευχαριστώ πολύ. Αντε να φύγουμε από τη vdsl να ηρεμήσουμε δεν αντέχετε αυτό το 5.5mb upload. Ούτε κατάλαβα πότε ήρθε 5G στο χωριό πάντως μέχρι πριν 1 βδομάδα μόνο Μουδανιά έπιανα. Μπορώ να δω από πιο σημείο περνω μήπως καταλάβω που έβαλαν 5G κεραία.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, king2009 said:

Άψογα μια χαρά τιμή είναι τα 300 έβλεπα κάτι με 500 ευρώ skroutz λέω τόσα δεν δίνω. Ευχαριστώ πολύ. Αντε να φύγουμε από τη vdsl να ηρεμήσουμε δεν αντέχετε αυτό το 5.5mb upload. Ούτε κατάλαβα πότε ήρθε 5G στο χωριό πάντως μέχρι πριν 1 βδομάδα μόνο Μουδανιά έπιανα. Μπορώ να δω από πιο σημείο περνω μήπως καταλάβω που έβαλαν 5G κεραία.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

βαλε ενα netmonster Και στειλε φωτο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, king2009 said:

Έτοιμο 4895be8b925e865209a7c21b8c292638.jpg

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παιρνεις απο τα Σήμαντρα.... στο cellmapper ακομα ειναι παλια η κεραια... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...