Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά το 4g το πιάνει από το ξενοδοχείο metropol, που δεν έχει αναβαθμιστεί η κεραία, και το 5G στον ΟΤΕ στην Κεντρικη Φιλελλήνων.

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/8902663003

Μετά το καλοκαίρι ξαναήρθα στο χωριό στη Μεσσηνία και επιασα 5g (Ν1) απο κεραία στα 16 χλμ, δεν ξέρω αν είναι εντυπωσιακό όντως αλλά εγώ εντυπωσιάστηκα λιγάκι από την απόσταση. Σε εξωτερικό χώρο βέβαια γιατί μέσα στο σπίτι με μόνωση και διπλά τζάμια είναι πιο δύσκολα τα πράγματα και 5g δεν πιάνει με τιποτα

 

Screenshot_20221211_210651_NetMonster.jpg

Edited by cuibono
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να πάρω ένα 5g κινητό και βρίσκομαι ανάμεσα σε τέσσερα. Ένα από αυτά είναι το Realme 9 5g αλλά είναι πιστοποιημένο από ότι βλέπω μόνο από την Vodafone Greece που τι δίνει(149 € και ολας). Θα έχω θέμα με το Giga 5G network της COSMOTE;Παλαιότερα μου είχαν δωρίσει το Realme 8 5G,αλλά το δώρισα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να πάρω ένα 5g κινητό και βρίσκομαι ανάμεσα σε τέσσερα. Ένα από αυτά είναι το Realme 9 5g αλλά είναι πιστοποιημένο από ότι βλέπω μόνο από την Vodafone Greece που τι δίνει(149 € και ολας). Θα έχω θέμα με το Giga 5G network της COSMOTE;Παλαιότερα μου είχαν δωρίσει το Realme 8 5G,αλλά το δώρισα

Δεν υπάρχει θέμα τεχνικού κλειδώματος σε κάποιο πάροχο σε καμία συσκευή στην Ελλάδα ώστε να έχεις κάποιο θέμα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, hercoulis said:

Λάρισα, κεντρική πλατεία στο καφέ  lobster η χαμηλή ταχύτητα, και η ψηλή στο cafe las rablas στη Μανωλάκη. 

 

3D82C6EF-60B3-4630-81AB-E33DE48B8D29.png

A8B69774-2D6F-46F3-92CF-5C5134479D91.png

Λογικά συνδέθηκες σε 4g only micro στην κεντρική πλατεία. Συμβαίνει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συγγρού & Καλλιρρόης 9πμ

https://www.speedtest.net/my-result/a/8903557956

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ppkmoby said:

Συγγρού & Καλλιρρόης 9πμ

https://www.speedtest.net/my-result/a/8903557956

Τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Για Ωραιόκαστρο που γκρινιαζα πριν από κάνα 2 εβδομάδες σήμερα βλέπω πως σε 4g-5g έχω download 500-600 mbps χωρίς να φαίνεται οπτικά τουλάχιστον κάτι αλλαγμένο στη κεραία. Αρκεί όμως να είσαι δίπλα στη κεραία για να έχει σήμα.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, VasilisSam said:

Για Ωραιόκαστρο που γκρινιαζα πριν από κάνα 2 εβδομάδες σήμερα βλέπω πως σε 4g-5g έχω download 500-600 mbps χωρίς να φαίνεται οπτικά τουλάχιστον κάτι αλλαγμένο στη κεραία. Αρκεί όμως να είσαι δίπλα στη κεραία για να έχει σήμα.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπορείς να βγάλεις μια φωτό την κεραία ;

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό δεν φαίνεται να έχει N78. Επίσης δεν έχω πετύχει ποτέ συνδιασμό omni με N78.f6ffec60e7dda6894d853763f52c13b3.jpg

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να πάρω ένα 5g κινητό και βρίσκομαι ανάμεσα σε τέσσερα. Ένα από αυτά είναι το Realme 9 5g αλλά είναι πιστοποιημένο από ότι βλέπω μόνο από την Vodafone Greece που τι δίνει(149 € και ολας). Θα έχω θέμα με το Giga 5G network της COSMOTE;Παλαιότερα μου είχαν δωρίσει το Realme 8 5G,αλλά το δώρισα

Αν είναι πιστοποιημένο από τη κόκκινη θα παίζει και στη κοσμοτε. Αντίθετα συσκευη που πήρα xiaomi κάποτε,ποτέ δεν κατάφερα να δουλέψει σε άλλο παροχο πέρα από κοσμοτε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και Ηράκλειο Κρήτης στα περισσότερα σημεία κρατάνε τσ παλιά ΣΆΠΙΑ panels με το ΧΑΛΙΑ Upload efficiency απο τις συσκευές σε αντίθεση με Vodafone που εχει καλύτερο Upload απο τις συσκευές ....ομως άθλιο Download.

Η Cosmote ομως όπου εχει 5G Band N78 σε παρηγορεί με το .... 1.6 Gbps Download και το Carrier aggregated Upload 🙂

I am back to Greek Islands

 🙂

Screenshot_2022-12-12-15-48-32-22_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Συσκευή Realme GT 2 pro με 12 κεραίες νομίζω ανάλογα με το πως το κρατάς διαλέγει και στρώνει το φάσμα όμορφα.

( 12 Antenna Array Matrix System comprising of the world’s first “Ultra-Wide Band HyperSmart Antenna Switching”)

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Και Ηράκλειο Κρήτης στα περισσότερα σημεία κρατάνε τσ παλιά ΣΆΠΙΑ panels με το ΧΑΛΙΑ Upload efficiency απο τις συσκευές σε αντίθεση με Vodafone που εχει καλύτερο Upload απο τις συσκευές ....ομως άθλιο Download.
Η Cosmote ομως όπου εχει 5G Band N78 σε παρηγορεί με το .... 1.6 Gbps Download και το Carrier aggregated Upload
I am back to Greek Islands
Screenshot_2022-12-12-15-48-32-22_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.bd312ae28b15d96f96d96bee4e52ebdb.jpg
Θα αρχίσουν να τα αλλάζουν παντού πιστεύω. Όλα τα omni θα φύγουν σιγά σιγά μέχρι το καλοκαίρι ελπίζω, καθώς θα ξανάρχονται προς τα κάτω. Πάντως ήδη κάποια συνεργεία στην Αθήνα ήδη αλλάζουν παλιά σάπια πάνελς με καινούργια /// όπως σε έναν ιστό στη περιοχή μου (Παλαιό Φάληρο, λεωφόρο Αμφιθέας) και προσθήκη massive mimo παρακαλώ. Το μυρίστηκα όταν εκτοξεύτηκαν οι ταχύτητες για τα καλά σε απόσταση περίπου 400 μέτρων από τον ιστό και δεν πήρα χαμπάρι την αλλαγή γτ έλειπα εκτός Αθήνας κάνα μηνα. Θα ανεβάσω φώτο κάποια στιγμή από πισι να φαίνεται καλά. Περιμένω στη γειτονιά πιο πάνω προς Άγιο Δημήτριο (απέναντι από το γήπεδο του Αγίου Δημητρίου) να αλλάξουν και κει αφού ξεκίνησαν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όλα θα αλλάξουν… μου κάνει εντύπωση που δεν τα αλλάζουν απευθείας.

Δεν έχει νόημα,α να ρίχνουν τόσα χρήματα σε /// και να αφήνουν μάπα panels. Είναι καταστροφικό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δίνουν προτεραιότητα σε τέρμα αισχρά σημεία που χρήζουν άμεσης αντικατάστασης ή δεν είχαν διαθέσιμο spare από την εταιρεία (την Αθήνα την έπιασαν πρώτη πρώτη όπως θυμόμαστε όλοι) καθώς τότε άρχιζαν μεγάλες παραγγελίες και ευτυχώς γι αυτούς είχαν έτοιμα τα radios από την ///. Ήμουν Πόρο και η omni του κτιρίου του ΟΤΕ δίνει ταχύτητες, δεν είμαι σίγουρος για το τι κάνει σε εσωτερικό χώρο (σε απομακρυσμενη απόσταση). Αν και γενικά ήταν κομπλέ θα έλεγα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, CosMap said:

Το χειρότερο είναι ότι έτσι δεν αποδίδει καθόλου καλά η Ν28 μια έρχεται μια φεύγει! Μόνο Ν1 σταθερά! Δυστυχώς οι τελευταίες αναβαθμίσεις των 10 ημερών όλα δείχνουν μόνο στο 4G βελτίωση Β1+Β3+Β3+Β7+Β7+Β20 και άψογο Ν1 τίποτα άλλο.

Αναρωτιέμαι για την Αριδαία τώρα γιατί έχει Ν78 και τι μπορεί να πρόσθεσαν 🤔 Μα καλά την Έδεσσα δεν την σκέφτηκαν καθόλου; Η μοναδική που πρέπει να άλλαξε και τα panel είναι η 3244 στα Γιαννιτσά γιατί εκπέμπει υπερβολικά δυνατά αν κι εκεί βγάζει επίσης Ν78. Κάποια στιγμή θα περάσω από εκεί γιατί εκεί δεν είναι απλά μόνο ενδιαφέρον απλά εκεί έχει πάρα πολλά links.

Λοιπόν σήμερα δεν έχω αλλά νεότερα οπότε μείνετε συντονισμένοι για αύριο καλό βράδυ.

Θα δείξει η πορεία, το 4G πρέπει να έχει όσο περισσότερο γίνεται χωρητικότητα και σήμα καμπάνα ώστε να κλείσουν τις τρύπες με την κατάργηση του 3G. 
 

Σε μερικές μέρες θα βρίσκομαι προς τα βόρεια,και θα δώσω εικόνα με το iPhone 13 τι κάνει η κοσμοτε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Omni κεραίες και παλιά πάνελ με /// είναι σαν να βάζεις μηχανή Φεράρι σε Lada.

Λογικά υπάρχει κόλλημα με πολεοδομικές άδειες και μόλις δοθούν θα αλλάξουν. Αλλιώς επιμένω ότι είναι λάθος. Τα μηχανήματα που βάζουν από κάτω είναι πανάκριβα. Είναι κρίμα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη και υπόλοιποι :

Η Cosmote έχτισε γρήγορα το 5G  για δυο λογους.

1) ειχε λεφτα να δώσει

2) ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΈΣΕΙ ΤΟΥΣ " γείτονες " στα διπλανά κτήρια και της " φρενάρουν" τους εναεριτες τεχνικούς που πραγματικά δεν φταίνε σε τίποτα να διαπληκτίζονται με γειτονικα διαμέρισμα που έρχονται και τους φωνάζουν.

Τα πράγματα ειναι απλα.

Δεν πειραξαν και ...πολυ τις κεραίες .....ομως αντικατέστησαν οτι υπηρχε ....απο κατω απο τις κεραίες ...και γρήγορα 🙂

Θεμα πιθανοτήτων.

Οσο λιγότερη όχληση δημιουργούν στους ιστούς επάνω με αλλαγές τοσο λιγότερες πιθανότητες εχουν να τσακωθούν και να στιγματιστούν απο εμμονικους ανθρώπους " γείτονες " .

Και κάπως έτσι μας έμεινε το "  κακό ....Upload απο τις συσκευές 🙂

Το είχατε σκεφτεί αυτο?

Safe Mode ....and quickly 🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, HORGRAP said:

Μιχάλη και υπόλοιποι :

Η Cosmote έχτισε γρήγορα το 5G  για δυο λογους.

1) ειχε λεφτα να δώσει

2) ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΈΣΕΙ ΤΟΥΣ " γείτονες " στα διπλανά κτήρια και της " φρενάρουν" τους εναεριτες τεχνικούς που πραγματικά δεν φταίνε σε τίποτα να διαπληκτίζονται με γειτονικα διαμέρισμα που έρχονται και τους φωνάζουν.

Τα πράγματα ειναι απλα.

Δεν πειραξαν και ...πολυ τις κεραίες .....ομως αντικατέστησαν οτι υπηρχε ....απο κατω απο τις κεραίες ...και γρήγορα 🙂

Θεμα πιθανοτήτων.

Οσο λιγότερη όχληση δημιουργούν στους ιστούς επάνω με αλλαγές τοσο λιγότερες πιθανότητες εχουν να τσακωθούν και να στιγματιστούν απο εμμονικους ανθρώπους " γείτονες " .

Και κάπως έτσι μας έμεινε το "  κακό ....Upload απο τις συσκευές 🙂

Το είχατε σκεφτεί αυτο?

Safe Mode ....and quickly 🙂

Θεωρώ ότι σε μια χώρα που οι πολεοδομικές άδειες αργούν δικαιολογείται η μη αντικατάσταση των panels ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.

Δεν είναι μόνο το uplink που επηρεάζεται αλλά και το ΜΙΜΟ, downlink, εμβέλεια…

Οι γείτονες που έχουν πρόβλημα δεν είναι θέμα. Χεστηκαν μετά συγχωρήσεως οι τεχνικοί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...