Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 minutes ago, haki said:

Η Φλώρινα στο κέντρο της ζει στο...2012!

 

Η διαδρομή Νάουσα - Φλώρινα έχει, φυσιολογικά, ανέβει και στο cellmapper.

Screenshot_20221210_173914_Speedtest.jpg

Screenshot_20221210_173817_NetMonster.jpg

-15; Πίτα είναι. Ελεεινό αλλά καλύτερο από Ξάνθη 

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

Just now, haki said:

H βόλτα μου φαίνεται στο cellmapper;

 

1 minute ago, haki said:

H βόλτα μου φαίνεται στο cellmapper;

Έχω iPhone και δεν μπορώ να δω 

Link to comment
Share on other sites

Έχω iPhone και δεν μπορώ να δω 
Μπορείς να μπαίνεις από browser

Poco X3 Pro via Tapatalk

H βόλτα μου φαίνεται στο cellmapper;
Ναι

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, georgeavl3 said:

Μπορείς να μπαίνεις από browser

Poco X3 Pro via Tapatalk

Ναι

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Από το safari δηλαδή μπορώ να το δω;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο βδομάδες που το iPhone δεν με αφήνει να δω Band, Bandwidth και τα σχετικά. Πατάω το κλασικό *3001#12345#* και μετά τις επιλογές. Όταν πατήσω σε οποιαδήποτε επιλογή (Serving Cell Info, NR ConnectionStats…) εμφανίζεται αυτό
7343cbf28e099fd0c379b79696797417.jpg
Το έχει πάθει κάποιος από δω μέσα αυτό; Ξέρετε πως λύνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχω δυο βδομάδες που το iPhone δεν με αφήνει να δω Band, Bandwidth και τα σχετικά. Πατάω το κλασικό *3001#12345#* και μετά τις επιλογές. Όταν πατήσω σε οποιαδήποτε επιλογή (Serving Cell Info, NR ConnectionStats…) εμφανίζεται αυτό
7343cbf28e099fd0c379b79696797417.jpg
Το έχει πάθει κάποιος από δω μέσα αυτό; Ξέρετε πως λύνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να πω ότι εχω κάνει αρκετες επανεκκινήσεις και εχω δοκιμάσει την κάρτα μου σε άλλο iPhone και δούλευε κανονικά, ενώ όταν έβαλα άλλη κάρτα στο δικό μου πάλι τα ίδια έβγαζα. Αρκετές φορές κιόλας, με πετάει τελείως από το μενού.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2022 at 2:23 ΜΜ, CosMap said:
Τόσο πολλές παρεμβολές η μία κεραία με την άλλη; Δεν έχεις και android για να δείξεις σε ποια από τις 3 βασικά κεραίες είναι συνδεδεμένος.
Τι εικόνα υπάρχει πλέον στα Γιάννενα με μια νέα αναβαθμισμένη κεραία και βρέθηκαν 3 micro όπως έλεγα; Thanks που μπήκαν στον χάρτη. Η 1 micro είναι και ο Γερμανός.


Ίδια. Το ειδα από φιλενάδα της κοπέλας μου που είναι η μόνη με COSMOTE απ όσους ξέρω (συσκευή iPhone 13 Pro Max). Απλά εκεί στην ανεξαρτησίας και τα γύρω σημεία αντί για τα απαράδεκτα 20 που επιανε όταν είχα εγώ COSMOTE τώρα πιάνει 400. Προς πλατεία Μαβίλη πέφτει σε 4G των 40mbps. Το θέμα όμως είναι έξω απ την πόλη δεν είναι μέσα. Τα micro υπήρχαν ήδη και μπράβο σε οσους τα εντόπισαν. Σε αυτό της βορείου Ηπείρου είναι απέναντι το πατρικό μου. Εκεί γαζώνει αλλά 200μ πιο κατω στην 8ης μεραρχίας δεν φορτώνει τίποτα. Ορίστε και ένα speedtest https://www.speedtest.net/my-result/i/5388092646 

Μέχρι την Γράμμου που συνδεεται σε 5G των 160mbps της κεραίας της πινδου. https://www.speedtest.net/my-result/i/5388096181  Αυτή η κεραια δεν χτυπάει προς τα πάνω γιατί αν ανέβεις στη κορυφή της πινδου και πάρεις τους δρόμους εκεί δεν βλέπεις πάνω από 1 γραμμή 4G από την κεραια της εξοχής. 
 

κατα τα αλλά ανέβασα και στο νήμα WIND 5G τις ταχύτητες σε εσωτερικό χώρο πάνω από το αλσος . Άλλη μέρα και ώρα, ανεβάζω ομως τις ταχύτητες της COSMOTE στον ίδιο χώρο. https://www.speedtest.net/my-result/i/5382768614
460μ από τον σταθμό του ΟΤΕ. 

Το τρελό κενό στη Σπύρου Λάμπρου παραμένει. Φίλος μένει εκεί και στο σπίτι του με COSMOTE Εσωτερικα ο,τι και να κανεις δεν βγαίνει από No Service. Ο χρόνος για να βγουν οι κλήσεις εξωτερικά που έχει 2 γραμμές EDGE/ 1 μπάρα 5G είναι τεράστιος. Τραγική κατάσταση. Θα γίνει κάτι εκεί;

Θέλει πολυ δουλειά ακόμα στις περιοχές όχι πολυ έξω από το κέντρο. Πεδινή, Καρδαμιτσια, Νεοχωροπουλο και σε ολα αυτά που είναι εκτός πόλης παίζει πραγματικά απίστευτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει η esim και πρέπει να βάλεις κανονική sim για να ανοίξει το μενού; Τα παράπονα στην apple.

Όχι. Δεν εχω esim ούτε είχα. Τώρα εχω μόνο wind εδώ και κάνα μήνα. Πριν είχα COSMOTE. Τα speedtest που ανέβασα δεν είναι από το κινητό μου. Είναι από το ίδιο κινητο άλλου ανθρώπου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μήπως φταίει η esim και πρέπει να βάλεις κανονική sim για να ανοίξει το μενού; Τα παράπονα στην apple.

Συγγνώμη φίλε νόμιζα πως έλεγες ότι φταει η esim για τις ταχύτητες. Αλλά και πάλι, δεν εχω esim.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, panos.kar said:

Εχω δυο βδομάδες που το iPhone δεν με αφήνει να δω Band, Bandwidth και τα σχετικά. Πατάω το κλασικό *3001#12345#* και μετά τις επιλογές. Όταν πατήσω σε οποιαδήποτε επιλογή (Serving Cell Info, NR ConnectionStats…) εμφανίζεται αυτό
7343cbf28e099fd0c379b79696797417.jpg
Το έχει πάθει κάποιος από δω μέσα αυτό; Ξέρετε πως λύνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Να πω ότι εχω κάνει αρκετες επανεκκινήσεις και εχω δοκιμάσει την κάρτα μου σε άλλο iPhone και δούλευε κανονικά, ενώ όταν έβαλα άλλη κάρτα στο δικό μου πάλι τα ίδια έβγαζα. Αρκετές φορές κιόλας, με πετάει τελείως από το μενού.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είχες κάνει bookmark κάποιο μενού; Αν ναι καλή τύχη… θέλει reinstall (ούτε καν factory default)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είχες κάνει bookmark κάποιο μενού; Αν ναι καλή τύχη… θέλει reinstall (ούτε καν factory default)

Ναι είχα κάνει. Band και Bandwidth. Τι πρέπει να κάνω; Να πατήσω επαναφορα ρυθμίσεων δικτύου;
d41e6301a3d6c44d5a05c06ff254bf86.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CosMap said:

Μήπως φταίει η esim και πρέπει να βάλεις κανονική sim για να ανοίξει το μενού; Τα παράπονα στην apple.

Έχω esim και δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.kar said:


Ναι είχα κάνει. Band και Bandwidth. Τι πρέπει να κάνω; Να πατήσω επαναφορα ρυθμίσεων δικτύου;
d41e6301a3d6c44d5a05c06ff254bf86.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είμαι σίγουρος. Είναι well known bug and trap by Apple.

Είχα ακούσει ότι θέλει εγκατάσταση από την αρχή (από υπολογιστή). iTunes αν έχεις Windows ή από Mac explorer…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixtri said:

Δεν είμαι σίγουρος. Είναι well known bug and trap by Apple.

Είχα ακούσει ότι θέλει εγκατάσταση από την αρχή (από υπολογιστή). iTunes αν έχεις Windows ή από Mac explorer…

Μήπως λυθεί με softoware update? Σε περίπτωση που δεν έχει την τελευταία έκδοση. Είναι ταλαιπωρία όλη η διαδιακασία της επανεγκατάστασης. 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Μήπως λυθεί με softoware update? Σε περίπτωση που δεν έχει την τελευταία έκδοση.

16.1.2 είμαι. Πάντως πάτησα στο Google για το bug και δεν έβγαλε τίποτα. Δεν ξέρω αλλά είναι σοβαρό θέμα γιατί περιορίζει αυτά που μπορώ να σας μεταφέρω στο φόρουμ. Επαναφορά δικτύου έκανα αλλά παραμένει. Τζάμπα έχασα όλα τα Wi-Fi που είχα αποθηκευμένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panos.kar said:


16.1.2 είμαι. Πάντως πάτησα στο Google για το bug και δεν έβγαλε τίποτα. Δεν ξέρω αλλά είναι σοβαρό θέμα γιατί περιορίζει αυτά που μπορώ να σας μεταφέρω στο φόρουμ. Επαναφορά δικτύου έκανα αλλά παραμένει. Τζάμπα έχασα όλα τα Wi-Fi που είχα αποθηκευμένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θέλει reinstall. Το άκουσα από συναδέλφους που δουλεύουν με iPhone. Επειδή αλλάξαμε PLMN στα εργαστήρια μετά δεν έπαιζε το μενού και η απάντηση της Apple ήταν να μην κάνουμε bookmark. Ελπίζω αυτή η ρύθμιση να μην πάει στο backup.

Μισό λεπτό διάβασα λίγο τη συζήτηση…. Αν δεν λυθεί με επανεγκατάσταση τότε προτείνουν αλλαγή SIM. Έλεος βρε Apple.

Δοκίμασε αλλαγή SIM αν είναι εύκολο. Τι να πω.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θέλει reinstall. Το άκουσα από συναδέλφους που δουλεύουν με iPhone. Επειδή αλλάξαμε PLMN στα εργαστήρια μετά δεν έπαιζε το μενού και η απάντηση της Apple ήταν να μην κάνουμε bookmark. Ελπίζω αυτή η ρύθμιση να μην πάει στο backup.
Μισό λεπτό διάβασα λίγο τη συζήτηση…. Αν δεν λυθεί με επανεγκατάσταση τότε προτείνουν αλλαγή SIM. Έλεος βρε Apple.
Δοκίμασε αλλαγή SIM αν είναι εύκολο. Τι να πω.

Κάτι θα κάνω και μ αυτό. Ευχαριστω για την βοήθεια!


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, panos.kar said:


Κάτι θα κάνω και μ αυτό. Ευχαριστω για την βοήθεια!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έβλεπα ότι ήσουν συνδεδεμένος στο wifi όταν μπήκες στο field test, δοκίμασε να είσαι μόνο με τα δεδομένα και λειτουργία πτήσης πριν τα ανοίξεις. Βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι που έχουν αυτό το θέμα με τις τελευταίες ενημερώσεις. 

 

I have esim and iphone is not letting me check cell frequencies using*3001#12345#* can other esim users tell me if they get the same? : iphone (reddit.com)

 

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα ότι ήσουν συνδεδεμένος στο wifi όταν μπήκες στο field test, δοκίμασε να είσαι μόνο με τα δεδομένα και λειτουργία πτήσης πριν τα ανοίξεις. Βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι που έχουν αυτό το θέμα με τις τελευταίες ενημερώσεις. 
 
I have esim and iphone is not letting me check cell frequencies using*3001#12345#* can other esim users tell me if they get the same? : iphone (reddit.com)
 

07ef2f361768fab95536a75156ca527c.jpg
Τίποτα! Και με λειτουργία πτήσης τα ίδια!


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

103404 στην έξοδο των Σερρών , πριν 2 βδομαδες κάναμε τον προσευχή να πιάσουμε 10 Mbps τετεια ώρα 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5399182405

Καταλαθος νομίζω έπιασα και το κτήριο του ΟΤΕ στο Πετρίτσι . Ελπιζω να ήταν αρκετός ο χρόνος για να το καταγράψει το cellmapper 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έπιασες το Νέο Πετρίτσι 3278 και Ηράκλεια 3250. Τα πέρασα εγώ σωστά

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταγράφηκε και η 3410 . Πλέον ο μόνος σταθμος που λυπεί από τον νομο Σερρών είναι ένα micro 1441554 , το οποίο δεν ξέρω αν έχει γίνει ακόμα η εγκατάσταση του @CosMapτα φωτα σου  

Link to comment
Share on other sites

Λάρισα, κεντρική πλατεία στο καφέ  lobster η χαμηλή ταχύτητα, και η ψηλή στο cafe las rablas στη Μανωλάκη. 

 

3D82C6EF-60B3-4630-81AB-E33DE48B8D29.png

A8B69774-2D6F-46F3-92CF-5C5134479D91.png

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, hercoulis said:

Λάρισα, κεντρική πλατεία στο καφέ  lobster η χαμηλή ταχύτητα, και η ψηλή στο cafe las rablas στη Μανωλάκη. 

 

3D82C6EF-60B3-4630-81AB-E33DE48B8D29.png

A8B69774-2D6F-46F3-92CF-5C5134479D91.png

Τέλεια μπας και μπορείς να βάλεις και ένα netmonster να δούμε από που τραβάει ;

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...