Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεωφόρος Πεντέλης στα Άνω Βριλήσσια, κοντά στον Κωτσοβολο. 

Screenshot_2022-10-27-17-48-51-259_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-10-27-17-49-24-075_cz.mroczis.netmonster.jpg

4 ώρες πριν, CosMap said:

Μακάρι να πάνε όλα καλώς. 🙂

 

Συμβουλή Νο2:

Για το τμήμα σχεδιασμού δικτύου μπορείτε να στείλετε τις προτάσεις σας καθώς και τα μέρη που επιθυμείτε μελλοντικά να κατασκευαστεί κεραία στο παρακάτω email:

AccessNetworksPlanningSection@cosmote.gr

Καλό μεσημέρι.

Thanks. Είχα κι εγώ μερικά σημεία στην Σπάρτη που η Cosmote έχει 2G... 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, CosMap said:

Μακάρι να πάνε όλα καλώς. 🙂

 

Συμβουλή Νο2:

Για το τμήμα σχεδιασμού δικτύου μπορείτε να στείλετε τις προτάσεις σας καθώς και τα μέρη που επιθυμείτε μελλοντικά να κατασκευαστεί κεραία στο παρακάτω email:

AccessNetworksPlanningSection@cosmote.gr

Καλό μεσημέρι.

Καλημέρα! Πολύ χρήσιμο και σε ευχαριστούμε πολύ. Λίγο offtopic αλλά μήπως ξέρεις κάποιο παρόμοιο email για vodafone/wind?

Link to comment
Share on other sites

Ασπρόπυργος τώρα δίπλα από την κεραία. Τερματίζει ενώ γίνεται χαμός από αυτοκίνητα. Πρώτη φορά στα 34 μου χρόνια βλέπω τέτοια κίνηση και μάλιστα να ξεκινάει στον Ασπρόπυργος. Αν δεν κάνω λάθος η κεραία είναι της COSMOTE. Έχεις και N78 πάνω; Αυτά τα τετραγωνάκια που κύκλωσα υποδηλώνουν την ύπαρξη N78?

6D71FAED-6629-4558-898A-0B0CFEB90C98.jpeg

5B548E9E-DE99-41B4-9916-AA3D1A22A184.jpeg

B7942C30-BE94-41B0-9C66-BDFF71E81DD6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Ασπρόπυργος τώρα δίπλα από την κεραία. Τερματίζει ενώ γίνεται χαμός από αυτοκίνητα. Πρώτη φορά στα 34 μου χρόνια βλέπω τέτοια κίνηση και μάλιστα να ξεκινάει στον Ασπρόπυργος. Αν δεν κάνω λάθος η κεραία είναι της COSMOTE. Έχεις και N78 πάνω; Αυτά τα τετραγωνάκια που κύκλωσα υποδηλώνουν την ύπαρξη N78?

6D71FAED-6629-4558-898A-0B0CFEB90C98.jpeg

5B548E9E-DE99-41B4-9916-AA3D1A22A184.jpeg

B7942C30-BE94-41B0-9C66-BDFF71E81DD6.jpeg

Όχι , αυτά είναι τα RRU . Έτσι όπως το βλέπω λογικά πάνω έχουν 1-3-20 και 2G

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgebad said:

Όχι , αυτά είναι τα RRU . Έτσι όπως το βλέπω λογικά πάνω έχουν 1-3-20 και 2G

Πως καταλαβαίνω αν έχει πάνω 5G N1 ή N28 ή N78?

Η COSMOTE πίτα μετά το 2ο τούνελ στα Μέγαρα. Οι άλλες δύο δουλεύουν με 21 mbps η μια και 25 η άλλη. Κάτι ενδιαφέρον, απέκτησαν μέσα στα τούνελ 4G+ και οι άλλες 2 εταιρείας πέρα από την C-OTE

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Gv2008 said:

Πως καταλαβαίνω αν έχει πάνω 5G N1 ή N28 ή N78?

Η COSMOTE πίτα μετά το 2ο τούνελ στα Μέγαρα. Οι άλλες δύο δουλεύουν με 21 mbps η μια και 25 η άλλη. Κάτι ενδιαφέρον, απέκτησαν μέσα στα τούνελ 4G+ και οι άλλες 2 εταιρείας πέρα από την C-OTE

N78 , θα δεις τα AIR 3227 η τα AIR 3229 πάνω (μικρά κουτάκια συνήθως πάνω από τα legacy panels) , αυτά νομίζω που έχεις στην φωτογραφία είναι kathrein quad bands όποτε σηκώνουν 2100 ,1800 , 800,900 . Για n28 δεν έχω κάποιο τρόπο να σου πω πως να δεις γιατί συνήθως τα rru τα έχουν κριμένα μέσα στα κτήρια (δυστοιχος) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgebad said:

N78 , θα δεις τα AIR 3227 η τα AIR 3229 πάνω (μικρά κουτάκια συνήθως πάνω από τα legacy panels) , αυτά νομίζω που έχεις στην φωτογραφία είναι kathrein quad bands όποτε σηκώνουν 2100 ,1800 , 800,900 . Για n28 δεν έχω κάποιο τρόπο να σου πω πως να δεις γιατί συνήθως τα rru τα έχουν κριμένα μέσα στα κτήρια (δυστοιχος) 

Άρα είναι πάνω από τα panels? Σε ευχαριστώ.

Επισης:

COSMOTE τέλος στα Μέγαρα. Το iPhone γύρισε σε WIND

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gv2008 said:

Άρα είναι πάνω από τα panels? Σε ευχαριστώ.

Επισης:

COSMOTE τέλος στα Μέγαρα. Το iPhone γύρισε σε WIND

Τι ταχύτητα δίνει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gv2008 said:

Άρα είναι πάνω από τα panels? Σε ευχαριστώ.

Επισης:

COSMOTE τέλος στα Μέγαρα. Το iPhone γύρισε σε WIND

Σε κάποια σημεία το καλοκαίρι είχε θέματα η cosmote στα τέλη της Αττικής οδού 

Link to comment
Share on other sites

5G roaming με cosmote συνάντησα Μαυροβούνιο, και Σκόπια με πολύ μπάντα 78, δεν το έχουν περασει στην ιστοσελίδα τους ότι μπορεί να γίνει. Δεν έκανα ούτε ένα τεστ ομως γιατί τελικά με το cosmote travel pass που αναφέρουν ότι και καλά χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα μας, στο unlimited που έχω, μονο 1Gb/ ημέρα δίνει..και από εκεί και μετά χρεώνει...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gv2008 said:

Ασπρόπυργος τώρα δίπλα από την κεραία. Τερματίζει ενώ γίνεται χαμός από αυτοκίνητα. Πρώτη φορά στα 34 μου χρόνια βλέπω τέτοια κίνηση και μάλιστα να ξεκινάει στον Ασπρόπυργος. Αν δεν κάνω λάθος η κεραία είναι της COSMOTE. Έχεις και N78 πάνω; Αυτά τα τετραγωνάκια που κύκλωσα υποδηλώνουν την ύπαρξη N78?

6D71FAED-6629-4558-898A-0B0CFEB90C98.jpeg

5B548E9E-DE99-41B4-9916-AA3D1A22A184.jpeg

B7942C30-BE94-41B0-9C66-BDFF71E81DD6.jpeg

Είχε απίστευτη κίνηση χθες και σήμερα. 

Το σημείο που έβγαλες φώτο, είναι στη μικρή ανηφόρα, πάνω από τη λεωφόρο Δημοκρατίας στον Ασπρόπυργο; 

https://maps.app.goo.gl/CAsRMa4trtVzfux6A

Θυμάμαι αυτήν την κεραία. Είναι όντως η #102247 της Cosmote. Έχει μπάντες 1-3-20. Σωστός ο @georgebad😊

Link to comment
Share on other sites

Ναι της Κοσμοτε είναι η κεραία. Δίπλα στη γέφυρα Ασπροπύργου. Όλες οι κεραίες που βλέπεις δίπλα σου στην εθνική οδό μέχρι Κόρινθο, είναι της Cosmote. Οι άλλες ο, τι κεραία έχουν είναι στα υψώματα όπως στα διόδια της Ελευσίνας. Η Κοσμοτε είναι η καλύτερη κατά μήκος όλης της εθνικής οδού. Ενημερώθηκα και γω ότι γίνεται χαμός στην εθνική. Ο κόσμος με όλη την π@π@τζα που τρώει καθημερινά με την ακρίβεια κλπ πολιτικές κουτοπνηριες τα χει παίξει και την κάνει με τη πρώτη ευκαιρία

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άρα είναι πάνω από τα panels? Σε ευχαριστώ.
Επισης:
COSMOTE τέλος στα Μέγαρα. Το iPhone γύρισε σε WIND
Μέγαρα έχει κεραία δίπλα από τα ΣΕΑ σε έναν λόφο. Μάλλον πιταρε αν και θυμάμαι και σε άλλες περιπτώσεις κίνησης δούλευε οκ με 50 mbps περίπου. Τώρα μπορεί να πιάνεις και από αλλού δεν ξέρω. Πρέπει να μιλάμε για τρελή κίνηση. Ενημέρωσε αν θες πόσο έκανες να φτάσεις

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρόνια Πολλά για την ημέρα σε όλους φυσικά για την ημέρα!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Είχε απίστευτη κίνηση χθες και σήμερα. 

Το σημείο που έβγαλες φώτο, είναι στη μικρή ανηφόρα, πάνω από τη λεωφόρο Δημοκρατίας στον Ασπρόπυργο; 

https://maps.app.goo.gl/CAsRMa4trtVzfux6A

Θυμάμαι αυτήν την κεραία. Είναι όντως η #102247 της Cosmote. Έχει μπάντες 1-3-20. Σωστός ο @georgebad😊

Έχει ακριβώς το ίδιο setup με την 101048 στην Θεσσαλονίκη 😌😌

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Τι ταχύτητα δίνει;

194

51 minutes ago, johnny_htc said:

Ναι της Κοσμοτε είναι η κεραία. Δίπλα στη γέφυρα Ασπροπύργου. Όλες οι κεραίες που βλέπεις δίπλα σου στην εθνική οδό μέχρι Κόρινθο, είναι της Cosmote. Οι άλλες ο, τι κεραία έχουν είναι στα υψώματα όπως στα διόδια της Ελευσίνας. Η Κοσμοτε είναι η καλύτερη κατά μήκος όλης της εθνικής οδού. Ενημερώθηκα και γω ότι γίνεται χαμός στην εθνική. Ο κόσμος με όλη την π@π@τζα που τρώει καθημερινά με την ακρίβεια κλπ πολιτικές κουτοπνηριες τα χει παίξει και την κάνει με τη πρώτη ευκαιρία

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μέγαρα έχει κεραία δίπλα από τα ΣΕΑ σε έναν λόφο. Μάλλον πιταρε αν και θυμάμαι και σε άλλες περιπτώσεις κίνησης δούλευε οκ με 50 mbps περίπου. Τώρα μπορεί να πιάνεις και από αλλού δεν ξέρω. Πρέπει να μιλάμε για τρελή κίνηση. Ενημέρωσε αν θες πόσο έκανες να φτάσεις emoji28.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χρόνια Πολλά για την ημέρα σε όλους φυσικά για την ημέρα!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τι να πει κανείς. Με όλα αυτά που γίνονται, ο κόσμος φεύγει κάθε φορά. Θα έπρεπε να ήμουν στον προορισμό μου μια ώρα πριν και τώρα που γράφω έχω μια ώρα ακόμα,

 

55 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Είχε απίστευτη κίνηση χθες και σήμερα. 

Το σημείο που έβγαλες φώτο, είναι στη μικρή ανηφόρα, πάνω από τη λεωφόρο Δημοκρατίας στον Ασπρόπυργο; 

https://maps.app.goo.gl/CAsRMa4trtVzfux6A

Θυμάμαι αυτήν την κεραία. Είναι όντως η #102247 της Cosmote. Έχει μπάντες 1-3-20. Σωστός ο @georgebad😊

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή. Έχω μια απορία αν κάποιος μπορεί να μου τη λύσει. Εγώ, είχα στο ένα μου κινητό, iPhone 7 μια κάρτα what’s up με απεριόριστα για 3 μήνες. Από το tourist pack που είχα παραλάβει από το αεροδρόμιο. Σήμερα η κάρτα απενεργοποιήθηκε και έβαλα πίσω τη δίκη μου, ένα plan της Turkcell ( η καλύτερη στη χώρα διαμονής μου ) και στο άλλο μου κινητό, ένα 5G Samsung έχω δυο κάρτες μια της Vodafone και μια της WIND. Αν μετράω με Turkcell σε Roaming με COSMOTE εκτός από το υψηλό ping επηρεάζεται η ταχύτητα στο 4G+? Μίλησα με την εξυπηρέτηση της Turkcell και μου είπαν ότι μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το πρόγραμμα unlimited στην Ελλάδα. Μπορώ να συνεχίσω να ανεβάζω μετρήσεις με roaming? Αντικατοπτρίζονται οι πραγματικές ταχύτητες; 
 

Offtopic: Δοκιμάζω και τα 3 δίκτυα τον τελευταίο καιρό που είμαι Ελλάδα και αυτό που παρατηρώ ότι και τα 3 δίκτυ, λιγότερο φυσικά η COSMOTE, είναι πολύ πίσω από τα αντίστοιχα των γειτονικών χωρών. Π.χ η VF Τουρκίας είναι κλάσεις ανώτερη από την Ελληνική. Η Türk Telekom ( αντίστοιχη COSMOTE ) πολύ καλύτερη όπως και η Türkcell ( συγκρίσιμη με WIND - COSMOTE) παντού 4G*, δεν έχω δει 3G ποτέ και πάντα με ταχύτητες 200+. Μέχρι και στην πτήση μου από Κωνσταντινούπολη για Άγκυρα, στα 30.000 πόδια, η Turkcell είχε 4G B20+B3, κάτι που με στεναχωρεί που έχουμε μείνει πίσω. Παράδειγμα ένα speedtest από αγροτική περιοχή έξω από την Κωνσταντινούπολη, σε ημιορεινή περιοχή και ακατοίκητη. Με την COSMOTE δεν έχω πιάσει πάνω από 210. Συνήθως είμαι στα 80-100 ενώ η Turkcell έχει ΠΑΝΤΟΥ όπου έχω κινηθεί πάνω από 100mbps

B7D1B183-EBFF-416B-9543-81DE37E3236F.png

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

194

Τι να πει κανείς. Με όλα αυτά που γίνονται, ο κόσμος φεύγει κάθε φορά. Θα έπρεπε να ήμουν στον προορισμό μου μια ώρα πριν και τώρα που γράφω έχω μια ώρα ακόμα,

 

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή. Έχω μια απορία αν κάποιος μπορεί να μου τη λύσει. Εγώ, είχα στο ένα μου κινητό, iPhone 7 μια κάρτα what’s up με απεριόριστα για 3 μήνες. Από το tourist pack που είχα παραλάβει από το αεροδρόμιο. Σήμερα η κάρτα απενεργοποιήθηκε και έβαλα πίσω τη δίκη μου, ένα plan της Turkcell ( η καλύτερη στη χώρα διαμονής μου ) και στο άλλο μου κινητό, ένα 5G Samsung έχω δυο κάρτες μια της Vodafone και μια της WIND. Αν μετράω με Turkcell σε Roaming με COSMOTE εκτός από το υψηλό ping επηρεάζεται η ταχύτητα στο 4G+? Μίλησα με την εξυπηρέτηση της Turkcell και μου είπαν ότι μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το πρόγραμμα unlimited στην Ελλάδα. Μπορώ να συνεχίσω να ανεβάζω μετρήσεις με roaming? Αντικατοπτρίζονται οι πραγματικές ταχύτητες; 
 

Offtopic: Δοκιμάζω και τα 3 δίκτυα τον τελευταίο καιρό που είμαι Ελλάδα και αυτό που παρατηρώ ότι και τα 3 δίκτυ, λιγότερο φυσικά η COSMOTE, είναι πολύ πίσω από τα αντίστοιχα των γειτονικών χωρών. Π.χ η VF Τουρκίας είναι κλάσεις ανώτερη από την Ελληνική. Η Türk Telekom ( αντίστοιχη COSMOTE ) πολύ καλύτερη όπως και η Türkcell ( συγκρίσιμη με WIND - COSMOTE) παντού 4G*, δεν έχω δει 3G ποτέ και πάντα με ταχύτητες 200+. Μέχρι και στην πτήση μου από Κωνσταντινούπολη για Άγκυρα, στα 30.000 πόδια, η Turkcell είχε 4G B20+B3, κάτι που με στεναχωρεί που έχουμε μείνει πίσω. Παράδειγμα ένα speedtest από αγροτική περιοχή έξω από την Κωνσταντινούπολη, σε ημιορεινή περιοχή και ακατοίκητη. Με την COSMOTE δεν έχω πιάσει πάνω από 210. Συνήθως είμαι στα 80-100 ενώ η Turkcell έχει ΠΑΝΤΟΥ όπου έχω κινηθεί πάνω από 100mbps

B7D1B183-EBFF-416B-9543-81DE37E3236F.png

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. (Και θα μιλήσω κυρίως για την cosmote γιατί αυτής είμαι συνδρομητής εδώ και αρκετά χρόνια). Η cosmote τα τελευταία χρόνια καταβάλει την μέγιστη προσπάθεια , με τις θέσεις που έχει να κάνει το δίκτυο της υπερσύγχρονο με εκατοντάδες mbps ταχύτητες.Δεν είναι σαν την κόκκινη που "τσιγκονευεται" και δεN βαζει ολες τις συχνότητες της. Λίγες εταιρίες στον  ευρωπη έχουν διαθέσιμα 90mhz lte  , που τα βαζουν σχεδον παντου . Το βασικο θεμα των εταιριων στην ελλαδα ειναι η καλυψη ραδιοφωνο (Μια κεραια σε εναν λοφο και οτι πιασει οπου πιασει) . Η cosmote τον τελευταιο καιρο ειναι extra προσεκτικη με τις επικαλυψεις κανοντας αυτον τον παλιο τροπο σχεδιασης καπως να δουλεψει για το 2022, με χειροτερη καλυψη καποιες φορες.(με τηνβοηθεια των τεχνικων εννοειτε και του εξοπλισμου). Δευτερο μεγαλοο προβλημα των ετιαιων στην ελλαδα ειναι η οχι και τοσο καλη υποδομη fiber , που εννοειτε με point to point link δυσκολα μπορεις να υποστηριξεις 3 sectors gigabit lte και 3 sector n78 . Αλλα το βασικο προβλημα ειναι ο κοσμος. Κεραια 101118 Μετεωρα θεσσαλονικης , μια κεραια η οποια επρεπε να μπει αιωνες πριν , και επιτελους φετος μπηκε. Απο τοτε ο κοσμος δεν σταματησε να προσπαθει να τη κατεβασει . Δεν μπορει για καθε κεραια που παιρνει αδεια η καθε εταιρια να πηγαινει στα δικαστηρια με τους δημοιυς και τοις κατοικους. Επισης ασ δουμε και το πως ειναι τα σπιτια χτυσμενα στην ελλαδα . Οκταοροφος οικοδομες με πολυ παχυ τσιμεντενιο τειχομα . Δυσκολη μορφολογια . γενικα υπαρχουν πολλες εξιγησεις . Δεν προσπαθω να δικαιολογησω τις εταιριες , απλα υπαρχουν πολυ παραγωντες που δημιουργουν προβηλματα στην αδειοδοτηση και εγκατασγταση κεραιων. Η λυση , MICRO . MICRO και παλι MICRO

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. (Και θα μιλήσω κυρίως για την cosmote γιατί αυτής είμαι συνδρομητής εδώ και αρκετά χρόνια). Η cosmote τα τελευταία χρόνια καταβάλει την μέγιστη προσπάθεια , με τις θέσεις που έχει να κάνει το δίκτυο της υπερσύγχρονο με εκατοντάδες mbps ταχύτητες.Δεν είναι σαν την κόκκινη που "τσιγκονευεται" και δεN βαζει ολες τις συχνότητες της. Λίγες εταιρίες στον  ευρωπη έχουν διαθέσιμα 90mhz lte  , που τα βαζουν σχεδον παντου . Το βασικο θεμα των εταιριων στην ελλαδα ειναι η καλυψη ραδιοφωνο (Μια κεραια σε εναν λοφο και οτι πιασει οπου πιασει) . Η cosmote τον τελευταιο καιρο ειναι extra προσεκτικη με τις επικαλυψεις κανοντας αυτον τον παλιο τροπο σχεδιασης καπως να δουλεψει για το 2022, με χειροτερη καλυψη καποιες φορες.(με τηνβοηθεια των τεχνικων εννοειτε και του εξοπλισμου). Δευτερο μεγαλοο προβλημα των ετιαιων στην ελλαδα ειναι η οχι και τοσο καλη υποδομη fiber , που εννοειτε με point to point link δυσκολα μπορεις να υποστηριξεις 3 sectors gigabit lte και 3 sector n78 . Αλλα το βασικο προβλημα ειναι ο κοσμος. Κεραια 101118 Μετεωρα θεσσαλονικης , μια κεραια η οποια επρεπε να μπει αιωνες πριν , και επιτελους φετος μπηκε. Απο τοτε ο κοσμος δεν σταματησε να προσπαθει να τη κατεβασει . Δεν μπορει για καθε κεραια που παιρνει αδεια η καθε εταιρια να πηγαινει στα δικαστηρια με τους δημοιυς και τοις κατοικους. Επισης ασ δουμε και το πως ειναι τα σπιτια χτυσμενα στην ελλαδα . Οκταοροφος οικοδομες με πολυ παχυ τσιμεντενιο τειχομα . Δυσκολη μορφολογια . γενικα υπαρχουν πολλες εξιγησεις . Δεν προσπαθω να δικαιολογησω τις εταιριες , απλα υπαρχουν πολυ παραγωντες που δημιουργουν προβηλματα στην αδειοδοτηση και εγκατασγταση κεραιων. Η λυση , MICRO . MICRO και παλι MICRO
Συμφωνώ απόλυτα φίλε. Έχουμε τρελό θέμα με τις τεράστιες τσιμεντένιες πολύκατοικίες. Η Cosmote στη περιοχή του Παλαιού Φαλήρου Νότια Προάστια, έχει κάνει αν δεις όπως αναφέρεις εξαιρετική δουλεια με την τοποθέτηση micro. Πολλά micro. Οι άλλες τπτ. Και πάλι υπάρχουν σημεία που θέλουν δουλειά. Γι αυτό που έχει κάνει όμως είναι υπόδειγμα, αφού μιλάμε για περιοχή πάρα μα πάρα πολύ πυκνοκατοικημενη και με πολύ κατοικίες σχεδόν παντού. Από την άλλη, το ίδιο πρέπει να εφαρμόσει στην Αργυρούπολη Νότια Προάστια παλι. Παλεύει με κεραία στο βουνό και πολλά sectors φορτωμένη, να καλύψει μεγάλη περιοχή. Υποπτεύομαι ότι της έχουν κατεβασει κεραία, δεν εξηγείται αλλιώς. Και πάλι όμως θέλει micro, ειδικά πάνω στη Γερουλάνου δεν πιάνεις πάνω από 30 mbps με πολύ κόσμο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, σίγουρα η COSMOTE είναι η μόνη που κοντράρει τον πάροχο στην Τουρκία. Μόλις έφτασα στο σπίτι στα Μεθανα. Κοντά στην κεραία, από τα 110mbps που έπιανα, τώρα έπιασα 215. Μέσα στο σπίτι, από τα 0,9 πήγαμε βαθιά στο σπίτι στα 15 και προς το παράθυρο με μια μπάρα φτάσαμε τα 45

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, karib said:

Τι ειναι τα micro;

Τα micro είναι κεραίες χαμηλότερης ισχύος από τους macro σταθμούς (οι μεγάλες κεραίες που έχουμε) όπου χρησημοποιιυνται και αισθητά «μικρότερα πάνελ». Χρησημοποιουνται για να καλύψουν μικρότερες γεωγραφικές εκτάσεις και χρησημοποιουνται μέσα στις πόλεις γι να κλεισουν τρύπες γ να αυξήσουν το capacity

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φωτογραφία είναι στην αρχή της Ιάσονος στο πρώτο σταυροδρόμι  στο Βόλο. Από τον κάτω δρόμο βρίσκεται η παραλία. 
Η 2η 100 ? μέτρα στην ευθεία , στην τράπεζα Πειραιώς. 
Η 3η στην παραλία πλέον, στην αρχή στα καφέ, και όσα δείγματα πήρα εκεί,τα ίδια νούμερα ήρθαν. 
Γενικά στην παραλία δεν έρχεται 5G.

 

 

 

1FDC4423-1BEF-4BCF-B4B2-0D39AEE643D4.png

 

 

 

 

D0CE987A-73FB-4761-AA43-0A81B2FA8D64.png

1FAD2B49-5562-4AC3-B128-373BD39C76C4.png

7A7E5CA1-1A03-43D5-9252-89730BAF3D87.png

A3A42606-5DED-4C74-808A-215B7C05FAF2.png

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Στην παραλία λογικά παίρνεις από Micro παλιά που δεν έχουν αναβαθμιστεί και έχουν δυνατότερο σήμα από την 5g κεραία στο κτίριο ΟΤΕ.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CosMap said:

Παρακαλώ πολύ οποίος πέρασε πριν λίγο από Θέρμη να κάνει ξανά μια γύρα με 2G ευχαριστώ 🙂

Εγώ ήμουν πιθανότατα. 2G και Cellmapper να ανοιξω? Τι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...