Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

31 minutes ago, HORGRAP said:

Δεν λεω , τα 3500 MHz ειναι " ειρηνική" μπαντα.

ΕΚΤΌΣ και αν μπλεξεις με αεροδρόμια και μικρο ρανταρ Altimeters στα αεροπλανακια 🙂

Δεν φαντάζεσαι πόσο αλλάζει το EIRP στα Side lobes και οχι μόνο η ΘΕΣΗ της κεραίας στον ιστο ( ακομα και στον ιστο ) ΑΛΛΆΖΕΙ το multipath propagation ( εκει που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ) και κατα συνέπεια οι περιπτώσεις θορύβου απο " παντού και ακανόνιστα " 

Τι να σου κάνουν τα φίλτρα , τα DSP , οι αλγόριθμοι αν η φύση τρέχει την γεωμετρία χαοτικά ?

Κάθε σχεδιασμός έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του.

Προφανώς η κάθε εγκατάσταση πρέπει να κρίνεται διαφορετικά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται παιδιά εδω.. το διαβάσατε?

"Η T-Mobile και η Starlink λένε ότι το 5G smartphone σας θα συνδεθεί σε δορυφόρους το 2023..."

με μια αναζήτηση θα το βρείτε

Link to comment
Share on other sites

δεν θα δεις ΠΟΤΕ Upload ΚΑΛΟ με 5G over Satellite (  Ποσο frequency shifting ποσο directional beams πια?

και ....ΤΙ    S    N     R  ???

Ποσα   T  R   X ????

Για download τα πρωτα χρόνια καλα θα είναι στα ρετιρέ.  Η συσκευή θα έχει ΠΑΝΤΑ   SAR  περιορισμούς για UPLOAD . Ξεχαστε το.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ποιες συσκευές θα μπορούν να συνδέονται;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η συνεργασία αφορά την διασύνδεση backbone με δορυφόρο σε δυσπρόσιτες/απομακρυσμένες περιοχές;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στον ελαιώνα Ν. Μουδανιων Χαλκιδικής ενεργοποιήθηκε το Ν78, ενώ πριν έδειχνε την 7η μπάντα στις πληροφορίες για τη κατάσταση σήματος 5G.

Υ.Γ. : Στο κέντρο πλέον πιάνει διάσπαρτα 5G λ, εκεί που δεν έπιανε καθόλου.


8e8144e4ea809872053c428b848da430.jpg

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεφεύγουμε πολυ απο το θέμα. και γω το ξεκανα λιγο.

Θα παίξει στις συσκευές ομως ... ούτε στα 600 ουτε  700 ουτε 800 900 1800 2100 2600 3500.  καπου ....αναμεσα

Δεν θα κανει σε εμάς. 

Θα ταιριάζει σε οσους ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ταχύτητα download και με σχεδον ανύπαρκτο Upload . ( η συσκευή σου δεν ειναι optimized . Μονο  οσοι αγοράσουν συγκεκριμένα 5G fixed wireless routers θα εχουν 25 dbm ισχύ η ...παραπανω ? !!!

 

Πολύ νωρίς για "  ταχύτητες " download/upload  με τέτοιες ταχύτητες περιστροφής γυρω απο τη ΓΗ

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cmvr said:

Έτσι και αλλιώς στους περισσοτέρους σερβερ που θέλεις να κατεβάσεις αρχεία πάνω από 200 δε δίνει σχεδόν κανείς η κάνουν traffic shaping. Με Cosmote σε σημείο που κατεβάζει 1gbps το Steam κατέβαζε με Μεγίστη 180mbps και το Epic games 110mbps. Απλά δείχνει ότι έχει χωρητικότητα το δίκτυο στο σημείο αυτό.

Από App Store πάντως κατεβασα με 600mbps το καλοκαίρι σε παραλία της ιού . Φούρνος το κινητό , αλλλα κατεβασα 11gb στο πι και φι

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειναι μακρια η στιγμη που θα αναζητησω να αγορασω το νεο μου κινητο, και θελω να ειναι 5G, θελω να μου πειτε, που μπορω να δω με μια ματια μοντελα με 5G στην ελληνικη αγορα.

Κοιταζω στο eshop.gr απο το οποιο ψωνιζω συχνα, αλλα και στο skroutz, και δεν βλεπω καποιο 'φιλτρο' ωστε να μου φερνει αποτελεσματα μονο για 5G phones. Ετσι, ειναι ταλαιπωρια να κοιταζω ενα ενα τα μοντελα, να βρω ποια υποστηριζουν 5G.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, karib said:

Επειδη δεν ειναι μακρια η στιγμη που θα αναζητησω να αγορασω το νεο μου κινητο, και θελω να ειναι 5G, θελω να μου πειτε, που μπορω να δω με μια ματια μοντελα με 5G στην ελληνικη αγορα.

Κοιταζω στο eshop.gr απο το οποιο ψωνιζω συχνα, αλλα και στο skroutz, και δεν βλεπω καποιο 'φιλτρο' ωστε να μου φερνει αποτελεσματα μονο για 5G phones. Ετσι, ειναι ταλαιπωρια να κοιταζω ενα ενα τα μοντελα, να βρω ποια υποστηριζουν 5G.

 

Στο skroutz τουλάχιστον, υπάρχει σχετικό φίλτρο. Μπες εδώ.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

Μυστράς (Λακωνία). 

Screenshot_2022-08-29-11-02-57-316_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-29-11-02-54-132_cz.mroczis.netmonster.jpg

Ρε man επειδή δεν τα ξερω και πολυ καλά αυτα με τις κεραίες, για πές μου π.χ αυτό που δείχνεις με την μέτρηση του 5G που είναι καλή επιρεάζεται και το σήμα προς το καλύτερο και αυτών που έχουν απλή 4G+ συσκευή ή το 4G πατάει σε άλλη κεραία και συχνότητα και μένει το ίδιο μέχρι να μπεί χέρι για αναβάμιση των κεραιών; Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το ερώτημά μου;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karib said:

Επειδη δεν ειναι μακρια η στιγμη που θα αναζητησω να αγορασω το νεο μου κινητο, και θελω να ειναι 5G, θελω να μου πειτε, που μπορω να δω με μια ματια μοντελα με 5G στην ελληνικη αγορα.

Κοιταζω στο eshop.gr απο το οποιο ψωνιζω συχνα, αλλα και στο skroutz, και δεν βλεπω καποιο 'φιλτρο' ωστε να μου φερνει αποτελεσματα μονο για 5G phones. Ετσι, ειναι ταλαιπωρια να κοιταζω ενα ενα τα μοντελα, να βρω ποια υποστηριζουν 5G.

 

Best Price κοιτα

https://i.imgur.com/9YDHJMF.jpg

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikos_96 said:

Ρε man επειδή δεν τα ξερω και πολυ καλά αυτα με τις κεραίες, για πές μου π.χ αυτό που δείχνεις με την μέτρηση του 5G που είναι καλή επιρεάζεται και το σήμα προς το καλύτερο και αυτών που έχουν απλή 4G+ συσκευή ή το 4G πατάει σε άλλη κεραία και συχνότητα και μένει το ίδιο μέχρι να μπεί χέρι για αναβάμιση των κεραιών; Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το ερώτημά μου;

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς.

Η κεραία είναι η ίδια. Προς το παρόν στην Ελλάδα το 5G είναι Non-Standalone (NSA). Δηλαδή παίζει πάνω στο 4G και όχι μόνο του. Οι συχνότητες του 4G παραμένουν οι ίδιες, απλά σε κάποιες κεραίες χρησιμοποιεί τη 2100 MHz (n1) για να παίξει το 5G (η Cosmote συνήθως σε χωριά), εκτός κι αν έχει την 3500 (n78)  που δίνει παραπάνω γκάζια. 

Προφανώς και όποια κεραία έχει αναβαθμιστεί σε 5G, έχει και καλύτερο 4G+ από πριν. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω αρκετό υλικό στο cellmapper από νόμο Μαγνησίας.

Μεγάλη μου ικανοποίηση που αναβαθμίστηκε ο σταθμός στο Σωρό, βασικά δεν αναβαθμίστηκε αλλά μεταμορφώθηκε …. Ένας μη λειτουργικός σταθμός με ταχύτητες πολύ χαμηλές, νεκρό 2g προς Βόλο, χαμηλό SNR και rsrp μεταμορφώθηκε σε πλήρως λειτουργικό, γρήγορο, δυνατή κάλυψη, υψηλό SNR και κρύσταλλο 2g. Η μεγαλύτερη μεταμόρφωση στο δίκτυο της κοσμοτε μέχρι στιγμής, από όσα έχω δει.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

f207e31536cd58a9e23c46934bf414a1.jpg

Χανιά Κρήτης , στο κέντρο της πόλης !
Το καλύτερο μου τεστ μέχρι στιγμής !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, mixtri said:

Ρίχνω αρκετό υλικό στο cellmapper από νόμο Μαγνησίας.

Μεγάλη μου ικανοποίηση που αναβαθμίστηκε ο σταθμός στο Σωρό, βασικά δεν αναβαθμίστηκε αλλά μεταμορφώθηκε …. Ένας μη λειτουργικός σταθμός με ταχύτητες πολύ χαμηλές, νεκρό 2g προς Βόλο, χαμηλό SNR και rsrp μεταμορφώθηκε σε πλήρως λειτουργικό, γρήγορο, δυνατή κάλυψη, υψηλό SNR και κρύσταλλο 2g. Η μεγαλύτερη μεταμόρφωση στο δίκτυο της κοσμοτε μέχρι στιγμής, από όσα έχω δει.

Από ταχύτητες πως πάει ; Πέρυσι που περνούσα σε peak hours ήταν πίτα με τα ζόρια άνοιγε σελίδα στο Google 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgebad said:

Από ταχύτητες πως πάει ; Πέρυσι που περνούσα σε peak hours ήταν πίτα με τα ζόρια άνοιγε σελίδα στο Google 

Σάββατο βράδυ στην κυψέλη που βλέπει προς ΑΓΕΤ χτύπησα 270mbps. Παλαιότερα είτε με έριχνε σε 3g είτε είχα 3-4mbps.

Μιλάμε για τεράστια διαφορά. Χαλούσε την εικόνα της κοσμοτε στο Βόλο. Για αυτό ρώτησα αν θα μπει και Ν78, γιατί πραγματικά καλύπτει τα πάντα. PRB and slot utilisation 100% 😄

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από Μηλίνα Μαγνησίας με 5g από Λαύκο! Παλιότερα αυτός ο σταθμός έδινε πολύ λίγο σήμα στην περιοχή αυτή και με δυσκολία είχα 50mbps... Φαντάζομαι θα αναβαθμίσει σύντομα και ο σταθμός στα κουκουλεικα που καλύπτει την παραλία της Μηλίνας και τα πράγματα θα γίνουν ακόμη καλύτερα. Σε κάποια φάση πρέπει να επιανα και από Τρίκερι.

Οι νέοι σταθμοί έχουν πολύ καλή κάλυψη.

 

 

Screenshot_2022-08-30-22-55-47-888_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-30-22-28-41-130_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, mixtri said:

Από Μηλίνα Μαγνησίας με 5g από Λαύκο! Παλιότερα αυτός ο σταθμός έδινε πολύ λίγο σήμα στην περιοχή αυτή και με δυσκολία είχα 50mbps... Φαντάζομαι θα αναβαθμίσει σύντομα και ο σταθμός στα κουκουλεικα που καλύπτει την παραλία της Μηλίνας και τα πράγματα θα γίνουν ακόμη καλύτερα. Σε κάποια φάση πρέπει να επιανα και από Τρίκερι.

Οι νέοι σταθμοί έχουν πολύ καλή κάλυψη.

 

 

Screenshot_2022-08-30-22-55-47-888_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-30-22-28-41-130_cz.mroczis.netmonster.jpg

Πρόσφατα που έτυχε να βρεθώ και εγώ στο Λαύκο την περίοδο του 15 Αυγουστου για μερικές μέρες πραγματικά εντυπωσιάστηκα με το δίκτυο. Ακόμα στο παλιό πέτρινο σπίτι με κάτι τοίχους τέρατα που όπου έμενα έβλεπα 4g και 5g αντίστοιχα στο κινητό της αδερφής μου. Και μιλάμε για περιοχή όπου έχει δυσκολία στην κάλυψη λόγω ανισόπεδου εδάφους. Και φυσικά πολύ καλές ταχύτητες για το 4g που κυμαίνονταν από 35 mbps μέχρι και 110 σε κάποιες μετρήσεις που έκανα. Και εκείνες τις ημέρες το χωριό ήταν πίτα από κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paokara4594 said:

Πρόσφατα που έτυχε να βρεθώ και εγώ στο Λαύκο την περίοδο του 15 Αυγουστου για μερικές μέρες πραγματικά εντυπωσιάστηκα με το δίκτυο. Ακόμα στο παλιό πέτρινο σπίτι με κάτι τοίχους τέρατα που όπου έμενα έβλεπα 4g και 5g αντίστοιχα στο κινητό της αδερφής μου. Και μιλάμε για περιοχή όπου έχει δυσκολία στην κάλυψη λόγω ανισόπεδου εδάφους. Και φυσικά πολύ καλές ταχύτητες για το 4g που κυμαίνονταν από 35 mbps μέχρι και 110 σε κάποιες μετρήσεις που έκανα. Και εκείνες τις ημέρες το χωριό ήταν πίτα από κόσμο.

Συμφωνώ απόλυτα. Απλά να συμπληρώσω ότι σχεδόν όλοι οι μόνιμοι κάτοικοι του Λαυκου έχουν κοσμοτε λόγω της κάλυψης στην ανατολική πλευρά του χωριού (στη δυτική ως την πλατεία είναι όλες οκ σε εξωτερικούς χώρους). Επομένως υπάρχει αρκετός φόρτος και από τους ήδη μόνιμους κατοίκους...

Αυτή η μέτρηση είναι από τη θέση Καμάρα Αργαλαστής. Αρκετά χιλιόμετρα μακρυά.

Screenshot_2022-08-31-13-47-09-560_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-31-13-43-21-813_cz.mroczis.netmonster.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει η μεγάλη καταιγίδα το απόγευμα ή κάνουν ακόμα αναβάθμιση, αλλά στην Σπάρτη η Cosmote μας άφησε χωρίς 4G και 5G και κάποιες κεραίες (όπως η #105522 στον Ταΰγετο) είναι τελείως εκτός λειτουργίας.

Πιάνω μόνο 2G από 4 κεραίες που βρίσκονται δεκάδες χιλιόμετρα μακριά. Τουλάχιστον βγάζει κλήσεις, αλλά με κακή ποιότητα ήχου (για Cosmote 2G, δε μου κάνει εντύπωση). 

Screenshot_2022-08-31-20-39-06-497_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Δεν ξέρω αν φταίει η μεγάλη καταιγίδα το απόγευμα ή κάνουν ακόμα αναβάθμιση, αλλά στην Σπάρτη η Cosmote μας άφησε χωρίς 4G και 5G και κάποιες κεραίες (όπως η #105522 στον Ταΰγετο) είναι τελείως εκτός λειτουργίας.

Πιάνω μόνο 2G από 4 κεραίες που βρίσκονται δεκάδες χιλιόμετρα μακριά. Τουλάχιστον βγάζει κλήσεις, αλλά με κακή ποιότητα ήχου (για Cosmote 2G, δε μου κάνει εντύπωση). 

Screenshot_2022-08-31-20-39-06-497_cz.mroczis.netmonster.jpg

Δυστυχώς με τις καταιγίδες πέφτουν τα δίκτυα όλων των εταιριών ανά περιοχές. Πρέπει να κοιτάξουν κάποια λύση εφεδρική βέβαια σε περιοχές ανά την Ελλάδα υπάρχουν πάνελ φωτοβολταϊκών ή γεννήτριες. Άμα υπάρχει ανάγκη για επικοινωνία είναι το πρόβλημα υποτίθεται ότι γι'αυτό έχουμε τα τηλέφωνα για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης εκεί φαίνεται η αξιοπιστία, οι επενδύσεις και η δουλειά των εταιρειών με τα δίκτυα. Τεσπα, ξεφεύγουμε από το θέμα πάλι.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...