Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νήσος Μυτιλήνη έξω από το Λιμάνι πάνω απο το καράβι σε εξωτερικό χώρο με Ν78!!

spacer.png

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, vwbestakos said:

Νήσος Μυτιλήνη έξω από το Λιμάνι πάνω απο το καράβι σε εξωτερικό χώρο με Ν78!!

spacer.png

Έχει ξεφύγει η Cosmote! Μπράβο τους!!👏👌🏻

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

Έτυχε να βρεθώ στο χωριό Αναβρυτή, πάνω στον Ταΰγετο (850 m), που οι κεραίες είναι απέναντι (μαζί με τους αναμεταδότες TV/radio). Υποθέτω κάπου τόσο τερματίζει το DSS της Cosmote. Δυστυχώς ξέχασα να μετρήσω και με 4G... Πάντως είναι μόνη που παίζει τόσο καλά εδώ πάνω και σε όλο το νομό Λακωνίας θα έλεγα. Χοντρικά το 70% των συνδρομητών στο νομό, παίζει να είναι Cosmote από παλιά και μας "ανταμείβει" με το ανάλογο δίκτυο. 😎

Screenshot_2022-08-20-15-40-08-616_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-20-15-40-12-654_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

(φώτο κεραίας) 

https://ibb.co/Jss5C6z

Και στο Πήλιο έμαθα αναβάθμισαν κάποιους σταθμούς. Έχω αγωνία να δω τι έκαναν... Θα κάνω αρκετές μετρήσεις 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Έτυχε να βρεθώ στο χωριό Αναβρυτή, πάνω στον Ταΰγετο (850 m), που οι κεραίες είναι απέναντι (μαζί με τους αναμεταδότες TV/radio). Υποθέτω κάπου τόσο τερματίζει το DSS της Cosmote. Δυστυχώς ξέχασα να μετρήσω και με 4G... Πάντως είναι μόνη που παίζει τόσο καλά εδώ πάνω και σε όλο το νομό Λακωνίας θα έλεγα. Χοντρικά το 70% των συνδρομητών στο νομό, παίζει να είναι Cosmote από παλιά και μας "ανταμείβει" με το ανάλογο δίκτυο. 😎

Screenshot_2022-08-20-15-40-08-616_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-20-15-40-12-654_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

(φώτο κεραίας) 

https://ibb.co/Jss5C6z

Εδώ βόρεια που ακόμα και τα μεγάλα στελέχη των αλλων εταιριών έχουν και αυτοί cosmote Γιατί μας έχουν ξεχάσει ;🥲

BTW έχω δει στιγμιαία και 900 με καλό LTE . Άρα υποθέτω κάπου εκεί θα έπαιζε και το DSS. Στον ίδιο σταθμό το 5G έπαιζε στα 1930mbps

Link to comment
Share on other sites

N28 και στις Σέρρες . Οδός εθνικής αντίστασης 

0773F559-3D6D-416C-8F5E-37D710C10354.thumb.png.b8d0dd2f9e426af51202637e0dbc3ddd.png

A2973454-E0CD-4773-9412-0F4DA1694FCD.thumb.png.e29f97b400d2128046b1f392b1de5929.png

Και με n78 στο ίδιο σημείο 

7EE05E4B-DE85-4396-981A-4CADDBE3A5CD.thumb.png.82462e5b769b8971f4ec05e26f0e8c20.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Έτυχε να βρεθώ στο χωριό Αναβρυτή, πάνω στον Ταΰγετο (850 m), που οι κεραίες είναι απέναντι (μαζί με τους αναμεταδότες TV/radio). Υποθέτω κάπου τόσο τερματίζει το DSS της Cosmote. Δυστυχώς ξέχασα να μετρήσω και με 4G... Πάντως είναι μόνη που παίζει τόσο καλά εδώ πάνω και σε όλο το νομό Λακωνίας θα έλεγα. Χοντρικά το 70% των συνδρομητών στο νομό, παίζει να είναι Cosmote από παλιά και μας "ανταμείβει" με το ανάλογο δίκτυο. 😎

Screenshot_2022-08-20-15-40-08-616_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-20-15-40-12-654_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

(φώτο κεραίας) 

https://ibb.co/Jss5C6z

Αυτές οι μετρήσεις είναι απο Αναβρυτή; Για εξήγησε τί πάιζει εκεί με τις κεραίες.. Γιατί εγώ νόμιζα οτι είναι μόνο για TV/Radio. Δηλαδή έχουμε 5G κανονικά απο Αναβρυτή;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Έτυχε να βρεθώ στο χωριό Αναβρυτή, πάνω στον Ταΰγετο (850 m), που οι κεραίες είναι απέναντι (μαζί με τους αναμεταδότες TV/radio). Υποθέτω κάπου τόσο τερματίζει το DSS της Cosmote. Δυστυχώς ξέχασα να μετρήσω και με 4G... Πάντως είναι μόνη που παίζει τόσο καλά εδώ πάνω και σε όλο το νομό Λακωνίας θα έλεγα. Χοντρικά το 70% των συνδρομητών στο νομό, παίζει να είναι Cosmote από παλιά και μας "ανταμείβει" με το ανάλογο δίκτυο. 😎

Screenshot_2022-08-20-15-40-08-616_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-20-15-40-12-654_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

(φώτο κεραίας) 

https://ibb.co/Jss5C6z

Μου αρέσει πολύ το balanced RSRP μεταξύ των διαφορετικών συχνοτήτων. Ωραία πράγματα @Notus

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Nikos_96 said:

Αυτές οι μετρήσεις είναι απο Αναβρυτή; Για εξήγησε τί πάιζει εκεί με τις κεραίες.. Γιατί εγώ νόμιζα οτι είναι μόνο για TV/Radio. Δηλαδή έχουμε 5G κανονικά απο Αναβρυτή;

Έχουν όλες σταθμό εκεί, αλλά η Cosmote είναι η μόνη που έχει 5G από Αναβρυτή. Έχουν αναβαθμιστεί (τέλη Ιουλίου μάλλον) όλοι οι σταθμοί εντός και πέριξ της Σπάρτης, ακόμα και σε "άκυρα" σημεία πάνω στα βουνά έχει 5G. Αλλά τις καλύτερες ταχύτητες δίνει η κεραία #105114, στο κτίριο του ΟΤΕ δίπλα από το Ministry, που έχει τη συχνότητα 3500 MHz (n78). Έχω δει ~1700 Mbps εκεί. 

Νότια Λακωνία δεν έχω πάει και μάλλον δε θα πάω φέτος. 

42 minutes ago, mixtri said:

Μου αρέσει πολύ το balanced RSRP μεταξύ των διαφορετικών συχνοτήτων. Ωραία πράγματα @Notus

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά στην πίσω πλευρά της κεραίας που βρίσκεται το χωριό, δεν έχουν ιδιαίτερη κίνηση τα cells. Είναι μικρό χωριό, που το Καλοκαίρι έχει επισκέπτες απλά. Στα μπροστινά cells που τραβάει η Σπάρτη (και όλη η πεδιάδα κάτω), πιάνει συνήθως 300-400.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

314CCA73-E0FB-4C50-BB31-AB943240B526.thumb.png.3c85fe0256b560cffaaf1bb12b3f7d11.png

5G Γιορτή Ρομπολας Φραγκάτα Κεφαλλονίας,περιοχή Ομαλά 

Οπως πάντα άριστη η κάλυψη στη περιοχή,οροπέδιο είναι και με πολύ κόσμο λόγω της γιορτής https://www.speedtest.net/my-result/i/5244294731

Με Ν28+Ν78 η περιοχή φυσικά,με 4CA LTE 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Η Cosmote στο Αιγαίο έχει κάνει κορυφαία δουλειά δεν νομίζω να έχει αντίπαλο.

Ν78 από Σάμο Λιμάνι Βαθύ στο κέντρο!!

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

 

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγεις και κάνα Cellmapper να περαστούν κεραίες που από τη Σάμο έχουν χρόνια να ενημερωθούν;

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι θόρυβος να είναι αυτός;

Μήπως προέρχεται από κάπου αλλού;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CosMap said:

Το έχω παρατηρήσει σε κάθε καινούργια κεραία και έρχεται από πάνω εκεί που είναι τα rf. O @mixtri ίσως ξέρει καλύτερα. Ελπίζω να μην παραπονιούνται οι κάτοικοι για τον θόρυβο στις πόλεις γιατί είναι πολύ περίεργο. Στα χωριά ας κάνουν ότι θέλουν είναι μακριά από κτίρια.

Δυστυχώς δεν ξέρω τι μοντέλο Ericsson φοράνε πάντως είναι διαφορετικά απ ότι το Παλαίφυτο.

Τα radios μια χαρά ανεμιστήρα έχουν. Και ειδικά το καλοκαίρι θα λειτουργεί αρκετά. Ειδάλλως τα radios δεν κάνουν κανένα άλλο ήχο. Μήπως είναι κανένα AC-DC converter που κάνει θόρυβο;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής θέμα στην περιοχή που βρίσκεται το σπίτι των γονιών μου (όρια Ν. Σμύρνης - Ν. Κόσμου, πίσω από Συγγρού - Άγιο Σώστη). Οι ταχύτητες οπότε και να κάνω μέτρηση κυμαίνονται μεταξύ 20-50 mbps down και 30-60 mbps up (ναι το up μεγαλύτερο). Μιλάω και για εσωτερικό και για εξωτερικό χώρο με φουλ σημα 5g. Στο ίδιο σημείο με wind και 4g πιάνω 150αρια χαλαρά. Δύο όμως τετράγωνα πιο κάτω (προφανώς με κάλυψη από άλλο σταθμό) πιάνω κανονικά 300-400άρια. 

Είναι κάτι που μπορεί να συμβαίνει (πχ δεν έχει αναβαθμιστεί η κεραία) η είναι πρόβλημα/βλάβη; Αν ισχύει το δεύτερο είναι δυνατό να μην το γνωρίζει η εταιρεία; Από τότε που έχω 5g συσκευή είναι έτσι (4 μήνες).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CosMap said:

Την περασμένη Τετάρτη πήγα σε ένα άλλο στρατηγικό μέρος που μπήκε και σχεδόν 1μισο χρόνο η κεραία την 5457 Λιανοβέργι Χ έχει πάνω τα "πολυβόλα" katherin (θυγατρική της Ericsson) που σκίζει στην κάλυψη. Ίδια εξοικονόμηση ενέργειας με την άλλη στο Παλαίφυτο που σας είχα δείξει μηνύματα πριν. Για dss έφτασε τα 500mbps! Κατά τα άλλα μέσα σε 1μισο χρόνο το ρολόι δεν έφτασε καν τα 300kw! Επίσης σε δοκιμές που έγιναν μέχρι και τώρα θεωρείται "off" εννοώ ups state on 4 μέρες και συνεχίζεται ακόμα μέχρι κάποιος να ανοίξει το ρεύμα. Αναρωτιέμαι τώρα τα καινούργια ups πόσο χωρητικότητα έχουν και πόσες μέρες πάει για πλάκα; Την άλλη τότε σε 3 μέρες κράτησε και συνέχιζε να κρατάει απλά ήρθε νωρίς το ρεύμα. Για αυτήν ακόμα δεν έχω ενημέρωση και από γνωστό μου που πέρασε πριν εκεί ακόμα δουλεύει με ups. Αξίζουν να βάλουν panel για πλήρη αυτονομία και να σταματήσουν την ΔΕΗ σιγά σιγά μόνο έτσι θα πάει μπροστά το δίκτυο. Το κακο με τα νέα Ericsson είναι ότι ακούγεται ένα σφύριγμα μέχρι και στα 100 μέτρα γίνεται αντιληπτό. Κάνει περίπου σαν να είσαι κοντά σε πυλώνα της ΔΕΗ. Δεν υπάρχει κλιματιστικό και δεν βάζουν πλέον και δεν είναι ήχος από ανεμιστηρακι για όποιον αναρωτιέται. Η συγκεκριμένη κεραία έχει αρκετά μεγάλη κάλυψη για υψόμετρο 0 μέτρα. Οι γνωστές μπάντες ως συνήθως Β1+Β3+Β3+Β20+n28 μακάρι να μπουν κι άλλα στο μέλλον. Όσο αφορά το Παλαίφυτο αφού κατάλαβαν ότι κρατάει παρά πολύ αύξησαν λίγο παραπάνω την κάλυψη λογικά θα καταναλώνει ας το πούμε λίγο παραπάνω λέμε τώρα οπότε και αξίζει μελλοντικά να σηκώνει για πλάκα τα Β7+n78 που λείπουν.

received_788271122346379.thumb.jpeg.0dd21b2e739c46e87cef31a500654278.jpegreceived_478234923747222.thumb.jpeg.e3ec08c16ffd00c3f6c33552ea7b87dd.jpeg

Χθες είδα στην 3108 Νάουσα ΤΚ με άδειο κόσμο 1700+ για πλάκα είναι τέρας οι εγκαταστάσεις. Έβαλαν και 4ο panel τελευταία.

IMG_20220820_153309.thumb.jpg.0d78410c3a4107a2d5b207e4775fe1fb.jpgIMG_20220820_152614.thumb.jpg.64c8d66b0b020d7a2a906135af850bb7.jpgIMG_20220820_152606.thumb.jpg.1554b6b2bba9173b58f4caa74f105871.jpg

Δυστυχώς μέχρι και 100 μέτρα μακριά είναι αντιληπτός ο θόρυβος που κάνουν τα νέα Ericsson και δεν ξέρει κανείς την αιτία.

Πολύ ενδιαφέρον . Κουβαλάν τα Katherein και τα 3500 στον 3108;  Θα είναι ο μόνος σταθμος που το έχω αυτο στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Errik1990 said:

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής θέμα στην περιοχή που βρίσκεται το σπίτι των γονιών μου (όρια Ν. Σμύρνης - Ν. Κόσμου, πίσω από Συγγρού - Άγιο Σώστη). Οι ταχύτητες οπότε και να κάνω μέτρηση κυμαίνονται μεταξύ 20-50 mbps down και 30-60 mbps up (ναι το up μεγαλύτερο). Μιλάω και για εσωτερικό και για εξωτερικό χώρο με φουλ σημα 5g. Στο ίδιο σημείο με wind και 4g πιάνω 150αρια χαλαρά. Δύο όμως τετράγωνα πιο κάτω (προφανώς με κάλυψη από άλλο σταθμό) πιάνω κανονικά 300-400άρια. 

Είναι κάτι που μπορεί να συμβαίνει (πχ δεν έχει αναβαθμιστεί η κεραία) η είναι πρόβλημα/βλάβη; Αν ισχύει το δεύτερο είναι δυνατό να μην το γνωρίζει η εταιρεία; Από τότε που έχω 5g συσκευή είναι έτσι (4 μήνες).

Πρόβλημα να πιάνεις 20-50; 

Τι να πούμε και εμείς που όλο τον χρόνο είμαστε με 0,5-1mbps. 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, CosMap said:

1ον ξέχασα να πω ότι στο 3108 τα 3 είναι Ericsson απ' ότι θυμάμαι και το 4ο πρόσφατα είναι άλλη μάρκα μπορεί katherin ή commscope

2ον έστω ότι έχουν ανεμιστηρακια που μάλλον θα σφυρανε τα καλοκαίρια (δε ξέρουμε ακόμα αν θα κάνει κι έτσι το χειμώνα) αποκλείεται να κάνουν τέτοιο σφύριγμα ίσως όντως να υπάρχουν converter αλλά αυτά συνήθως είναι αθόρυβα. Τι άλλο τότε μπορεί να είναι;

3ον τα panel συγκριτικά πάνε από την μεγαλύτερη δύναμη προς την μικρότερη ως εξής:

Ericsson > Katherin > CommScope > Andrew

Ειδικά στο χωριό μου ακόμα Andrew έχουν δυστυχώς και είναι ψοφια η ισχύς.

4ον Παρατήρησα ότι στους νέους σταθμούς έχουν σε φουλ ισχύ τα 4G/5G και αρκετά μειωμένη την 2G ενώ στο παλιό δίκτυο το 2G είναι 3 φορές ισχυρό απ' ότι το 4G άρα αναλογικά πάμε:

Με το νέο δίκτυο 1W 4G/5G και 0.2W 2G

Με το παλιό δίκτυο 2W 2G και 0.2W 4G

+- κάτι mW ανάλογα είναι pico micro midium large κλπ

Στο νέο δίκτυο ειδικά στις νέες κεραίες για 2G παίζουν μόνο στα 900 και σπάνια να πετύχεις κεραία που να έχει αναβαθμιστεί σε 2G 1800 πλέον αλλά δεν έχει νόημα πλέον να υπάρχουν 1800 για 2G πόσο μάλλον καλύτερα να βάζουν σιγά σιγά παντού 4G B8 900mhz όπως και σε άλλες χώρες για μεγαλύτερη κάλυψη και σταθερότητα.

 

 

 

 

Για το θόρυβο δε μου πάει κάπου αλλού το μυαλό πλην συστήματος ψύξης. Έχουν και auxiliary fans και μπορούν να γίνουν αρκετά θορυβώδη αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πάνω από 30 βαθμούς. Μπορούν να τα κλείσουν τα ανεμιστηρια με ρύθμιση στο σταθμό αλλά θα πέσει πολύ η απόδοσή τους καθώς και η διάρκεια ζωής τους. Το καλοκαίρι έτσι θα πάει αν θες τέρμα επιδόσεις και καλή διάρκεια ζωής. Υδροψυξη θα έχουν επόμενης γενιάς radios.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, doganos said:

Πρόβλημα να πιάνεις 20-50; 

Τι να πούμε και εμείς που όλο τον χρόνο είμαστε με 0,5-1mbps. 

Ρωτάω αν είναι προβλημα λαμβάνοντας υπόψιν ότι οι αμέσως πλησιέστερες κεραίες (δλδ και προς Νέα Σμύρνη και προς Νέο Κόσμο) δίνουν minimum 300-400.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνονται όλα από τη μία μέρα στην άλλη.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

υδρόψυκτα δε σημαίνει και καλύτερα. Σημαίνει πιο αθόρυβα. Για εμένα η αεροψυξη είναι μακράν η καλύτερη για rf.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αερόψυκτα για μια ζωή για ενα λόγο 🙂

Το χειμώνα αν και σε χαμηλές στροφές εαν υπάρξει σοβαρο θεμα υγρασίας μεσα στο container δεν αφήνουν την υγρασία να γίνει και τοσο condensing και να κανει μεγαλη ζημιά στον εξοπλισμό. ( τροφοδοτικά)

Ολα βέβαια έχουν μια διαρκεια ζωης . μικρή , μεγάλη.

Θερμοκρασία/ συστολές διαστολές/ υγρασία/ .... τρωκτικά μεσα /  πουλιά έξω / χαλκος/ πετρέλαια/ κλοπές.

Άστα.

 

p s.  Ο υψισυχνος θόρυβος ίσως ειναι απο crashed / alarmed UPS τηλεμετρίας/ κάμερας . ( καμία φορα θέλουν reset )

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...