Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω βαρεθει να ανακαλύπτω "  LTE Sleeping Cells " μέρα μεσημέρι . 

Εδω και εβδομάδες στα Μάταλα η καλυψη που έρχεται απο τον συγκεκριμένο σταθμό βασης ( στα μισά Μάταλα ) εχει βλαβη που δεν εντοπίζεται απο την Cosmote πιθανότατα και αν δεν τους το αναφέρει κάποιος δεν θα το λύσουν )

Sleeping Cells ΠΑΝΤΟΥ.

( Δεν κανει carrier aggregation και μάλλον έχουν βλαβη στα Radios )  ( Η Voda εχει  ..5G εδω 😉

@Notus ??

Screenshot_2022-08-14-15-43-09-78_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.9e73461c64b6ab069ce4c55306f1ee72.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, HORGRAP said:

Εχω βαρεθει να ανακαλύπτω "  LTE Sleeping Cells " μέρα μεσημέρι . 

Εδω και εβδομάδες στα Μάταλα η καλυψη που έρχεται απο τον συγκεκριμένο σταθμό βασης ( στα μισά Μάταλα ) εχει βλαβη που δεν εντοπίζεται απο την Cosmote πιθανότατα και αν δεν τους το αναφέρει κάποιος δεν θα το λύσουν )

Sleeping Cells ΠΑΝΤΟΥ.

( Δεν κανει carrier aggregation και μάλλον έχουν βλαβη στα Radios )  ( Η Voda εχει  ..5G εδω 😉

@Notus ??

Screenshot_2022-08-14-15-43-09-78_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.9e73461c64b6ab069ce4c55306f1ee72.jpg

Φίλε μου, φυσικά το βλέπουν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HORGRAP said:

Εχω βαρεθει να ανακαλύπτω "  LTE Sleeping Cells " μέρα μεσημέρι . 

Εδω και εβδομάδες στα Μάταλα η καλυψη που έρχεται απο τον συγκεκριμένο σταθμό βασης ( στα μισά Μάταλα ) εχει βλαβη που δεν εντοπίζεται απο την Cosmote πιθανότατα και αν δεν τους το αναφέρει κάποιος δεν θα το λύσουν )

Sleeping Cells ΠΑΝΤΟΥ.

( Δεν κανει carrier aggregation και μάλλον έχουν βλαβη στα Radios )  ( Η Voda εχει  ..5G εδω 😉

@Notus ??

Screenshot_2022-08-14-15-43-09-78_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.9e73461c64b6ab069ce4c55306f1ee72.jpg

Θα αναβαθμιστούν αυτά; 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί στο netmonster μου βγάζει επιπλέον λεπτομέρειες το κινητό για το 5g στην Vivacom ενώ όταν είμαι Ελλάδα δεν τους βγάζει; (Με την cosmote)

Έχει να κάνει με τον εξοπλισμό του παρόχου;

Screenshot_2022-08-14-20-45-38-81_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CosMap said:

Εγώ το ανάποδο έχω! Αν και n78 δεν έκανε ποτέ connect σε καμία γειτονική χώρα. Λίγο off topic ξέρω ότι εκεί έχει B1/n1+B3/n3+B7+n78 ΑΛΛΑ ακόμα δεν έχει n28 και επίσης δεν είχε ποτέ Β20 ΑΛΛΑ υπάρχουν πολύ ελάχιστες κεραίες πλέον ΜΟΝΟ με Β8 κι αυτό ΜΟΝΟ στην Yettel πρώην Telenor!!! Επίσης ούτε η Αλβανία ΔΕΝ χρησιμοποίησε ΠΟΤΕ Β20!!! Ενδιαφέρον ε; Στο τέλος μου φαίνεται θα γίνει μεταφορά το θέμα στα δίκτυα εξωτερικού. Εκεί έξω από το Σαντάνσκι πάνω ψηλά έχει μια κεραία της Α1 που δίνει ακόμα Β3 αλλά είναι υπερβολικά δυνατή πιάνει σε όλο το κάμπο των Σερρών αλλά το έχω δει μέχρι και σε χωριά του Κιλκίς και στα Κουφάλια!!! Τέλος πάντων.

Στο θέμα μας τώρα ενώ η Cosmote έχει κάνει συμφωνία με πολλούς δυστυχώς ναι μεν δείχνει 5G αλλά εικονικό συνήθως Β1 και δεν έχω δει ούτε n28 ούτε n78. Και κάτι ακόμα μιας που είπα για Βουλγαρία όσο περιμένουμε εμείς σαν cosmote τέλη του 23 να μπει το SA, για την vivacom να περιμένετε λίγο μετά την Πρωτοχρονιά σιγά σιγά κεραίες κεραίες να γίνονται SA μείνετε συντονισμένοι. Και μέχρι τότε ίσως είσαι και από τους πρώτους που θα κάνεις επίσημα cellmapper με 5g sa mode.

Edit: Κατά 99% αν θυμάμαι καλά Ericsson έχουν και οι 3 σχεδόν παντού έχει πολύ καιρό που ξηλωσαν τα Huawei.

Εδώ προβλέπεται ξήλωμα;; Η Vivacom όπως και η Wind/Nova ανήκουν στον ίδιο όμιλο της United Group.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CosMap said:

Εγώ το ανάποδο έχω! Αν και n78 δεν έκανε ποτέ connect σε καμία γειτονική χώρα. Λίγο off topic ξέρω ότι εκεί έχει B1/n1+B3/n3+B7+n78 ΑΛΛΑ ακόμα δεν έχει n28 και επίσης δεν είχε ποτέ Β20 ΑΛΛΑ υπάρχουν πολύ ελάχιστες κεραίες πλέον ΜΟΝΟ με Β8 κι αυτό ΜΟΝΟ στην Yettel πρώην Telenor!!! Επίσης ούτε η Αλβανία ΔΕΝ χρησιμοποίησε ΠΟΤΕ Β20!!! Ενδιαφέρον ε; Στο τέλος μου φαίνεται θα γίνει μεταφορά το θέμα στα δίκτυα εξωτερικού. Εκεί έξω από το Σαντάνσκι πάνω ψηλά έχει μια κεραία της Α1 που δίνει ακόμα Β3 αλλά είναι υπερβολικά δυνατή πιάνει σε όλο το κάμπο των Σερρών αλλά το έχω δει μέχρι και σε χωριά του Κιλκίς και στα Κουφάλια!!! Τέλος πάντων.

Στο θέμα μας τώρα ενώ η Cosmote έχει κάνει συμφωνία με πολλούς δυστυχώς ναι μεν δείχνει 5G αλλά εικονικό συνήθως Β1 και δεν έχω δει ούτε n28 ούτε n78. Και κάτι ακόμα μιας που είπα για Βουλγαρία όσο περιμένουμε εμείς σαν cosmote τέλη του 23 να μπει το SA, για την vivacom να περιμένετε λίγο μετά την Πρωτοχρονιά σιγά σιγά κεραίες κεραίες να γίνονται SA μείνετε συντονισμένοι. Και μέχρι τότε ίσως είσαι και από τους πρώτους που θα κάνεις επίσημα cellmapper με 5g sa mode.

Edit: Κατά 99% αν θυμάμαι καλά Ericsson έχουν και οι 3 σχεδόν παντού έχει πολύ καιρό που ξηλωσαν τα Huawei.

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες φίλε, ευχαριστούμε.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, CosMap said:

Εγώ το ανάποδο έχω! Αν και n78 δεν έκανε ποτέ connect σε καμία γειτονική χώρα. Λίγο off topic ξέρω ότι εκεί έχει B1/n1+B3/n3+B7+n78 ΑΛΛΑ ακόμα δεν έχει n28 και επίσης δεν είχε ποτέ Β20 ΑΛΛΑ υπάρχουν πολύ ελάχιστες κεραίες πλέον ΜΟΝΟ με Β8 κι αυτό ΜΟΝΟ στην Yettel πρώην Telenor!!! Επίσης ούτε η Αλβανία ΔΕΝ χρησιμοποίησε ΠΟΤΕ Β20!!! Ενδιαφέρον ε; Στο τέλος μου φαίνεται θα γίνει μεταφορά το θέμα στα δίκτυα εξωτερικού. Εκεί έξω από το Σαντάνσκι πάνω ψηλά έχει μια κεραία της Α1 που δίνει ακόμα Β3 αλλά είναι υπερβολικά δυνατή πιάνει σε όλο το κάμπο των Σερρών αλλά το έχω δει μέχρι και σε χωριά του Κιλκίς και στα Κουφάλια!!! Τέλος πάντων.

Στο θέμα μας τώρα ενώ η Cosmote έχει κάνει συμφωνία με πολλούς δυστυχώς ναι μεν δείχνει 5G αλλά εικονικό συνήθως Β1 και δεν έχω δει ούτε n28 ούτε n78. Και κάτι ακόμα μιας που είπα για Βουλγαρία όσο περιμένουμε εμείς σαν cosmote τέλη του 23 να μπει το SA, για την vivacom να περιμένετε λίγο μετά την Πρωτοχρονιά σιγά σιγά κεραίες κεραίες να γίνονται SA μείνετε συντονισμένοι. Και μέχρι τότε ίσως είσαι και από τους πρώτους που θα κάνεις επίσημα cellmapper με 5g sa mode.

Edit: Κατά 99% αν θυμάμαι καλά Ericsson έχουν και οι 3 σχεδόν παντού έχει πολύ καιρό που ξηλωσαν τα Huawei.

Όντως με cosmote γράφει disconnected. Ενώ παλιά ήμουν σίγουρος πως έπιανε Ν78. Λες να το άλλαξαν; (Η πρώτη φωτό είναι με Vivacom αριθμό συμβόλαιο απεριόριστα όλα)

 

Screenshot_2022-08-15-07-11-54-24_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, georgebad said:

Πάντως Βιέννη που πήγα με n78 ήμουν . Από 200-800mbps

Προσωπικό ρεκόρ

Screenshot_2022-08-15-09-36-30-68_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2022 at 1:27 ΜΜ, HORGRAP said:

Μιχάλη , με κίνηση download και upload μετράω παντα ( χωρις να ζοριζω τα paxkets per second με πολλαπλα downloads. ) 

Το εχω δει σε πολλές συσκευές.  Ενω η συσκευή εχει " κλειδωσει"  με Carrier Aggregation σε Downloading οι δευτερεύουσες συχνότητες ΔΥΝΑΜΙΚΑ βγαίνουν " null "  δηλαδη στα ..

.Samsung - 44 dbm RSRP στο Sevice Menu. 

( Qualcomm 750/778 και 888 /  8 gen 1   tested )

Για να σε βοηθήσω , το εχω δει και στο Παρισι σε επίγειους σταθμούς μετρο ( κάλυψη απο έξω) που " μπλέκουν" με υπόγειες κυψέλες ( καλυψη απο ....κατω)

Όπου υπάρχει " ASYNCHRONIZED " κατάσταση το δίκτυο τα παίζει και κόβει εναν εναν τους συνδρομητές δυναμικά ( ειτε την δεύτερη  CA band -44 ειτε την τρίτη ειτε την τέταρτη αν υπάρχει, ειτε και ολες μαζι.

( Μονο που στην Ελλαδα συμβαίνει ....ΠΑΝΤΟΥ)

 

 

1533797623_Screenshot_20220815-213438_ServicemodeRIL.thumb.jpg.ca6178cac8f235fa99f88d2b3ef082be.jpg

Κάτι τέτοιο λες?

Ειμαι στη Μαρίνα Φλοίσβου και το βλέπω πρώτη φορα, από ταχύτητες δεν έχει θέμα όμως οπότε τι σημασία έχει?

https://www.speedtest.net/my-result/a/8606645219

Screenshot_20220815-213451_NetMonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cuibono said:

1533797623_Screenshot_20220815-213438_ServicemodeRIL.thumb.jpg.ca6178cac8f235fa99f88d2b3ef082be.jpg

Κάτι τέτοιο λες?

Ειμαι στη Μαρίνα Φλοίσβου και το βλέπω πρώτη φορα, από ταχύτητες δεν έχει θέμα όμως οπότε τι σημασία έχει?

https://www.speedtest.net/my-result/a/8606645219

Screenshot_20220815-213451_NetMonster.jpg

Έκανες κίνηση τότε που έβγαλες το screenshot ?

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixtri said:

Έκανες κίνηση τότε που έτρεξες το Speedtest?

Εκείνη την ώρα δεν έκανα κάτι άλλο, μόνο τα τεστ και απλά το πρόσεξα. Το άλλο που είδα είναι ότι δεν έμεναν σταθερά -44, ήμουν με τα πόδια και σταδιακά ανέβηκε μέχρι -65

Τώρα που απομακρύνομαι προς την αντίθετη κατευθυνση ξαναδοκιμασα και τρέχοντας speedtest είναι κολλημένο στο -44 (όπως στο προηγούμενο screenshot)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, cuibono said:

Εκείνη την ώρα δεν έκανα κάτι άλλο, μόνο τα τεστ και απλά το πρόσεξα. Το άλλο που είδα είναι ότι δεν έμεναν σταθερά -44, ήμουν με τα πόδια και σταδιακά ανέβηκε μέχρι -65

Τώρα που απομακρύνομαι προς την αντίθετη κατευθυνση ξαναδοκιμασα και τρέχοντας speedtest είναι κολλημένο στο -44 (όπως στο προηγούμενο screenshot)

Μείνε εκεί που σου δείχνει -44 και άρχισε speedtest και πήγαινε άμεσα σε αυτό το view. Αν συνεχίσει να δείχνει -44 τότε έχει κόψει το aggregation.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mixtri said:

Μείνε εκεί που σου δείχνει -44 και άρχισε speedtest και πήγαινε άμεσα σε αυτό το view. Αν συνεχίσει να δείχνει -44 τότε έχει κόψει το aggregation.

Το δοκίμασα τρεις φορές με τεστ να τρέχει και πήγα στο service mode,δεν άλλαξε κάτι ήταν σταθερά -44. Θα ξαναπερασω από εκεί τις επόμενες μέρες και θα το δω πάλι για να προσέξω περισσότερες λεπτομέρειες 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, cuibono said:

Το δοκίμασα τρεις φορές με τεστ να τρέχει και πήγα στο service mode,δεν άλλαξε κάτι ήταν σταθερά -44. Θα ξαναπερασω από εκεί τις επόμενες μέρες και θα το δω πάλι για να προσέξω περισσότερες λεπτομέρειες 

Επιστημονικά μιλώντας, φαίνεται να αποτυγχάνει το activation των scells. Όταν είσαι σε αδράνεια απενεργοποιούνται αυτόματα και ξανά ενεργοποιούνται όταν έχει κίνηση. Τώρα αυτό μάλλον είναι bug του exynos αλλά δεν αποκλείεται να είναι και bug στα Ericsson. Αν βάλεις flight mode και πίσω τι γίνεται;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mixtri said:

Επιστημονικά μιλώντας, φαίνεται να αποτυγχάνει το activation των scells. Όταν είσαι σε αδράνεια απενεργοποιούνται αυτόματα και ξανά ενεργοποιούνται όταν έχει κίνηση. Τώρα αυτό μάλλον είναι bug του exynos αλλά δεν αποκλείεται να είναι και bug στα Ericsson. Αν βάλεις flight mode και πίσω τι γίνεται;

Δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού και το θυμήθηκα επειδή είχε αναφερθεί ξανά. Το flight mode θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά που θα περάσω από εκεί εκτός αν το πετύχω και πουθενά αλλού, το S20 FE έχω με Snapdragon 865

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/5237388264
5G Ammos Resturant-Coctail Bar στο Αργοστολι πάνω στην παραλιακή.

Πανηγύρι Αγίου Γερασιμου στα Ομαλά https://www.speedtest.net/my-result/i/5237116082

Ταβέρνα Μποτσολος Φραγκάτα https://www.speedtest.net/my-result/i/5237220341

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, cuibono said:

Δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού και το θυμήθηκα επειδή είχε αναφερθεί ξανά. Το flight mode θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά που θα περάσω από εκεί εκτός αν το πετύχω και πουθενά αλλού, το S20 FE έχω με Snapdragon 865

Δύσκολο να φταίνε τα Qualcomm. Είναι πολύ προσεκτικοί σε αυτά. Δεν το αποκλείω βέβαια. Βέβαια μπορεί να λέει και βλακείες το service mode και να πας σε activated mode. Εκεί θες logs να δεις τι γίνεται. Αν το flight mode and back λύσει το πρόβλημα δε θα έχουμε εικόνα για το τι φταίει. Είτε κάποιο status για τη συσκευή σου στο σταθμό βάσης είναι λανθασμένο είτε το service mode κάνει reset.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

η έχω τωρα δώσει βάση... η κατι εκανα στο τηλέφωνο (realme gt2 888 android 12) ενω τον 3παιζα με τις συντομεύσεις του nova launcher 

είναι λογικα τα παρακάτω στο ίδιο σημείο την ιδια στιγμή .

Το πρώτο με Lte only και το δεύτερο 5g/lte κλπ..

σε σχέση με ενα realme gt master edition ( 778 android 12) βλέπω λιγότερο CA οταν το εχω σε 5g

οπουδήποτε τις περισσότερες φορές που θα τσεκαρω.

 

(Νεα χώρα Χανιά τα speed test.. 10 το πρωί)

 

 

 

Screenshot_2022-08-16-10-01-20-04_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a~2.jpg

Screenshot_2022-08-16-10-02-41-58_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mixtri said:

Επιστημονικά μιλώντας, φαίνεται να αποτυγχάνει το activation των scells. Όταν είσαι σε αδράνεια απενεργοποιούνται αυτόματα και ξανά ενεργοποιούνται όταν έχει κίνηση. Τώρα αυτό μάλλον είναι bug του exynos αλλά δεν αποκλείεται να είναι και bug στα Ericsson. Αν βάλεις flight mode και πίσω τι γίνεται;

( Ακόμα και μεγαλη κίνηση να κάνει η συσκευή σου τη στιγμή εκείνη)

....Ειναι feature στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για να αφηνει γειτονικες κυψέλες ( και ΟΧΙ  της δικής σου κυψέλης)  να αξιοποιούν το φασμα εκει που πραγματικά χρειάζεται λογω πολυ περισσότερων συνδεδεμενων συσκευών νομιζω  ( δεν ειναι bug.)

Απλα το Samsung secret service mode αντι να δειξει  " Carrier aggregation BAND  SUSPENDED"  ( εκτάκτως ) δείχνει  " -44 "

Σαν να λεμε " null ,"

Το εχω δει και στη Γαλλια/ Γερμανία σε περιοχες που εχεις πολλα overlappings με κυψέλες σε " πολυ διαφορετική κατάσταση κινησης"

( η μια κυψέλη πιτα η αλλη άδεια overlapped,  ....κατα τη γνωμη μου αυτο το " feature " στα δίκτυα είναι πρωτόγονο για τις μέρες μας.  Να το κανουν .... αλλιώς 🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...