Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, georgebad said:

Οπα οπα αναβαθμίζουν  Θράκη; Η είχε αναβαθμηστει παλιά ο σταθμος  ;

Είχα ένα χρόνο ακριβώς να πάω εκεί και πέρισυ δεν είχα 5g κινητό, οπότε δεν μπορώ να σε πω με σιγουριά το γίνεται. Το σήμα φτάνει πάντως καμία δεκαριά χιλιόμετρα προς Κομοτηνή...

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Notus said:

Φετινές μετρήσεις απο umlaut 

Τεράστια η διαφορά στα data. Απίστευτο.

Η κοσμοτε παίζει να είναι στα 10 καλύτερα δίκτυα στην Ευρώπη ανεταααα. Έχουν ξεφύγει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arinos said:

Γήπεδο ΑΕΚ

Screenshot-2022-07-11-10-57-35-67-79d0ff

IMG-20220711-121210.jpg

Παίζει μπάλα μόνη της εκεί. Αν και θα ενεργοποιηθεί και νέος σταθμός στο γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ροδίτης στην Κομοτηνή, μέχρι το φανάρι της Εγνατίας:

IMG_2390.thumb.PNG.1797ce49e1c90b7cafe2d7c416174d99.PNG

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να πιάνεις τον ίδιο σταθμό που έπιασες και στην Μαρώνεια, εκτός και αν επιτέλους ξεκίνησαν τη δουλειά στη Θράκη...

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Πολύ πιθανό να πιάνεις τον ίδιο σταθμό που έπιασες και στην Μαρώνεια, εκτός και αν επιτέλους ξεκίνησαν τη δουλειά στη Θράκη...

Poco X3 Pro
 

Ίσως, αλλά μέχρι εκεί δεν πιάνει 5G. Πως μπορώ να το δω; υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (σε ios); 

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, blizard said:

Εϊναι από τα πιο γρήγορα να διευκρινίζουμε (έχει πάρει και βραβεία ταχύτητας),   όχι από τις καλύτερα !!!! .... 

Σίγουρα είναι στα 10 χειρότερα γιατί ... ΟΛΟΙ έχουν καταφέρει να δώσουν απεριόριστα σε λογικές τιμές για την κάθε χώρα, ή έχουν ογκοχρέωση από 5-10 cent το GB στις πρώην κομουνιστικές και γενικά καμία δεν έχει αποτύχει έτσι στον βασικό στόχο όλων που είναι το φτηνό ιντερνετ   ...  δικαιολογίες υπάρχουν όπως η μεγάλη φορολογία , νομικά εμπόδια , εργαζόμενοι που δεν μπορούν να απολυθούν , ανταγωνισμός με προβάδισμα , για εμένα κακές προτεραιότητες κλπ...

 

Όσα δεν φτάνει η αλεπού.....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, blizard said:

Εϊναι από τα πιο γρήγορα να διευκρινίζουμε (έχει πάρει και βραβεία ταχύτητας),   όχι από τις καλύτερα !!!! .... 

Σίγουρα είναι στα 10 χειρότερα γιατί ... ΟΛΟΙ έχουν καταφέρει να δώσουν απεριόριστα σε λογικές τιμές για την κάθε χώρα, ή έχουν ογκοχρέωση από 5-10 cent το GB στις πρώην κομουνιστικές και γενικά καμία δεν έχει αποτύχει έτσι στον βασικό στόχο όλων που είναι το φτηνό ιντερνετ   ...  δικαιολογίες υπάρχουν όπως η μεγάλη φορολογία , νομικά εμπόδια , εργαζόμενοι που δεν μπορούν να απολυθούν , ανταγωνισμός με προβάδισμα , για εμένα κακές προτεραιότητες κλπ...

 

Συγκρίνοντας τις τιμές της κοσμοτε και τις παροχές της σε σχέση με τη χώρα που ζω νομίζω ότι η cosmote και καλύτερο δίκτυο έχει και καλύτερες τιμές.

Η τοποθέτησή μου ήταν καθαρά για θέματα δικτύου όπου για εμένα η Cosmote δίνει εξαιρετική εμπειρία χρήσης. Το ότι σε roaming μου φεύγουν 85gb σε κοσμοτε κάτι λέει. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, blizard said:

Εϊναι από τα πιο γρήγορα να διευκρινίζουμε (έχει πάρει και βραβεία ταχύτητας),   όχι από τις καλύτερα !!!! .... 

Σίγουρα είναι στα 10 χειρότερα γιατί ... ΟΛΟΙ έχουν καταφέρει να δώσουν απεριόριστα σε λογικές τιμές για την κάθε χώρα, ή έχουν ογκοχρέωση από 5-10 cent το GB στις πρώην κομουνιστικές και γενικά καμία δεν έχει αποτύχει έτσι στον βασικό στόχο όλων που είναι το φτηνό ιντερνετ   ...  δικαιολογίες υπάρχουν όπως η μεγάλη φορολογία , νομικά εμπόδια , εργαζόμενοι που δεν μπορούν να απολυθούν , ανταγωνισμός με προβάδισμα , για εμένα κακές προτεραιότητες κλπ...

 

Να σου θυμίσω φίλε μου,αν και πρέπει να το θυμάσαι ότι βγήκε η πράσινη μέσα στα 10 γρηγορότερα δίκτυα της Ευρώπης και αυτό δεν το λέει κανένας τυχαίος αλλά η ookla. Όταν ένα δίκτυο είναι γρήγορο,δεν είναι καλύτερο;Εγώ χρησιμοποιώ και τους τρεις παρόχους και πρώτη με διαφορά τοποθετώ την πράσινη,μετά την μπλε και τέλος την κόκκινη. Όσον αφορά τις τιμές ο λαός λέει ότι πληρώνεις,παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, oykas2001 said:

Ίσως, αλλά μέχρι εκεί δεν πιάνει 5G. Πως μπορώ να το δω; υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (σε ios); 

Πρόγραμμα δεν υπάρχει, υπάρχει η ένδειξη 5G και για πιο ψαγμένους υπάρχει το μενού με τα στατιστικά του δικτύου κινητής. Μπορείς να έχεις πρόσβαση πληκτρολογώντας *3001#12345#* και πατώντας το κουμπί κλήση. 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Να σου θυμίσω φίλε μου,αν και πρέπει να το θυμάσαι ότι βγήκε η πράσινη μέσα στα 10 γρηγορότερα δίκτυα της Ευρώπης και αυτό δεν το λέει κανένας τυχαίος αλλά η ookla. Όταν ένα δίκτυο είναι γρήγορο,δεν είναι καλύτερο;Εγώ χρησιμοποιώ και τους τρεις παρόχους και πρώτη με διαφορά τοποθετώ την πράσινη,μετά την μπλε και τέλος την κόκκινη. Όσον αφορά τις τιμές ο λαός λέει ότι πληρώνεις,παίρνεις

Η σκληρή δουλειά έχει αποτέλεσμα.

Και αυτό φαίνεται.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, mixtri said:

Η σκληρή δουλειά έχει αποτέλεσμα.

Και αυτό φαίνεται.

Διαφωνώ φιλικά 🙂

Τα λεφτά στις επενδύσεις φαίνονται 🙂

Η Cosmote δινει λεφτα σε Carrier Aggregations και κερδίζει το παιχνίδι γιατι δεν χρειάζεται να συντηρεί  " υπερκαλύψεις " απο μη αναγκαίους σταθμούς βάσης ( γεμίζοντας θόρυβο τον ορίζοντα ) οπως κανουν άλλοι.

Στο παρελθόν χρειάζονταν πολλοί σταθμοι βασης.

Πλεον με τοσο Carrier Aggregation και MIMO με beamformings μπορει ενας παροχος να " διώξει " σταθμους βάσης.

Κάποιοι άλλοι πάροχοι " παγιδεύτηκαν" απο διαφορετικά Network Plannings του παρελθόντος.  ( εβαζαν φτηνά και refurbished 2CA εξοπλισμούς το πολύ.... και ελεγαν .....  εντάξει , εχουμε και παραδίπλα άλλο ενα σταθμο overlapping:)

... μέχρι που ο κόσμος άρχισε να χρησιμοποιεί τα κινητά του περισσότερο απο ποτέ και το SNR επεσε στον ΠΑΤΟ  

( Εξαιρείται η ... Ασία   στην θεωρία μου)  🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή, η συγκεκριμένη εταιρεία θα πρέπει να κοιτάξει το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, καθώς τις προάλλες περίμενα μία ώρα και 40 λεπτά στο 13888 για θέμα με το σταθερό μου και δεν εδέησε να απαντήσει κάποιος.

Η σκληρή δουλειά φαίνεται δεν έφτασε μέχρι εκεί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή, η συγκεκριμένη εταιρεία θα πρέπει να κοιτάξει το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, καθώς τις προάλλες περίμενα μία ώρα και 40 λεπτά στο 13888 για θέμα με το σταθερό μου και δεν εδέησε να απαντήσει κάποιος.
Η σκληρή δουλειά φαίνεται δεν έφτασε μέχρι εκεί.

Ποιο γρήγορα θα είχες εξυπηρετηθεί από το 13788 για βλάβες κινητής, σταθερής, καρτοτηλεφώνων κλπ.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, p_k said:

Κάποια στιγμή, η συγκεκριμένη εταιρεία θα πρέπει να κοιτάξει το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, καθώς τις προάλλες περίμενα μία ώρα και 40 λεπτά στο 13888 για θέμα με το σταθερό μου και δεν εδέησε να απαντήσει κάποιος.

Η σκληρή δουλειά φαίνεται δεν έφτασε μέχρι εκεί.

Μπορούν να σε καλέσουν αυτοί μήπως για να μην περιμένεις; Λέω τώρα 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, zurabi_97 said:


Ποιο γρήγορα θα είχες εξυπηρετηθεί από το 13788 για βλάβες κινητής, σταθερής, καρτοτηλεφώνων κλπ.

Έχεις δίκιο, διότι επρόκειτο για βλάβη, πώς δεν μου πέρασε από το μυαλό να πάρω εκεί;

Just now, mixtri said:

Μπορούν να σε καλέσουν αυτοί μήπως για να μην περιμένεις; Λέω τώρα 

Καθόλη τη διάρκεια της συγκεκριμένης κλήσης δεν μου δόθηκε η επιλογή αυτή, ενώ παλιά υπήρχε η δυνατότητα.

Δεν ξέρω τι έπαιξε στην περίπτωση αυτή, εγώ ξέρω ότι έφαγα μιάμιση ώρα από τη ζωή μου περιμένοντας, άσε που για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύπτει στο ίντερνετ έχουν το ηχογραφημένο μήνυμα που σε ρωτάει αν έχεις κάνει επανεκκίνηση του router...λες και όλα λύνονται ως δια μαγείας με ένα restart.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, zurabi_97 said:


Ποιο γρήγορα θα είχες εξυπηρετηθεί από το 13788 για βλάβες κινητής, σταθερής, καρτοτηλεφώνων κλπ.

Ακόμα και εκεί έχει μεγάλη αναμονή🥲

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και εκεί έχει μεγάλη αναμονή🥲

Όσες φορές είχα καλέσει εκεί, μάξιμουμ 5 λεπτά περίμενα. Τις περισσότερες φορές κατευθείαν έπιανε γραμμή (μετά το bot).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zurabi_97 said:


Όσες φορές είχα καλέσει εκεί, μάξιμουμ 5 λεπτά περίμενα. Τις περισσότερες φορές κατευθείαν έπιανε γραμμή (μετά το bot).

Εξαρτάται και η ώρα φαντάζομαι, καλώ σχεδόν καθημερινά περίπου μισό μήνα για διάφορες περιοχές στην Αλεξανδρούπολη κυρίως το μεσημέρι και είμαι σε αναμονή σχεδόν μισάωρο. Ειδικά τα bot τα απεχθάνομαι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει κάλυψη δικτύου και με πετούσαν. 

Link to comment
Share on other sites

Για εξυπηρέτηση δοκιμάστε το live chat σε όποια εταιρεία κι αν είστε...εγώ σώθηκα.Τέρμα οι αναμονές στο ακουστικό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Η σκληρή δουλειά έχει αποτέλεσμα.

Και αυτό φαίνεται.

Ξεκάθαρα . Κατεβηκα Αθήνα το κινητό μου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ ΑΠΟ N78 

τρομερό 

Στα τρενα στο σταθμό της Αθήνας

https://www.speedtest.net/my-result/i/5190843485

Μοναστηρακι 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5191001749

Μοσχάτο μέσα στα στενά 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5190975142

Στα Leroy Merlin του Πειραιά 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5190895738

Link to comment
Share on other sites

Έτσι 🙂  Το beam forming και το MIMO 4 σε ακολουθεί απο band n78 5G σε band n78 5G  απο σταθμό σε σταθμό 🙂

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...