Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Δεν το γράφει ξεκάθαρα. Πρέπει να κάνεις υποθέσεις. 

Εκτός από την ταχύτητα upload που αν είναι σχετικά μεγάλη υποδεικνύει n78 υπάρχει κάποια άλλη υπόθεση που μπορώ να κάνω; Επίσης πόσο μεγάλη πρέπει να είναι αυτή την ταχύτητα;

14 minutes ago, Arinos said:

Στην συσκευή την δική σου το γράψει σωστά, αν είναι n78 λέει σκέτο 5G NSA ενώ αν είναι 700 το γράφει ή αν είναι 2100 το γράφει. 

Στη δική μου συσκευή το μόνο που γράφει είναι 5G NSA

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, empeiros said:

Εκτός από την ταχύτητα upload που αν είναι σχετικά μεγάλη υποδεικνύει n78 υπάρχει κάποια άλλη υπόθεση που μπορώ να κάνω; Επίσης πόσο μεγάλη πρέπει να είναι αυτή την ταχύτητα;

Στη δική μου συσκευή το μόνο που γράφει είναι 5G NSA

Αν πιάνεις και 500 mbps τότε είναι σίγουρα n78.

Για το upload, έχω δει έως 110 στα 2100 mhz αλλά όχι από την cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το μετρό Ελαιώνα. Μάλλον μακρινή n78, γι αυτό δείχνει 1 γραμμή σήμα. 

Screenshot_2022-07-01-17-56-50-193_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-07-01-17-56-54-845_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/5175661193
Λιτοχώρου Θεσσαλονίκη DSS
 
Νέος σταθμος στα μετέωρα Θεσσαλονίκης 101118 enb 
 
Καιρός ήτανε εκεί δεν μπορούσες να βγάλεις ούτε κλήση δεν μιλάμε καν για 4g. Έπιασα και μία ακόμα καινούργια κοντά στη Σοφούλη την 101083, χρόνια είχα να δω προσθήκη κεραίας στη Θεσσαλονίκη. Μακάρι να κοιτάξουν και Τριανδρία, Πυλαία, Εύοσμο που έχουν πολλά σημεία με προβλήματα κάλυψης.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, VasilisSam said:

Καιρός ήτανε εκεί δεν μπορούσες να βγάλεις ούτε κλήση δεν μιλάμε καν για 4g. Έπιασα και μία ακόμα καινούργια κοντά στη Σοφούλη την 101083, χρόνια είχα να δω προσθήκη κεραίας στη Θεσσαλονίκη. Μακάρι να κοιτάξουν και Τριανδρία, Πυλαία, Εύοσμο που έχουν πολλά σημεία με προβλήματα κάλυψης.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ακόμα ένα γομάρι 32 μέτρα στον πενταλοφο , με enb 141520. Μακάρι να συνεχίζουν έτσι . Έχουν ξεσκιστεί να ανοιγουν σταθμούς σε όλη την Ελλάδα .

Link to comment
Share on other sites

Στη Σοφούλη η κατάσταση είναι άκρως προβληματική, οπότε η κεραία θα βοηθήσει.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Στη Σοφούλη η κατάσταση είναι άκρως προβληματική, οπότε η κεραία θα βοηθήσει.

Από την Σοφούλη πέρασα προχθες , και ξαφνικά μου έδωσε 100-150 mbps απο εκεί που πάντα είχα 2-3 mbps. Κλείνουν μια μια οι τρύπες ... Άντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ppkmoby said:

VoNR !!!

Από την T-Mobile USA..

Εκεί έχουν SA. Σε εμάς σε κανένα χρόνο πιστεύω…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Εκεί έχουν SA. Σε εμάς σε κανένα χρόνο πιστεύω…

Θα έχουμε VoNR;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υποστηριζόμενοι chip που έχουν VoNR

https://gsacom.com/paper/global-progress-to-voice-over-new-radio-vonr-october-2021/ (θέλει εγγραφή, κάντε το με ένα προσωρινό email)

Chipsets-identified-as-supporting-Vo-NR.

Και συσκευές που έχουν VoNR

Devices-catalogued-as-supporting-Vo-NR.p

Και έχω επισυνάψει το PDF

GSA-VoNR-Market-Report-October-2021.pdf

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, maarinos said:

Υποστηριζόμενοι chip που έχουν VoNR

https://gsacom.com/paper/global-progress-to-voice-over-new-radio-vonr-october-2021/ (θέλει εγγραφή, κάντε το με ένα προσωρινό email)

Chipsets-identified-as-supporting-Vo-NR.

Και συσκευές που έχουν VoNR

Devices-catalogued-as-supporting-Vo-NR.p

Και έχω επισυνάψει το PDF

GSA-VoNR-Market-Report-October-2021.pdf 2 MB · 1 download

Άρα το iPhone 12 θα μπορούσε να το έχει (με την ανάλογη υποστήριξη από τον πάροχο) εφόσον έχει το Χ55; Ίσως μέσω αναβάθμισης; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Θα έχουμε VoNR;

Όταν ενεργοποιηθεί το SA, θα ενεργοποιηθεί λογικά και VoNR.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το volte η ποιότητα κλήσης θα είναι καλύτερη;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το Call setup time λόγω low latency που μπορεί να έχει βελτίωση, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Notus said:

Εκτός από το Call setup time λόγω low latency που μπορεί να έχει βελτίωση, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Στο Volte η κλήση διεκπεραιώνεται ακαριαία, πόση βελτίωση να έχουμε;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το VoNR ειναι καθαρά για όφελος του παρόχου και όχι του συνδρομητή.

Αν πουμε οτι με μαγικο τρόπο μετα απο 10 χρονια ολοι οι συνδρομητές ειχαν 5G με VoNR ο πάροχος θα ειχε μικρότερη " αλυσίδα " απο bottlenecks και εξαρτήσεις....αρα και πιθανότητες για βλαβες ( bugs .crashes)

Τωρα ...τρεχουν τοσα πολλα πράγματα ' legacy" ταυτόχρονα που ...ολο και καποιο code or firmware .... υποβαθμίζει την απόδοση και προκαλεί failures.

 

Εν το μεταξύ στο τεράστιο eNb : 206314 εχουν κανει λαθος με τα PCI και σαν να παιζουν .... Matrix μερικες μπάντες με λάθος PCI σε λαθος κατεύθυνση.

 το PCI 4 ( 2100 5G ) κοιτάει στη δεσμη του PCI 5 . και το PCI 5 ( 2100 5G ) στη δεσμη του PCI 4.  

Το ENDC προδίδει καθημερινα στην περιοχή μου τα λαθη με τις δεσμες στον ιδιο αυτό ιστό!!

...ή μήπως καποια band εχει " άνισο " EIRP σε σχεση με διπλανο PCI ?  

Φτιάχνουν το ενα χαλανε το άλλο!

ΠΡΟΣΛΑΜΒΆΝΟΜΑΙ 🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατέβηκα Κεφαλονιά,ξαφνικά βέβαια. Από κάλυψη όλη η Εγνατία μια χαρά,σε κάτι τούνελ είχε Edge αλλά το Ίντερνετ ήταν πλήρως λειτουργικό μέχρι τα Ιωάννινα και με 5G. Επισης Ιονία πολύ καλή εικόνα έχω,Ίντερνετ σφαίρα και μέχρι Αστακό ελάχιστα σημεία χωρίς κάλυψη. 5G ο Αστακός και η Εθνική οδός έχει σε πολλά σημεία,μπράβο τους. 
Στο καράβι το ionion Pelagos, είχε σήμα έστω και λίγο παρόλο που το καράβι δεν έχει αναμεταδότη επάνω. Κλήσεις φυσικά απροβλημάτιστα έβγαιναν, θέμα δεν είχα. 
Αυτή τη στιγμή πάντως στη Αντίσαμο το σήμα καμπάνα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Σήμερα κατέβηκα Κεφαλονιά,ξαφνικά βέβαια. Από κάλυψη όλη η Εγνατία μια χαρά,σε κάτι τούνελ είχε Edge αλλά το Ίντερνετ ήταν πλήρως λειτουργικό μέχρι τα Ιωάννινα και με 5G. Επισης Ιονία πολύ καλή εικόνα έχω,Ίντερνετ σφαίρα και μέχρι Αστακό ελάχιστα σημεία χωρίς κάλυψη. 5G ο Αστακός και η Εθνική οδός έχει σε πολλά σημεία,μπράβο τους. 
Στο καράβι το ionion Pelagos, είχε σήμα έστω και λίγο παρόλο που το καράβι δεν έχει αναμεταδότη επάνω. Κλήσεις φυσικά απροβλημάτιστα έβγαιναν, θέμα δεν είχα. 
Αυτή τη στιγμή πάντως στη Αντίσαμο το σήμα καμπάνα.

Είδα φτιάξαν και το κομμάτι μετά από τον κόμβο του αυγού με ένα εκχο (104985) . Ωραία οι τρύπες κλείνουν , ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ repeaters ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΣΤΗΝ ΕΓΑΝΑΤΙΑ. H cosmote με διαφορα εκει τους ξεσκιζει... ειδικα με το 5g εχουν κανει τρομερη δουλεια . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgebad said:

Είδα φτιάξαν και το κομμάτι μετά από τον κόμβο του αυγού με ένα εκχο (104985) . Ωραία οι τρύπες κλείνουν , ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ repeaters ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΣΤΗΝ ΕΓΑΝΑΤΙΑ. H cosmote με διαφορα εκει τους ξεσκιζει... ειδικα με το 5g εχουν κανει τρομερη δουλεια . 

Ότι θέμα είχα ήταν στην Εγνατία Γιώργο,στην Ιονία Οδό ήταν καλύτερο το δίκτυο. Και χάρτες έβαλα,και Spotify. Μια χαρά έπαιζαν όλα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nikolas14 said:

Ότι θέμα είχα ήταν στην Εγνατία Γιώργο,στην Ιονία Οδό ήταν καλύτερο το δίκτυο. Και χάρτες έβαλα,και Spotify. Μια χαρά έπαιζαν όλα.

Στο αυγό στις ανηφορες είχε θέμα μέχρι πέρυσι το καλοκαίρι , με πετούσε σε no service...Σε αυτην ειδικα την στροφη...Μπραβο που το φτιαξαν τωρα μπορω να πω οτι ειναι απροβληματιστη η cosmote στην ιοανια. Και με 5G με 200-600mbps μεχρι την αιτολοακαρνανια2141578437_Screenshot2022-07-02at6_43_55PM.thumb.png.939d834832d5a22fc8e72e34083b17da.png

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Avenue Mall, Μαρούσι. Νομίζω προσωπικό ρεκόρ. 

Screenshot_2022-07-02-18-57-58-087_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-07-02-18-58-02-270_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Σε 5 μέρες αναβαθμιστηκε ο μισός Νομος Ηλείας χωρίς υπερβολές... Έχουν πάρει φορά. Ν1 ακόμα και σε σημεία που είχαν θέμα κάλυψης. Απίστευτες καταστάσεις. Πόσα συνεργεία έχουν;




Αν πιάνεις και 500 mbps τότε είναι σίγουρα n78.
Για το upload, έχω δει έως 110 στα 2100 mhz αλλά όχι από την cosmote.

Έχω πιάσει 500mbps με Ν1.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...