Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα sim πρέπει να είναι σε συμβατή συσκευή για την ενεργοποίηση της. Αυτό είναι μια ασφάλεια ότι δεν θα μπαίνει σε συσκευές που δεν υποστηρίζονται από το δίκτυο δίνοντας κακές ταχύτητες. 

Το MU5001 παρότι το πουλάει το δίκτυο δεν έχει μεριμνήσει για το θέμα αυτό. Έτσι και αλλιώς αυτός που έχει το κεφαλικό νούμερο (που έχει φωνή και δεδομένα) πρέπει να έχει ενεργοποιήσει το 5g σε αυτό και αυτόματα ενεργοποιείτε σε όλες τις exta sim.

Αυτό το mifi ήδη έχει αγοραστεί από καμία 50αρια του κύκλου μου σε νότια και βόρεια Ελλάδα και λειτουργεί άψογα. Και οι πιο πολλοί έχουν πάρει της Vodafone που είναι πιο φθηνό. Αλλά ούτε σε αυτό της coamote δεν ενεργοποιείται αυτόματα η υπηρεσία 5G.

Το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο μέλος που αναφέρει το πρόβλημα έχω την αίσθηση ότι ανέβαζε μετρήσεις και υποτίθεται ήταν με 5g. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Νικο , μας κούρασες .

Είσαι η αιτία που θα σταματήσω να γραφω και να διαβαζω τα νεα απο το " πεδίο "

Βάλε το 5G Hotspot σου ενα μέτρο πιο ψηλά.  Άλλαξε γωνία.  Κάτω απο το κρεβατι σου  Πανω στην κουζίνα.

Με κούρασες 🙂

Δεν εισαι ευχαριστημένος στην περιοχή σου απο τα fake 5G  160 Mbps ?

Βαλε StarLink 🙂

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, HORGRAP said:

Νικο , μας κούρασες .

Είσαι η αιτία που θα σταματήσω να γραφω και να διαβαζω τα νεα απο το " πεδίο "

Βάλε το 5G Hotspot σου ενα μέτρο πιο ψηλά.  Άλλαξε γωνία.  Κάτω απο το κρεβατι σου  Πανω στην κουζίνα.

Με κούρασες 🙂

Δεν εισαι ευχαριστημένος στην περιοχή σου απο τα fake 5G  160 Mbps ?

Βαλε StarLink 🙂

 

Γιατι ασχολείσαι με το τρολ; 🙂 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δώσε στίγμα να πάω να μετρήσω. Αμφιβάλω ότι θα το κάνεις γιατί ξέρουμε όλοι την πραγματικότητα.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν τον αποκλείει η διαχείριση, τουλάχιστον μην του απαντάτε...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgeavl3 said:

Θα πας μέχρι το Ηράκλειο;;;

Poco X3 Pro
 

Στην Κρήτη; 

Δεν βολεύει αλλά θα στείλω κάποιον αν μπορέσει να πάει. Έχω ανθρώπους παντού.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, HORGRAP said:

Νικο , μας κούρασες .

Είσαι η αιτία που θα σταματήσω να γραφω και να διαβαζω τα νεα απο το " πεδίο "

Βάλε το 5G Hotspot σου ενα μέτρο πιο ψηλά.  Άλλαξε γωνία.  Κάτω απο το κρεβατι σου  Πανω στην κουζίνα.

Με κούρασες 🙂

Δεν εισαι ευχαριστημένος στην περιοχή σου απο τα fake 5G  160 Mbps ?

Βαλε StarLink 🙂

 

Προσωπικά σε θεωρώ σημαντικό μέλος για το φόρουμ, καθώς φαίνεται να γνωρίζεις τα δίκτυα σε βάθος (ίσως είναι δουλειά σου, όπως πχ και του mixtri). Κρίμα είναι να φύγεις για μερικά τρόλλ, τα οποία σύντομα φαίνεται ότι θα αποκλειστούν. 🙂

Αυτό προσπαθούν να πετύχουν, να σταματήσουμε να λέμε το πόσο καλύτερη είναι η Cosmote και να μην φαίνεται το χάσμα με τον ανταγωνισμό. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, seranata said:

Αφού δεν τον αποκλείει η διαχείριση, τουλάχιστον μην του απαντάτε...

Όχι δεν πρέπει αλλά όσο εκτίθεται τόσο καλύτερα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosp88 said:

πώς γίνεται με 4g+ να έχει καλύτερη ταχύτητα; Τι έχουν κάνει τα σαίνια;

Προφανώς και δε γίνεται όλοι οι σταθμοί να πάρουν N78. Κάποιοι θα έχουν και DSS. Η Cosmote όμως έχει τις καλύτερες ταχύτητες και το λιγότερο "fake 5G".  😁

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Προφανώς και δε γίνεται όλοι οι σταθμοί να πάρουν N78. Κάποιοι θα έχουν και DSS. Η Cosmote όμως έχει τις καλύτερες ταχύτητες και το λιγότερο "fake 5G".  😁

Με DSS έχει τα σημεία χαμηλής συγκέντρωσης πληθυσμού. Από 200 με 300 χαλαρά ο μέσος όρος σε όλη την Αττική εκτός Αθηνών.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, cmvr said:

Με DSS έχει τα σημεία χαμηλής συγκέντρωσης πληθυσμού. Από 200 με 300 χαλαρά ο μέσος όρος σε όλη την Αττική εκτός Αθηνών.

Εγώ έχω 1,5 μήνα 5G κινητό και προς το παρόν δε θυμάμαι να έχω δει πουθενά κάτω από 200 Mbps με Cosmote 5G. DSS έχω δει κυρίως σε γειτονιές με σπίτια, που δεν υπάρχουν πολλά γραφεία ή καταστήματα. 

Μόνο μέσα στο μετρό παίζει χαμηλά, το οποίο βέβαια είναι μόνιμα 5G disconnected (στην ουσία 4G παίζει). 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ετοιμάζομαι για αγορά 5G συσκευής και συγκεκριμένα Apple, που υποστηρίζει τα πάντα θα έχω καλές ταχύτητες; Ή να δω κανένα Samsung/Xiaomi?

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikosp88 said:

Οχι δεν είμαι. 160mbps πιάνω και με 4g+

Για την ιστορία, σχετικά με την ενεργοποίηση του 5g, δεν χρειάζεται η αποστολή κάποιου sms όπως έλεγε η εξυπηρέτηση για "5g", ή "start 5g" στο 1333. Μόλις μπήκε σε iphone η sim ενεργοποιήθηκε μόνο του. Και μετά οπου μπει έχει 5g (έστω αυτό το fake 5g)

Γιατί τότε ταλαιπωρείσαι με το "χάλια" δίκτυο της Cosmote και δεν χρησιμοποιείς το 5G της εταιρίας σου, που κατά μέσο όρο με το ζόρι πιάνει 60; 🤣

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πάνε μια βόλτα από το νήμα της Vodafone σου έχω αφιέρωση … Έλα σταματάμε να ασχολούμαστε μαζί σου γιατί αν τα 160 mbps για σενα είναι κακή επίδοση τότε τα 50 που έχει μέσο όρο η Vodafone στο 5G τι είναι ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Επειδή ετοιμάζομαι για αγορά 5G συσκευής και συγκεκριμένα Apple, που υποστηρίζει τα πάντα θα έχω καλές ταχύτητες; Ή να δω κανένα Samsung/Xiaomi?

Μαρεσει που ρωτας κιολας😄 Apple δαγκωτο! Αν και τα Android δεν ειναι κακα (ακομα και τα πιο entry level μοντελα)

Edited by georgeavl3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ετοιμάζομαι για αγορά 5G συσκευής και συγκεκριμένα Apple, που υποστηρίζει τα πάντα θα έχω καλές ταχύτητες; Ή να δω κανένα Samsung/Xiaomi?
Αν κρίνω το 5g modem που έχει ο mediatek 700 με τον sd του ZTE mu5001 mifi η μέρα με την νύχτα, οπότε πάνε αν μπορείς στα σίγουρα iPhone.

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, georgeavl3 said:

Μαρεσει που ρωτας κιολας😄 Apple δαγκωτο! Αν και τα Android δεν ειναι κακα (ακομα και τα πιο entry level μοντελα)

Με ενδιαφέρει γιατί έχω απεριόριστα συμβολαιο και χρησιμοποιώ πολύ 4G. Με το iPhone δεν έχω θέμα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αγία Παρασκευή, στην οδό Χαλανδρίου (κοντά στο εμπορικό Jumbo/My Market). Μπορεί και να 'ναι DSS. 

Screenshot_2022-05-19-16-55-30-313_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-05-19-16-55-34-484_cz.mroczis.netmonster.jpg

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Επειδή ετοιμάζομαι για αγορά 5G συσκευής και συγκεκριμένα Apple, που υποστηρίζει τα πάντα θα έχω καλές ταχύτητες; Ή να δω κανένα Samsung/Xiaomi?

Αν και προσωπικά δεν συμπαθώ τα προϊόντα της Apple (τα θεωρώ αντίθετα του vfm), θα σου έλεγα ότι τα iPhone σχεδόν "τερματίζουν" τα δίκτυα. Ακόμα και στις ΗΠΑ που βλέπω συγκριτικά βίντεο, τα iPhone συνήθως είναι ένα "τσικ" πιο πάνω από Pixel και Galaxy S. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Αν και προσωπικά δεν συμπαθώ τα προϊόντα της Apple (τα θεωρώ αντίθετα του vfm), θα σου έλεγα ότι τα iPhone σχεδόν "τερματίζουν" τα δίκτυα. Ακόμα και στις ΗΠΑ που βλέπω συγκριτικά βίντεο, τα iPhone συνήθως είναι ένα "τσικ" πιο πάνω από Pixel και Galaxy S. 

Έχει να κάνει και με το chip που φοράνε συνήθως της qualcomm έχουν το καλύτερο που κυκλοφορεί στην αγορά τη στιγμή που βγαίνουν και με το software που σίγουρα διαχειρίζεται το δίκτυο πιό έξυπνα από το android.

Το 12 έρχεται με το X55 και το 13 με το X60.

Το 14 το οποίο και θα πάρω τον Οκτώβρη σε αναβάθμιση του 11 (θα δω σε ποιό φίλο θα το δώσω, μου το ζητάνε αρκετοί) βλέπω ότι μάλλον θα έρθει με το X65 https://www.qualcomm.com/products/technology/modems/snapdragon-x65-5g-modem-rf-system

που είναι τούμπανο.

Το θέμα είναι να ανοίξουν και οι πάροχοι (Η cosmote δηλαδή γιατί οι άλλοι.....) το mmWave.😉

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Επειδή ετοιμάζομαι για αγορά 5G συσκευής και συγκεκριμένα Apple, που υποστηρίζει τα πάντα θα έχω καλές ταχύτητες; Ή να δω κανένα Samsung/Xiaomi?

Οποιαδήποτε συσκευή από τα μοντέλα 12 και μεταγενέστερη να πάρεις θα είσαι καλυμμένος έχουν πολύ δυνατά chip (x55 & x60). Να βεβαιωθείς πως είναι EU version! 

Link to comment
Share on other sites

Realme GT 2 pro : 

12 κεραίες σε μια συσκευή που " αναβουν" αναλογα με το πως την κρατάς 🙂

Παιζει τελεια και σε περιοχές με τεράστιο θόρυβο. ( 1900 Mbps download σε 5G Cosmote)

( και unofficially αδιαβροχο)

Samsung A52s : απιστευτα οικονομικό για τις πατέντες κεραίας που διαθέτει. ( 1200+ Mbps 5G)

( αδιάβροχο )

( ΠΡΟΣΟΧΉ. ΜΟΝΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΚΑΙ  global εκδόσεις)

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, HORGRAP said:

Realme GT 2 pro : 

12 κεραίες σε μια συσκευή που " αναβουν" αναλογα με το πως την κρατάς 🙂

Παιζει τελεια και σε περιοχές με τεράστιο θόρυβο. ( 1900 Mbps download σε 5G Cosmote)

( και unofficially αδιαβροχο)

Samsung A52s : απιστευτα οικονομικό για τις πατέντες κεραίας που διαθέτει. ( 1200+ Mbps 5G)

( αδιάβροχο )

( ΠΡΟΣΟΧΉ. ΜΟΝΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΚΑΙ  global εκδόσεις)

που βλεπουμε ποσες κεραιες εχει ενα κινητο; 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...