Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, georgebad said:

Είμαι σε εσωτερικό χώρο . Δίνει ανετα και 700 . Γενικά παιδιά υπέχει load στην n78 στην Θεσσαλονίκη . Σίγουρα υπάρχει καμία 200 άρια μείον σε ώρες αιχμής . Τα 12 άρια μας την κάνουν την δουλειά 

 

Μια χαρά είναι τότε. Έξω πάντως έσπερνε όταν είχα περάσει. Τώρα αν βάρυνε λίγο λογικό είναι σιγά σιγά μπαίνουν περισσότερες 5G συσκευές στην αγορά. Απλά θαλω να δω τι θα γίνει μόλις γυρίσει το μεγαλύτερο ποσοστό σε 5G συσκευές τι θα γίνει αφού δεν έχουν κάνει σοβαρή πύκνωση δικτύου όλα τα δίκτυα κάτι που κρατάει και τις τιμές των παροχών ποιο ψηλά για να αντιμετωπιστεί η αυξημένη κίνηση. Αυτό για το load που λες φαίνεται περισσότερο στην Αριστοτέλους.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7931050144 5G στην Άνω Τούμπα Θεσσαλονίκης περιοχή Αγ. Μαρίνης... Σούπερ ντουπερ....

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, damierom said:

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7931050144 5G στην Άνω Τούμπα Θεσσαλονίκης περιοχή Αγ. Μαρίνης... Σούπερ ντουπερ....

 

Παντού δεν μπορεί να είναι έτσι ; Είναι εσωτερική κάλυψη ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα η κεραία στην ΑΚ ΡΟΣΤΑΝ επιτέλους! (Θεσσαλονίκη)5f8296501a266316f949b1e064bcddfd.jpg

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,
σκέφτομαι να αντικαταστησω το Wind fiber 100 (fiber μέχρι το καφαω) στο σπίτι και να βάλω cosmote απεριόριστα και ένα 5g modem. Προς το παρόν το 5g δεν πιάνει μέσα στο σπίτι (ισόγειο, Καλλιθέα Αττικής), οπότε περιμένω πρώτα για εξελίξεις πριν κάνω κάτι. Έχω όμως μια απορία. Θα έχω κάποια διαφορά στην ποιότητα δικτύου μέσα στο σπίτι; ειναι το δίκτυο της cosmote φτιαγμένο για να αντικαταστησει τα πατροπαραδοτα vdsl και fiber στο θέμα της σταθερότητας και ανταποκρισιμοτητας?

Μέσα στο lan έχω πάνω από 60 συσκευές, με κάμερες και servers (nas) που πρέπει να φαίνονται και από έξω. Μπορούν τα 5g modems να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο;

Θα έχω θέμα όταν από την ίδια σύνδεση cosmote ζητάνε ταυτόχρονα 3 sim από διαφορετικές γεωγραφικες περιοχές? Πχ η μία θα είναι σπίτι Αθήνα και η άλλη εξωτερικό.

Ίσως είναι αφελής οι ερωτήσεις αλλά είναι μεγάλο εγχείρημα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, maden123456 said:

Καλησπέρα σε όλους,
σκέφτομαι να αντικαταστησω το Wind fiber 100 (fiber μέχρι το καφαω) στο σπίτι και να βάλω cosmote απεριόριστα και ένα 5g modem. Προς το παρόν το 5g δεν πιάνει μέσα στο σπίτι (ισόγειο, Καλλιθέα Αττικής), οπότε περιμένω πρώτα για εξελίξεις πριν κάνω κάτι. Έχω όμως μια απορία. Θα έχω κάποια διαφορά στην ποιότητα δικτύου μέσα στο σπίτι; ειναι το δίκτυο της cosmote φτιαγμένο για να αντικαταστησει τα πατροπαραδοτα vdsl και fiber στο θέμα της σταθερότητας και ανταποκρισιμοτητας?

Μέσα στο lan έχω πάνω από 60 συσκευές, με κάμερες και servers (nas) που πρέπει να φαίνονται και από έξω. Μπορούν τα 5g modems να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο;

Θα έχω θέμα όταν από την ίδια σύνδεση cosmote ζητάνε ταυτόχρονα 3 sim από διαφορετικές γεωγραφικες περιοχές? Πχ η μία θα είναι σπίτι Αθήνα και η άλλη εξωτερικό.

Ίσως είναι αφελής οι ερωτήσεις αλλά είναι μεγάλο εγχείρημα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εάν είχα την επιλογή μεταξύ ενσύρματου 100Mbps και ασύρματου, θα διάλεγα 9 στις 10 φορές το ενσύρματο.
Προφανώς οι λεπτομέρειες έχουν σημασία, αλλά ήδη ξεκινάς από μη ιδανική κατάσταση, δεδομένου ότι δεν πιάνει καλά στον χώρο που σε ενδιαφέρει.

Μπορείς να βρεις καλό 5G modem/router που να σηκώσει τον αριθμό συνδέσεων που σε ενδιαφέρει, αλλά σχεδόν πάντα η εμπειρία χρήσης θα είναι καλύτερη σε μία γρήγορη σταθερή γραμμή.

Με δύο κάρτες που μοιράζονται δεδομένα σε διαφορετική κεραία δεν έχω συναντήσει πρόβλημα. Ταυτόχρονα και εξωτερικό δεν έχω εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, minast said:

Εάν είχα την επιλογή μεταξύ ενσύρματου 100Mbps και ασύρματου, θα διάλεγα 9 στις 10 φορές το ενσύρματο.
Προφανώς οι λεπτομέρειες έχουν σημασία, αλλά ήδη ξεκινάς από μη ιδανική κατάσταση, δεδομένου ότι δεν πιάνει καλά στον χώρο που σε ενδιαφέρει.

Μπορείς να βρεις καλό 5G modem/router που να σηκώσει τον αριθμό συνδέσεων που σε ενδιαφέρει, αλλά σχεδόν πάντα η εμπειρία χρήσης θα είναι καλύτερη σε μία γρήγορη σταθερή γραμμή.

Με δύο κάρτες που μοιράζονται δεδομένα σε διαφορετική κεραία δεν έχω συναντήσει πρόβλημα. Ταυτόχρονα και εξωτερικό δεν έχω εμπειρία.

Θα πρόσθετα ότι υπάρχει διαφορά (στην σταθερότητα και στο upload) και μεταξύ μίας αποκλειστικής γραμμής FΤΤΗ (π.χ 100αράς) και μίας VDSL 100αρας ανεξάρτητα από την ποιότητα του modem που χρησιμοποιείται κατά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

3G OFF . Με ενα κλικ έκλεισαν χιλιάδες κεραιες σε Κρητη+

Τοσο ρεύμα. Τοση κίνηση

Συγκίνηση

...και τεράστια εξοικονόμηση ενέργειας απο Cosmote για χαρη των ιδιοκτητών που φιλοξενουν πολλες απ αυτες τις κεραιες.  ( πανω ακριβώς στη στιγμή που θα αρχιζαν την επανασταση....)

Αντε τωρα δωστε τα MHz spectrum στο 4G 5G

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/4882161261

Μέτρηση στο κέντρο του Βόλου σε εσωτερικό χώρο στο δωμάτιο του ξενοδοχείου


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηγουμενίτσα, παραλιακή 91d753ad1f69b9d3ce1648da8615f080.jpg

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται τίποτα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2021 at 11:19 ΠΜ, AlexBG said:

Μέσα στο σπίτι μου στο κέντρο της Καλαμάτας.

B7BABDDC-663A-48BB-BF55-8091358D9529.png

A21E069C-E214-4946-8E03-1EC944E8B087.png

Τυχερέ. Κατά προσέγγιση γεωγραφικά μέσα στην πόλη από που έως που πιάνει με αυτές τις ταχύτητες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nickchris36 said:

τέλεια! Σε τι έκταση καλύπτει με αυτή την ταχύτητα ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, cmvr said:

τέλεια! Σε τι έκταση καλύπτει με αυτή την ταχύτητα ;

Κατεβαινοντας απο Λιβαδι μεχρι τα πρωτα σπιτια της Αραχωβας,μετα εγινε 4g

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Ηγουμενίτσα παραλιακη35998314a47fd8da2b2bacdac71021bb.jpg

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bardull said:

Ηγουμενίτσα παραλιακη35998314a47fd8da2b2bacdac71021bb.jpg

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιατί δεν το αφήνεις να τελειώσει και να ανεβάζεις το link που βοηθάει να δούμε και άλλα πράγματα ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

5G στην αριστοτελους έξω από το παραδοσιακό 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4885014615

Λαδαδικα n1 dss

https://www.speedtest.net/my-result/i/4884925509

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgebad said:

5G στην αριστοτελους έξω από το παραδοσιακό 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4885014615

Λαδαδικα n1 dss

https://www.speedtest.net/my-result/i/4884925509

Το packet loss έτσι ήταν πάντα;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι και πολλές φορές είναι παραπάνω, κυρίως όταν έχει κίνηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...