Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Samsung note 20 5G, ακόμα να ενεργοποιηθεί το 5G από κοσμοτε για αυτή την συσκευή,είναι ελεεινό

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Βαλε τη SIM σε μια συμβατή συσκευή και ενεργοποίησε το με SMS στη σύνδεση σου και θα παίξει.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, bardull said:

Samsung note 20 5G, ακόμα να ενεργοποιηθεί το 5G από κοσμοτε για αυτή την συσκευή,είναι ελεεινό

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν ενεργοποιήσεις το 5g στη γραμμή σου και το κινητό συνεχίσει να μη συνδέεται σημαίνει ότι η Samsung δεν έχει περάσει τις ρυθμίσεις.

Όπως σου είπε ο Djtony βάλε τη ΣΙΜ σου σε συμβατή συσκευή, ενεργοποίησε την υπηρεσία και βλέπεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ παιδιά,ενεργοποίησα σε φίλο μου με iPhone 12 pro max την σιμ και πλέον έχω 5G

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, bardull said:

Χίλια ευχαριστώ παιδιά,ενεργοποίησα σε φίλο μου με iPhone 12 pro max την σιμ και πλέον έχω 5G

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στείλε μας εντυπώσεις 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Ηγουμενίτσα πιάνεις μεγάλες ταχύτητες γύρω από τον ΟΤΕ, εδώ που είμαι αυτή τη στιγμή πιάνει 260

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2021 at 3:06 ΠΜ, Mitsos_The_Great said:

5g στο Κάστρο Κυλλήνης και Αρκούδι με 500mbps+! Με γρήγορους ρυθμούς η αναβάθμιση του δικτύου στο νομό Ηλείας!Μπράβο Cosmote!emoji6.png

Τρομερή η Cosmote,δεν αφήνει τίποτα 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ παιδιά,ενεργοποίησα σε φίλο μου με iPhone 12 pro max την σιμ και πλέον έχω 5G

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Να είσαι καλά.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Public τσιμισκη Θεσσαλονίκη 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4827033755

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CaptainNickGR said:

βάλανε μέσα στα public αναμεταδότη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι , είναι εκεί στην είσοδο στα κινητά . Πονάει πολύ το no services στο υπόγειο του καταστήματος 

Link to comment
Share on other sites

Όχι , είναι εκεί στην είσοδο στα κινητά . Πονάει πολύ το no services στο υπόγειο του καταστήματος 

Με τρόμαξες, χθες ήμουν και λέω τι θαύμα έγινε σε ένα βράδυ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σε όσα συμβόλαια έχουμε στην οικογένεια όποιος πήρε συσκευή 5g κατευθείαν ήταν έτοιμο χωρίς επικοινωνία με την wind.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε όσα συμβόλαια έχουμε στην οικογένεια όποιος πήρε συσκευή 5g κατευθείαν ήταν έτοιμο χωρίς επικοινωνία με την wind.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πήγαινε στο τοπικ για το wind 5g sorry για το μπέρδεμα.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέτρου Ράλι στην ACS . 
https://www.speedtest.net/my-result/i/4833028640

Athens metro mall

https://www.speedtest.net/my-result/i/4832995651

Παναθηναϊκό Στάδιο 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4832929803

εθνική Πινακοθήκη 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4832928372

 

ΟΑΚΑ 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4832921042

 

10/10 πραγματικά έπαθα πλάκα στην Αθήνα . ΔΕΒ έβγαλα test κάτω από 200 ακόμα και με dss

Link to comment
Share on other sites

Όσοι απολαμβάνετε unlimited 5G internet στην Cosmote, ορίστε από το 5G router σας ή τα Windows 10/11 (με επέμβαση στη Registry) τις τιμές MSS kai ΜΤU σε 1340/1380 αντίστοιχα. Δυστυχώς και στα Windows 11 κάτι δεν πάει καλά με τα PMTUD (Path MTU Discovery). Αυτό για να έχετε το μέγιστο upload χωρίς προβλήματα. Ωστόσο σε 4G καλό είναι να λαμβάνουμε το main cell 20 MHz ώστε να έχουμε τη μέγιστη απόδοση. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το ZTE MU5001 , φορητό 5G router με gigabit ethernet και Wifi 6. Το δίνει σε πολύ καλή τιμή η Vodafone, 241,80 ευρώ μόνο! Μάλιστα αλλάζει MSS/MTU με ένα κλικ μέσα από το web interface του πολύ εύκολα! 

Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν τε διόδια της θηβας αρχήσα να βλεπω 5G . Το performance είναι απίστευτο με ταχύτητες που δεν έπεσαν ποτέ κάτω από 150 και ξεπέρασαν τα 700 σε μια n78 που εντόπισα κοντά στην έξοδο των  Οινοφύτων . 
 

Διοδια Θήβας με μια ούρα αυτοκινήτων να περιμένει τουλάχιστον 3κμ 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4832875751

 

απο εκεί και προς τα πάνω είναι το Nokia δίκτυο με απίστευτες ταχυτητες τουλάχιστον μεχρι έξω από την Λαμία (μέσο Όρο κοντά στα 180 mbps) 

 

Σεα Αταλάντης 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4833129558

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Lux said:

Πως γινεται να πιανω 5g ενω η καρτα ειναι 4ετιας;

Το 5G NSA περνάει το signalling από το 4G, οπότε όλες οι κάρτες που παίζουν με 4G παίζουν με 5G.
Πιθανόν να χρειαστούν νέες για 5G-SA

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα και κάτι, που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Στο APN "vpn-internet" εφαρμόζεται ένα throughput 128 Mbps down, 64 Mbps up.Δεν ξέρουν ακόμη από Cosmote αν θα αλλάξει το όριο αυτό και πότε. Στο APN "internet" έχει οριστεί στα 3 Gbps down/up, που πρακτικά δε μάς επηρεάζει μιας και download πάνω από 3 Gbps θα έχουμε στα χιλιοστομετρικά και μπάντες mm waves θα αργήσουμε να δούμε στην πράξη.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/4834437407

Περιοχή Χαριλάου Θεσσαλονίκη έξω από το γήπεδο του Άρη .Από τις καλύτερες μετρήσεις που έχω κάνει


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχετε ή σκοπεύετε να πάρτε το ZTE MU5001 5G router από vodafone. Τελικά με MTU 1380/MSS 1340 κάνει restart το μηχάνημα αν συνδεθούμε ασύρματα με αυτό. Συνεπώς αν έχετε θέμα με το upload , μπορείτε να "ρίξετε" από τα Windows το MTU στην τιμή 1380 με την εξής διαδικασία:

Ανοίγουμε command prompt με δικαιώματα διαχειριστή

  1. Γράφουμε “netsh interface ipv4 show subinterface”. (Χωρίς τα " στην αρχή και στο τέλος).
  2. Πατάμε Enter.
  3. Βλέπουμε μια λίστα με τις διεπαφές δικτύου ethernet, wifi κτλ.
  4. Γράφουυμε “netsh interface ipv4 set subinterface “Local Area Connection“ mtu=1380 store=persistent”.
    Όπου αντί Local Area Connection το όνομα διεπαφής, που θέλουμε να αλλάξουμε π.χ. "Τοπική Σύνδεση". (Χωρίς τα " στην αρχή και στο τέλος).
  5. Πατάμε Enter.
  6. Γράφουμε “netsh interface ipv4 show subinterface” για να τσεκάρουμε ότι η αλλαγή έγινε. (Χωρίς τα " στην αρχή και στο τέλος).

Δε χρειάζεται restart. Η αλλαγή γίνεται on  the fly. Με την ίδια διαδικασία επαναφέρουμε το MTU στο 1500 π.χ.

Edited by jimavagianos_
Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ppkmoby said:

Πρώτοι παγκοσμίως που το πετυχαίνουν σε commercial network. Welcome ULL 5g

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2021 at 10:28 ΠΜ, jimavagianos_ said:

Έμαθα και κάτι, που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Στο APN "vpn-internet" εφαρμόζεται ένα throughput 128 Mbps down, 64 Mbps up.Δεν ξέρουν ακόμη από Cosmote αν θα αλλάξει το όριο αυτό και πότε. Στο APN "internet" έχει οριστεί στα 3 Gbps down/up, που πρακτικά δε μάς επηρεάζει μιας και download πάνω από 3 Gbps θα έχουμε στα χιλιοστομετρικά και μπάντες mm waves θα αργήσουμε να δούμε στην πράξη.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον.

Ευχαριστούμε.

Ελπίζω να το αλλάξουν σύντομα

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2021 at 10:28 ΠΜ, jimavagianos_ said:

Έμαθα και κάτι, που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Στο APN "vpn-internet" εφαρμόζεται ένα throughput 128 Mbps down, 64 Mbps up.Δεν ξέρουν ακόμη από Cosmote αν θα αλλάξει το όριο αυτό και πότε. Στο APN "internet" έχει οριστεί στα 3 Gbps down/up, που πρακτικά δε μάς επηρεάζει μιας και download πάνω από 3 Gbps θα έχουμε στα χιλιοστομετρικά και μπάντες mm waves θα αργήσουμε να δούμε στην πράξη.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

It's not a bug,it's a feature θα έλεγα εγώ.

Το apn internet είναι το default και παίρνεις IP πίσω από NAT, όχι public με ότι σημαίνει αυτό.

Στο vpn-internet έχεις public ip, με όλες τις πόρτες ανοιχτές και κανένα firewall με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό.

Το vpn-internet APN πρέπει να το ζητήσεις για να στο ενεργοποιήσουν και από ότι λένε, για λόγους ασφαλείας το ενεργοποιούν σε data only sim.

Δεν μου κάνει εντύπωση να βάζουν κόφτη ταχύτητας εκεί για να μην κάνεις τίποτα περίεργα πράγματα πχ να στήσεις servers στο υπόγειο σου 😄 

Ο σκοπός του APN είναι για κάποιους που θέλουν να βάλουν sim για κάμερες πχ και χρειάζονται public ip και ανοιχτές πόρτες οπότε για εκεί φτάνει και περισσεύει το bandwidth που δίνει.

Edited by pan24
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...