Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, doganos said:

Πάτρα και Κρήτη πρώτες στην κατάργηση 3g τις επόμενες μέρες...

ωπα ωπα ,  Παλι οι beta testers θα γίνουμε εδω κατω στην Αφρικανικη τεκτονικη πλακα ? 

 

 Πιστευω πως θα πανε ολα καλα με εξαιρεση τα APNs και τους DHCP Servers 🙂

Ξερω πολλες παλιες μη VOlte  συσκευες εδω κατω που θα ταραξουν τα APN στις επανασυνδεσεις αποσυνδεσεις σε περιπτωση που δεχτουν ή κανουν κλησεις)

Το κακο με τις συσκευες αυτες ειναι ενα :   κολλάνε σε 2G και αγνοουν τις οδηγιες του δικτύου ΕΑΝ κανουν εστω και λιγο traffic απο apps που τρεχουν στα κινητα ( και δεν το ξερετε συνηθως)

 Εκει , απλα .....η Cosmote θα αναγκαστει να εφαρμοσει πολιτικη Αλα ....France και να κοβει data sessions αν καποιος γλίστρησε ....κατα τυχη σε 2G για να τον διωξει πισω στο πολυ αγαπημενο 4G 5G.

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτό ειναι το πρόβλημα.. Οταν θέλω να έχω καλό upload αναγκαστικά βάζω την vodafone (που στο download με εξαίρεση τις μεταμεσονύχτιες ώρες σέρνεται) και όταν θέλω download γυρνάω σε cosmote... Δηλαδή αναγκαστικά 2 συνδέσεις για να κάνω όπως θέλω την δουλειά μου. Και οκ τώρα που ήταν τα απεριόριστα στα καρτοκινητά με ένα 10αρικο, παλευόταν με 22€ το μήνα. Αλλά 100+ για να έχω καλή ταχύτητα στο download και στο upload είναι too much.. Παλιότερα που η cosmote δεν είχε αναβαθμίσει, ηταν χειρότερη και στο download στην περιοχή μου, οπότε δεν είχα τέτοιες "ανησυχίες". Συμβιβαζόμουν με το χάλι της vodafone στο down αλλά τώρα ψάχνω κάτι καλύτερο
Update
Σήμερα το πρωί στις 0700 χρειάστηκε να ανεβάσω κάποιο αρχείο και έφυγε με σχεδόν 20mbps. Χάρηκα ότι τελικά κάτι άλλαξε ή ότι η ρύθμιση του ttl δουλεύει τελικά. Το μεσημέρι σταδιακά έπεσε η ταχύτητα (όχι στα speedtest που παρέμεινε το ίδιο πάνω-κατω) αλλά σε πραγματικές συνθήκες και με το ζόρι έφτανε τα 5.5mbps.
Δοκίμασα και μια σιμ εξωτερικού που έχω για ειδικές περιπτώσεις και έκανε ροαμιγκ μέχρι 4g+ και το upload ήταν γύρω στα 20+ mbps την ίδια στιγμή που η cosmote με 5g ήταν 5.5mbps
Προσωπικά λοιπόν καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τουλάχιστον στην περιοχή μου η cosmote για λόγους χωρητικότητας? εφαρμόζει όριο στο upload εξαιρετικά επιθετικό! Κρίμα. Από την άλλη βέβαια στον ξένο παροχο με το 1/5 των χρημάτων που ζητάει η cosmote έχω καλύτερο upload στο ίδιο δίκτυο της cosmote!!! Για γέλια ή για κλάματα η φάση

Link to comment
Share on other sites

Στα καρτοκινητα λογικο να δινει μικροτερη προτεραιότητα. Και η Voda το κανει στο download . 

 

Στην Cosmote στα καρτοκινητα αποτι φαινεται ριχνει το upload.

Μη τα θεμε και ολα με 10 ευρω 🙂  Παμε στο θεμα μας : 5 G

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια, μην ακουστεί κάτι το αρνητικό για την cosmote... Και όσοι δεν έχουν συμβόλαιο ας πρόσεχαν...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, HORGRAP said:

Στα καρτοκινητα λογικο να δινει μικροτερη προτεραιότητα. Και η Voda το κανει στο download . 

 

Στην Cosmote στα καρτοκινητα αποτι φαινεται ριχνει το upload.

Μη τα θεμε και ολα με 10 ευρω 🙂  Παμε στο θεμα μας : 5 G

Εχεις δίκιο είμαστε offtopic.. Προσωπικά είμαι του δόγματος "Πίστευε και μη, ερεύνα". Οπότε δεν είμαι τόσο βέβαιος ότι αλλάζει κάτι στα συμβόλαιο αν δεν το δοκιμάσω ο ίδιος στις δικές μου συνθήκες.. Αλλά δυστυχώς επειδή δεν έχουν βγει ακόμη τα μηνιαία απεριόριστα συμβόλαια, θα μείνω με την απορία..

Offtopic τέλος. Αν θέλει κάποιος mod ας βάλει "σκούπα" γιατί ξέφυγε εκτός θέματος 5g η συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, seranata said:

Ε βέβαια, μην ακουστεί κάτι το αρνητικό για την cosmote... Και όσοι δεν έχουν συμβόλαιο ας πρόσεχαν...

Αδικείς το φόρουμ, λέμε τα πάντα για όλους. Τα συμβόλαια παντού και πάντα έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα σε σχέση με τα καρτοκινητά. Η παρατήρηση του φίλου με το δίκτυο εξωτερικού αποδεικνύει τι κάνουν, καλό να το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, bbbb said:

Update
Σήμερα το πρωί στις 0700 χρειάστηκε να ανεβάσω κάποιο αρχείο και έφυγε με σχεδόν 20mbps. Χάρηκα ότι τελικά κάτι άλλαξε ή ότι η ρύθμιση του ttl δουλεύει τελικά. Το μεσημέρι σταδιακά έπεσε η ταχύτητα (όχι στα speedtest που παρέμεινε το ίδιο πάνω-κατω) αλλά σε πραγματικές συνθήκες και με το ζόρι έφτανε τα 5.5mbps.
Δοκίμασα και μια σιμ εξωτερικού που έχω για ειδικές περιπτώσεις και έκανε ροαμιγκ μέχρι 4g+ και το upload ήταν γύρω στα 20+ mbps την ίδια στιγμή που η cosmote με 5g ήταν 5.5mbps
Προσωπικά λοιπόν καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τουλάχιστον στην περιοχή μου η cosmote για λόγους χωρητικότητας? εφαρμόζει όριο στο upload εξαιρετικά επιθετικό! Κρίμα. Από την άλλη βέβαια στον ξένο παροχο με το 1/5 των χρημάτων που ζητάει η cosmote έχω καλύτερο upload στο ίδιο δίκτυο της cosmote!!! Για γέλια ή για κλάματα η φάση
 

Περίμενε, μισό. Το 4G upload είναι πολύ ανεβασμένο στην Cosmote λόγω contiguous CA σε band 7 και band 3. Επίσης, όταν ενεργοποιείται το 5g profile στη γραμμή, σου βάζουν σε προτεραιότητα PCell band 20 για να δουλεύουν οι συνδυασμοί του DSS.

Αν έχεις τη δυνατότητα, κάνε το εξής πείραμα: γύρνα σε 4G only και επέλεξε μόνο μπάντες 3 και 7, να βγάλεις εκτός την 20 και την 1.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου . Του τυχαινει 4G+ με πρωτη band 20 η 1  και οχι 7 η 3 που εχουν άφθονα MHz.

Αν πεσει σε νεο εξοπλισμο με uplink CA ή σε 5G .....ολα καλα και σίγουρα.

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2. Μέχρι να λήξουν τα απεριόριστα θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμη και θα κρίνω ανάλογα. Οπως έχω πει το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο κατά το tethering και την προσπάθεια upload αρχείου απο το pc. Αν το κάνω απευθείας απο το κινητό η ταχύτητα είναι αυτή που πρέπει να είναι. Απλά είναι σπαστικό να θέλω να ανεβάσω κάτι και να το στέλνω στο κινητό και απο εκει να το ανεβάζω. Επίσης απο το ίδιο κινητό οι άλλοι 2 πάροχοι δεν έχουν ανάλογο θέμα στο upload. Δοκιμάζοντας και με άλλο κινητό πάλι μόνο η cosmote και μόνο στο tethering και upload δεν μου δίνει full speed. Tεσπα..

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, HORGRAP said:

και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου . Του τυχαινει 4G+ με πρωτη band 20 η 1  και οχι 7 η 3 που εχουν άφθονα MHz.

Αν πεσει σε νεο εξοπλισμο με uplink CA ή σε 5G .....ολα καλα και σίγουρα.

 

Δεν του τυχαίνει, τον κάνει steer το δίκτυο σε PCell band 20 ενεργά.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, georgemv said:

 

Αν έχεις τη δυνατότητα, κάνε το εξής πείραμα: γύρνα σε 4G only και επέλεξε μόνο μπάντες 3 και 7, να βγάλεις εκτός την 20 και την 1.

Εξαιρετικός συνδυασμός! Στο download χάνει απο το 5g nsa αλλά πράγματι στο upload είναι καλύτερο. Στο pc δεν βλέπω διαφορά μέσω tethering αλλά απευθείας απο το κινητό όντως υπάρχει προς το καλύτερο

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη βλέπω  πολύ καλύτερο upload στις n78

https://www.speedtest.net/my-result/i/481364523

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TakeOverNet said:

https://www.speedtest.net/my-result/i/4815192347
 

Δίπλα από τον ΟΤΕ Ν Ιωνιας. 

Αυτό δειχνει ότι θα μπει Ν78. Τα kpis που έχουν θέσει εντός Αθήνας για 5g είναι πολύ μεγάλα σε peak rate.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Αυτό δειχνει ότι θα μπει Ν78. Τα kpis που έχουν θέσει εντός Αθήνας για 5g είναι πολύ μεγάλα σε peak rate.

Να μπει και καμία κεραία.... 1,5 χλμ μακριά από αυτή πιάνω και είμαι εκτός δικτύου...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, TakeOverNet said:

Να μπει και καμία κεραία.... 1,5 χλμ μακριά από αυτή πιάνω και είμαι εκτός δικτύου...

Από το 2023 θα αρχίσει να βάζει mmwave άρα εκεί θα γίνει ο χαμός από νέους σταθμούς... 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...και αν τωρα το mmwave και τα ψηλα ψηλα GHz μας φαίνονται οχι και τοσο αναγκαια γιατι μας φτανει το download speed απο το φασμα των συχνοτητων 3 και 2  Ghz .... ΠΑΡΑΔΌΞΩΣ :

 Το mmwave θα φανει χρησιμο ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ στο UPLOAD των συσκευών. 

 Ουσιαστικα για το UPLOAD θα υιοθετηθεί και... για καμια πλατεια με ουρανοξύστες.

Οσο περίεργο και αν σας φαινεται το mmwave με 400 Mhz ευρος σε συσκευη ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ στο upload και ας ειναι ψηλά και ... ψιλά τα Ghz.

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HORGRAP said:

...και αν τωρα το mmwave και τα ψηλα ψηλα GHz μας φαίνονται οχι και τοσο αναγκαια γιατι μας φτανει το download speed απο το φασμα των συχνοτητων 3 και 2  Ghz .... ΠΑΡΑΔΌΞΩΣ :

 Το mmwave θα φανει χρησιμο ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ στο UPLOAD των συσκευών. 

 Ουσιαστικα για το UPLOAD θα υιοθετηθεί και... για καμια πλατεια με ουρανοξύστες.

Οσο περίεργο και αν σας φαινεται το mmwave με 400 Mhz ευρος σε συσκευη ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ στο upload και ας ειναι ψηλά και ... ψιλά τα Ghz.

Έχεις μεγάλο περιορισμό στην ισχύ στο uplink.

Για εμένα το mmwave είναι για offload των άλλων τεχνολογιών. Όπου έχεις οπτική επαφή ή σχεδόν οπτική επαφή παίζει άψογα. Έχω τεράστια εμπειρία σε μετρήσεις πεδίου σε mmwave και το θεωρώ φοβερά παρεξηγημένη τεχνολογία. Εντάξει, δεν κάνει penetration μέσα στα κτήρια αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός του...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ξερεις πως στις μερες μας η μικρη ισχυς των κινητων μπορει να κανει θαυματα με mimo και αλγόριθμους . 

 Τσεκαρε Verizon Labs με Qualcomm τι ωραια που τα πανε 🙂

---

700+ MBps UPLOAD ...on the streets  The demonstration was conducted by combining 400 MHz of Verizon’s 5G mmWave frequency and 20 MHz of 4G frequency using 5G technologies such as mmWave carrier aggregation and Single-User MIMO (SU-MIMO). Samsung’s 28 GHz 5G Compact Macro and virtualized RAN (vRAN) and Core (vCore) were used in the demo, along with a smartphone form-factor test device powered by Qualcomm’s flagship SnapdragonvX65 5G Modem-RF System

-----

 

https://www.samsung.com/global/business/networks/products/radio-access/access-unit/

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, HORGRAP said:

Μιχαλη ξερεις πως στις μερες μας η μικρη ισχυς των κινητων μπορει να κανει θαυματα με mimo και αλγόριθμους . 

 Τσεκαρε Verizon Labs με Qualcomm τι ωραια που τα πανε 🙂

---

700+ MBps UPLOAD ...on the streets  The demonstration was conducted by combining 400 MHz of Verizon’s 5G mmWave frequency and 20 MHz of 4G frequency using 5G technologies such as mmWave carrier aggregation and Single-User MIMO (SU-MIMO). Samsung’s 28 GHz 5G Compact Macro and virtualized RAN (vRAN) and Core (vCore) were used in the demo, along with a smartphone form-factor test device powered by Qualcomm’s flagship SnapdragonvX65 5G Modem-RF System

-----

 

https://www.samsung.com/global/business/networks/products/radio-access/access-unit/

Σε εργαστήριο όλα είναι δυνατά.

Επειδή ξέρω ακριβώς τι έγινε στο iodt lab της Qualcomm στο San Diego, έχουνε κάνει modify τον scheduler να δίνει pucch resources σε pusch (και εμείς το κάνουμε) αλλά αυτό είναι τέρμα ιδανικό γιατί δεν έχεις καθόλου κίνηση στο downlink.

Επιπλέον τα τεστ γίνονται σε δωμάτιο 5χ2 και σε καμία περίπτωση δεν αφορούν live network.

Για εμένα αυτή η τεχνολογία έχει νόημα για fixed wireless access όπου έχεις αρκετή διαθέσιμη ισχύ στο CPE.

Αλλιώς δεν έχει νόημα. 🙂 Τα κινητά άντε να κάνουν μέχρι 2ca uplink σε κανονικές συνθήκες, άντε 3ca. Αν πας σε micro mmwave μπορεί και 4ca αλλά μιλάμε για μια απόσταση 10μ από το radio.

Στο air 5322 που έχεις πολύ στενα beams και κέρδος 10dB αν είσαι στα -65dBm rsrp (πολύ καλές συνθήκες) κάτι κάνεις...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς για τις εξελίξεις του 5G στην Σητεία, Άγιο Νικόλαο;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα απόψε σπίτι μου στην Πάτρα στην Πλατεία Γεωργίου μετά από... 10 μήνες και ω λαλα ! Η Ν78 κεραία μου, μερικές δεκάδες μέτρα από το σπίτι μου, με περίμενε !

1 Gbps download / 100 + Mbps uplaod. Δοκιμή με Samsung S21 Ultra, 5G από το υπνοδωμάτιό μου. Πρόγραμμα Cosmote Gigamax Unlimited με 4 extra sim και η μια θα μπει σε 5G router, λειτουργώντας με τη "50 Mbps down/10 Mpbs up" vdsl μου, wind fast path από αστικό κέντρο, μάλλον με υλοποίηση line bonding. Το ερώτημα τώρα: Ποιο 5G router? Παίρνω κάτι εδώ και τώρα ή περιμένω κάτι σε low latency X60,X65 by Qualcomm κτλ κτλ? Ακούω γνώμες!!!

 

20211018_141653.jpg

20211018_141658.jpg

20211018_141703.jpg

Screenshot_20211018-140342_Speedtest.jpg

Edited by jimavagianos_
Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...