Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τεστακια στην Πάτρα έχω σήμερα

https://drive.google.com/file/d/1l0tChDCufT9OfNugAwa4bTs0hdHPEbsF/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1ubPcAMuC-M16XBxcRQQpwGX_1MBCcjCa/view?usp=drivesdk

Τα gigabit είναι πάνω από την cosmote , και την πλατεία Αγίου Γεώργιου

Περιοχές που πέρασα : ΡΙΟ , πάνω στον περιφερειακό , Παμπελοποννησιακό στάδιο , και από το στάδιο μέχρι το κέντρο . Μετά από κέντρο μέχρι ΡΙΟ από την πατρόν Αθηνών , παντού 5G

 

Η Πάτρα πάντα είχε πολύ καλό δίκτυο από Cosmote. Τώρα απλά απογειώθηκε...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έβαλε καμία άλλη συσκευή η κοσμοτε στο 5G?γιατί έχω το note 20 5G και δεν είναι στη λίστα της κοσμοτε
Link to comment
Share on other sites

Αναδιατυπωνω γιατι αυτά τα πραγαμτα που βλέπω σήμερα τα βλέπω και δεν τα πιστεύω....

Από τα βουνά της Βέροιας μέχρι και την Αμφιλοχία το κινητό είναι Καρφομενο σε 5G ...Το performce είναι εξερετικο, τα speedtest μιλαν απο μονα τους... Δεν περιμεναν καν την 700αρα.... 3.5 ωρες διαδρομη με 5G ... Οι ταχυτητες ειναι κοντα στα 250 μεσος ορος.Το χειροτερο τεστ ηταν κοντα στα 100 και το καλυτερο κοντα τα 500.Πραγματικα δν ξερω τι να πω. Κανενας ανταγωνισμος

Λιμάνι Αντιρρίου

https://www.speedtest.net/my-result/i/4612016814

Πριν λιγο επίσημο κοτε σε σχέση με τα ανωτέρω

https://www.adslgr.com/forum/threads/1199855-COSMOTE-5G-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ωραίο 5g :lol:

 

Για 3 ώρες να έχεις σταθερά ταχύτητες ππυ πλησιάζουν τα 500mbps και είναι σταθερά πάνω αππ 150 … Δεν νομοζω να χαλάει κανεναν

Link to comment
Share on other sites

Με 10 υποστηριζόμενες συσκευές και ταχύτητες στο 30-40% των δυνατοτήτων της τεχνολογίας αν μη τι άλλο πλήρες δε το λες. Ας ελπίσουμε οι άλλοι μην ακολουθήσουν την προχειρότητα απλά για να πουν ότι προχωράει η κάλυψη

 

Πάντως με συσκευή των διακοσίων ευρώ να πιάνεις πολύ μεγάλες ταχύτητες, το βρίσκω πολύ θετικό για όλους. Είναι προσιτή πλέον η προηγμένη τεχνολογία, δεν είναι πανάκριβη.

Τώρα το 30 και 40 τοίς εκατό, γρήγορα θα γίνει διπλάσιο. Δεν είναι λόγος για απαξία. Να το αγκαλιάσει θέλει το βήμα μπροστά, όχι να το απαξιουν.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Με 10 υποστηριζόμενες συσκευές και ταχύτητες στο 30-40% των δυνατοτήτων της τεχνολογίας αν μη τι άλλο πλήρες δε το λες. Ας ελπίσουμε οι άλλοι μην ακολουθήσουν την προχειρότητα απλά για να πουν ότι προχωράει η κάλυψη
Δεν βλεπεις μονο τα pick speeds .Δεν είναι μόνο τπ 5G αλλά και το lte που αναβαθμίζεται τρελα … Τώρα για τον ανταγωνισμό δεν μπορούμε να πούμε τίποτα, γιατί δεν έχουν να παρουσιάσουν σχεδόν τίποτα .. Πάντως οι προχειρότητες από άλλο δίκτυο γίνονται . Ποιο δίκτυο παγκόσμιος έχει σε όλους τπυς σταθμούς 100mhz c band για gigabit ταχύτητες παντού ; Η αναβάθμιση πραγματικά δίνει τρομερή ανάσα στο δίκτυο . Οππτε το περί πρόχειρο δουλειές είναι πολύ άτοπο
Link to comment
Share on other sites

Το LTE της cosmote είναι πλέον στα χειρότερα του, δυστυχώς. Ακούω για αναβαθμίσεις το τελευταίο 6μηνο αλλά δεν βλέπω βελτίωση.

 

Για το 5g άλλου ελληνικού παρόχου σε αντίστοιχο thread βλέπω κάτι 1300αρια d/l και πραγματικά τρίβω τα μάτια μου. Θα δούμε τους επόμενους μήνες..

 

Ναι φαίνεταιποσό χάλια ειναο το δίκτυο … Χανιά Ξάνθη Βόλο έχουμε πει έχουν θέμα , και ΔΕΝ είναι μόνο η COSMOTE στις δυο τελευταίες . Δεν θα κάνουμε τώρα την ανάλυση ποια εταιρία έχει καλύτερο δίκτυο αυτό άλλωστε. Είναι προφανέστατο , εγώ θα πω ότι μέσα στην Θεσσαλονίκη έχω μετρήσει τπυλαχιστον 15 σταθμούς με n78 , ενώ με την άλλη με τα 1300 mbps μόνο 4 σταθμούς . Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν θεωρείς αξιόλογη την αναβάθμιση , η πόλη μπυ από τα 10 mbps έφυγε στα 200+ στο lte και 1.2 gbps στο 5G .. Έπαρχια , Σέρρες … Ούτε στα όνειρα της η κόκκινη. Day one

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 10 φορές παραπάνω χωρητικότητα, καλυψη 5g στο 50% του πληθυσμού της χώρας και κάποιοι δεν βλέπουν βελτίωση αλλα προχειρότητα. Από την άλλη βρίσκει άλλο δίκτυο που έχει πολύ περιορισμένη κάλυψη 5g και πολύ χειρότερο 4g καλύτερο.

Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Ο νοών νοείτω. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το 5G έχει ήδη κάλυψη στο 50% που είχαν στόχο για τέλος του 2021 και ανακοίνωσαν νέο στόχο 60% ως το τέλος της χρονιάς.

Οι άλλοι έχουν στόχο 60%... στο τέλος του 2023.

 

Για cosmote φαίνεται ότι η N1 θα είναι ότι ήταν η B3 στο 4G.

Παντού N1, μόλις ανοίξει N28 όπου έχει N1 θα έχει και N28 για CA και σε πολλά σημεία N78 που επεκτείνεται όλο και περισσότερο.

Όπως με 4G που αρχικά B7 είχε μόνο σε ελάχιστα σημεία σε κέντρα πόλεων και τώρα έχει περίπου παντού.

Link to comment
Share on other sites

Το 5G έχει ήδη κάλυψη στο 50% που είχαν στόχο για τέλος του 2021 και ανακοίνωσαν νέο στόχο 60% ως το τέλος της χρονιάς.

Οι άλλοι έχουν στόχο 60%... στο τέλος του 2023.

 

Για cosmote φαίνεται ότι η N1 θα είναι ότι ήταν η B3 στο 4G.

Παντού N1, μόλις ανοίξει N28 όπου έχει N1 θα έχει και N28 για CA και σε πολλά σημεία N78 που επεκτείνεται όλο και περισσότερο.

Όπως με 4G που αρχικά B7 είχε μόνο σε ελάχιστα σημεία σε κέντρα πόλεων και τώρα έχει περίπου παντού.

 

Η Ν28 πάει για SA όπως το βλέπω. Τηλέφωνα με σοβαρό NRCA βλέπω μετά το Χ65. Προς το παρόν το NSA είναι καλή λύση για ταχύτητες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο εγινε και με το 4g ,οι άλλες δύο ακόμα

κοιμούνται και μετά αφού μαζέψει όλους τους πελάτες που μπορεί θα αναβαθμίσουν και αυτές!!!πάλι ο μονόφθαλμος θα είναι πρώτος

δουλειά όμως δεν γίνεται έτσι

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο εγινε και με το 4g ,οι άλλες δύο ακόμα

κοιμούνται και μετά αφού μαζέψει όλους τους πελάτες που μπορεί θα αναβαθμίσουν και αυτές!!!πάλι ο μονόφθαλμος θα είναι πρώτος

δουλειά όμως δεν γίνεται έτσι

 

Αν νομίζεις ότι είναι δουλειά «μονόφθαλμου» αυτό που στήνει η Cosmote μην παραλείψεις να δώσεις τα χαιρετίσματα μου στον πλανήτη που ζεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις ότι είναι δουλειά «μονόφθαλμου» αυτό που στήνει η Cosmote μην παραλείψεις να δώσεις τα χαιρετίσματα μου στον πλανήτη που ζεις :lol:
φυσικά και είναι μονοφθαλμου αφού οι άλλες είναι πολύ πίσω,άρα δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης στο πλανήτη που ζω τώρα στον άλλο πλανήτη δεν έχω ιδέα τι γίνεται

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και είναι μονοφθαλμου αφού οι άλλες είναι πολύ πίσω,άρα δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης στο πλανήτη που ζω τώρα στον άλλο πλανήτη δεν έχω ιδέα τι γίνεται

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Ότι μπορεί να έχει 2-3 πολύ προβληματικές περιοχές που θέλουν διόρθωμα είναι γεγονός* όπως και ότι σε κάποια μέρη έχει τρύπες, όπως όλοι οι πάροχοι στον κόσμο.

Όμως είναι πολύ ψηλά και είναι πολύ καλύτερο από τις περισσότερες χώρες στον κόσμο, ακόμα και από τις πιο προηγμένες.

Δεν είναι τυχαίο ότι στο global index του speedtest.net η Ελλάδα είναι 17η στον κόσμο στην κινητή και αυτό βέβαια οφείλεται σε όλους τους πάροχους.

 

Το πρόβλημα στην Ελλάδα διαχρονικά είναι οι τιμές όχι η ποιότητα της υπηρεσίας.

Όλοι θα θέλαμε να μην έχουμε πουθενά κάτω απο 100mbps ταχύτητα αλλά μιλάμε για ασύρματη τεχνολογία.

 

*Με την εξαίρεση της Ξάνθης που οι ταχύτητες είναι πραγματικά τραγικές, οι άλλες περιοχές που θεωρούμε πολύ προβληματικές εχουν συνήθως ταχύτητες της τάξης των 30-50 mbps που είναι χαμηλές αλλά κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

οι προβληματικές περιοχές όπως λες έχουν επισημανθεί στην κύρια μονοφθαλμη εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον από μένα αφού πήρα ακυρωτικό κωδικό από τεχνικό για σπάσιμο συμβολαίου τότε

από τότε μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει τίποτα άρα θεωρώ ότι δεν είναι πλέον τρύπα αλλά επιλογή

αντίθετα στην voda που έχω φουλ σήμα έχω 90mbps και η Q ακολουθεί

επιτρέψτε μου λοιπόν να την λέω μονοφθαλμη στο δικό μου πλανήτη και όχι της Βέροιας.....

ότι είναι γενικά καλή και πρωτη δεν τον αμφιβάλει κανεις

άρα με το πέρασμα των χρόνων η cosmote το απόλυτο μηδέν για μένα συνεχόμενα και πρώτη η Vodafone που αποτέλεσε και την έκπληξη

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόβλημα δε το έχει η ΚΟΣΜΟΤΕ αλλά οι καθυστερημένοι κάτοικοι στην περιοχή σου; Λέω εγώ, μήπως.:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

απολύτως καμία σχέση

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Βρες μου θέση για κεραία και τους το λέω εγώ να έρθουν αύριο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και είναι μονοφθαλμου αφού οι άλλες είναι πολύ πίσω,άρα δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης στο πλανήτη που ζω τώρα στον άλλο πλανήτη δεν έχω ιδέα τι γίνεται

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Φυσικά και έχουμε μέτρο σύγκρισης, οι μετρήσεις της Ookla και της P3 είναι άμεσα συγκρίσιμες μεταξύ χωρών.

Link to comment
Share on other sites

2-3 προβληματικές;;;; :lol: :lol:

 

Τι να πω έχω διασχίσει ποσά μέρη την τελευταία βδομάδα απο βόρεια έως νότια Ελλάδα , κανένα θέμα παντού ανταποκρίνεται άριστα .. Σε αντίθεση με το κόκκινο δίκτυο που στο 70% των περιοχών είσαι με ταχύτητες κάτω του 25, και στο 20 % των περιοχών με ταχύτητες 1-5 mbps …

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω έχω διασχίσει ποσά μέρη την τελευταία βδομάδα απο βόρεια έως νότια Ελλάδα , κανένα θέμα παντού ανταποκρίνεται άριστα .. Σε αντίθεση με το κόκκινο δίκτυο που στο 70% των περιοχών είσαι με ταχύτητες κάτω του 25, και στο 20 % των περιοχών με ταχύτητες 1-5 mbps …
είδες που συμφωνούμε και τι μας νοιάζει εμάς αυτό ότι δηλαδή χτυπάς tests σε μέρη που δεν μας ενδιαφέρει, εσένα πάλι δεν σε νοιάζει που δεν βγάζει ούτε κλήση στο σπίτι μας

έχεις μπερδέψει το πανελλαδικά όπου όλοι συμφωνούμε με το ειδικά που δεν συμφωνούμε

υπάρχουν πολλές τρύπες στην ανατολική Κρήτη που κινούμαι σας αρέσει δεν σας αρέσει και μου κάνει εντύπωση που είναι και οι πιο τουριστικές

 

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

είδες που συμφωνούμε και τι μας νοιάζει εμάς αυτό ότι δηλαδή χτυπάς tests σε μέρη που δεν μας ενδιαφέρει, εσένα πάλι δεν σε νοιάζει που δεν βγάζει ούτε κλήση στο σπίτι μας

έχεις μπερδέψει το πανελλαδικά όπου όλοι συμφωνούμε με το ειδικά που δεν συμφωνούμε

 

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Υποτίθεται ότι χρειάζεσαι ένα reliable διξτυο όπου και να πας . Σπίτι βολεύεσαι και με WiFi calling :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...