Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό είναι το επόμενο βήμα, να βρω ένα γνωστό με υποστηριζομενει συσκευή. Από του κοντινους δυστυχώς κανένας. Όχι δεν έχω το n10 το Nord(σκέτο) έχω.

 

Να εισαι καλά!Λογικά αυτό με τη συσκευη θα λειτουργήσει..Αλλιώς αναμένεις ...

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση παρακαλώ, ίσως και εκτός θέματος, αλλά από την cosmote, αλλο post, την εταιρεία της συσκευής, δεν έχω πάρει ξεκάθαρη απάντηση. Ξέρετε σύμφωνα με την εμπειρία σας από ποτέ η cosmote θα ένταξη και άλλες συσκευές στο δυκτύο 5g(είμαι κάτοχος τις συσκευής OnePlus nord 5g). Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Ήδη υποστηρίζεται, καλά speedtest :D

Link to comment
Share on other sites

Έχε το στο μυαλό σου, αν ξαναπάς να πάρεις screenshot από το *#0110#

 

Αύριο πρωί θα είμαι βριλλησια.. Θα δώσω και spedstest με κανένα χιλιάρικο πάλι και screenshot από μέσα... Την αρχή της σελίδας θες; που λέει τα mhz? Ας πούμε Band 7 - BW 20MHZ

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πρωί θα είμαι βριλλησια.. Θα δώσω και spedstest με κανένα χιλιάρικο πάλι και screenshot από μέσα... Την αρχή της σελίδας θες; που λέει τα mhz? Ας πούμε Band 7 - BW 20MHZ

 

Λίγο πιο κάτω, βάλε σαν πρώτη γραμμή αυτό που λέει <NR INFORMATION> και μετά όσο πιάσει το screenshot από κάτω

Link to comment
Share on other sites

Ήδη υποστηρίζεται, καλά speedtest :D

 

Καλησπέρα ευχάριστω για την βοήθεια. τι εννοείς, Ηδη υποστηρίζεται;

Link to comment
Share on other sites

54d514bcb7161e70620ba4322e546b34.jpg

Δεν βαριέσαι,θα λέμε ότι έχουμε 5G

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

54d514bcb7161e70620ba4322e546b34.jpg

Δεν βαριέσαι,θα λέμε ότι έχουμε 5G

 

Σε ποιά περιοχή ελαβε χώρα αυτή η τραγική ταχύτητα;

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται για κέντρο Αθήνας. Λίγο περίεργο μου κάνει. Θεωρώ ότι η κάλυψη ήταν κακή;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δε ξέρω αν βοήθησε το screen από το κρυφό μενού

 

 

 

pIcf7Ba.jpg

 

84JiKpj.jpg

 

 

 

Καλημέρα, έχει κάνει αλλαγές η Cosmote και πλέον χρησιμοποιεί κατοστάρι κανάλι για 5G.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Rank indicator 2. Μάλιστα. Δηλαδή με 4 πόσο θα πάει;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Rank indicator 2. Μάλιστα. Δηλαδή με 4 πόσο θα πάει;

 

Πρέπει να το πέτυχε την στιγμή που έκλεινε το download και είχε ήδη ανοίξει το upload test, δες τους throughput counters, ίσως για αυτό έπεσε το rank σε 2

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το πέτυχε την στιγμή που έκλεινε το download και είχε ήδη ανοίξει το upload test, δες τους throughput counters, ίσως για αυτό έπεσε το rank σε 2

 

Το rank εξαρτάται επίσης από το buffer. Αν δεν έχεις data για 4 layers τότε ο scheduler δε θα τα ενεργοποιήσει (rank override) για πολλούς λόγους (robustness, signal quality, BLER)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή ελαβε χώρα αυτή η τραγική ταχύτητα;
Αιγάλεω ΤΕΙ (με μια γραμμή βέβαια αλλά 5G )

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα κάνω μια μικρή βολτίτσα με τη γυναίκα στην Αθήνα να ξελαμπικαρουμε λίγο.. Με το αμάξι... Πείτε κανένα μέρος για spedstest που να έχει υψηλές ταχύτητες...
Link to comment
Share on other sites

Μέγαρο μουσικής Θεσσαλονίκη

https://www.speedtest.net/my-result/i/4424955561

Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/gallery/3TbnwAL

 

5g κεραία από πιο κοντά

 

Όλα τα active antennas της Cosmote είναι AIR 3239 τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό. Δεν νομίζω να έχουν ξεκινήσει να βάζουν κάτι άλλο.

Και συνήθως το σετάρισμα είναι hexaband (Huawei πλέον συνήθως, παλιότερα είχαν Kathrein μόνο) antenna για legacy bands (για έτοιμη 700άρα) + AIR3239 για 3500MHz.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα active antennas της Cosmote είναι AIR 3239 τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό. Δεν νομίζω να έχουν ξεκινήσει να βάζουν κάτι άλλο.

Και συνήθως το σετάρισμα είναι hexaband (Huawei πλέον συνήθως, παλιότερα είχαν Kathrein μόνο) antenna για legacy bands (για έτοιμη 700άρα) + AIR3239 για 3500MHz.

 

Λόγω τιμής φαντάζομαι τα kathrein είναι δύσκολη επιλογή. Ωστόσο δεν έχουν καμία σχέση με τις Huawei. Στο passive element part θα έλεγα και commscope πάει καλά και amphenol.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λόγω τιμής φαντάζομαι τα kathrein είναι δύσκολη επιλογή. Ωστόσο δεν έχουν καμία σχέση με τις Huawei. Στο passive element part θα έλεγα και commscope πάει καλά και amphenol.

Δεν ξέρω πόσο διαφορά έχει στην τιμή, μου φαίνεται κάπως περίεργο για Cosmote να κάνει εκεί σκόντο αν έχουν τόση διαφορά.

Hexaband antennas έχουν και Kathrein και Huawei (Commscope πλέον πιο σπάνια εγκαθίστανται, σίγουρα σε αστικούς Cosmote τις έχει αφήσει, καλά οι άλλοι 2 παίζουν καθαρά Hua-Kathrein(Ericsson)).

Μήπως απλά οι νέες Huawei με την 700άρα είναι εξίσου καλές;

 

Στις massive mimo είναι στάνταρ πάντως, Cosmote->EricssonAIR, Wind/VF->HuaweiAAU

Link to comment
Share on other sites

Σε lowband οι Huawei είναι εξίσου καλές.

Σε Mimo midband (passive, legacy) όμως υπάρχει διαφορά. Δηλαδή το calibration precision όταν κάνεις precoding έχει διαφορά από κεραία σε κεραία. Και εκεί μπορεί να σου κάνει μια διαφορά rank 3 rank 4 και μεγαλύτερο modulation schema. Δε μπορώ να ξέρω τα κριτήρια επιλογής όμως φαντάζομαι ότι η τιμή είναι σημαντική (εξάλλου είναι ο λόγος που η Huawei μπήκε για τα καλά στην ελληνική αγορά, μη το ξεχνάμε).

Σίγουρα είναι πολύ ποιοτικές κεραίες όλες αυτές... Πλέον στην αγορά των passive elements υπάρχει τρελός ανταγωνισμός και εξέλιξη. Πριν από κάποια χρόνια θα σου έλεγα μόνο kathrein τώρα υπάρχει αγορά...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκονται τα συνεργεία για εγκατασταση 5G;Εχουμε λίγο καιρό να ακούσουμε νεότερα για επέκταση!
Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/4427086038

Μέσα σε εσωτερικό χώρο σε οικοδομή στο 1ο όροφο με μια μπάρα σήμα (δεν μπορώ να δω επίπεδο σήματος γιατί iOS ::(:

Link to comment
Share on other sites

Με dss στο Mikel στο γήπεδο των Σερρών

https://www.speedtest.net/my-result/i/4431148651

Περιοχή που πριν είχα 10mbps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...