Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oi beta από public (για όλους) έγιναν "closed" (για λίγους)

 

Το εχω τσεκάρει με το i.mi.com μια χαρα κανει backup σε επαφές/sms/photos κτλ

κραταει backup μόνο συγκεκρινες εφαρμογές, ειναι και θέμα android version & εφαρμογης αν επιτρέπει προσβαση στον χώρο της.

 

Πάντοτε ROOT ήθελε για να κάνει σωστά την δουλειά του

ROOT + Titanium Backup ειναι πολύ καλός συνδυασμός.

 

 

Ευχαριστω φιλε μου.

Τσεκαρα στο i.mi.com αλλα εκει ειχα κλειστο το Sync, πηγα στο Backup and Reset και εκανα απο εκει Local Backup αλλα για καποιο λογο χαθηκαν, μικρο το κακο τον ξανα βρηκα τον αριθμο.

 

Κανενα Guide για root στην τελευταια εκδοση; δεν θελω να μπλεκω ομως με unlock bootloader και αλλα τετοια, ενα Twrp + Magisk θελει?

 

Επισης ειδα τωρα με την τελευταια εκδοση σαν να μου λαγκαρει λιγο... στην επιφανεια πρεπει να παιξω δεξια/αριστερα κανα 3-4 φορες μετα απο ξεκλειδωμα, κολλαει λιγακι, μετα στρωνει, το ιδο μου εκανε και με scroll up που ανοιγει το μενου.

 

EDIT: Ειδα οτι πρεπει να κανω unlock bootloader για να εγκαταστησω το TWRP, βασικα απ'οτι διαβαζω το Magisk κανει το κινητο να λαγκαρει, δεν ξερω σε ποια εκδοση του και αν εχει φτιαξει, αλλα χανεται καθολου σε performance οσοι το εχετε rooted?

Εχω το κινητο 1,5 χρονο και δεν ασχοληθηκα καθολου γιατι ειναι και λιγο τουμπανο.

Με root ασχολιομουν πριν με το redmi note 3 μου και το red rice :P και κατι ~100-150€ xperia που ειχα πριν το 14 :P

Edited by VampireFreak
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα της φωτογραφίας. 0c1c2151303eb38845c123ade9e17235.jpg

 

POCO F1

Πως μπαίνω σε αυτές τις ρυθμίσεις; Επίσης, αν βάλω αυτή την έκδοση έχει την επιλογή στο μενού να τραβάω βίντεο σε αργή κίνηση;

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπαίνω σε αυτές τις ρυθμίσεις; Επίσης, αν βάλω αυτή την έκδοση έχει την επιλογή στο μενού να τραβάω βίντεο σε αργή κίνηση;
Θα ανοίξεις την κάμερα και θα πας τέρμα δεξιά στις ρυθμίσεις.

Η αργή κίνηση δουλεύει. b6195c826ea1797b98f57f7577515592.jpg161768696a493eed5b99c141d12e01b2.jpg

 

POCO F1

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις την τελευταια pixel experience ten plus 25-05 να μας πει αν εχει θεμα με τη φορτιση ?

σε miui ελληνικη ξερουμε τι sot βγαζει ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξεις την κάμερα και θα πας τέρμα δεξιά στις ρυθμίσεις.

Η αργή κίνηση δουλεύει.

 

Αυτα τα γραμματα χαμηλα βγαινουν μα καποιο τροπο;

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξεις την κάμερα και θα πας τέρμα δεξιά στις ρυθμίσεις.

Η αργή κίνηση δουλεύει. b6195c826ea1797b98f57f7577515592.jpg161768696a493eed5b99c141d12e01b2.jpg

 

POCO F1

Α οκ γιατί στην έκδοση που έχω εγώ το μενού ήταν λειψό.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βάλω το εικονίδιο της αργής κίνησης στο αρχικό μενού, Δίπλα π. χ. από το βίντεο ή το πορτραίτο;

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα το Xiaomi ADB Fastboot Tools για debloating. Εύκολο και μπορείς να βγάλεις με ασφάλεια διάφορες άχρηστες εφαρμογές (msa, analytics, mi browser και άλλα).
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα το Xiaomi ADB Fastboot Tools για debloating. Εύκολο και μπορείς να βγάλεις με ασφάλεια διάφορες άχρηστες εφαρμογές (msa, analytics, mi browser και άλλα).

 

Λεγε... Ας το δοκιμασουμε.

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Για να έχω μια εικόνα για την κατάσταση της μπαταρίας έβαλα την εφαρμογή accubattery στο max 3 και στο poco. Aγορασμενα και τα δύο τέλη 2018 με χρήση 75% poco και 25% max 3. Η εφαρμογή μετά 8 φορτίσεις στο poco μου βγάζει υγεία μπαταρίας 79% στην πρώτη έδειξε 83% και στο max 3 δείχνει μετά από 3 φορτίσεις 92% ενώ μετά την πρώτη έδειχνε 89%. Λογικές διάφορες πιστεύω.

Χρησιμοποιω μια συσκευή καθημερινά, δεν λειτουργώ και τις δύο μαζί.

Edited by kyrliot
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα το Xiaomi ADB Fastboot Tools για debloating. Εύκολο και μπορείς να βγάλεις με ασφάλεια διάφορες άχρηστες εφαρμογές (msa, analytics, mi browser και άλλα).

 

Λοιπον, δεν ξερω καν πως να τρεξω τα αρχεια. Αν μπορεις, καθοδηγησε με σε παρακαλω.

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, δεν ξερω καν πως να τρεξω τα αρχεια. Αν μπορεις, καθοδηγησε με σε παρακαλω.

 

Όσον αφορά το PC:

Μπαίνεις https://github.com/Szaki/XiaomiADBFastbootTools . Εκεί έχει οδηγίες στα αγγλικά, αλλά θα γράψω εν συντομία τη διαδικασία στα ελληνικά.

Κάτω από την εικόνα λέει "Download the executable JAR from here.". Σε στέλνει εδώ: https://github.com/Szaki/XiaomiADBFastbootTools/releases/tag/7.0 και κατεβάζεις το jar αρχείο. Για να το τρέξεις πρέπει να έχεις το Java SE Development Kit εγκατεστημένο, το οποίο βρίσκεις εδώ: https://www.oracle.com/java/technologies/javase-jdk14-downloads.html (ο Windows x64 Installer είναι κάτω κάτω).

 

Όσον αφορά το κινητό, πρέπει να μπεις σε developer mode (με το γνωστό τρόπο, πατώντας μερικές φορές to miui version στις ρυθμίσεις). Έπειτα μπαίνεις στις πρόσθετες ρυθμίσεις, στα developer options που πλέον άνοιξαν και ενεργοποιείς το USB debugging.

 

Συνδέεις το κινητό με το καλώδιο, ανοίγεις το XiaomiADBFastbootTools και σου ζητάει άδεια πρόσβασης το κινητό, την οποία δίνεις. Αν όλα έχουν πάει καλά το προγραμματάκι αναγνωρίζει το κινητό και μπορείς πια να απενεργοποιήσεις και να απεγκαταστήσεις εφαρμογές που κανονικά δε θα μπορούσες. Όλα αυτά χωρίς root και υποτίθεται ότι οι εφαρμογές που έχει στη λίστα είναι ασφαλείς προς αφαίρεση. Θα έλεγα να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός στο τί βγάζεις, αν και μπορείς να τα επαναφέρεις μετά. Σε καμία περίπτωση δε θα έλεγα βγάλτα όλα αβέρτα, θέλει προσεκτική επιλογή.

 

Όταν τελειώσεις, πρέπει να κάνεις restart το κινητό. Έχει επιλογή το πρόγραμμα να το κάνεις και μέσα από αυτό, αλλά φαντάζομαι είναι το ίδιο να αποσυνδέσεις το κινητό και να κάνεις εσύ restart με το κουμπάκι. Εγώ το έκανα μέσα από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το PC:

Μπαίνεις https://github.com/Szaki/XiaomiADBFastbootTools . Εκεί έχει οδηγίες στα αγγλικά, αλλά θα γράψω εν συντομία τη διαδικασία στα ελληνικά.

Κάτω από την εικόνα λέει "Download the executable JAR from here.". Σε στέλνει εδώ: https://github.com/Szaki/XiaomiADBFastbootTools/releases/tag/7.0 και κατεβάζεις το jar αρχείο. Για να το τρέξεις πρέπει να έχεις το Java SE Development Kit εγκατεστημένο, το οποίο βρίσκεις εδώ: https://www.oracle.com/java/technologies/javase-jdk14-downloads.html (ο Windows x64 Installer είναι κάτω κάτω).

 

Όσον αφορά το κινητό, πρέπει να μπεις σε developer mode (με το γνωστό τρόπο, πατώντας μερικές φορές to miui version στις ρυθμίσεις). Έπειτα μπαίνεις στις πρόσθετες ρυθμίσεις, στα developer options που πλέον άνοιξαν και ενεργοποιείς το USB debugging.

 

Συνδέεις το κινητό με το καλώδιο, ανοίγεις το XiaomiADBFastbootTools και σου ζητάει άδεια πρόσβασης το κινητό, την οποία δίνεις. Αν όλα έχουν πάει καλά το προγραμματάκι αναγνωρίζει το κινητό και μπορείς πια να απενεργοποιήσεις και να απεγκαταστήσεις εφαρμογές που κανονικά δε θα μπορούσες. Όλα αυτά χωρίς root και υποτίθεται ότι οι εφαρμογές που έχει στη λίστα είναι ασφαλείς προς αφαίρεση. Θα έλεγα να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός στο τί βγάζεις, αν και μπορείς να τα επαναφέρεις μετά. Σε καμία περίπτωση δε θα έλεγα βγάλτα όλα αβέρτα, θέλει προσεκτική επιλογή.

 

Όταν τελειώσεις, πρέπει να κάνεις restart το κινητό. Έχει επιλογή το πρόγραμμα να το κάνεις και μέσα από αυτό, αλλά φαντάζομαι είναι το ίδιο να αποσυνδέσεις το κινητό και να κάνεις εσύ restart με το κουμπάκι. Εγώ το έκανα μέσα από το πρόγραμμα.

 

Ευχαριστω παρα πολυ!

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πότε ακούγεται να πάρουμε miui 12 και εμείς στο f1;

Έχουμε μέλλον εκεί

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μια γρήγορη ερώτηση. Όταν ανοίγουμε τις εφαρμογές από κάτω στις 2 πρώτες σειρές δεν εμφανίζει αυτές που χρησιμοποιούνται πιο συχνά ή κάνω λάθος; Γιατί αν είναι έτσι έχω εφαρμογές που δεν τις ανοίγω σχεδόν ποτέ και όχι αυτές που ανοίγω κάθε μέρα. Πως αλλάζει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα poco και μου έβγαλε στην οθόνη από την μία πλευρά ένα κίτρινο σημάδι μέσα στη οθόνη που μάλλον όσο περνάει ο καιρός χειροτερευει. Το κινητό είχε αγοραστεί πέρυσι τον Απρίλιο από σκρουτζ, και είναι global version. Ευρωπαϊκό φορτιστή είχε μέσα και κανένα κινέζικο έγγραφο ή κάτι τέτοιο.

Πως ξέρουμε αν το sn το καλύπτει η infoquest για εγγύηση;

Εάν δεν το καλύπτει η infoquest το φτιάχνω μόνος μου;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα poco και μου έβγαλε στην οθόνη από την μία πλευρά ένα κίτρινο σημάδι μέσα στη οθόνη που μάλλον όσο περνάει ο καιρός χειροτερευει. Το κινητό είχε αγοραστεί πέρυσι τον Απρίλιο από σκρουτζ, και είναι global version. Ευρωπαϊκό φορτιστή είχε μέσα και κανένα κινέζικο έγγραφο ή κάτι τέτοιο.

Πως ξέρουμε αν το sn το καλύπτει η infoquest για εγγύηση;

Εάν δεν το καλύπτει η infoquest το φτιάχνω μόνος μου;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν δεν κανεις αγορα απο μαγαζι που η infoquest εχει ως συνεργαζομενο, δεν μετραει και δεν εχει εγγυηση. (αν κανω λαθος, διορθωστε με)

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα skroutzομάγαζο που κατά καιρούς πουλά συσκευές infoquest.

 

Δε χάνει τίποτα να κάνει ένα τηλέφωνο στην infoquest και να το ελέγξει με το imei του.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα poco και μου έβγαλε στην οθόνη από την μία πλευρά ένα κίτρινο σημάδι μέσα στη οθόνη που μάλλον όσο περνάει ο καιρός χειροτερευει. Το κινητό είχε αγοραστεί πέρυσι τον Απρίλιο από σκρουτζ, και είναι global version. Ευρωπαϊκό φορτιστή είχε μέσα και κανένα κινέζικο έγγραφο ή κάτι τέτοιο.

Πως ξέρουμε αν το sn το καλύπτει η infoquest για εγγύηση;

Εάν δεν το καλύπτει η infoquest το φτιάχνω μόνος μου;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστυχώς έπαθα και εγώ το ίδιο. Πριν κανα μήνα ξεκίνησε, επάνω αριστερά, και χειροτερεύει. Αγορασμένο τον Οκτ του 18 από Banggood. Επικοινώνησα μαζί τους, μου απάντησαν πως η εγγύηση με κάλυπτε για τους πρώτος 12 μήνες από την αγορά. Μου έδωσαν, βέβαια, 800 BG πόντους δώρο. Προτάσεις για επισκευή έχετε; Ευχαριστώ!

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το tempered glass και το χρησιμοποιούσα λίγο καιρό έτσι το τηλέφωνο, χωρίς τζαμακι. Τελικά έχει γεμίσει γρατσουνιές. Gorilla glass και ********. Προσέξτε παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το tempered glass και το χρησιμοποιούσα λίγο καιρό έτσι το τηλέφωνο, χωρίς τζαμακι. Τελικά έχει γεμίσει γρατσουνιές. Gorilla glass και ********. Προσέξτε παιδιά.

 

Τώρα είναι αργά για δάκρυα.. κι εμένα η κόρη, νήπιο γαρ, που βλέπει βίντεο το έχει... γεμίσει γραντζουνιές.

Εϊναι ένα θέμα αλλά, η αλήθεια είναι πως, περίμενα να έχει ήδη σπάσει μετά από κάποια πεσίματα λίγο πιο ιδιαίτερα..

.. με εξαίρεση τις εύκολες γραντζουνιές, είναι αρκετά ανθεκτικό :X.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Μα ρε παιδια το τζαμακι για τις γρατζουνιές το βάζουμε. Όχι για να μη σπάσει η οθόνη. Εννοείται ότι θ γεμίσει χωρίς αυτό.. Εγώ παίρνω από Κίνα φθηνά και τ αλλάζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...