Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι όμως, κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα, ο αντίλαλος είναι θέμα δικτύου.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα, ο αντίλαλος είναι θέμα δικτύου.

 

Μου αρέσει που επιμένετε μερικοί ενώ σας λέω ότι με άλλη συσκευή δεν υπάρχει ούτε αντίλαλος ούτε θόρυβος ούτε τίποτα. Δεν μπορώ να σας καταλάβω. Εκεί με άλλη συσκευή γιατί δεν φταίει το δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι θέμα παρόχου, (cosmote στην συγκεκριμένη περίπτωση), γιατί όταν βάζω την κάρτα στο παλιό μου 7ετίας τώρα samsung galaxy note 2 δεν παραπονιέται κανείς στις κλήσεις; Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις; Έχω καταντήσει να έχω πάλι 2 συσκευές μαζί μου. Σήμερα μου είπαν και για θόρυβο εκτός από το να ακούνε τη φωνή τους με το Poco. Να δούμε τι άλλο θα βγει.

 

Γιατι η καθε συσκευη εχει αλλες κεραιες και αλλη δυναμη ληψης σηματος. Το Vodafone smart 3 που ειχα παρει το '13 με 130 ευρω εχει το καλυτερο σημα που εχω δει σε τηλεφωνο. Το LG V10 μου απο τα χειροτερα και το ποκο καλυτερο απο το μεσο ορο αλλά σε καμια περιπτωση καλυτερο απο το Vodafone.

Άλλωστε παλιοτερα οι κανονες για το ποση ακτινοβολια επιτρεπεται να τρως στο κεφαλι θα ηταν διαφορετικοι, οποτε θα μπορουσε ο κατασκευαστης του κινητου να δινει πιο πολλη δυναμη στην κεραια.

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Γιατι η καθε συσκευη εχει αλλες κεραιες και αλλη δυναμη ληψης σηματος. Το Vodafone smart 3 που ειχα παρει το '13 με 130 ευρω εχει το καλυτερο σημα που εχω δει σε τηλεφωνο. Το LG V10 μου απο τα χειροτερα και το ποκο καλυτερο απο το μεσο ορο αλλά σε καμια περιπτωση καλυτερο απο το Vodafone.

Άλλωστε παλιοτερα οι κανονες για το ποση ακτινοβολια επιτρεπεται να τρως στο κεφαλι θα ηταν διαφορετικοι, οποτε θα μπορουσε ο κατασκευαστης του κινητου να δινει πιο πολλη δυναμη στην κεραια.

 

Δηλαδή λες ότι στη λήψη του σήματος στο τηλέφωνο οφείλεται το πρόβλημα το ότι ο συνομιλητής ακούει τη φωνή του και τα παράσιτα? Απ' ότι διαβάζω γενικά πρέπει να φταίει το noise cancelling microphone του Poco. Όπως και να έχει δυο συσκευές xiaomi αγόρασα και οι δυο είχαν το ίδιο πρόβλημα. Για μένα τελευταία συσκευή xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το πρόβλημα. Στο 90% των κλήσεων χρησιμοποιώ bluetooth ακουστικό και ποτέ μα ποτέ από τέλη Σεπτέμβρη που έχω το κινητό δεν είχα παράπονο από συνομιλητή. Λόγω εργασίας, πραγματοποιώ κατ' ελάχιστο 20-25 κλήσεις μικρής διάρκειας (3-5 λεπτά) ημερησίως. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ενδέχεται να πραγματοποιήσω και 50+ κλήσεις ημερησίως. Αρκετές από τις κλήσεις λαμβάνουν χώρα ενώ είμαι εν κινήσει και σε δύσβατες σχετικά περιοχές με κακό σήμα. Δεν υπήρξε ούτε μία κλήση με bluetooth που να προέκυψε το παραμικρό πρόβλημα και μιλάμε συνολικά για περισσότερες από 3000 κλήσεις.

Όμως, τις φορές που δεν χρησιμοποίησα το bluetooth, συνήθως γιατί ξεχνούσα να το φορτίσω, παρατηρούσα ότι σε ένα 20% αυτών των κλήσεων (δηλαδή αν αυτές οι κλήσεις ήταν συνολικά 300 στις 30-40) υπήρξε όντως παρατήρηση από τον συνομιλητή ότι ακούει την φωνή του. Με το που τοποθετούσα handsfree το πρόβλημα λυνόταν αυτομάτως.

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι το πρόβλημα εμφανιζόταν σε συγκεκριμένες ενημερώσεις της dev (πχ μου συνέβη ξανά στην 9.4.12) και για αυτό το λόγο θεωρώ ότι σχετίζεται με το software και πιο συγκεκριμένα με εντολές που αφορούν τη λειτουργία του noise cancellation.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες ότι στη λήψη του σήματος στο τηλέφωνο οφείλεται το πρόβλημα το ότι ο συνομιλητής ακούει τη φωνή του και τα παράσιτα? Απ' ότι διαβάζω γενικά πρέπει να φταίει το noise cancelling microphone του Poco. Όπως και να έχει δυο συσκευές xiaomi αγόρασα και οι δυο είχαν το ίδιο πρόβλημα. Για μένα τελευταία συσκευή xiaomi.

 

Γιατί δεν του περνάς μια lineage OS ή μια Pixel plus να δεις αν διορθώνεται. Αφού έτσι κι αλλιώς έχεις ξενερώσει με το τηλέφωνο. Εγώ σε παλαιότερο redmi note 4 είχα πρόβλημα με το hotspot, του πέρασα μια lineage, λύθηκε το πρόβλημα είχα μεγαλύτερη αυτονομία, γενικά πάρα πολύ ευχαριστημένος. Εξαιρετική ROM.

Edited by harrispas
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν του περνάς μια lineage OS ή μια Pixel plus να δεις αν διορθώνεται. Αφού έτσι κι αλλιώς έχεις ξενερώσει με το τηλέφωνο. Εγώ σε παλαιότερο redmi note 4 είχα πρόβλημα με το hotspot, του πέρασα μια lineage, λύθηκε το πρόβλημα είχα μεγαλύτερη αυτονομία, γενικά πάρα πολύ ευχαριστημένος. Εξαιρετική ROM.

 

Το θέμα είναι να αγοράζεις ένα τηλέφωνο και να παίζει σωστά out of the box. Δεν μου αρέσουν τα rootαρίσματα και τα πειράγματα και στείσε κάθε φορά τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Το παρατηρείτε σε κάθε σας τηλεφώνημα το εν λόγω θεματάκι ή μια στο τόσο;

Αν είναι σε κάθε κλήση, τότε όντως καταντάει ενοχλητικό και υπάρχει πρόβλημα.

Στη δική μου περίπτωση για παράδειγμα, αν δεν έμπαινα εγώ στον κόπο να ρωτήσω, δε θα μου το έλεγε κανένας. Δε συμβαίνει δηλαδή συστηματικά.

Μια στο τόσο μπορεί να συμβεί με οποιοδήποτε τηλέφωνο, είτε σε εμάς, είστε στο συνομιλητή μας.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να εξηγήσω τι μπορεί να φταίει γιατί δεν είμαι ειδικός.

Απλά λέω ότι επειδή έχουμε τη μύγα, μπορεί καμιά φορά να τα βάζουμε με το κινητό χωρίς ουσιαστικά να οφείλεται σε αυτό η κακή ποιότητα κλήσης.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Αλλά βλέπεις πολλούς εδώ μέσα να βάζουν την dev=beta και μετά να γεμίζουν το τοπικό με το γιατί δεν τους δουλεύει σωστά.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Αλλά βλέπεις πολλούς εδώ μέσα να βάζουν την dev=beta και μετά να γεμίζουν το τοπικό με το γιατί δεν τους δουλεύει σωστά.

 

Από την αρχή που το πήρα με τις stable μου συμβαίνει αυτό και το γύρισα σε dev για να δω αν διορθωνόταν. Το είχα γράψει και παλαιότερα. Γι' αυτό καλά είναι να λείπουν οι ειρωνέιες. Εντάξει είπαμε καλό value for money το τηλέφωνα αλλά να δουλεύουν και σωστά.

Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή που το πήρα με τις stable μου συμβαίνει αυτό και το γύρισα σε dev για να δω αν διορθωνόταν. Το είχα γράψει και παλαιότερα. Γι' αυτό καλά είναι να λείπουν οι ειρωνέιες. Εντάξει είπαμε καλό value for money το τηλέφωνα αλλά να δουλεύουν και σωστά.

 

Ποιος σε ειρωνεύτηκε μωρέ; Άιντε εδώ μέσα όλοι να αρπαχτειτε. Προσωπικά δεν τον έχω πλέον το ποκο. Έχω το νοτε9 και το μι μιξ. Μου επιτρέπεις να σχολιάσω; Άιντε.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σε ειρωνεύτηκε μωρέ; Άιντε εδώ μέσα όλοι να αρπαχτειτε. Προσωπικά δεν τον έχω πλέον το ποκο. Έχω το νοτε9 και το μι μιξ. Μου επιτρέπεις να σχολιάσω; Άιντε.

 

Ο τρόπος που απάντησες ήταν κάπως. Tέλος πάντων εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να σχολιάζει αλλά δεν σημαίνει ότι εμείς επειδή έχουμε το Poco έχουμε το τέλειο τηλέφωνο που δεν έχει κανένα ψεγάδι. Γι' αυτό θα πρέπει να λέμε και τα αρνητικά στο forum να τα διαβάζει κάποιος μελλοντικός αγοραστής.

 

Υ.Γ: Και τα άιντε αλλού αφού δεν ειρωνεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα μια πτυχή του προβλήματος. Παίζει ρόλο και η άγνοια πολλών. Τους διαβάζετε άλλωστε εδώ μέσα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

παντως και ο κολλητος μου και ο αδελφος μου που εχουν xiaomi δεν ειχαν ποτε θέμα και γενικα κανενας απο οσους εχω ρωτησει! Εγω περα απο το θεματακι που εχω στα τηλεφωνα το οποιο κατα μεγαλο ποσοστο μειώθηκε (δεν σταμάτησε εντελώς όμως), δεν εχω κανενα αλλο θεμα με το poco! Πιστευω στο μελλον θα διορθωθει και αυτο ειτε με καποιο αρχειακι, ειτε απο την ιδια την xiaomi! σιγουρα δεν ειναι καλο να χρειάζεσαι ρουτ κλπ για να διορθωθούν ολα αυτά, αλλα απο την στιγμη που εστω και ετσι βρέθηκε λυση χωρις να χρειάζεται να γινεις εξπερ σε αυτα, τοτε προσωπικα δεν με ενοχλει καθόλου!
Link to comment
Share on other sites

kosvou κουρασες. Πουλα το στο ινσομνια και παρε κατι αλλο αμα θες εχω δει κυριολεκτικα 30 ποστς σου που γκρινιαζεις για το προβλημα. Καλα εκανες τη πρωτη φορα καλα εκανες τη δευτερη αντε και τη τριτη. Τωρα βλεπεις και ειρωνειες κιολας μονος σου.
Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο περιπου μια βδομαδα συμβιωσης με το τηλεφωνο εχω να πω τα εξης

ωραια οθονη, καλη αυτονομια.

στα αρνητικα που μπορω να του προσαψω ειναι ενα περιεργο σκαμπανεβασμα στον ηχο που κανει οταν ακουω ραδιοφωνο μεσω ενσυρματων ακουστικων, επισης σημερα που με πηρε καποιος τηλεφωνο καθως ημουν πανω στο μηχανακι και ενω ακουγα ραδιο, σταματησα δεξια για να απαντησω στην κληση και με ρωτησε ο συνομιλητης μου αν ακουω ραδιο γιατι κατι ακουγοταν μεσα στην γραμμη( εγω δεν ακουγα τιποτα)?

Link to comment
Share on other sites

kosvou κουρασες. Πουλα το στο ινσομνια και παρε κατι αλλο αμα θες εχω δει κυριολεκτικα 30 ποστς σου που γκρινιαζεις για το προβλημα. Καλα εκανες τη πρωτη φορα καλα εκανες τη δευτερη αντε και τη τριτη. Τωρα βλεπεις και ειρωνειες κιολας μονος σου.

 

Εσύ θα πουλούσες μια ελλατωματική συσκευή στο insomnia; Εγώ στα ποστ μου απλά αναφέρω το πρόβλημα, όταν το αναφέρει και κάποιος άλλος σαν απάντηση. Πειράζει να απαντάω δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε άκου, το πρόβλημα είναι σεβαστό και κατανοητό στην πρωταρχική και πιο βασική λειτουργία του τηλεφώνου, δλδ την ομιλία. Μπες στον κόπο να δοκιμάσεις μια custom ROM τύπου aosp η lineage να βγεί ένα συμπέρασμα τελικά αν είναι αποκλειστικά hardware η αν βάζει και το χεράκι του το δίκτυο. Το ξέρω είναι ταλαιπωρία το στήσιμο κτλ, όμως πόσο ακόμα θα μείνεις έτσι? Αν και πάλι έχει θέμα, τότε στείλτο για service.
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε άκου, το πρόβλημα είναι σεβαστό και κατανοητό στην πρωταρχική και πιο βασική λειτουργία του τηλεφώνου, δλδ την ομιλία. Μπες στον κόπο να δοκιμάσεις μια custom ROM τύπου aosp η lineage να βγεί ένα συμπέρασμα τελικά αν είναι αποκλειστικά hardware η αν βάζει και το χεράκι του το δίκτυο. Το ξέρω είναι ταλαιπωρία το στήσιμο κτλ, όμως πόσο ακόμα θα μείνεις έτσι? Αν και πάλι έχει θέμα, τότε στείλτο για service.

 

Δυστυχώς μένω έτσι και κάνω οικονομίες μέχρι να αγοράσω καινούρια συσκευή. Για service δεν το στέλνω γιατί είναι αγορασμένο από εξωτερικό και ξέρετε πως είναι τα service του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα νέα έκδοση της Google Camera

(GC6.2-F1-v2d)

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-san1ty/

Edited by vazos

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

θα δωσουν αυριο dev rom ?
Θα μάθουμε αύριο. Η σημερινή πάντως beta κλειστή έχει κάτι ψιλά θεματάκια

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μάθουμε αύριο. Η σημερινή πάντως beta κλειστή έχει κάτι ψιλά θεματάκια

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

οπως τι ?αμα ειναι να μη την περασουμε
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...