Jump to content

[Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι ακριβως, συμφωνω απολυτα. Βεβαια θα σου πει ο αλλος, παιρνω ναυαρχιδα μονο για την καμερα πχ...οποτε πασο. Αλλα γενικα το να δουλευεις πχ χειροκινητα τη φωτεινοτητα σε επιπεδο τυφλωσης, για να βγαλεις μια ωρα παραπανω οθονη νομιζω οτι ειναι αστειο οταν τα σκας για τετοιες συσκευαρες. Εγω περα απο τοποθεσια που δεν θελω να δουλευει ολη μερα καθως τη χρησιμοποιω μονο για πλοηγηση αρα μια φορα στο τοσο, τα εχω ολα ανοιχτα και αυτοματα. Ακομα και ΒΤ πλεον μονιμα ανοιχτο και οποτε βρει ρολοι συνδεεται.

 

 

Ακριβώς αυτό.

Εγώ προσωπικά χαίρομαι που με 2 3 αυτοματισμούς πλέον δεν χρειάζεται να ασχολούμαι με την συσκευή, γιατί είναι όλα standby,αυτόματα και δουλεύουν ρολόι.

 

Ουυς εγώ έχω απενεργοποιησει τα πάντα. Αλλά σωστό στησιμο στην αρχή με απενεργοποιηση Google services αλλά και πολλά περιττά της sammy, μαζί με περιορισμο εφαρμογων που δε χρησιμοποιώ αρκετά, θεωρώ ότι μου έχει βγει σε ένα καλό και σταθερό sot. Οθόνη 2κ και πάντα αυτόματη φωτεινότητα, με όλους τους σενσονρες ανοιχτούς! Αλλά σε αδράνεια η συσκευή τα πάει θαυμάσια!

 

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σίγουρα βοηθάει αν απενεργοποιήσεις ότι δεν χρειάζεσαι, εφόσον μιλάμε για πράγματα που δεν δουλεύεις ποτέ.

Εγώ αναφέρομαι στο άλλο άκρο που φτάνει να κάνει την ζωή του δύσκολη, για να κερδίσει λίγο αυτονομία.

Μια τρύπα στο νερό δηλαδή!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 424
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς Exynos? Μήπως εκεί χάνουμε κάτι περισσότερο? Είδα κατι στο YouTube που ο Snapdragon πάει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς Exynos? Μήπως εκεί χάνουμε κάτι περισσότερο? Είδα κατι στο YouTube που ο Snapdragon πάει καλύτερα.
Αν έχει κανείς snapdragon έπρεπε να ρωτήσεις.

Ελλάδα/Ευρώπη επίσημα μόνο exynos κυκλοφορεί.

Τώρα για τις διαφορές... Κάπου χάνει το ένα, κάπου το άλλο. Αξιοσημείωτη διαφορά δε θα δεις.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

To Samsung Notes το βλέπω 49 λεπτά στο background αλλά καταναλώνει μόνο 2%.

 

Είναι φυσιολογικό?

 

#edit

Απενεργοποίησα τo sync με το cloud και σταμάτησε να δουλεύει. Βλέπω 7 ώρες background το One UI. Είμαι στη 2η φορτιση

 

https://ibb.co/Fm6tqkh

Edited by Vzoun
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα με την μπαταρία στην τελευταία ενημέρωση Ιουνίου...

Stand by όλη νύχτα έφαγε 7%.

Και γενικά βλέπω πρόσθετη κατανάλωση απ' την προηγούμενη έκδοση.

Εσείς πως είστε;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα με την μπαταρία στην τελευταία ενημέρωση Ιουνίου...

Stand by όλη νύχτα έφαγε 7%.

Και γενικά βλέπω πρόσθετη κατανάλωση απ' την προηγούμενη έκδοση.

Εσείς πως είστε;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Εγώ το πήρα προχτές και είχα 1% σε 3 ώρες και 2% σε 5 ώρες. Αν δε δω μεγάλο. SOT όμως μετά την 4η φορτιση θα του κάνω και hard reset όπως προτείνουν πολλοί φίλοι εδώ

Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/4ty5rJY

 

Σε standby το βράδυ έφαγε +10% μεταξύ 12-6.30 το πρωί.

Εμένα αυτό δεν μου φαίνεται λογικό.

Αν είναι έτσι όμως τότε δεν πολυαξιζει.

Στο OnePlus που είχα έχανα σε 8αρι βάση όχι πάνω από 3%

 

Κάτι σου τρώει μπαταρία! Εγώ χωρίς χρήση δεδομένων το βράδυ έχω βαριά 3% πτώση στις ίδιες ώρες με εσένα, χωρίς να έχω απενεργοποιήσει εφαρμογές κτλ.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

3η φορτιση 5 ώρες 15 λεπτα SOT με 3G όλη την ώρα και πολύ κακο σημα στη δουλειά(1 γραμμή από 4).

 

Καλά φαίνεται να πηγαίνει. Για να δούμε στη βδομάδα επάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιος αγιος ανθρωπος το ανεφερε σε προηγουμενη σελιδα αλλα απενεργοποιοντας την Θεση ειδα τρομερη βελτιωση. Μεχρι στιγμης (απο αρχες Οκτωβρη και ασχετα απ την εκδοση λογισμικου και τα update) ημουν με το ζορι 3.5-4 ωρες SOT και 1.5-2 μερες αναμονης με σχετικα βαρια χρηση και φυσικα με την απορια και την πικρια πως γινεται επαγγελματικη συσκευη να μην τα πηγαινει λιγο καλυτερα απ τις παραπανω τιμες (με λειτουργια υψηλης ή βελτιστοποιημενης αποδοσης και WQHD αναλυση μονιμα). Σημερα (μη πιστευοντας οτι μπορει να εχει τοση επιδραση) διαπιστωσα οτι ειμαι τις 3.5 ωρες SOT αλλα μου απομενει ακομα 51% μπαταρια μετα απο βαρια χρηση σε περιβαλλον με μετριο σημα. Για να δουμε πως θα τα παει ολη την εβδομαδα και αν ειναι ετσι θα ειμαι τρομερα ευχαριστημενος απο την συσκευη. Edited by goldeneye
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιος αγιος ανθρωπος το ανεφερε σε προηγουμενη σελιδα αλλα απενεργοποιοντας την Θεση ειδα τρομερη βελτιωση. Μεχρι στιγμης (απο αρχες Οκτωβρη και ασχετα απ την εκδοση λογισμικου και τα update) ημουν με το ζορι 3.5-4 ωρες SOT και 1.5-2 μερες αναμονης με σχετικα βαρια χρηση και φυσικα με την απορια και την πικρια πως γινεται επαγγελματικη συσκευη να μην τα πηγαινει λιγο καλυτερα απ τις παραπανω τιμες (με λειτουργια υψηλης ή βελτιστοποιημενης αποδοσης και WQHD αναλυση μονιμα). Σημερα (μη πιστευοντας οτι μπορει να εχει τοση επιδραση) διαπιστωσα οτι ειμαι τις 3.5 ωρες SOT αλλα μου απομενει ακομα 51% μπαταρια μετα απο βαρια χρηση σε περιβαλλον με μετριο σημα. Για να δουμε πως θα τα παει ολη την εβδομαδα και αν ειναι ετσι θα ειμαι τρομερα ευχαριστημενος απο την συσκευη.

 

Την τοποθεσία την έχω πάντα ανοιχτή {όπως επίσης δεδομένα και WiFi) και πιάνω το 6αρι sot. Δεν καταναλώνει ιδιαίτερη μπαταρία. Μήπως εννοείς την ακρίβεια θέσης?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σου τρώει μπαταρία! Εγώ χωρίς χρήση δεδομένων το βράδυ έχω βαριά 3% πτώση στις ίδιες ώρες με εσένα, χωρίς να έχω απενεργοποιήσει εφαρμογές κτλ.
Μπορεί να έχει το ρουτερ του οτε.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την τοποθεσία την έχω πάντα ανοιχτή {όπως επίσης δεδομένα και WiFi) και πιάνω το 6αρι sot. Δεν καταναλώνει ιδιαίτερη μπαταρία. Μήπως εννοείς την ακρίβεια θέσης?

 

Οχι την τοποθεσια εννοω (απενεργοποιω την επιλογη ''Θεση'' μετα απο διπλο swipe down στην αρχικη οθονη). Χτες επιασα 6 ωρες και φυσικα με το ρουτερ του ΟΤΕ το οποιο αν εισαι στα 5GHz ρουφαει την μπαταρια για πλακα (ενω εκτος μονο με καλο 4g παραδοξως παει καλυτερα).

Link to comment
Share on other sites

Οχι την τοποθεσια εννοω (απενεργοποιω την επιλογη ''Θεση'' μετα απο διπλο swipe down στην αρχικη οθονη). Χτες επιασα 6 ωρες και φυσικα με το ρουτερ του ΟΤΕ το οποιο αν εισαι στα 5GHz ρουφαει την μπαταρια για πλακα (ενω εκτος μονο με καλο 4g παραδοξως παει καλυτερα).

 

Δεν κατάλαβα. Ποια "τοποθεσία" εννοείς? Έχω Nova και δεν ξέρω τι βλέπεις με διπλο swipe down

 

Screenshot-20190626-162815-Nova-Launcher.jpg

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τραβάει το 5ghz πιο πολύ μπαταρία ε? Για αυτό βλέπω σήμερα που ειμαι σπίτι μικρότερο SOT?

 

To router του οτε έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

To router του οτε έχει θέμα.

 

Εχει μια ρυθμιση που αν εχεις ανοικτο 2.4 και 5GHz δινει εντολη στην συσκευη να αλλαξει με το ζορι σε 5GHz. Και αυτο εχει επιπτωση στην μπαταρια ή στην ποιοτητα της συνδεσης σε σημεια με σημα κατω απο το 50% ειδικα αν ειναι σε χωρο με πολλες συσκευες κοντα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν κατάλαβα. Ποια "τοποθεσία" εννοείς? Έχω Nova και δεν ξέρω τι βλέπεις με διπλο swipe down

 

Screenshot-20190626-162815-Nova-Launcher.jpg

 

Αυτο ακριβως που εχεις μαρκαρει στην εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεπερνάει το 5:20 SOT η μπαταρία. Φωτεινότητα στο 40% και δεδομένα γενικά μέσα στη μέρα από 9 το πρωί μέχρι τώρα.

 

Ήθελα ένα 6αρι ώρες ιδανικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από την μπαταρία έως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος και μάλιστα είναι ότι καλύτερο είχα έως τώρα με διαφορά!

 

Με την χρήση που κάνω βγάζει 24 ώρες χαλαρά και βαριά να πέσει στο 25% το βράδυ.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει όπως και με άλλα τηλέφωνα είναι η αστάθεια της κατανάλωσης που προφανώς οφείλεται σε διάφορες εφαρμογές! Άλλες φορές (σπάνια) με ήπια χρήση μπορεί να βγάλει μόνο μια μέρα και συνήθως πιάνω 2 μέρες γεμάτες.

 

Σήμερα πχ ξέχασα πότε το φόρτισα! Με πολύ ήπια χρήση είμαι στις 2 μέρες και 11 ώρες και έχω 28% μπαταρία!!! Όλα αυτά χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας, με ενεργά: τοποθεσία, bluetooth, wifi σαν βασικές ρυθμίσεις. Χρήση οθόνης μέχρι τώρα 2 ώρες μόνο.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό το ξαναβγαλα από το συρτάρι και ενώ δεν έκανα κάποια ιδιαίτερη χρήση πήγε από το 95 % στο 58 μέσα σε 5 ώρες, είναι ενός έτους κινητό δεν ξέρω αν δικαιολογείται κάτι τέτοιο αλλά μου κακοφανηκε κάπως γιατί δεν θυμάμαι να το έκανε αυτό παλιά σχεδόν 50 % κάτω σε 5 ώρες
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις στοιχεία από τα γραφήματα της μπαταρίας και περισσότερες πληροφορίες, ή να το ξανά βάλεις στο συρτάρι.

Δυστυχώς χωρίς δεδομένα, δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Delete please Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω το κινητό 11 μήνες ακριβώς και είπα να βάλω το accubattery για να δω την φθορά της μπαταρίας. Μου έδειξε 92% (3680mah). Επειδή γνωρίζω ότι τα apps αυτά δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα, είπα να δοκιμάσω να μετρήσω τα mah με ένα usb meter που είχα. Από φόρτιση από το 3% στο 100% μου έδειξε πως έδωσε 3580mah. Θεωρητικά δηλαδή έχω χάσει 300mah σε 11 μήνες. Είναι λογικό;

 

https://ibb.co/Ns2t3bT

Edited by Livagoth
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 11 μήνες ακριβώς και είπα να βάλω το accubattery για να δω την φθορά της μπαταρίας. Μου έδειξε 92% (3680mah). Επειδή γνωρίζω ότι τα apps αυτά δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα, είπα να δοκιμάσω να μετρήσω τα mah με ένα usb meter που είχα. Από φόρτιση από το 3% στο 100% μου έδειξε πως έδωσε 3580mah. Θεωρητικά δηλαδή έχω χάσει 300mah σε 11 μήνες. Είναι λογικό;

 

https://ibb.co/Ns2t3bT

Ναι, είναι λογικό. Εγώ θα σου πρότεινα, πριν συμπληρώσεις έτος (αφού είσαι στους 11 μήνες όπως λες) και αν έχεις δει σημαντική μείωση στην αυτονομία της συσκευής, να το στείλεις στο service να σου αλλάξουν μπαταρία, εφόσον σκοπεύεις να το κρατήσεις. Η μπαταρία καλύπτεται από την εγγύηση για τον πρώτο χρόνο.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...