Jump to content

[Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ το ίδιο. Έλεος. Πήρε πρόσφατα αναβάθμιση αλλά το πρόβλημά παραμένει

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 424
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο 97% 7:30 το πρωί

Δεν περιγράφω άλλο...50655a4892d0cc9272418f4246bb1683.jpg

 

Φίλε μου βλέπω πως έχεις κι εσυ 2 Σιμ σαν εμένα μέσα. Σε μας η μπαταρία είναι αρκετά υποδεέστερη από ότι στο απλό. Αυτοί με τη μια σιμ έχω δει πως σπάνια να πέσουν κάτω από τις 5 με 5,5 ώρες. Εμείς κουβαλάμε σταυρό,:lol::lol::lol:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου βλέπω πως έχεις κι εσυ 2 Σιμ σαν εμένα μέσα. Σε μας η μπαταρία είναι αρκετά υποδεέστερη από ότι στο απλό. Αυτοί με τη μια σιμ έχω δει πως σπάνια να πέσουν κάτω από τις 5 με 5,5 ώρες. Εμείς κουβαλάμε σταυρό,:lol::lol::lol:

 

μαλλον η ΧΡΗΣΗ 2 σιμ δημιουργει το προβλημα και οχι η συσκευη. Ολοι μας δικαρτα εχουμε, αλλα εμενα τουλαχιστον εχει τρομερη αυτονομια. Εγω σας εχω πει, καντε μια δοκιμη με τη μια σιμ μια εβδομαδα και με την αλλη σιμ αλλη μια εβδομαδα, να βγαλετε μερικες φορτισεις με την καθε μια, αν δειτε βελτιωση και τις 2 φορες, ειναι ξεκαθαρο οτι η χρηση 2 σιμ απλα το σκοτωνει. Αν δειτε κακη αποδοση με μια απο τις 2 σιμ, κατι παιζει με τη συγκεκριμενη μονο, πχ κακο σημα, που σκοτωνει μπαταρια ειτε εχεις μια ειτε 2 μεσα. απλα βρειτε μια 2η συσκευη αν σας χρειαζεται το 2ο νουμερο ανοιχτο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μαλλον η ΧΡΗΣΗ 2 σιμ δημιουργει το προβλημα και οχι η συσκευη. Ολοι μας δικαρτα εχουμε, αλλα εμενα τουλαχιστον εχει τρομερη αυτονομια. Εγω σας εχω πει, καντε μια δοκιμη με τη μια σιμ μια εβδομαδα και με την αλλη σιμ αλλη μια εβδομαδα, να βγαλετε μερικες φορτισεις με την καθε μια, αν δειτε βελτιωση και τις 2 φορες, ειναι ξεκαθαρο οτι η χρηση 2 σιμ απλα το σκοτωνει. Αν δειτε κακη αποδοση με μια απο τις 2 σιμ, κατι παιζει με τη συγκεκριμενη μονο, πχ κακο σημα, που σκοτωνει μπαταρια ειτε εχεις μια ειτε 2 μεσα. απλα βρειτε μια 2η συσκευη αν σας χρειαζεται το 2ο νουμερο ανοιχτο

 

Έχεις δίκιο. Εγώ παρότι μένω κέντρο στο σπίτι οι τοίχοι είναι παχείς με αποτέλεσμα να χάνεται αρκετά το σήμα και το κινητό να πασχίζει να βρει λήψη. Όταν ήμουν 2-3 μέρες σε συγγενικό σπίτι και είχα 4 με 5 κεραίες τα πράγματα αναφορικά με την μπαταρία πήγαιναν πολύ καλύτερα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Εγώ παρότι μένω κέντρο στο σπίτι οι τοίχοι είναι παχείς με αποτέλεσμα να χάνεται αρκετά το σήμα και το κινητό να πασχίζει να βρει λήψη. Όταν ήμουν 2-3 μέρες σε συγγενικό σπίτι και είχα 4 με 5 κεραίες τα πράγματα αναφορικά με την μπαταρία πήγαιναν πολύ καλύτερα

 

Ε Φαντασου τωρα οτι εχεις και 2 σιμ, ποσο πιο μεγαλο γινεται το προβλημα, περα απο την ακτινοβολια που τρως..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ κακή κατάσταση! Καταλαβαίνω γιατί με το προηγούμενο κινητό μου (s9) ημουν κ εγώ έτσι. Μήπως να δοκίμαζες Hard reset και ξανά στήσιμο από την αρχή με τον πολύ καλό οδηγό του s_wind. Επίσης να χρησιμοποιήσεις κ το σούπερ προγραματακι από xiaomi-miui.gr για να σβησιες εφαρμογές! Κ μετά να ξανά δεις.? Γιατί στο δικό μου με έντονη χρήση social με data δε πέφτω ποτέ κάτω από 5.5 ώρες και με WiFi πιάνω άνετα 7+ ώρες. Ποιος εγώ! Που με το s9 ήμουν στις 3 ώρες και δε μου έβγαζε ούτε μισή μέρα!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ κακή κατάσταση! Καταλαβαίνω γιατί με το προηγούμενο κινητό μου (s9) ημουν κ εγώ έτσι. Μήπως να δοκίμαζες Hard reset και ξανά στήσιμο από την αρχή με τον πολύ καλό οδηγό του s_wind. Επίσης να χρησιμοποιήσεις κ το σούπερ προγραματακι από xiaomi-miui.gr για να σβησιες εφαρμογές! Κ μετά να ξανά δεις.? Γιατί στο δικό μου με έντονη χρήση social με data δε πέφτω ποτέ κάτω από 5.5 ώρες και με WiFi πιάνω άνετα 7+ ώρες. Ποιος εγώ! Που με το s9 ήμουν στις 3 ώρες και δε μου έβγαζε ούτε μισή μέρα!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό το πρόγραμμα που αναφέρεις, ποιο είναι;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με την Pie υπάρχει το πρόβλημα μόνο?
Ναι, μόνο στην pie. Πριν την αναβάθμιση δούλευε μια χαρά το Samsung Notes. Και έχω κάνει 2 φόρες καθαρή εγκατάσταση για να κάνω δοκιμές. Καμία τύχη όμως.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους απαλλάχτηκα από το modem του οτε (speedport) και ξαναβρήκα την ηρεμία μου. Σαν να έβαλα καινούργια μπαταρία είναι!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τον τελευταίο μήνα έχω δει μεγάλο διάφορα στη διάρκεια της μπαταρίας μου. Ενώ μου έβγαζε 1η 10ωρες περίπου, τώρα μου κρατάει 1η 2ωρες με την ίδια χρήση. Τι να κανω; Που να ψαχτω;
Link to comment
Share on other sites

Δες τα νούμερα σου αναλυτικά.

Εφόσον η χρήση σου είναι σχετικά standard, δες το συνολικό χρόνο και το Screen On Time που έχεις.

Η γενικότερη εκτίμηση της αυτονομίας που κοιτας, είναι για τα μπάζα σε όλες τις συσκευές ούτως ή άλλως.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τον τελευταίο μήνα έχω δει μεγάλο διάφορα στη διάρκεια της μπαταρίας μου. Ενώ μου έβγαζε 1η 10ωρες περίπου, τώρα μου κρατάει 1η 2ωρες με την ίδια χρήση. Τι να κανω; Που να ψαχτω;

 

Ίσως πέφτει λόγω που χάνει σιγά σιγά τη δυναμική της; Δες τι σου τρώει γενικά μπαταρία

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απαράδεκτη μπαταρία. Με το Mate 9 που κι εκεί είχα 2 κάρτες sim τις 5 ώρες τις έβγαζα στο άνετο. Εδώ παλεύω για τις 3 με 18 ώρες αναμονής (το βράδυ σε πτήση ) κι έχοντας 1.45 οθόνη. Το λιγότερο τραγικό. Κινητό 1000 και ευρώ με ελάχιστες εφαρμογές μέσα και με το notes να μην τρώει πλέον.

Edited by hayatEvo9

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε , εχει κανεις δουλεψει navitel/sygic στο Ν9 ? Ρωταω γιατι χρονια ειχα και τα 2 σε παλιοτερο note και λεω να τα βαλω για εξτρα στο 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τον τελευταίο μήνα έχω δει μεγάλο διάφορα στη διάρκεια της μπαταρίας μου. Ενώ μου έβγαζε 1η 10ωρες περίπου, τώρα μου κρατάει 1η 2ωρες με την ίδια χρήση. Τι να κανω; Που να ψαχτω;

 

Μήπως σε πήγε σε voip ο ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε , εχει κανεις δουλεψει navitel/sygic στο Ν9 ? Ρωταω γιατι χρονια ειχα και τα 2 σε παλιοτερο note και λεω να τα βαλω για εξτρα στο 9

 

Το έχω βάλει, μια που το έχω αγορασμένο. Τι σε προβληματίζει;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 3η εκφόρτιση για στρώσιμο μπαταρίας και όλα δείχνουν εντάξει.

 

Προς το παρόν δεν αντιμετώπισα θέμα με το samsung notes με battery drain. Όπως είπα με την χρήση που κάνω βγάζει 1,5 μέρα άνετα, κάτι που με το ΝΟΤΕ 4 ήταν όνειρο. Μάλιστα δεν έχω όπως είπα ξανά, εξοικονόμηση ενέργειας (είχα πάντα στο ΝΟΤΕ 4), το wi-fi συνέχεια ανοιχτό, κλήσεις λίγες, όλα τα βιομετρικά ανοιχτά, δαχτυλικό αποτύπωμα, πρόσωπο και ίριδα.

 

Άραγε η ανάγνωση της ίριδας με τις υπέρυθρες τρώει επιπλέον μπαταρία; Always on κλειστό.

 

Χρόνος φόρτισης χωρίς γρήγορη φόρτιση από 0% σε 100% 1 ώρα και 45 λεπτά σχεδόν.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει, μια που το έχω αγορασμένο. Τι σε προβληματίζει;

 

Το εαν θα δουλεψω αυτο η το earth για navigation και pois ...το βαλα και ειναι οκ προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Το εαν θα δουλεψω αυτο η το earth για navigation και pois ...το βαλα και ειναι οκ προς το παρον

 

Λίγο που το δούλεψα είναι εντάξει και γιατί να μην είναι. Οπότε όλα καλά!

 

Σχετικά με την μπαταρία τώρα, συνεχίζει να είναι εξαιρετική για τα δικά μου δεδομένα. Με ήπια χρήση βγάζω 2 μέρες. Όλα αυτά με πολύ wi-fi, σχεδόν καθόλου χρήση δεδομένων και χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας. Είχα να δω τόση αυτονομία από τότε που είχα το HTC HDII.

 

Δεν έχω κάνει καμιά παραμετροποίηση εκτός από τις επιλογές προγραμματιστή. Φωτισμός στο αυτόματο, bluetooth πάντα ενεργοποιημένο, ξεκλείδωμα με δαχτυλικό αποτύπωμα και ίριδα.

 

Το περίεργο είναι ότι δοκίμασα μια φορά την εξοικονόμηση ενέργειας και δεν είδα καμιά διαφορά! Στο ΝΟΤΕ 4 την είχα πάντα ενεργοποιημένη γιατί αλλιώς μέρα δεν έβγαζε. Το έχει δοκιμάσει κανείς και αν ναι είδατε διαφορές; Παρόλα αυτά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, μια που η αυτονομία προς το παρόν είναι εξαιρετική. Το snote εξακολουθεί να μην μου καταναλώνει μπαταρία.

 

Βράδυ σε αναμονή μέχρι το πρωί έπεσε 5% σε 10 ώρες.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι δοκίμασα μια φορά την εξοικονόμηση ενέργειας και δεν είδα καμιά διαφορά!

Σε σχέση με το παραπάνω που έγραψα το δοκίμασα πάλι και τελικά έχει διαφορά. Με ήρεμη χρήση βγάζω 2,5 μέρες άνετα και το περίεργο είναι ότι δεν αντιλαμβάνομαι κάποια πτώση απόδοσης. Η μπαταρία ξυρίζει και είχα χρόνια να το νιώσω. Φορτίζω το τηλέφωνο κάθε 2 μέρες ή στην χειρότερη ανά 1,5 μέρα!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξανά μανα το notes να ρουφάει τη μπαταρία όπως το κουνούπι το αίμα. Έλεος πια. 4000 μπαταρία και στο fhd+ που έχω την οθόνη μου βγάζει μετά βίας 3 ώρες sot και μια ώρα κλήσεις. Απαράδεκτο.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Ξανά μανα το notes να ρουφάει τη μπαταρία όπως το κουνούπι το αίμα. Έλεος πια. 4000 μπαταρία και στο fhd+ που έχω την οθόνη μου βγάζει μετά βίας 3 ώρες sot και μια ώρα κλήσεις. Απαράδεκτο.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως άλλοι έχουν σοβαρό θέμα και άλλοι όπως εγώ κανένα. Τι να φταίει άραγε; Μήπως κάποια εφαρμογή που σχετίζεται με τον ένα ή άλλο τρόπο το κάνει να καταναλώνει; Λέω εγώ τώρα...

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Αν μπω απλά να δω μια σημείωση στο snote αρχίζει να τρώει σαν φουγάρο. Αν το αφήσεις ακομα και 3 μέρες χωρίς να μπρις στην εφαρμογή δεν καταναλώνει τίποτα.

Εγώ πλέον αυτόματα με το που μπω συην εφαρμογή κςι κάνω ο,τι θέλω, μπαίνω ρυθμίσεις κςι πατάω αναγκαστική διακοπή.

Μλκια χοντρή της Samsung πάντως.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...