Jump to content

[Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος κανένα μαγαζί να κάνει αντικατάσταση και στεγανοποίηση στη Αθήνα?

 

 

 

Το τηλέφωνο είναι από Ταϊβάν και δεν καλύπτεται! καθόλου ούτε επί πληρωμής!

Για αντικατάσταση μπορώ να σου προτείνω, για στεγανοποίηση χλωμό.... Δε νομίζω να υπάρχει κι όλας τέτοιο μαγαζί εκτός του επίσημου service, που όντως δεν αλλάζει μπαταρία σε εκτός εγγύησης, να κάνει στεγανοποίηση(κι εγώ τέτοιο έχω).

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 424
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για αντικατάσταση μπορώ να σου προτείνω, για στεγανοποίηση χλωμό.... Δε νομίζω να υπάρχει κι όλας τέτοιο μαγαζί εκτός του επίσημου service, που όντως δεν αλλάζει μπαταρία σε εκτός εγγύησης, να κάνει στεγανοποίηση(κι εγώ τέτοιο έχω).

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μάλιστα!

Μίλησα με αυτόν

https://www.thefixers.gr/%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ad%cf%82-smartphones/samsung/%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ae-samsung-galaxy-note-9

και μου είπε ότι βάζει αν κατάλαβα καλά κάτι τέτοιο! Όλοι οι άλλοι άπλα το κλείνουν όπως είναι.

For_Samsung_Galaxy_Note_9_Series_Partition_Adhesive_Replacement_-_Grade_S_2_.jpg

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!

Μίλησα με αυτόν

https://www.thefixers.gr/%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ad%cf%82-smartphones/samsung/%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ae-samsung-galaxy-note-9

και μου είπε ότι βάζει αν κατάλαβα καλά κάτι τέτοιο! Όλοι οι άλλοι άπλα το κλείνουν όπως είναι.

For_Samsung_Galaxy_Note_9_Series_Partition_Adhesive_Replacement_-_Grade_S_2_.jpg

 

Αυτή είναι ουσιαστικά η "αδιάβροχοποιηση" της συσκευής. Σαν τσιμουχες αυτοκόλλητες γύρω από το πλαίσιο.

Βέβαια δε θα σου δώσει και εγγύηση αλλά τέλος πάντων.

Τιμή;;;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι ουσιαστικά η "αδιάβροχοποιηση" της συσκευής. Σαν τσιμουχες αυτοκόλλητες γύρω από το πλαίσιο.

Βέβαια δε θα σου δώσει και εγγύηση αλλά τέλος πάντων.

Τιμή;;;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

65 ευρώ η 75 δεν θυμάμαι καλά.

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ύστερα από μια δύσκολη διαδικασία κατάφερα να αλλάξω την μπαταρία μόνος μου. Την αγόρασα από ebay και την τσιμούχα μαζί.

 

Όποιος έχει Ευρωπαϊκό μοντέλο του συνιστώ να ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ και να προτιμήσει την αντιπροσωπεία. Στα βίντεο όλα φαίνονται εύκολα αλλά η πραγματικότητα διαφέρει.

 

Το δικό μου είναι Taiwan και αναγκάστηκα να το κάνω μιας και ύστερα από έρευνα ΚΑΝΕΝΑΣ τελικά δεν αλλάζει την τσιμούχα πλην της αντιπροσωπείας!

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι πανεύκολη όπως σε όλες τις Samsung συσκευές. Εκτός φυσικά αν κάποιος δεν έχει καμία εμπειρία με επισκευές και φοβάται να ζεστάνει την συσκευή/να διαχωρίσει το γυαλί από τον κόλλα.

Κατά τα υπόλοιπα, σε μια παλαιότερη συσκευή που σου ζητάνε τη μισή αξία της ας πούμε για αλλαγή μπαταρίας, εννοείται πως αξίζει να την αλλάξεις μόνος. Αλλά σε σύγχρονη συσκευή και ειδικά αν υπάρχει και εγγύηση, είναι τσάμπα κόπος και δεν αξίζει το ρίσκο γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι πανεύκολη όπως σε όλες τις Samsung συσκευές. Εκτός φυσικά αν κάποιος δεν έχει καμία εμπειρία με επισκευές και φοβάται να ζεστάνει την συσκευή/να διαχωρίσει το γυαλί από τον κόλλα.

Κατά τα υπόλοιπα, σε μια παλαιότερη συσκευή που σου ζητάνε τη μισή αξία της ας πούμε για αλλαγή μπαταρίας, εννοείται πως αξίζει να την αλλάξεις μόνος. Αλλά σε σύγχρονη συσκευή και ειδικά αν υπάρχει και εγγύηση, είναι τσάμπα κόπος και δεν αξίζει το ρίσκο γενικότερα.

 

Ε όχι και πανεύκολη μην τρελαθούμε!!!!!

 

Μονο το κουτί από το θερμοπιστολο έχει σε 10 σημεία ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

120 βαθμούς θέλει για να αρχίσει να ξεκολλήσει το καπάκι. Όπως είπα δεν είμαι τεχνικός και αναγκάστηκα να το κάνω για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ. Απλα ξέρω να δουλεύω το πιστόλι τέλεια! Έχω φίλους που έπαθαν ζημία από αυτό!

 

Όποιος είναι σαν εμένα απλά του συνιστώ μεγάλη προσοχή ειδικά στο πιστόλι.

 

Επίσης κατά 99% θα χρειαστεί και κάτι τετοιο

61n38363evL._SX466_.jpg

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι συσκευή άνοιξα είτε για να ξεκολλήσω πίσω τζάμι ή μπροστά το digitizer, το έχω κάνει ακόμα και με πιστολάκι μαλλιών χωρίς κόπο.

Εάν έχεις ακόμα και το απλό κιτ ifixit ή κάτι παρεμφερές, με τα πλαστικά εργαλεία κόβεις εύκολα την κόλλα περιμετρικά. Και με χαρτοκόπτη το έχω κάνει προσωπικά, αλλά κάποιες συσκευές έχουν καλωδιοταινίες κοντά στις άκρες, οπότε αν δεν ξέρεις που να προσέξεις μπορεί να κόψεις κάποια χωρίς να το καταλάβεις.

Γενικότερα το όλο θέμα είναι να σηκώνεις αρκετά το τζάμι ώστε να μην κολλάει ξανά, αλλά όχι υπερβολικά για να μην σπάσει. Όσο πιο πολλές φορές το κάνεις, τόσο πιο πολύ εξοικειώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από μια δύσκολη διαδικασία κατάφερα να αλλάξω την μπαταρία μόνος μου. Την αγόρασα από ebay και την τσιμούχα μαζί.

 

Όποιος έχει Ευρωπαϊκό μοντέλο του συνιστώ να ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ και να προτιμήσει την αντιπροσωπεία. Στα βίντεο όλα φαίνονται εύκολα αλλά η πραγματικότητα διαφέρει.

 

Το δικό μου είναι Taiwan και αναγκάστηκα να το κάνω μιας και ύστερα από έρευνα ΚΑΝΕΝΑΣ τελικά δεν αλλάζει την τσιμούχα πλην της αντιπροσωπείας!

Αν θες βάλε ένα link με τη μπαταρία και τη τσιμουχα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά Elthis έχεις φύγει για Ντουμπαι;Έλα ρε φίλε...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Είναι χάλια η μπαταρία σου? Αν όχι αστην όσο κρατήσει και μετά μπες σε αυτή την διαδικασία. Εμένα βάσταγε ακόμα βάση την χρήση που κάνω αλλά τρωγομουνα.

 

Επίσης έχω πάρει και αυτό από ifix europe (iFixit Essential Electronics)

 

91yw0xOfzNL._AC_SX466_.jpg

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά Elthis έχεις φύγει για Ντουμπαι;Έλα ρε φίλε...
Of topic...Όχι φίλε Πανο... Είναι κολλητός εκεί. Κατάρ για την ακρίβεια και έχει βρει την υγειά του.

 

 

 

Είναι χάλια η μπαταρία σου? Αν όχι αστην όσο κρατήσει και μετά μπες σε αυτή την διαδικασία. Εμένα βάσταγε ακόμα βάση την χρήση που κάνω αλλά τρωγομουνα.

 

Επίσης έχω πάρει και αυτό από ifix europe (iFixit Essential Electronics)

 

91yw0xOfzNL._AC_SX466_.jpg

 

Ναι, είναι χάλια. Έχω δικο μου μάστορα να μου την αλλάξει απλά στο μαγαζί του δε φέρνει τη τσιμουχα. Θα παραγγείλω μόνο αυτή.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά τα φώτα σας!

 

Άφησα καταλάθος το κινητό στη φόρτιση όλο το βράδυ και τώρα είμαι στο 50% και έχει 5 ώρες Screen Time. Ολες τις ώρες ήμουν wifi με browsing, messenger και YouTube.

 

Δεν έχει ξαναγίνει αυτό. Στο 50% ήμουν 3 ώρες Screen Time συνήθως.

 

Τι θα μπορούσε να έχει γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φόρτιζες πριν μέχρι 70-80% ας πούμε και τώρα απλά το φουλαρες;

Μην νομίζεις πάντως ότι υπερφορτίστηκε η κάτι τέτοιο επειδή το άφησες στον φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φόρτιζες πριν μέχρι 70-80% ας πούμε και τώρα απλά το φουλαρες;

Μην νομίζεις πάντως ότι υπερφορτίστηκε η κάτι τέτοιο επειδή το άφησες στον φορτιστή.

 

Όχι πάντα 100% το φορτιζα. Μου κάνει όμως φοβερή εντύπωση. Είμαι 6.5 ώρες SOT τώρα στο 32% ενώ συνήθως στις 5.30 ώρες μου έκλεινε από μπαταρία.

 

Πολύ περιεργο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από αλλαγή μπαταρίας στο Note σε συνδυασμό με τις τελευταίες αναβαθμίσεις, μπορώ να πω ότι το τηλέφωνο είναι απροβληματιστο και κρατάει γερά. Η αλλαγή μπαταρίας έγινε στη Θεσσαλονίκη.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μετά από αλλαγή μπαταρίας στο Note σε συνδυασμό με τις τελευταίες αναβαθμίσεις, μπορώ να πω ότι το τηλέφωνο είναι απροβληματιστο και κρατάει γερά. Η αλλαγή μπαταρίας έγινε στη Θεσσαλονίκη.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Για αλλαγή μπαταρίας κάνουν και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή μπαταρίας κάνουν και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Έτσι λένε και έχει γίνει σε πολλά παιδιά που άλλαξαν. Σε εμένα όταν παρέλαβα το κινητό με νέα μπαταρία, δεν είχε γίνει factory reset από την smartec.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λένε και έχει γίνει σε πολλά παιδιά που άλλαξαν. Σε εμένα όταν παρέλαβα το κινητό με νέα μπαταρία, δεν είχε γίνει factory reset από την smartec.

 

Οκ ευχαριστώ. Οπότε υποθέτω ότι αν το ζητήσει κάποιος δεν του κάνουν επαναφορά!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ. Οπότε υποθέτω ότι αν το ζητήσει κάποιος δεν του κάνουν επαναφορά!

 

Εμένα μου είχαν πει πως πρέπει να γίνει όπως και να χει. Εν τέλει όμως όταν παρέλαβα το κινητό δεν είχε γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Μηπως η smartec αναλαμβανει και ξεκλειδωμα παροχου;...

(απο εισαγωγης ebay μτχ αγγλια η αμερικη?)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...