Jump to content

[Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy Note 9

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 424
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματικά αυτό το θέμα δεν χρειάζεται για το Ν9 αλλά αφού υπάρχει ας αφήσω κάτι.

Σε σύγκριση με το Ν8 που είχα και με το iPhone X που έχω[αλλά μάλλον θα πουληθεί γιατί δεν βλέπω πια λόγο ύπαρξης]

ένα θα πω:

τα ''πατάει'' και τα δυο ... κυριολεκτικά!.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το “τα πατάει και τα δυο” μπορείς να μας το πεις λίγο με νούμερα.

Είναι πολύ σημαντικό γιατί μιλάμε για χρήση από ίδιο άτομο.

Θα έλεγες δλδ πχ Ν8 5 ωρες iPhone X 6 ώρες N9 7+ ώρες ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το “τα πατάει και τα δυο” μπορείς να μας το πεις λίγο με νούμερα.

Είναι πολύ σημαντικό γιατί μιλάμε για χρήση από ίδιο άτομο.

Θα έλεγες δλδ πχ Ν8 5 ωρες iPhone X 6 ώρες N9 7+ ώρες ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Είμαι από αυτούς που δεν κάθονται να μετράνε λεπτομέρειες της μπαταρίας.

Με την δική μου χρήση και για τα δυο που ανέφερα παραπάνω γύρω στις 7μμ. ήθελαν φόρτιση[10%] ενώ το Ν9 είναι στο 30%+

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες και 40 λεπτά σε 24+7 ώρες στο 10% την μπαταρία, με πολύ χρήση fb messenger, camera, ligthroom,collage, photofy και instagram, στην τέρμα ανάλυση.

Είναι μια ώρα πάνω από το note 8 που είχα, οπότε μια χαρά για την χρήση που του κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στις περίπου 20 ημέρες που το έχω ή μπαταρία δείχνει πολύ καλή για τα δικά μου δεδομένα.

Πλέον βγάζω την ημέρα μου άνετα και κάποιες φορές δεν φορτίζω το βράδυ μιας και μπορεί να έχω υπόλοιπο 45-60% όποτε συνεχίζω και για την επόμενη ημέρα όπου μπορεί να με βγάλει να το φορτίσω το βράδυ ή διαφορετικά να το φορτίσω το απόγευμα.

Δηλαδη για την ωρα βγάζω την εβδομάδα με 4-5 φορτίσεις αντί για 7 φορτίσεις που είχα με το Note 8.

Με απλά λόγια μεγάλη βελτίωση στην καθημερινότητα μου και μια σκοτούρα λιγότερη μην τυχόν ξεμείνω από μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που παρατήρησα είναι ότι έχουν προσδώσει μία προοδευτικότητα να το πω έτσι, στην αποφόρτιση της μπαταρίας, η οποία στην αρχή σε βάζει σε υποψίες για πρόβλημα, αλλά με τον καιρό αντιλαμβάνεσαι ότι δεν τρέχει τίποτα, γιατί με το που το βγάζεις από την φόρτιση μετά από κανένα 20λεπτο, ίσως και λιγότερο, βλέπεις 99%, στο μισάωρο 98 κοκ, και λες ωπ τι έγινε τώρα εδώ έτσι θα το πάμε? ειδικά αν είχες καλομάθει από iphone και huawei στα οποία το 100 % το έβλεπες για 1-1:30 ώρα ακατέβατο σκέφτεσαι ότι την πάτησες, αλλά δεν είναι έτσι τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση όπου τελικά με πάει άνετα μέχρι το βράδυ χωρίς κανένα άγχος, και το έχω χρησιμοποιήσει όσο συνηθίζω , και μου δίνει την εντύπωση ότι και αν ακόμη δεν το φορτίσω την νύχτα θα την βγάλω κουτσά-στραβά μέχρι κάποια στιγμή και την επόμενη ημέρα
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογική η κατανάλωση για το android system, το device idle και το cell standby;cb5d30b05e095d552db6f4273bb9207c.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό που παρατήρησα είναι ότι έχουν προσδώσει μία προοδευτικότητα να το πω έτσι, στην αποφόρτιση της μπαταρίας, η οποία στην αρχή σε βάζει σε υποψίες για πρόβλημα, αλλά με τον καιρό αντιλαμβάνεσαι ότι δεν τρέχει τίποτα, γιατί με το που το βγάζεις από την φόρτιση μετά από κανένα 20λεπτο, ίσως και λιγότερο, βλέπεις 99%, στο μισάωρο 98 κοκ, και λες ωπ τι έγινε τώρα εδώ έτσι θα το πάμε? ειδικά αν είχες καλομάθει από iphone και huawei στα οποία το 100 % το έβλεπες για 1-1:30 ώρα ακατέβατο σκέφτεσαι ότι την πάτησες, αλλά δεν είναι έτσι τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση όπου τελικά με πάει άνετα μέχρι το βράδυ χωρίς κανένα άγχος, και το έχω χρησιμοποιήσει όσο συνηθίζω , και μου δίνει την εντύπωση ότι και αν ακόμη δεν το φορτίσω την νύχτα θα την βγάλω κουτσά-στραβά μέχρι κάποια στιγμή και την επόμενη ημέρα
Προφανώς το καταλαβαίνεις ότι η Huawei μετράει τη μπαταρία με λάθος τρόπο;

Και όσο αφορά το 100% γιατί επ' ουδενί δεν έχεις κατανάλωση 0% μετά από 1.30 ώρα, όπως επίσης και κάτω από 50% που πέφτει με τη τριπλάσια ταχύτητα σε σχέση με το πρώτο μισό.

Είναι φυσιολογική η κατανάλωση για το android system, το device idle και το cell standby;cb5d30b05e095d552db6f4273bb9207c.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Yup, μη σε ανησυχεί.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό θέλω να πω τελικά, πως το ποσοστό μπαταρίας που έβλεπα στα άλλα τηλέφωνα που ανέφερα ήταν πλασματικό και γιατί όχι παραπλανητικο με κάποιο τρόπο να το πούμε κι αυτό, ενώ της Σαμσουνγκ ότι βλέπεις αυτό είναι τέλος και μπράβο τους σ αυτό

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό θέλω να πω τελικά, πως το ποσοστό μπαταρίας που έβλεπα στα άλλα τηλέφωνα που ανέφερα ήταν πλασματικό και γιατί όχι παραπλανητικο με κάποιο τρόπο να το πούμε κι αυτό, ενώ της Σαμσουνγκ ότι βλέπεις αυτό είναι τέλος και μπράβο τους σ αυτό

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Ακριβώς έτσι είναι. Καλορίζικο και καλοδούλευτο το τουμπανάκι.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Και καπως έτσι ολοκληρώθηκε η 8η φόρτιση και παω για την 9η....Τα νούμερα αφορούν αποκλειστικά την δική μου χρηση που θα την χαρακτήριζα χαλαρή...

Αρκετά ευχαριστημένος μετά το P20 PRO που μάλλον είναι πολύ κοντά σε αυτονομία και ισως ενα 5% παραπάνω για το P20 PRO

Screenshot_20180919_233142_Settings.jpg"]Screenshot_20180919_233142_Settings.jpg[/url]

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά τα νούμερα για 2 μέρες χρήσης!!

 

Υ.Γ.: Ποιο θέμα χρησιμοποιείς;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Με βελτιστοποιηση και εξοικονομιση (γιατί οι παλιές συνήθειες απο το 4 δε κόβονται.

Τη πρώτη εβδομάδα είχε πάει και καλυτερα:(Το 2ο screenshot)

:b1f3f41fd8dc0bfae0db6c0fb53bcc0f.jpg0741db975dda6556c07051f3f3fd0448.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kapapa
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά τα νούμερα για 2 μέρες χρήσης!!

 

Υ.Γ.: Ποιο θέμα χρησιμοποιείς;

Παντα χρησιμοποιω το ''High contrast theme II'' σε ολες τις συσκευες galaxy...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Με βελτιστοποιηση και εξοικονομιση (γιατί οι παλιές συνήθειες απο το 4 δε κόβονται.

Τη πρώτη εβδομάδα είχε πάει και καλυτερα:(Το 2ο screenshot)

:b1f3f41fd8dc0bfae0db6c0fb53bcc0f.jpg0741db975dda6556c07051f3f3fd0448.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ καλή είναι οι χρόνοι σου. Και εχεις και aod on. Πολύ καλά είσαι. Και αν κανεις και βαθυ debloat θα πας και μερικά τικ καλύτερα ίσος +20 λεπτά extra.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τελικά για μικρότερη καταπόνηση της μπαταρίας τί είναι καλύτερο; Ασύρματη ή ενσύρματη φόρτιση;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τελικά για μικρότερη καταπόνηση της μπαταρίας τί είναι καλύτερο; Ασύρματη ή ενσύρματη φόρτιση;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Πιστεύω το πατροπαράδοτο ενσύρματη φόρτιση με τον δικό του φορτιστεί. Και λογικά να γίνονται πλήρης φορτισης. Αν και μετά τα δυο χρονια δεν πιστεύω πως θα αντέξει η μπαταρία του ότι και να κάνουμε. Πιστεύω η αλλαγή τις μπαταρίας είναι μονόδρομος.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το πατροπαράδοτο ενσύρματη φόρτιση με τον δικό του φορτιστεί. Και λογικά να γίνονται πλήρης φορτισης. Αν και μετά τα δυο χρονια δεν πιστεύω πως θα αντέξει η μπαταρία του ότι και να κάνουμε. Πιστεύω η αλλαγή τις μπαταρίας είναι μονόδρομος.

 

Αν στα δύο χρόνια έχουμε ακόμη την ίδια συσκευή το πάμε στο service κάνουμε μια αλλαγή μπαταρίας με μικρό κόστος και λύθηκε το πρόβλημα!

Ποιος ο λόγος για να αγχωνόμαστε με ασήμαντες λεπτομέρειες; ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αν στα δύο χρόνια έχουμε ακόμη την ίδια συσκευή το πάμε στο service κάνουμε μια αλλαγή μπαταρίας με μικρό κόστος και λύθηκε το πρόβλημα!

Ποιος ο λόγος για να αγχωνόμαστε με ασήμαντες λεπτομέρειες; ;-)

 

Ακριβώς έτσι φιλε μου. Απλά σωστές φόρτισης με σωστούς φορτιστές και όλα ok.

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πώς είστε?

Εγώ με 48h χρήσης έχω 6h sot.

με 24h έχω 7-7.15h sot.

Χρήση κυρίως browsing, youtube, ομιλία 1-2h, viber, όχι games, και όλα με wifi (ελάχιστο 4g), όλα ανοικτά εκτός απο bt και aod, φωτεινότητα στο 60-70% , οθόνη μόνιμα σε 2k.

σε σχέση με note8 είναι +1h sot, περίπου 15% καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...