Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Δώστε λίγο τα φώτα σας αν μπορείτε. Πως γίνεται να βγάλω ένα event/birthday e.t.c από το ημερολόγιο; Για παράδειγμα έχω τα γενέθλια στην επαφή ( η επαφή συγχρονισμενη με το gmail μου) τα αφαιρώ οκ ξανά κάνω συγχρονισμό παντού αλλά δεν φεύγει από το ημερολόγιο μέσα...! Να κάνεις διαγραφή δεν έχει επιλογή μόνο να κάνεις share. Καμία ιδέα ; δοκίμασα clear cache/ clear data δεν δούλεψε κάτι! Συγχρονισμό παντού ξανά από την αρχή επίσης τίποτα. b1bccc8f47fad3c7552c4de61f3782ba.jpg28cfdd0a4acc65c14254ae0e001eb67c.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα μεμβράνη για προστασία οθόνης και επειδή φθάρθηκε στις άκρες, έβαλα τζαμάτι, το οποίο έκαστε άψογα. Παρόλα αυτά η απόκριση της οθόνης έγινε τραγική και το έβγαλα. Για πρώτη φορά έχω κινητό χωρίς προστασία οθόνης και ψάχνομαι. Σκέφτομαι ακόμη για να το ρισκάρω και να το αφήσω έτσι, αλλά δυσκολεύομαι!!
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Είχα μεμβράνη για προστασία οθόνης και επειδή φθάρθηκε στις άκρες, έβαλα τζαμάτι, το οποίο έκαστε άψογα. Παρόλα αυτά η απόκριση της οθόνης έγινε τραγική και το έβγαλα. Για πρώτη φορά έχω κινητό χωρίς προστασία οθόνης και ψάχνομαι. Σκέφτομαι ακόμη για να το ρισκάρω και να το αφήσω έτσι, αλλά δυσκολεύομαι!!

Ειχες ενεργοποιήσει την ευαισθησία αφής με φορεμένο το τζαμάκι;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιηθεί η ευαισθησία οθονης οταν βάζουμε τζαμακι.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχες ενεργοποιήσει την ευαισθησία αφής με φορεμένο το τζαμάκι;

Το σκέφτηκα, αλλά δεν το έκανα. Μετά δουλεύει κανονικά; Η κατανάλωση μπαταρίας αυξάνεται;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα, αλλά δεν το έκανα. Μετά δουλεύει κανονικά; Η κατανάλωση μπαταρίας αυξάνεται;

Σε μένα δούλευε κανονικά με ευαισθησία αφής ενεργοποιημένη! Χωρίς, δυσκολεύεται αρκετά...

Τώρα για τη μπαταρία εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι. Αφού μου βγάζει τη μέρα με τη δική μου χρήση δεν έχω λόγο να κάτσω να ασχολούμαι. Τα έχω όλα ανοικτά και ευχαριστιέμαι τη συσκευή μου:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει τελευταία να έχει ανέβει η καταναλωση;5.30 ωρες οθόνη με το ζόρι.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Το play store έφταιγε, συνέβη σε πολλές συσκευές διαφόρων μοντέλων...θα ξανά επανέλθει λογικά
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το note9 υποστηρίζει voip ?

Το τηλέφωνο με τα προγράμματα που έχει μέσα (χωρίς δλδ να κάνω εγκατάσταση εγώ κάποιο πρόγραμμα) υποστηρίζει voip?

 

Επίσης πως μπορώ να μην εμφανίζεται το ρολόι πάνω αριστερά?

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα πρέπει να πάω για service το Note μου. Θα είναι καλο να σβήσω τα πάντα πριν το πάω; Εννοώ για λόγους ασφαλείας.

εξαρτάται τι service θα χρειαστεί. εμένα πχ μου έχουν αλλάξει μπαταρία χωρίς να σβηστεί τίποτα στο τηλέφωνο, ήταν όπως πριν, οπότε δεν χρειάστηκε να το επαναφέρω!

Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα back up στο smartswitch και δεν θα έσβηνα τίποτα! Ισως μόνο τις τραπεζικές εφαρμογές. Τώρα αν θέλουν να δουν τις φωτογραφίες μου, που δεν το νομίζω, ας τις δουν...:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να ρυθμίσουμε τη συσκευή μας όταν χρησιμοποιούμε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα να ξεκλειδώνει αυτόματα;

Αναλυτικότερα έχω voip και όταν με καλούνε και θέλω να κάνω προώθηση της κλήσης το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο πρέπει να το ξεκλειδώσω για να πληκτρολογήσω και να κάνω προώθηση.

Υπάρχει τρόπος όταν κάνω Απάντησε σε μία κλήση το τηλέφωνο να ξεκλειδώνει αυτόματα;

......

Ψάχνοντας τελικά βρήκα (και ενημερώνω) ότι υπάρχει σαν επίλογο στο πρόγραμμα voip που έχω βάλει.

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα πρέπει να πάω για service το Note μου. Θα είναι καλο να σβήσω τα πάντα πριν το πάω; Εννοώ για λόγους ασφαλείας.
Αν το πας στη smartec ζήτα να σου βάλουν και μεμβράνη αν δεν έχεις. Είναι εξαιρετική.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραία ωραία... για να δούμε πότε θα είναι διαθέσημο για ελλάδα σε update

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να κάνει sideload το OTA Package for OXM Group CSC

Απλά το σώζετε στην SD card ως update.zip και το κάνετε update από το recovery mode ή το κάνετε sideload με adb. Εγώ το έκανα το πρωί με την πρώτη μέθοδο, πήρε γύρω στα 10 λεπτά.

 

Η νέα έκδοση φέρνει τα παρακάτω καλούδια:

  • Wireless DEX (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, δεν έχω κατάλληλη τηλεόραση)
  • Live Caption (μόνο αγγλικά προς το παρόν)
  • Gestures for third party launchers (δεν το έχω δοκιμάσει καθότι δεν έχω third party launcher)
  • Keyboard Split when on landscape (δεν το έχω δοκιμάσει, προτιμώ το gboard)
  • Video Pro Mode, Video Pro Mode Histogram, 24 FPS on 4K and 1080p
  • SOS Messaging every 30min if location changes (i really don't know WTF is this)

Edited by menes
Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να κάνει sideload το OTA Package for OXM Group CSC

Απλά το σώζετε στην SD card ως update.zip και το κάνετε update από το recovery mode ή το κάνετε sideload με adb. Εγώ το έκανα το πρωί με την πρώτη μέθοδο, πήρε γύρω στα 10 λεπτά.

 

Η νέα έκδοση φέρνει τα παρακάτω καλούδια:

  • Wireless DEX (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, δεν έχω κατάλληλη τηλεόραση)
  • Live Caption (μόνο αγγλικά προς το παρόν)
  • Gestures for third party launchers (δεν το έχω δοκιμάσει καθότι δεν έχω third party launcher)
  • Keyboard Split when on landscape (δεν το έχω δοκιμάσει, προτιμώ το gboard)
  • Video Pro Mode, Video Pro Mode Histogram, 24 FPS on 4K and 1080p
  • SOS Messaging every 30min if location changes (i really don't know WTF is this)

 

Να προσθέσω στις αλλαγές ότι κάποιες παραμετροποιήσεις μέσω goodlock (όπως πχ η οργάνωση του μενού που εμφανίζεται όταν πατάμε το κουμπί "Κοινοποίηση") γίνονται μόνο σε oneui 2.5.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στις αλλαγές ότι κάποιες παραμετροποιήσεις μέσω goodlock (όπως πχ η οργάνωση του μενού που εμφανίζεται όταν πατάμε το κουμπί "Κοινοποίηση") γίνονται μόνο σε oneui 2.5.

Σωστός, το πρώτο πράγμα που έφτιαξα ήταν το home up ώστε να εμφανίζω μόνο αυτά τα apps που θέλω στην κοινοποίηση. Ομοίως έχουν ενεργοποιηθεί οι επιλογές στο pentastic (good lock module) που χρειάζονται one ui 2.5

 

Εντωμεταξύ το good lock ενεργοποιήθηκε σε κάμποσες ευρωπαϊκές χώρες αλλά όχι στην Ελλάδα, οπότε nice lock και άγιος ο Θεός.

 

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω γιατί η Samsung δεν το δίνει σε όλο τον κόσμο αλλά σε μερικές χώρες.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξαφνικά άρχισε να μου βγάζει μια ένδειξη δίπλα στο ρολόι που άλλωτε δείχνει 2,άλλοτε 3 άλλοτε 4....έχει κανείς άποψη τι είναι;

 

Υπόψη ότι έχω το galaxy active 2 συνδεδεμένο εδώ και 1 μήνα. Και είμαι με nova launcher.

 

Αυτό όμως έχει 3 ημέρες που το βγάζει.

 

ΆΚΥΡΟ. ΒΡΈΘΗΚΕ το θέμα. Για κάποιο λόγο, στις ρυθμίσεις των ειδοποιήσεων, είχε επιλέγει να φαίνεται ο αριθμός των ειδοποιήσεων και όχι οι ειδοποιήσεις.

 

1060fc29687690899f34d47b74f896da.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Edited by BabisT
Link to comment
Share on other sites

Η νέα έκδοση φέρνει τα παρακάτω καλούδια:

  • Wireless DEX (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, δεν έχω κατάλληλη τηλεόραση)

Δοκίμασα το wireless DEX και παίζει μια χαρά. Όταν τρέχει το wireless DEX σου δίνει την επιλογή να χρησιμοποιήσεις την οθόνη του Note σαν track pad.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Έχεις την γερμανική έκδοση;

Δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα σωστά;

 

Εντομεταξή βλέπω και δεύτερο update στη Γερμανία

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-note9/firmware/#SM-N960F

Τι να έγινε ???

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Έχεις την γερμανική έκδοση;

Δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα σωστά;

 

Εντομεταξή βλέπω και δεύτερο update στη Γερμανία

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-note9/firmware/#SM-N960F

Τι να έγινε ???

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχω ιδέα. Αν κατάλαβα καλά από το reddit μάλλον η αρχική έκδοση του OneUI 2.5 δεν περιελάμβανε το security update του Οκτωβρίου αν και το about λέει άλλα. Ποιος ξέρει;

 

Πάντως το αρχικό OTA ήταν ~800 Mb ενώ το δεύτερο είναι σημαντικά μικρότερο, γύρω στα 150 Mb

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...