Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου έσπασε ποτέ, αλλά απ ότι έχω δει από άλλους χρήστες κυκλοφορούν αρκετά που είναι μούφα.

Πέρα από το θέμα της ποιότητας δηλαδή, δεν μπορούν να δουλέψουν και σαν remote.

Αυτά έχω δει όπως προείπα, δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Μου έσπασε το πενάκι σήμερα. Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα τιμές από 25 έως 50 σχεδόν €. "χάνω" κάτι;;;

Κάποιος ομοιοπαθής υπάρχει να μου πει;

Ευχαριστώ

 

Το Δεκέμβριο είχα πάρει ένα μαύρο 20,40 ευρώ από εδώ https://warp.gr/ και είναι γνήσιο και δουλεύει κανονικά μέσα σε πλαστική θήκη (όπως αυτό της φωτογραφίας https://aio.lv/en/laptops-tablets-computers/accessories-for-portable-devices/stylus/samsung-ej-pn960bbe-original-stylus-for-galaxy-note-9-black-eu-blister:1014225 με κωδικό EJ-PN960BBE, αλλά τώρα βλέπω οτι δεν το έχει.

Link to comment
Share on other sites

27€ to πήρα εγώ από το σέρβις στην Κυψέλη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα χει φτύσει και η μπαταρία και ο φορτιστής.

 

 

1. Πού μπορώ να αλλάξω μπαταρία αυθημερόν στην Θεσσαλονίκη με διατήρηση της αδιαβροχοποίησης;

2. Ποιόν ενσύρματο φορτιστή προτείνετε;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα χει φτύσει και η μπαταρία και ο φορτιστής.

 

 

1. Πού μπορώ να αλλάξω μπαταρία αυθημερόν στην Θεσσαλονίκη με διατήρηση της αδιαβροχοποίησης;

2. Ποιόν ενσύρματο φορτιστή προτείνετε;

 

Άλλαξα πρίν από 2 εβδομάδες. Κόστος αλλαγής μπαταρίας 88 ευρώ γιατί αλλάζει υποχρεωτικά και η πλάτη μαζί.

 

Στη Θεσσαλονίκη έχει πολύ καλό και επίσημο service πάνω στη Κωνσταντίνου Καραμανλή κοντά στο Ιπποκράτειο. Τα παιδιά πολύ φιλικά και εξυπηρετικά. Για αυθυμερόν δε ξέρω εκτός αν συννενοηθείς μαζί τους, αλλά για την επόμενη μέρα το θεωρώ σίγουρο. θα σου κάνουν ένα διαγνωστικό για αν δούν την υγεία της μπαταρίας ή αν κάποια εφαρμογή έχει μεγάλη κατανάλωση.

 

Το μόνο θέμα που αφορά τη Samsung και πιθανόν όλους τους κατασκευαστές. Μπαταρία, φορτιστής και ακουστικά τα δίνει μόνο ένα χρόνο εγγύηση. Τα 2 χρόνια χρόνια ισχύουν για το υπόλοιπο κινητό. Ξέρουν τι πούλπα είναι οι μπαταρίες τους (ίσως παρτίδες) και δε τις υποστηρίζουν. Κατά τα άλλα τα έκαναν unibody και δε μας δίνουν τη δυνατότητα να αλλάζουμε μπαταρίες όπως παλία.

 

Για ενσύραμτο φορτιστή θα σου πρότεινα ένα μανίσιο fast charge όπως αυτός που ήρθε μαζί με τη συσκευή σου. Δε χρειάζεται πολύ ψάξιμο.

Edited by baxy
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και καιρό το ΝΟΤΕ 9 μου κάνει ένα περίεργο και αυτό όχι πάντα.

Όταν πέρνω τηλέφωνο και το κλέινω και μετά από λίγο θέλω να πάρω άλλο τηλέφωνο, πρίν το σηκώσει αυτός που καλώ, η συσκευή καλεί από μόνη της τον προηγούμενο που είχα μιλήσει και βάζει τον νέο σε αναμονή.

 

Από οσο είδα ο αισθητήρας εγγύτητας λειτουργεί και σβήνει η οθόνη οπότε δε νομίζω να το ενεργοποιεί το αυτί μου :)

Επίσης νομίζω ότι δε το κάνει όταν καλώ σε ανοιχτή ακρόαση.

 

Και μάλιστα μου το έκανε και πρίν το format αλλά και μετά σαν να είναι κανένα bug στο σύστημα ή να το προκαλεί κάποια εφαρμογή.

 

Έχει κανείς διαπιστώσει κάτι παρόμοιο;

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πρίν από 2 εβδομάδες. Κόστος αλλαγής μπαταρίας 88 ευρώ γιατί αλλάζει υποχρεωτικά και η πλάτη μαζί.

 

Στη Θεσσαλονίκη έχει πολύ καλό και επίσημο service πάνω στη Κωνσταντίνου Καραμανλή κοντά στο Ιπποκράτειο. Τα παιδιά πολύ φιλικά και εξυπηρετικά. Για αυθυμερόν δε ξέρω εκτός αν συννενοηθείς μαζί τους, αλλά για την επόμενη μέρα το θεωρώ σίγουρο. θα σου κάνουν ένα διαγνωστικό για αν δούν την υγεία της μπαταρίας ή αν κάποια εφαρμογή έχει μεγάλη κατανάλωση.

 

Το μόνο θέμα που αφορά τη Samsung και πιθανόν όλους τους κατασκευαστές. Μπαταρία, φορτιστής και ακουστικά τα δίνει μόνο ένα χρόνο εγγύηση. Τα 2 χρόνια χρόνια ισχύουν για το υπόλοιπο κινητό. Ξέρουν τι πούλπα είναι οι μπαταρίες τους (ίσως παρτίδες) και δε τις υποστηρίζουν. Κατά τα άλλα τα έκαναν unibody και δε μας δίνουν τη δυνατότητα να αλλάζουμε μπαταρίες όπως παλία.

 

Για ενσύραμτο φορτιστή θα σου πρότεινα ένα μανίσιο fast charge όπως αυτός που ήρθε μαζί με τη συσκευή σου. Δε χρειάζεται πολύ ψάξιμο.

 

Φιλε μου να ξερεις πως οι περισσοτεροι κατασκευαστες δινουν 6 μηνες εγγυηση για την μπαταρια. Οποτε τον ενα χρονο που δινει η samsung δεν το λες και λιγο. 2 χρονια σε αναλωσιμο που ειναι η μπαταρια, δεν δινει κανεις. Επισης αριστο service για samsung στη Θεσσαλονικη εχει στη Δωδεκανησου, με δυνατοτητα ραντεβου και one hour service.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πρίν από 2 εβδομάδες. Κόστος αλλαγής μπαταρίας 88 ευρώ γιατί αλλάζει υποχρεωτικά και η πλάτη μαζί

 

 

Τα 88 μου φαίνονται πολλά, αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.

Αυτό που μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά είναι ότι η μπαταρία ΔΕΝ πάει πακέτο με την πλάτη. Σε ποιο σέρβις πηγές;

Edited by thodragon
Link to comment
Share on other sites

31 μου είπαν σήμερα (λόγο 2ετους εγγύησης) η αλλαγή μπαταρίας. Μετά πάει 62.

Μου την έλεγξαν και μετά από 18 μήνες είναι στο 77% με 500 περίπου φορτίσεις.

35 πήρα το πενάκι τελικά.

Αυτά στο service στη Δωδεκανήσου Θεσσαλονίκη.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα 88 μου φαίνονται πολλά, αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.

Αυτό που μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά είναι ότι η μπαταρία ΔΕΝ πάει πακέτο με την πλάτη. Σε ποιο σέρβις πηγές;

 

Καλημέρα.

Έχεις δίκιο. Η μπαταρία δε πάει με τη πλάτη. Απλά για να βγει και η μπαταρία ισπάζει η πλάτη.

Αλλά και να μην έσπαζε κατά την αλλαγή η δικιά μου ήταν ήδη σπασμένη και θα την άλλαζα έτσι και αλλιώς.

Αν ήταν εντός εγγύησης κανένα πρόβλημα. Εκτός εγγύησης μου βγήκε χρυσή η αλλαγή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου να ξερεις πως οι περισσοτεροι κατασκευαστες δινουν 6 μηνες εγγυηση για την μπαταρια. Οποτε τον ενα χρονο που δινει η samsung δεν το λες και λιγο. 2 χρονια σε αναλωσιμο που ειναι η μπαταρια, δεν δινει κανεις. Επισης αριστο service για samsung στη Θεσσαλονικη εχει στη Δωδεκανησου, με δυνατοτητα ραντεβου και one hour service.

 

Καλημέρα.

Δεν το γνώριζα για ο 6μηνο των άλλων είναι η αληθεια. Αλλά δε μπορώ να νιώσω και ευτυχής με τον 1 χρόνο όταν στο 14μηνο ήμουν ήδη εκτός εγγύησης και η μπαταρία είχε πέσει στο 50% μετρημένο στο service. Οπότε η unibody κατασκευή που έχουν πλέον υιοθετήσει όλοι χωρίς να μας δίνουν δικαίωμα αλλαγής μόνο μπαταρίας το λες και μονόδρομο να σκάσεις ένα σεβαστό ποσό μετά από καποιο, όχι μεγάλο, χρονικό διάστημα. .

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

31 μου είπαν σήμερα (λόγο 2ετους εγγύησης) η αλλαγή μπαταρίας. Μετά πάει 62.

Μου την έλεγξαν και μετά από 18 μήνες είναι στο 77% με 500 περίπου φορτίσεις.

35 πήρα το πενάκι τελικά.

Αυτά στο service στη Δωδεκανήσου Θεσσαλονίκη.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

2ετούς;;; !!!! Για μπαταρία;

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εντός της διετούς εγγύησης χρεώνουν μόνο το κόστος της μπαταρίας, η εργασία είναι δωρεάν.

Καλημέρα.

Έχεις δίκιο. Η μπαταρία δε πάει με τη πλάτη. Απλά για να βγει και η μπαταρία ισπάζει η πλάτη.

Αλλά και να μην έσπαζε κατά την αλλαγή η δικιά μου ήταν ήδη σπασμένη και θα την άλλαζα έτσι και αλλιώς.

Αν ήταν εντός εγγύησης κανένα πρόβλημα. Εκτός εγγύησης μου βγήκε χρυσή η αλλαγή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καλημέρα.

Δεν το γνώριζα για ο 6μηνο των άλλων είναι η αληθεια. Αλλά δε μπορώ να νιώσω και ευτυχής με τον 1 χρόνο όταν στο 14μηνο ήμουν ήδη εκτός εγγύησης και η μπαταρία είχε πέσει στο 50% μετρημένο στο service. Οπότε η unibody κατασκευή που έχουν πλέον υιοθετήσει όλοι χωρίς να μας δίνουν δικαίωμα αλλαγής μόνο μπαταρίας το λες και μονόδρομο να σκάσεις ένα σεβαστό ποσό μετά από καποιο, όχι μεγάλο, χρονικό διάστημα. .

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

2ετούς;;; !!!! Για μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εντός της διετούς εγγύησης χρεώνουν μόνο το κόστος της μπαταρίας, η εργασία είναι δωρεάν.
Ακριβώς αυτό! :)

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γίνεται επιτόπου παιδιά?Δεν θέλω να αφήσω το τηλ στο servis για αλλαγή μπαταρίας.Και ελπίζω να μην σου κάνουν hard reset.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα μου είπαν ότι απαιτείται και κάνουν hard reset. Γι αυτό δεν το έκανα προχθές που πήγα...

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...Έχω να πάρω ενημέρωση από το Νοέμβριο γιατί?κάνω κάτι λάθος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα...Έχω να πάρω ενημέρωση από το Νοέμβριο γιατί?κάνω κάτι λάθος?Ευχαριστώ...

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα...Έχω να πάρω ενημέρωση από το Νοέμβριο γιατί?κάνω κάτι λάθος ? Ευχαριστώ......

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή μπαταρίας χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Προχθές μετά από 14 μήνες πρόσεξα ότι σε λειτουργία πτήσης δεν δουλεύει το Bluetooth!! Είναι δυνατόν; Υπάρχει τρόπος να δουλέψει;

 

 

Το άλλο που το θεωρώ σημαντικό, είναι ότι για ένα ηλίθιο λόγο κατάργησαν από την κάμερα την δυνατότητα να τραβά βίντεο και φωτογραφίες παράλληλα με 2πλο παράθυρο, όπως πχ είχε το ΝΟΤΕ 4. Υπάρχει τρόπος να το έχουμε;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

 

Προχθές μετά από 14 μήνες πρόσεξα ότι σε λειτουργία πτήσης δεν δουλεύει το Bluetooth!! Είναι δυνατόν; Υπάρχει τρόπος να δουλέψει

 

Αμέσως μετά την εργοποίηση της λειτουργίας πτήσης, ενεργοποίησε και το bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι περιμένουν το Samsung One UI 2.5 και άλλοι την αναβάθμιση σε One UI 2.1...χωρίς τις "διαφημίσεις"!

Ο μήνας έχει εννιά (35 μέρες μετά την ανακοίνωση) για το Note 9:

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει γερμανικό και βάλει την αναβάθμιση του Ιουνίου ας μας πει λεπτομέριες!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, να κάνω και εγώ μια ερώτηση μιας και μιλάμε για εγγυήσεις; μου έσπασε το κουμπί από το πενάκι που το πατάς για να μπαίνει και να βγαίνει το πενάκι στο κινητό. Το πενάκι το χρησιμοποιώ ελάχιστα και δεν έχω κάνει κάποια κακή χρήση. Έσπασε μόνο του, λόγω μικρής αντοχής. Υπάρχει περίπτωση να μου το αλλάξουν στην εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετά την εργοποίηση της λειτουργίας πτήσης, ενεργοποίησε και το bluetooth.

 

Επίσης και με ADB για να μην κλείνει καν όταν κάνουμε toggle το airplane mode

 

https://www.xda-developers.com/customize-radios-airplane-mode-android/

 

Ευχαριστώ παιδιά! Τελικά δούλεψε μετά από λίγο με τον κλασικό τρόπο, δηλαδή επιλέγοντάς το.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...