Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν κάνω άσκηση κάθε 5 λεπτά το Samsung Health μου λέει το αποτέλεσμα.

Πώς τα αλλάζω αυτό;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς το gboard ή κάποιο παρόμοιο πληκτρολόγιο στο xiaomi? Γιατί αυτό έχει να κάνει με τις γλώσσες που υποστηρίζει το πληκτρολόγιο στην φωνητική υπαγόρευση.

Υπήρχε βέβαια και μια επιλογή «google» στη φωνητική πληκτρολόγηση (στις ρυθμίσεις της συσκευής, γλώσσα και εισαγωγή), αλλά δεν θυμάμαι αν έκανε αυτό ακριβώς που θέλεις.

Κάνε μια δοκιμή και αν δεν δουλέψει κατεβάζεις το gboard που υποστηρίζει σίγουρα.

 

Δυστυχώς το Gboard δε δουλεύει με Ελληνικά στο Note 9 μου. Μόνο στο Xiaomi καταλαβαίνει Ελληνική ομιλία. Στο Samsung ενώ έχω επιλέξει Ελληνικά μέσα στις επιλογές δε τα αναγνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί εγώ να μη το έγραψα σωστά. Σε ένα κινητό Xiaomi Note 8 που έχω, όταν γράφω μηνύματα SMS ή Facebook κλπ αν πατήσω το μικρόφωνο μπορώ να του υπαγορευσω κείμενο στα Ελληνικά και να το γράψει σε μήνυμα. Στο Note 9 δε μπορώ να το κάνω.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω στο Note?

 

Τωρα δοκιμασα τη φωνητικη πληκτρολογηση ενος μηνυματος και αναγνωριζει κανονικα τα ελληνικα. Το πληκτρολογιο ειναι το default της samsung. Πατωντας το εικονιδιο με το μικροφωνο ξεκιναει η αναγνωριση φωνης της google.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δοκιμασα τη φωνητικη πληκτρολογηση ενος μηνυματος και αναγνωριζει κανονικα τα ελληνικα. Το πληκτρολογιο ειναι το default της samsung. Πατωντας το εικονιδιο με το μικροφωνο ξεκιναει η αναγνωριση φωνης της google.

 

Ναι!! Λοιπόν με το Keyboard της Samsung δουλεύει κανονικά στα Ελληνικά. Με το Gboard δε δουλεύει. Πολύ παραξενο!

 

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί εγώ να μη το έγραψα σωστά. Σε ένα κινητό Xiaomi Note 8 που έχω, όταν γράφω μηνύματα SMS ή Facebook κλπ αν πατήσω το μικρόφωνο μπορώ να του υπαγορευσω κείμενο στα Ελληνικά και να το γράψει σε μήνυμα. Στο Note 9 δε μπορώ να το κάνω.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω στο Note?

Από τις ρυθμίσεις -> general management ->Language and Input -> On screen Keyboard -> Manage Keyboards Και επιλέγεις μόνο το Google voice typing. Έτσι όποτε πατάς το μικρόφωνο στο πληκτρολόγιο της samsung ενεργοποιείται το φωνητικό της google και μπορείς να υπαγορεύσεις και στα Ελληνικά. (Έχω στα Αγγλικά το μενού, γι' αυτό σου έχω γράψει τη διαγρομή στα Αγγλικά)

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

MODDING

Τα Samsung Galaxy Note 9, Galaxy S9, Galaxy S9 και Xiaomi Mi 8 SE κερδίζουν την επίσημη υποστήριξη TWRP

Καλά νέα για τους λάτρεις του modding.

Οι επιμελητές του TWRP, ανακοίνωσαν την επέκταση της επίσημης υποστήριξης σε μια ομάδα τεσσάρων δημοφιλών smartphones.

Πρόκειται για τρία μοντέλα που ξεκίνησε η Samsung κατά τη διάρκεια του 2018, ιδίως τα εμβληματικά smartphones εκείνης της χρονιάς.

Δηλαδή, τα Galaxy S9, Galaxy S9 και Galaxy Note 9, πιο συγκεκριμένα οι παραλλαγές που είναι εξοπλισμένες με SoC Exynos – δηλαδή αυτές που διατίθενται επίσης στην αγορά στην Ελλάδα – μπορούν τώρα να απολαύσουν την επίσημη υποστήριξη TWRP.

Πηγή: https://www.xda-developers.com/twrp-samsung-galaxy-note-9-xiaomi-mi-8-se/

Υ.Γ. https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-9/development/recovery-twrp-galaxy-note9-exynos-t4097441

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Μετα την ενημερωση απριλιου παρατηρω οτι αργει λιγο η φορτιση , το χει παθει καποιος αλλος?
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο αργεί αλλά παρατηρείται μεγάλη καθυστέρηση στην φόρτιση....μέχρι του σημείου σπασίματος νεύρων! (φόρτωσα!!) Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Μετα την ενημερωση απριλιου παρατηρω οτι αργει λιγο η φορτιση , το χει παθει καποιος αλλος?
Κανένα πρόβλημα στη φόρτιση ασύρματη και ενσύρματη.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τα Samsung Note 9 δεν ήρθε ακόμη η ώρα του One UI 2.1.

(Νέο επεισόδιο της σαπουνόπερας "Περιμένοντας το One UI 2.1"

Η κυκλοφορία της ενημέρωσης Μαΐου 2020 στην Ευρώπη ξεκίνησε προχθες, αναγνωρίσιμη με τον αριθμό κατασκευής G96xFXXS9DTD7(?), για τις ναυαρχίδες του 2018 της κορεατικής εταιρείας. Το smartphone που έχει ήδη περάσει στο δεύτερο έτος των ενημερώσεών του, συνεχίζεται να υποστηρίζεται από την Samsung κάθε μήνα με ενημερώσεις στον κώδικα ασφαλείας του.

Το pache Μαΐου, ήταν ένα από τα πολυαναμενόμενα, καθώς πιστεύεται ότι θα περιείχε την πολυπολυπόθητη αλλά αβέβαιη ενημέρωση στην έκδοση 2.1 του One UI.

Η ενημέρωση θα έφερνε την συσκευή στην ίδια έκδοση που υπάρχει με τα τελευταία μοντέλα που παρουσιάστηκαν φέτος από την κορεατική εταιρεία.

Για πολύ καιρό η ενημέρωση ήταν σε αβεβαιότητα, αλλά οι φήμες που ανέκαμψαν στο διαδίκτυο πριν από λίγες μέρες δείχνουν ότι η άφιξή της μάλλον θα είναι σίγουρη, μιας και η ενημέρωση ήταν ήδη στη φάση δοκιμών. Ίσως ο Ιούνιος να είναι ο καθοριστικός μήνας αναβάθμισης;;;

Α ρε "σοφέ" λαέ: "Kάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο"(?)

 

Υ.Γ. Πράγματι το τελευταίο διάστημα, η ενσύρματη φόρτιση του κινητού παρουσιάζει καθυστέρηση....και όλα τ' αλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Για τα Samsung Note 9 δεν ήρθε ακόμη η ώρα του One UI 2.1.

(Νέο επεισόδιο της σαπουνόπερας "Περιμένοντας το One UI 2.1"

Η κυκλοφορία της ενημέρωσης Μαΐου 2020 στην Ευρώπη ξεκίνησε προχθες, αναγνωρίσιμη με τον αριθμό κατασκευής G96xFXXS9DTD7(?), για τις ναυαρχίδες του 2018 της κορεατικής εταιρείας. Το smartphone που έχει ήδη περάσει στο δεύτερο έτος των ενημερώσεών του, συνεχίζεται να υποστηρίζεται από την Samsung κάθε μήνα με ενημερώσεις στον κώδικα ασφαλείας του.

Το pache Μαΐου, ήταν ένα από τα πολυαναμενόμενα, καθώς πιστεύεται ότι θα περιείχε την πολυπολυπόθητη αλλά αβέβαιη ενημέρωση στην έκδοση 2.1 του One UI.

Η ενημέρωση θα έφερνε την συσκευή στην ίδια έκδοση που υπάρχει με τα τελευταία μοντέλα που παρουσιάστηκαν φέτος από την κορεατική εταιρεία.

Για πολύ καιρό η ενημέρωση ήταν σε αβεβαιότητα, αλλά οι φήμες που ανέκαμψαν στο διαδίκτυο πριν από λίγες μέρες δείχνουν ότι η άφιξή της μάλλον θα είναι σίγουρη, μιας και η ενημέρωση ήταν ήδη στη φάση δοκιμών. Ίσως ο Ιούνιος να είναι ο καθοριστικός μήνας αναβάθμισης;;;

Α ρε "σοφέ" λαέ: "Kάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο"(?)

 

Υ.Γ. Πράγματι το τελευταίο διάστημα, η ενσύρματη φόρτιση του κινητού παρουσιάζει καθυστέρηση....και όλα τ' αλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε!

 

Οι πληροφορίες εξ αρχής έλεγαν για Ιούνιο: https://gadgets.ndtv.com/mobiles/news/samsung-galaxy-note-9-one-ui-2-1-update-rollout-android-10-june-2020-2223583

 

https://gr.gizchina.com/2020/05/05/samsung-galaxy-note-9-erchetai-ton-ioynio-i-anavathmisi-se-one-ui-2-1/

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις -> general management ->Language and Input -> On screen Keyboard -> Manage Keyboards Και επιλέγεις μόνο το Google voice typing. Έτσι όποτε πατάς το μικρόφωνο στο πληκτρολόγιο της samsung ενεργοποιείται το φωνητικό της google και μπορείς να υπαγορεύσεις και στα Ελληνικά. (Έχω στα Αγγλικά το μενού, γι' αυτό σου έχω γράψει τη διαγρομή στα Αγγλικά)

 

Σε ευχαριστώ. Το είχα δοκιμάσει αυτό καθώς ο μόνος τρόπος να δουλέψει η φωνή της Google είναι με το Samsung Keyboard όπως σωστά έγραψες.

 

Η ερώτηση μου είναι γιατί το Google Voice δε λειτουργεί με το Google Keyboard. Μου φαίνεται παντελώς παραλογο!!

Link to comment
Share on other sites

Για τα Samsung Note 9 δεν ήρθε ακόμη η ώρα του One UI 2.1.

(Νέο επεισόδιο της σαπουνόπερας "Περιμένοντας το One UI 2.1"

Η κυκλοφορία της ενημέρωσης Μαΐου 2020 στην Ευρώπη ξεκίνησε προχθες, αναγνωρίσιμη με τον αριθμό κατασκευής G96xFXXS9DTD7(?), για τις ναυαρχίδες του 2018 της κορεατικής εταιρείας. Το smartphone που έχει ήδη περάσει στο δεύτερο έτος των ενημερώσεών του, συνεχίζεται να υποστηρίζεται από την Samsung κάθε μήνα με ενημερώσεις στον κώδικα ασφαλείας του.

Το pache Μαΐου, ήταν ένα από τα πολυαναμενόμενα, καθώς πιστεύεται ότι θα περιείχε την πολυπολυπόθητη αλλά αβέβαιη ενημέρωση στην έκδοση 2.1 του One UI.

Η ενημέρωση θα έφερνε την συσκευή στην ίδια έκδοση που υπάρχει με τα τελευταία μοντέλα που παρουσιάστηκαν φέτος από την κορεατική εταιρεία.

Για πολύ καιρό η ενημέρωση ήταν σε αβεβαιότητα, αλλά οι φήμες που ανέκαμψαν στο διαδίκτυο πριν από λίγες μέρες δείχνουν ότι η άφιξή της μάλλον θα είναι σίγουρη, μιας και η ενημέρωση ήταν ήδη στη φάση δοκιμών. Ίσως ο Ιούνιος να είναι ο καθοριστικός μήνας αναβάθμισης;;;

Α ρε "σοφέ" λαέ: "Kάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο"(?)

 

Υ.Γ. Πράγματι το τελευταίο διάστημα, η ενσύρματη φόρτιση του κινητού παρουσιάζει καθυστέρηση....και όλα τ' αλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε!

 

Ειλικρινα φτιαχνει το ενα χαλαει το αλλο παλι, στην προηγουμενη ειχα battery drain τωρα εφτιαξε αλλα αργεί η φόρτιση ( μου ηθελε χθες απο το 45% μεχρι 100% 1 ωρα , σημερα το παει καλα απο 20% θέλει 1 ωρα και 23 λεπτα για να δουμε) και εμεις θέλουμε το One ui 2.1 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα φτιαχνει το ενα χαλαει το αλλο παλι, στην προηγουμενη ειχα battery drain τωρα εφτιαξε αλλα αργεί η φόρτιση ( μου ηθελε χθες απο το 45% μεχρι 100% 1 ωρα , σημερα το παει καλα απο 20% θέλει 1 ωρα και 23 λεπτα για να δουμε) και εμεις θέλουμε το One ui 2.1 :lol:

Έτσι, ναι μεν αργεί να φορτώσει, αλλά από την άλλη σταμάτησε το battery drain και η μπαταρία μου φαίνεται ότι διαρκεί περισσότερο.

Μάλιστα έκλεισα και όλες τις ειδοποιήσεις...και ω του θαύματος...νομίζω ότι κέρδισα περισσότερο χρόνο μπαταρίας!

Το ίδιο συμβαίνει και σε σένα ή είναι ιδέα μου από τον κλείσιμο των ειδοποιήσεων ?

Ουι (θεσσαλική έκφραση) τι είπες τώρα?:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Με την ρητή επιφύλαξη παντός εν γένει δικαιώματός μου ν' απαντήσω τον Ιούνιο! Κοντά σιμά, είν’ τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ…

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες 2 ερωτήσεις έχω αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος

 

Που βλέπουμε τo sot μας? Android 10

 

Εχει βγει note 9 με μπλε ματ πλαίσιο και μαύρο γυαλί πίσω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς το SOT από την τελευταία φόρτιση όπως πριν. Γιατί το νέο battery monitor εκτός ότι γύρισε σε 24ωρη βάση, λέει και ψέματα (αν προσθέσεις μόνος τα νούμερα, βγαίνουν λιγότερα από το συνολικό).

Κατέβασε το GSAM battery monitor και θα βλέπεις κανονικά το SOT από την τελευταία πλήρη φόρτιση. Μην δίνεις σημασία στα υπόλοιπα (υγεία μπαταρίας δηλαδή κλπ), είναι 100% αναξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ καταργήθηκε ε? Πολύ περίεργο για ένα χαρακτηριστικό του ανδροιδ που υπάρχει χρόνια τώρα... Ευχαριστώ!
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες 2 ερωτήσεις έχω αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος

 

Που βλέπουμε τo sot μας? Android 10

 

Εχει βγει note 9 με μπλε ματ πλαίσιο και μαύρο γυαλί πίσω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλησπέρα, όχι δεν έχει βγει..άπλα στο συγκρινόμενο note 9 που λες, έχουν κάνει αλλαγή στο καπάκι.... (έχει ανοιχτεί δηλαδη και έβαλαν το μαύρο χρώμα )

 

https://i-cdn.phonearena.com/images/article/107626-two_lead/Which-Galaxy-Note-9-color-to-get-Here-are-their-secret-meanings.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό αλλά φαίνεται γνήσιο το καπάκι.. Με. Όλους τους αριθμούς επάνω serial κτλ Edited by blade_
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα μπλε Note 9 με αλλαγμένο το πίσω καπάκι σε μαύρο.

Ο λόγος είναι γιατί κάποια Note 9 μπλε και μονο μπλε,σε βραδινές φωτογραφίες με φλας αν θυμάμαι καλά,είχαν θέμα και μπλεδιζανε οι φώτο.

Οποτε αλλαζανε το καπάκι σε μαύρο για να μην συμβαίνει αυτό.

Φυσικά δεν το κάνει η επίσημη αντιπροσωπεία αυτό και φυσικά είναι εκτός εγγύησης.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό αλλά φαίνεται γνήσιο το καπάκι.. Με. Όλους τους αριθμούς επάνω serial κτλ

 

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα...

Αν βάλεις από το playstore την εφαρμογή, samsung info ,θα δεις πληροφορίες για το κινητό σου, μια από αυτές είναι ότι θα σου πει, ότι έχεις μαύρο χρώμα.

Στο κινητό που έχεις ήταν όλο μαύρο, αλλά του άλλαξαν οθόνη (που είναι όλο το μπροστά και τα πλαϊνά μαζί με τα πλήκτρα) .

Έβγαλαν λοιπόν την πλακέτα, μπαταρία και την έβαλαν στην μπλε οθόνη με το αρχικό καπάκι.

 

Πάρε μια γεύση..

Edited by xrpana
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα...

Αν βάλεις από το playstore την εφαρμογή, samsung info ,θα δεις πληροφορίες για το κινητό σου, μια από αυτές είναι ότι θα σου πει, ότι έχεις μαύρο χρώμα.

Στο κινητό που έχεις ήταν όλο μαύρο, αλλά του άλλαξαν οθόνη (που είναι όλο το μπροστά και τα πλαϊνά μαζί με τα πλήκτρα) .

Έβγαλαν λοιπόν την πλακέτα, μπαταρία και την έβαλαν στην μπλε οθόνη με το αρχικό καπάκι.

 

Πάρε μια γεύση..

 

Αυτό προφανώς συνέβη γιατί βλέπω όλα είναι σωστά και στο κουτί και σε όλα εκτός από το μπλε χρωμα

 

Το κινητό φυσικά είμαι μια χαρά σφεντόνα απλά μου έκανε εντύπωση

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με τον Samsung Broswer και τον συγχρονισμό των Bookmarks από τον Firefox;; Χάθηκαν όλα τα Bookmarks και όταν πάω να δω και τι γίνεται με το Account του Firefox στο κινητό δεν υπάρχει....! άλλα και στην προσθήκη Acc όταν πάω δεν με εμφανίζει τπτ με βγάζει συγκεκριμένα να προσθέσω.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει η αναβάθμιση Μαίου για τα eur.

 

Επιβεβαιώνω και απίστευτο και όμως αληθινό ....έφτιαξαν το notification led και δουλεύει κανονικά ...τουλάχιστον στο Viber όπως πρέπει και έχοντας το edge lighting κλειστό .... δείτε το και εσείς :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...