Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα εκανα ποτε ρουτ εν έτη 2020. Το τηλέφωνο δουλευει άψογα. Τωρα θα παρουμε και to one 2.1 και θα ειμαι κομπλε για 2 χρονακια ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εκανα ποτε ρουτ εν έτη 2020. Το τηλέφωνο δουλευει άψογα. Τωρα θα παρουμε και to one 2.1 και θα ειμαι κομπλε για 2 χρονακια ακομα.

Ενταξει εαν τελειωσει η εγγυηση σου μπορεις να κανεις αμα θες φυσικα ρουτ.

Το note 9 μια και φορα τον ιδιο επεξεργαστη με το καινουργιο galaxy note 10 Lite το οποιο θα παρει το android 11 και 12 θα μπορουν να μπουν καλουδια και στο note 9 .Αυτο βοηθαει μακροπροθεσμα για καποιον που συντηρει , προσεχει την συσκευη του να ανανεωθει .Και με μια αλλαγη μπαταριας στο σερβις θα ειναι καποιος κομπλε για πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Παιδιά η αναβάθμιση ήρθες σε όλες τις συσκευές?

 

Ενημερωση θα εννοεις, οχι μονο σε Ελληνικα ηρθε , σε αυτα των παροχων ( οπως κοσμοτε που ειναι το δικο μου) δεν εχει τιποτα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα παρουμε και to one 2.1 και θα ειμαι κομπλε για 2 χρονακια ακομα.

 

Ενημέρωση 26/04/2020

 

Galaxy Note 9 και One UI 2.1: πρώτα ναι, μετά όχι, τώρα "θα δούμε" (επίσης και για S9 / S9 +!)

 

Μια σαπουνόπερα που προορίζεται να μην τελειώσει ποτέ....

 

Ας πάρουμε το θέμα από την αρχή: πριν από περίπου 4 εβδομάδες επιβεβαιώθηκε από έναν συντονιστή της κοινότητας της Samsung ότι το One UI 2.1 θα έφτανε επίσης στο Note 9 και στην οικογένεια S9, και μετά από 2 εβδομάδες η ίδια εταιρεία το είχε γνωστοποιήσει, μέσω των μελών της Samsung, ότι δεν θα έρθει καμία ενημέρωση .

 

Σήμερα, είμαστε εδώ για να προσθέσουμε ένα νέο κεφάλαιο στην ιστορία, λόγω ενός νέου μηνύματος που έρχεται διαμέσου ενός συντονιστή κοντά στην ομάδα ανάπτυξης λογισμικού της Samsung. Η οριστική απάντηση; " Πρέπει ακόμα να αποφασισθεί."

 

Επομένως, έχουμε πάει από ένα αρχικό ναι, σε όχι και τελικά στο «θα δούμε». Με τον ίδιο συντονιστή που στη συνέχεια δηλώνει ότι μπορεί να χρειαστεί λίγος χρόνος για να έχουμε μια βεβαιώτητα σχετικά με αυτό το θέμα. Η ελπίδα είναι εκείνη που πεθαίνει η τελευταία.

Το παραπάνω σχόλιο έγινε αποκλειστικά για το Note 9.

 

Τώρα υπάρχει μια παρόμοια απόκριση για τη σειρά S9 (όπως αναμενόταν), αυτή τη φορά διαμέσου ενός Ινδού συντονιστή, σε ελαφρώς πιο θετικό τόνο.

Συγκεκριμένα, στην ερώτηση «Υπάρχουν ελπίδες για ενημέρωση στο One UI 2.1 για S9 +; "

Ο συντονιστής απάντησε" Ναι, αλλά δεν υπάρχουν επιβεβαιώσεις για καμία ημερομηνία ".

Επομένως, θα πρέπει να περιμένουμε λίγο περισσότερο ...

 

Μια εβδομάδα μετά την τελευταία ενημέρωση, ένα άλλο θετικό στοιχείο προστίθεται σε αυτήν την ιστορία.

Ένας συντονιστής θα αποκάλυπτε ότι η εταιρεία, αφού ανέλυσε την κατάσταση, αποφάσισε να αρχίσει να εργάζεται για να κυκλοφορήσει το One UI 2.1 για το Note 9 και S9 / S9 +. Φαίνεται λοιπόν ότι οι προσευχές των χρηστών έχουν εισακουστεί, αλλά δυστυχώς χωρίς σιγουριά.

 

Εάν μάθετε κάτι από αυτήν την ιστορία, είναι ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη για μελλοντική αναβάθμιση, αλλά μόνο προσευχή. (Μέρα που είναι σήμερα!)

 

Υ.Γ. Αφιερωμένο ...https://www.youtube.com/watch?v=GDOYOOlQ6Z8

Αντιθέτως στο Villariba τα σχόλια είναι διθυραμβικά : Great smooth like ios great camera all great, ...Rooted today, first rom on the note 9... So far very nice!

Thanks for the nice work !

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Αφου ήδη ειναι σε ανάπτυξη τι σαπουνοπερα. Ειναι επιβαίβαιομενο πλεον. Σαπουνοπερα ηταν πριν κανα μηνα
Link to comment
Share on other sites

Samsung One UI 2.0 vs One UI 2.1 - The 13 Differences

Υ.Γ. Για να δεις αν είναι καλύτερο, φτάνει να θυμηθείς το λειτουργικό σύστημα Android 9 Pie με One UI 1.5 που είχες όταν το αγόρασες!

ή μάλλον να το θέσω καλύτερα... ό,τι συγκλονιστικό είδες από το Android 9 στο 10!

Αφιερωμένο....

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Όταν μέσου DEX μεταφέρεις ένα αρχείο από το pc στο κινητό αυτό που πηγαίνει? (δεν μπορώ να το βρώ!!!)

 

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Παρατήρησα τυχαία σήμερα ότι όταν είμαι συνδεδεμένος στο WiFi μετά από λίγη ώρα πέφτει η ταχύτητα του, μετρώντας το με speed test ookla... Όταν το κλείσω και το ξανά ανοίξω η ταχύτητα πηγαίνει στα πικ της... Γνωρίζετε κάτι? Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι? Απλά είναι περίεργο... Ίσως είναι καιρό απλά τώρα το πήρα χαμπάρι

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι λόγω των ημερών,να κόβουν ταχύτητα οι εταιρείες... εγώ από περιέργεια πάντως έκανα μερικά τέστ. Ότι είχα...έχω...

12 download και 1 Mbps περίπου upload ADSL γραμμή ...τα ping έχουν αυξηθεί λίγο κοντά στα 40ms ενώ συνήθως έπαιζε στα 20 με 25 msecs

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχει καμία σχέση γιατι το τσεκάρω και μ ένα iPhone και υπολογιστή και αμφότερα διατηρούν την ίδια εξαιρετική ταχύτητα... Στο note 9 μειώνεται χωρίς λόγο στο 1/5....anyway οψόμεθα κ ευχαριστώ για το feedback
Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο, πάντως αν είναι έτσι όπως τα περιγράφεις σίγουρα υπάρχει θέμα τότε...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Παρατήρησα τυχαία σήμερα ότι όταν είμαι συνδεδεμένος στο WiFi μετά από λίγη ώρα πέφτει η ταχύτητα του, μετρώντας το με speed test ookla... Όταν το κλείσω και το ξανά ανοίξω η ταχύτητα πηγαίνει στα πικ της... Γνωρίζετε κάτι? Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι? Απλά είναι περίεργο... Ίσως είναι καιρό απλά τώρα το πήρα χαμπάρι

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

Αυτά τα θέματα συζητούσαμε μερικές σελίδες πίσω.

Δοκίμασε να σταματήσεις το google drive backup σε WhatsApp/viber, χειροκίνητο Samsung cloud backup αν έχεις αυτόματο.

Αν δεν φτιάξει, δεν φτιάχνει..

Τυχερός πάντως που με άνοιξε κλείσε φτιάχνει.

Όταν μου εμφανίστηκε πρώτη φορά με pie, έφτιαχνε με restart. Πριν κάνα 2μηνο που εμφανίστηκε σε χειρότερο βαθμό στην 10 (σε αυτή την περίπτωση είχε σχεδόν 0mbps μέσα σε εφαρμογές), δεν έφτιαξε με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα θέματα συζητούσαμε μερικές σελίδες πίσω.

Δοκίμασε να σταματήσεις το google drive backup σε WhatsApp/viber, χειροκίνητο Samsung cloud backup αν έχεις αυτόματο.

Αν δεν φτιάξει, δεν φτιάχνει..

Τυχερός πάντως που με άνοιξε κλείσε φτιάχνει.

Όταν μου εμφανίστηκε πρώτη φορά με pie, έφτιαχνε με restart. Πριν κάνα 2μηνο που εμφανίστηκε σε χειρότερο βαθμό στην 10 (σε αυτή την περίπτωση είχε σχεδόν 0mbps μέσα σε εφαρμογές), δεν έφτιαξε με τίποτα.

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση και εμπεριστατωνένη απάντηση σου! Έκανα όπως είπες και απενεργοποίησα το όποιο αυτόματο backup είχα (όλα όσα ανέφερες) και η ταχύτητα δείχνει να επέστρεψε στα νορμάλ επίπεδα. Οπότε είναι καθαρά θέμα software σωστά? Ομολογώ ότι δεν το παρατήρησα στις προηγούμενες σελίδες ότι έχεις ξανά ειπωθεί... Ας ελπίσουμε να παραμείνει είτε έτσι είτε να διορθωθεί σύντομα για όλους. Μπράβο πάντως για την εξεύρεση λύσης.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση και εμπεριστατωνένη απάντηση σου! Έκανα όπως είπες και απενεργοποίησα το όποιο αυτόματο backup είχα (όλα όσα ανέφερες) και η ταχύτητα δείχνει να επέστρεψε στα νορμάλ επίπεδα. Οπότε είναι καθαρά θέμα software σωστά? Ομολογώ ότι δεν το παρατήρησα στις προηγούμενες σελίδες ότι έχεις ξανά ειπωθεί... Ας ελπίσουμε να παραμείνει είτε έτσι είτε να διορθωθεί σύντομα για όλους. Μπράβο πάντως για την εξεύρεση λύσης.

Και πάλι ευχαριστώ

 

 

Τίποτα, να ‘σαι καλά!

Δυστυχώς είναι θέμα software το οποίο εμφανίζεται και εξαφανίζεται τυχαία. Επίσης δυστυχώς δεν φτιάχνει σε όλους με τον παραπάνω τρόπο.

Σε εμένα έφτιαξε έτσι μετά από ολόκληρη «επιχείρηση» που έστησα για να βρω τι φταίει. Δεν βοήθησε όμως άλλα δυο παιδιά που το δοκίμασαν, οπότε σίγουρα θα φταίνε και κάποιες άλλες εφαρμογές/διεργασίες που λογικά δεν είχα εγκατεστημένες.

Όπως και να χει, μακάρι να βγει κάποιο fix επίσημα γιατί είναι πραγματικά κρίμα για τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, να ‘σαι καλά!

Δυστυχώς είναι θέμα software το οποίο εμφανίζεται και εξαφανίζεται τυχαία. Επίσης δυστυχώς δεν φτιάχνει σε όλους με τον παραπάνω τρόπο.

Σε εμένα έφτιαξε έτσι μετά από ολόκληρη «επιχείρηση» που έστησα για να βρω τι φταίει. Δεν βοήθησε όμως άλλα δυο παιδιά που το δοκίμασαν, οπότε σίγουρα θα φταίνε και κάποιες άλλες εφαρμογές/διεργασίες που λογικά δεν είχα εγκατεστημένες.

Όπως και να χει, μακάρι να βγει κάποιο fix επίσημα γιατί είναι πραγματικά κρίμα για τη συσκευή.

Νίκο καλημέρα και σ' ευχαριστώ θερμά ακόμα μια φορά και όπως όλα δείχνουν ήταν ότι ακριβώς είπες. Εφαρμογές δλδ οι οποίες δουλεύουν στον αυτόματο, συλλέγοντας και στέλνοντας δεδομένα via wifi Κάπου...τώρα το μόνο που ''ψάχνω'' είναι το γιατί στο κινητό μου με Wifi πιάνω ακριβώς τα μισά mbps συγκριτικά με το Laptop.... και τα δύο ασύρματα συνδεδεμένα με το ρουτερ δίπλα....θεωρητική ταχύτητα σύνδεσης έχω 1gbps (οπτικές ίνες-εξωτερικό όχι Ελλάδα) Και στο τεστ στο λαπτοπ ookla πιανω 600Mbps και στο κινητό 300Μbps και τα 2 στους ίδιους server και συνδέσεις και καμία εφαρμογή να τρέχει απο πίσω..όχι οτι εχω το όποιο πρόβλημα απλή περιέργεια ...θα το κάνω και σ' ενα Iphone xr και θα δω...

Μετά από 1 ώρα, διαπίστωσα ότι δυστυχώς κάνει βουτιές στην ταχύτητα το note χωρίς λόγο ξανά .. Όχι ότι ενοχλεί απλά από τα 300mbs θα πάει στα 70...ή και 30....

Edited by BOST
Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα και σ' ευχαριστώ θερμά ακόμα μια φορά και όπως όλα δείχνουν ήταν ότι ακριβώς είπες. Εφαρμογές δλδ οι οποίες δουλεύουν στον αυτόματο, συλλέγοντας και στέλνοντας δεδομένα via wifi Κάπου...τώρα το μόνο που ''ψάχνω'' είναι το γιατί στο κινητό μου με Wifi πιάνω ακριβώς τα μισά mbps συγκριτικά με το Laptop.... και τα δύο ασύρματα συνδεδεμένα με το ρουτερ δίπλα....θεωρητική ταχύτητα σύνδεσης έχω 1gbps (οπτικές ίνες-εξωτερικό όχι Ελλάδα) Και στο τεστ στο λαπτοπ ookla πιανω 600Mbps και στο κινητό 300Μbps και τα 2 στους ίδιους server και συνδέσεις και καμία εφαρμογή να τρέχει απο πίσω..όχι οτι εχω το όποιο πρόβλημα απλή περιέργεια ...θα το κάνω και σ' ενα Iphone xr και θα δω...

Μετά από 1 ώρα, διαπίστωσα ότι δυστυχώς κάνει βουτιές στην ταχύτητα το note χωρίς λόγο ξανά .. Όχι ότι ενοχλεί απλά από τα 300mbs θα πάει στα 70...ή και 30....

 

 

Για αυτό νομίζω φταίει η συχνότητα. Ενώ στο iOS η εναλλαγή 5ghz και 2.4ghz γίνεται όπως πρέπει, στο Android τρώει πολλές φορές σκάλωμα και στο note για κάποιο λόγο πολύ πιο συχνά.

Κάνε μια δοκιμή αν θέλεις να κάνεις δυο διαφορετικά δίκτυα στο router σου, ένα για το 5ghz και ένα για το 2.4ghz και σύνδεσε το note μόνο στο 5ghz.

Εγώ αυτό είχα κάνει 6-7 μήνες πριν και έβλεπα επιτέλους φουλ ταχύτητα στο note (400 down/200 up, εξωτερικό κι εγώ).

 

Γενικότερα πάντως, ίσως αρκετοί έχουν παρόμοιο θέμα με το WiFi αλλά δεν το βλέπουν λόγο ταχύτητας. Εάν έχεις συνηθίσει να γίνονται όλα ακαριαία με μισό gigabit ας πούμε και πέσεις σε 100-50 ή λιγότερα, καταλαβαίνεις ότι κάτι χάλασε.

Αν η γραμμή όμως πιάνει 5-15 με το ζόρι (στην Ελλάδα τόσο πάει στην περιοχή μας πάνω κάτω), δεν πρόκειται να καταλάβεις το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό νομίζω φταίει η συχνότητα. Ενώ στο iOS η εναλλαγή 5ghz και 2.4ghz γίνεται όπως πρέπει, στο Android τρώει πολλές φορές σκάλωμα και στο note για κάποιο λόγο πολύ πιο συχνά.

Κάνε μια δοκιμή αν θέλεις να κάνεις δυο διαφορετικά δίκτυα στο router σου, ένα για το 5ghz και ένα για το 2.4ghz και σύνδεσε το note μόνο στο 5ghz.

Εγώ αυτό είχα κάνει 6-7 μήνες πριν και έβλεπα επιτέλους φουλ ταχύτητα στο note (400 down/200 up, εξωτερικό κι εγώ).

 

Γενικότερα πάντως, ίσως αρκετοί έχουν παρόμοιο θέμα με το WiFi αλλά δεν το βλέπουν λόγο ταχύτητας. Εάν έχεις συνηθίσει να γίνονται όλα ακαριαία με μισό gigabit ας πούμε και πέσεις σε 100-50 ή λιγότερα, καταλαβαίνεις ότι κάτι χάλασε.

Αν η γραμμή όμως πιάνει 5-15 με το ζόρι (στην Ελλάδα τόσο πάει στην περιοχή μας πάνω κάτω), δεν πρόκειται να καταλάβεις το πρόβλημα.

Συμφωνώ απόλυτα και κάπως έτσι έγινε αισθητό από μεριάς μου. Ότι περιέγραψες το έκανα ήδη από το πρωί και μέσα στο ρουτερ είχε 2 προφίλ με ίδιο ονομα και κωδικούς πρόσβασης και απλά απενεργοποιησα αυτόν στα 2.4 με μοναδικό ενεργό στα 5. Ανάμεσα σε τοίχους κτλπ, το σήμα δεν είναι το καλύτερο μόνο με τη μία μπάντα... Παρατήρησα όμως λιγότερη ρήξη ταχύτητας...με το 9 και ένα xr δίπλα, το xr πάντα πιάνει μεγαλύτερη ταχύτητα με την εφαρμογή ookla για ios... Ίσως είναι θέμα εφαρμογής καθαρά...

Δεν υπάρχει καμία άλλη ρύθμιση στο note που θα πρέπει να κλείσουμε / ανοίξουμε για καλύτερα αποτελέσματα, σωστά?

 

Και πάλι ευχαριστώ Νίκο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι άλλο όταν έψαχνα.

Ωστόσο για την μέτρηση της ταχύτητας, το fast.com (του Netflix) μου έδινε πιο ρεαλιστικά αποτελέσματα αρκετές φορές σε σχέση με το speed test της Ookla. Αυτό βέβαια μπορεί να έχει να κάνει και με την τοποθεσία/πάροχο του καθένα, αλλά αυτό παρατήρησα στην δίκη μου περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κάτοχος Note 9 (128gb) εδώ και 1 έτος. Έχετε πάρει όλοι την αναβάθμιση σε android 10? Εγώ είμαι ακόμα με 9, και δε βρίσκω update ούτε over the air ούτε μέσω του smart switch. Είμαι με security patch Δεκεμβρίου 2019 ακόμα. Υπάρχει κάποιος τρόπος μέσω ΙMEI π.χ. να δω ποια είναι η τελευταία διαθέσιμη ενημέρωση για το κινητό μου; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κάτοχος Note 9 (128gb) εδώ και 1 έτος. Έχετε πάρει όλοι την αναβάθμιση σε android 10? Εγώ είμαι ακόμα με 9, και δε βρίσκω update ούτε over the air ούτε μέσω του smart switch. Είμαι με security patch Δεκεμβρίου 2019 ακόμα. Υπάρχει κάποιος τρόπος μέσω ΙMEI π.χ. να δω ποια είναι η τελευταία διαθέσιμη ενημέρωση για το κινητό μου; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Καλημέρα Πάνο.

Δες στις ρυθμίσεις, σχετικά με το τηλέφωνο, πληροφορίες λογισμικού και γράψε εδώ το πλήρες csc όπως έχω κυκλώσει στο SS.

Στο δικό σου θα είναι 4 κομμάτια λογικά.

5f6e4d8b1abe04c0fabac3b074a16faa.jpg

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πάνο.

Δες στις ρυθμίσεις, σχετικά με το τηλέφωνο, πληροφορίες λογισμικού και γράψε εδώ το πλήρες csc όπως έχω κυκλώσει στο SS.

Στο δικό σου θα είναι 4 κομμάτια λογικά.

5f6e4d8b1abe04c0fabac3b074a16faa.jpg

 

Aν κατάλαβα καλά αυτή τη σελίδα ζητάς... https://ibb.co/bQjLPck

Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά αυτή τη σελίδα ζητάς... https://ibb.co/bQjLPck

 

 

Ακριβώς.

Ενώ η συσκευή σου έχει γυρίσει σε ελληνικό unbranded (πορτογαλική συσκευή), ίσως έφαγε κάποιο σκάλωμα όπως συχνά συμβαίνει σε διάφορα csc. Εκτός φυσικά αν άλλαξε κάποιος την base rom και το csc.

Μπορείς να περάσεις την τελευταία πορτογαλική χωρίς wipe και να δεις αν αρχίσουν οι ΟΤΑ.

Αν όχι, περνάς μια Ελληνική αργότερα με το csc και με wipe.

28c85294458a6e88f4b2195560fa84aa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Ενώ η συσκευή σου έχει γυρίσει σε ελληνικό unbranded (πορτογαλική συσκευή), ίσως έφαγε κάποιο σκάλωμα όπως συχνά συμβαίνει σε διάφορα csc. Εκτός φυσικά αν άλλαξε κάποιος την base rom και το csc.

Μπορείς να περάσεις την τελευταία πορτογαλική χωρίς wipe και να δεις αν αρχίσουν οι ΟΤΑ.

Αν όχι, περνάς μια Ελληνική αργότερα με το csc και με wipe.

28c85294458a6e88f4b2195560fa84aa.jpg

 

Πού μπορώ να τη βρω την πορτογαλική; Και πώς την περνάω; Μέσω ODIN?

Γενικά το είχα πάει στο σέρβις το Δεκέμβριο για αλλαγή οθόνης λόγω burn in, οπότε εκεί πιστεύω έγινε η όποια αλλαγή.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...