Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λέγεται πάντως στα forum του xda πως ένας custom kernel σε συνδυασμό με μια ρομ βελτιώνει αρκετά απόδοση και μπαταρία μιας και η Samsung τα έχει κάνει λίγο σαλάτα με τον στοκ kernel. Θα περιμένω να βελτιωθούν και άλλο και ίσως δοκιμάσω κάποιον.

Πάντως εγώ παλια μέχρι και το galaxy s7 που το είχα κάνει root με διαφορά custom roms ( και γενικά με ολα τα παλιότερα τηλέφωνα) η διαφορά στην μπαταρία πάντα ήταν σχεδόν μηδαμινή!! Και γενικά σιγα την διαφορά! Για μενα πλέον δεν αξίζει κανείς να κάνει root και ειδικά όσο ισχύει η εγγύηση!

Μετα την λήξη της εγγύησης κάντε της δοκιμές σας

 

Μιας και το note 9 δουλεύει χωρίς κανενα πρόβλημα στην καθημερινότητα

Link to comment
Share on other sites

Το root σε “σύγχρονη” Samsung συσκευή σημαίνει τριπαρισμένο Knox που δεν μπορείς να επαναφέρεις ποτέ, γιατί είναι φυσική ασφάλεια στην μητρική του κινητού.

Αυτό σημαίνει ότι σταματάνε να δουλεύουν αρκετά πράγματα όπως προφανώς όλη η enterprise σουίτα του Knox, secure folder, Samsung pay, Samsung pass, Samsung health, incognito στον μαμά browser, ota updates, τράπεζες και άλλες εφαρμογές από το play store.

 

Για κάποια από αυτά πρέπει να περάσεις διάφορα patch και module που απαιτούν root, magisk, Xposed framework κλπ, αλλά πάλι δεν δουλεύουν όλα ή δεν δουλεύουν με ασφάλεια.

 

Φυσικά τα συν, τα πλην και η ασφάλεια έχουν διαφορετική σημασία για τον καθένα, οπότε κάντε ότι πιστεύετε.

Link to comment
Share on other sites

Με τη νέα αναβάθμιση μπαταρία χάλια. Δεν ξέρω αν συνεχίσει έτσι. Εγώ ποτέ δεν ξέμεινα από μπαταρία και σήμερα πρώτη φορά έκλεισε. Μάλλον θα το στείλω για αλλαγή μπαταρίας. Θα δω
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε εντυπώσεις!

Υπάρχουν θετικές (περισσότερες) αλλά και αρνητικές εντυπώσεις, μα δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος χώρος να πούμε για άλλη ρομ διεξοδικά, πλην μιας αναφοράς. Πάντως έχω άλλο τηλέφωνο (σφαίρα πάει), πιό ελαφρύ σε soft (κάτι σαν oneplus αλλά με one ui 2.1 - μετάλλαξη στο έπακρον), καλύτερη μπαταρία και όχι μόνο!

Δεν χρειάστηκε να κάνω wipe System partition & Cache/Dalvik μετά από την εγκατάσταση της SuperStable V4.0.2020 (https://sites.google.com/view/superstablerom/superstable-n9s9s9plus). Χρησιμοποίησα το TWRP-3.2.3-0-crownlte_UNOFFICIAL !!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγω βλέπω μεγαλύτερη κατανάλωση με την τελευταία αναβάθμιση.

Με τις άλλες rom θα λειτουργούν οι πληρωμές με NFC της Alpha;

Όχι δεν λειτουργούν....και γω απογοητεύτηκα προσωρινά! Θέλει περισσότερη προσπάθεια και θα το τελειοποιήσω μέσα στο ΣΚ.

Υ.Γ. Μαζί με το κινητό είχα αρχίσει να κουβαλάω και τον φορτιστή....έλεος sams! Αναβαθμίσεις σου λένε μετά...

Άσε το μια θα έχεις ONEUI 2.1, μετά δεν θα το έχεις, αλλά μετά το ξανασκεφτόμαστε και ίσως σου δώσουμε να φας το τυράκι...(Εδεσσαικός), ρε δεν πάνε....

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Το root σε “σύγχρονη” Samsung συσκευή σημαίνει τριπαρισμένο Knox που δεν μπορείς να επαναφέρεις ποτέ, γιατί είναι φυσική ασφάλεια στην μητρική του κινητού.

Αυτό σημαίνει ότι σταματάνε να δουλεύουν αρκετά πράγματα όπως προφανώς όλη η enterprise σουίτα του Knox, secure folder, Samsung pay, Samsung pass, Samsung health, incognito στον μαμά browser, ota updates, τράπεζες και άλλες εφαρμογές από το play store.

 

Για κάποια από αυτά πρέπει να περάσεις διάφορα patch και module που απαιτούν root, magisk, Xposed framework κλπ, αλλά πάλι δεν δουλεύουν όλα ή δεν δουλεύουν με ασφάλεια.

 

Φυσικά τα συν, τα πλην και η ασφάλεια έχουν διαφορετική σημασία για τον καθένα, οπότε κάντε ότι πιστεύετε.

Statusbar Style

Dual/Single Statusbar

Hide/Show Icons

Position of Icons

Statusbar Background

Dynamic Statusbar

-Battery Settings

Stock Battery

Cycle Battery

3Minit Battery

Battery bar

-Clock Settings

-Network Traffic Settings

-Signal Icons Settings

Change Data Icons

Change Wifi Icon

Change Alarm Icon

Change GPS Icon

Change Bluetooth Icon

-Custom Carrier Text

-Weather mod

-Virtual Buttons With Short/Long Press Options

Notification Panel

-Quick Settings Panel

Background color options

QS Icons color options

Battery Temp

...

-Notifications Settings

Customize background

-Blur Effect

-Custom Background

-Matrix Effect

-Show Device Info

-Quick Tool Bar

Power Menu

-Show PW Menu Elements

-Custom Background

Lockscreen

-Alarm mod

-Weather Mod

Navigation bar

Navbar Heigh Options

Custom Clock

Custom Background

Custom Animation

...

Advanced Settings

System Advance Settings

Samsung Advance Settings

......

Aroma Options

(You can choose Flash full ROM or Change mods only)

 

Ακόμη

DESCRIPTION SM-N96xF/FD supported.

Based on Android 10 Note9 Firmware with April's security patches (DTCA).

Odexed, Hardly Debloated and added some tweaks for best performance and better battery.

Added some tweaks in order to have the best smoothness and general performance!

Make your ROM! MY aroma allows you to select everything you want to have on your phone in order to improve the user experience!

Disabled RMM Lock.

Google Pay working (Hide it with Magisk)

Secure Folder working

A lot of S20 Apps Ported!!!

Share Live from S20!

PRO VIDEO Mode from S20.

Single Take fully working.

Night mode on front camera.

New Live Focus with new backgrounds.

New MY FILTER option in camera.

Night mode on hyperlapse.

New Photo Editor.

Enabled Dolby on Game.

Option to put apps on deep sleep (will save a lot of battery).

Music Share working (you have to enable it with Activity Launcher

Power key in notification panel.

Samsung App Lock.

iOS 13.2 Emoji's selectable in aroma.

S10 Multiple Wallpapers.

New Good Lock 2020 selectable in aroma

Dual SIM/SD tray lock fix

And much more, don't worry if the rom size is big, it contains all you need .

 

Υ.Γ. 1) Έβαλα και μερικές νέες δυνατότητες (του S20) μην τυχόν και δεν τις διάβασε κάποιος...

2) Κάποιοι θέλουν εγγύηση κάποιοι άλλοι δεν θέλουν, κάποιοι θέλουν το Samsung health κάποιοι άλλοι όχι!

Εγώ θα πρότεινα κάποιος στον 1ο χρόνο ν' αλλάξει την μπαταρία στην εγγύηση (δωρεάν), στον 2ο να πληρώσει για αλλαγή της μόνο το κόστος και όχι τις εργασίες και μετά σουτ το βαρύ και άχρηστο υλικό και πέρασμα άλλες ρομ για να χαίρεται την συσκευή (που ακριβοπλήρωσε) σαν καινούργια.

3) Δεν θέλω να έρθω σε καμία αντιπαράθεση και με κανέναν, αλλά οι φίλοι μας ας διαβάζουν τις απόψεις όλων μας και αναλόγως να πράττουν .....

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω βλέπω μεγάλη βελτίωση στη μπαταρία μετά το update Απριλίου. Μετά από 3-4 φορτίσεις έχω σήμερα 5 ώρες οθόνης με 40% υπόλοιπο.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Υπάρχουν θετικές (περισσότερες) αλλά και αρνητικές εντυπώσεις, μα δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος χώρος να πούμε για άλλη ρομ διεξοδικά, πλην μιας αναφοράς. Πάντως έχω άλλο τηλέφωνο (σφαίρα πάει), πιό ελαφρύ σε soft (κάτι σαν oneplus αλλά με one ui 2.1 - μετάλλαξη στο έπακρον), καλύτερη μπαταρία και όχι μόνο!

Δεν χρειάστηκε να κάνω wipe System partition & Cache/Dalvik μετά από την εγκατάσταση της SuperStable V4.0.2020 (https://sites.google.com/view/superstablerom/superstable-n9s9s9plus). Χρησιμοποίησα το TWRP-3.2.3-0-crownlte_UNOFFICIAL !!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι δεν λειτουργούν....και γω απογοητεύτηκα προσωρινά! Θέλει περισσότερη προσπάθεια και θα το τελειοποιήσω μέσα στο ΣΚ.

Υ.Γ. Μαζί με το κινητό είχα αρχίσει να κουβαλάω και τον φορτιστή....έλεος sams! Αναβαθμίσεις σου λένε μετά...

Άσε το μια θα έχεις ONEUI 2.1, μετά δεν θα το έχεις, αλλά μετά το ξανασκεφτόμαστε και ίσως σου δώσουμε να φας το τυράκι...(Εδεσσαικός), ρε δεν πάνε....

 

Ευχαριστώ πολύ για το feedback! Η ταχύτητα ήταν αυτό που ήθελα να ακούσω, γιατί όντως μου κάνει νερά τώρα τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλα χρονια να περασω custom rom σε τηλεφωνο. Τις περισσοτερες φορες το τηλεφωνο κερδιζε λιγο σε ταχυτητα αλλα υπηρχε παντα καποια δυσλειτουργια. Ετσι, οταν αγορασα το s6 edge σταματησα να ασχολουμε με το αθλημα. Ισως τωρα βεβαια τα πραγματα να ειναι καλυτερα με τις διαφορες custom roms.
Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνα σαν το HTC Desire HD2 (από την 2.2 έφτασε στην 6 έκδοση Android με το ζόρι βέβαια) και σαν το LeMax2 (από την 6η στην 10η έκδοση άνετα) δεν έχω ξαναδεί....θα υπάρχουν κι άλλες δεν λέω αλλά εγώ αυτές διέκρινα! Πέρασαν σχεδόν όλα τα κινητά από τα χέρια μου εδώ και μια 30/ετία, χωρίς να είμαι έμπορος.

Και γω σταμάτησα τα τελευταία χρόνια ν' ασχολούμαι (χαμένες ώρες?), αλλά το μικρόβιο της εξερεύνησης-εξάντλησης των δυνατοτήτων θα υπάρχει που και που.

Η αλήθεια είναι ότι δεν άλλαξαν και πολλά για την εγκατάσταση των customs, για μην σου πω ότι δυσκόλεψαν κιόλας...αλλά το να απολαμβάνεις νέες δυνατότητες χωρίς τίμημα είναι μια ευχαρίστηση μπροστά στο πόσα ξόδεψες για την αγορά μιας συσκευής ή ξοδεύουν άλλοι για νέα συσκευή προκειμένου να αποκτήσουν αυτές.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και λίγα coin στους δημιουργούς αυτών είναι ένα τίποτα...Συγνώμη για το off topic!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την τελευταία αναβάθμιση πριν δύο μέρες ακριβώς.

ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Χ Α Λ Ι Α...

Ελπίζω να στρώσει. Κατά την διάρκεια της νύχτας σε 8 ώρες έχανα 2-3% και εχθές από το 95% που το άφησα το βρήκα σήμερα στο 82% δυστυχώς

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την τελευταία αναβάθμιση πριν δύο μέρες ακριβώς.

ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Χ Α Λ Ι Α...

Ελπίζω να στρώσει. Κατά την διάρκεια της νύχτας σε 8 ώρες έχανα 2-3% και εχθές από το 95% που το άφησα το βρήκα σήμερα στο 82% δυστυχώς

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουμε τέτοιες διαφορές μεταξύ μας. Κάποια εφαρμογή ίσως; Μετά από αναβαθμίσεις είχα παρατηρήσει, χωρίς να είμαι απόλυτος, ότι η μπαταρία έπεφτε αισθητά πιο γρήγορα. Μετά από 2-3 εκκαθαρίσεις της cache κτλ με επανεκκίνηση έστρωνε. Πλέον εδώ και πολύ καιρό, μετά από κάθε αναβάθμιση κάνω 2-3 επανεκκινήσεις με εκκαθαρίσεις της cache, χωρίς να έχω κάνει ποτέ επαναφορά και είναι όπως τον πρώτο καιρό. Να υποθέσω ότι αυτά τα έχετε κάνει.

 

Το μόνο που έχω παρατηρήσει με την 10, είναι το παρακάτω.

 

Στο σπίτι έχω ηχεία bluetooth και μέχρι πριν έλεγχα την ένταση με το πλήκτρο έντασης του κινητού. Πλέον ο ήχος είναι ON-OFF και τίποτε άλλο. Στο bluetooth που χρησιμοποιώ δουλεύει κανονικά. Το ΝΟΤΕ 4 που έχω με την 6 δουλεύει κανονικά. Δεν έχω βγάλει άκρη τι συμβαίνει. Τέλος πάντων, δεν θα πεθάνω κιόλας!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι έκανες εκκαθάριση της cache τη έκανες δλδ?

Ποιά cache και από ποιο σημείο;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εννοεί wipe cache από recovery.

Ωστόσο εδώ 3+ χρόνια δεν υπάρχει τίποτα σε αυτό το σημείο, ούτε αρχεία των ενημερώσεων, ούτε η cache των εφαρμογών.

Αν κάποιος κάνει wipe δηλαδή την cache από recovery και μετά δει μια μια της εφαρμογές του, θα διαπιστώσει ότι συνεχίζει να έχει πολλά MB/GB cache που δεν φεύγει ούτε με βελτιστοποίηση.

Είναι άλλο ένα placebo μαζί με τα υπόλοιπα που έχουν μείνει από το παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εννοεί wipe cache από recovery.

Ωστόσο εδώ 3+ χρόνια δεν υπάρχει τίποτα σε αυτό το σημείο, ούτε αρχεία των ενημερώσεων, ούτε η cache των εφαρμογών.

Αν κάποιος κάνει wipe δηλαδή την cache από recovery και μετά δει μια μια της εφαρμογές του, θα διαπιστώσει ότι συνεχίζει να έχει πολλά MB/GB cache που δεν φεύγει ούτε με βελτιστοποίηση.

Είναι άλλο ένα placebo μαζί με τα υπόλοιπα που έχουν μείνει από το παρελθόν.

Γι'αυτό μπερδεύτηκα με αυτό που έγραψε;

Άρα τι κάνει ακριβώς;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό μπερδεύτηκα με αυτό που έγραψε;

Άρα τι κάνει ακριβώς;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Από το Android 7 και μετά, τίποτα.

Απλά έχει μείνει σαν συνήθεια σε πολλούς όπως αυτό με τις πρώτες φορτίσεις της κάθε συσκευής.

 

Άρθρα σαν αυτό για παράδειγμα, εξηγούν την κατάσταση με απλά λόγια.

 

https://www.howtogeek.com/356365/why-android-no-longer-needs-a-cache-partition/

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν θέλουμε να κάνουμε μαζικά clean cashe δεν μπορούμε πλέον; πρέπει μια μια κάθε εφαρμογή να μπαίνουμε και να το κάνουμε ;
Link to comment
Share on other sites

Έχει χρόνια αυτή η υπόθεση. Απλά όταν νομίζεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν το βλέπεις.

Ίσως κάποιες εφαρμογές τύπου SD maid βοηθάνε, αλλά η βελτιστοποίηση σίγουρα δεν καθαρίζει το cache κάθε εφαρμογής.

Δοκίμασε αν θέλεις να κάνεις wipe cache partition, βελτιστοποίηση και μετά άνοιξε μια μια όλες τις εφαρμογές (μαζί με αυτές του συστήματος) και δες πόσα γίγα έχουν μαζέψει.

Εγώ κάθε φορά έβρισκα τουλάχιστον 2-3 άκυρες εφαρμογές που μάζευαν τεράστια ποσοστά σε cache, χωρίς να υπάρχει κυριολεκτικά κανένας λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά διαδικασία καθαρίζουμε την cache memory?

 

Ας πει τα βήματα κάποιος

 

Ευχαριστώ

( Με το SD maid pro κάνω δουλειά ή όχι)

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - εφαρμογές - και εκκαθάριση cache μέσα σε κάθε εφαρμογή.

Αν δουλεύει το SDmaid πλέον δεν ξέρω όπως είπα, γιατί αν και έχω την προ έκδοση σχεδόν 10 χρόνια, δεν μου χρειάστηκε σε σύγχρονη συσκευή και δεν έχω πια και το note.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις φυσικά αν κάνεις εκκαθάριση από το sdmaid και μετά τσεκάρεις τις εφαρμογές μια μια.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - εφαρμογές - και εκκαθάριση cache μέσα σε κάθε εφαρμογή.

Αν δουλεύει το SDmaid πλέον δεν ξέρω όπως είπα, γιατί αν και έχω την προ έκδοση σχεδόν 10 χρόνια, δεν μου χρειάστηκε σε σύγχρονη συσκευή και δεν έχω πια και το note.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις φυσικά αν κάνεις εκκαθάριση από το sdmaid και μετά τσεκάρεις τις εφαρμογές μια μια.

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό μπερδεύτηκα με αυτό που έγραψε;

Άρα τι κάνει ακριβώς;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό που κάνω είναι απλό και δεν μπαίνω σε κάθε εφαρμογή. Μπαίνω στο μενού της μπαταρίας και κάνω εκκαθάριση μνήμης , βελτιστοποίηση και επανεκκίνηση 2-3 φορές. Δεν ξέρω αν στρώνει από αυτό ή από μόνο του, αλλά στις τελευταίες αναβαθμίσεις που το έκανα κατευθείαν δεν είχα κανένα σημάδι μειωμένης αυτονομίας, σε αντίθεση με άλλες αναβαθμίσεις που δεν το έκανα. Ίσως να μην έχει σχέση όπως λέτε, απλά αναφέρω τι κάνω και δεν έχω πρόβλημα. Συμπτωματικό ή όχι δεν γνωρίζω.:confused:

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα και δοκιμάζω το BeastMode Kernel vR131 for N960F (Linux 4.9.219)

Με το Overclock GPU (στα 600MHz) και το Overclock BIG and little cores + multicore performance αισθάνομαι ότι τερμάτισα το εργαλείο μας!

Είναι σαν να έχω ένα "Note 20 plus με LTE (4G)"!!!! Τι όχι? Γιατί τι "παραπάνω" θα έχει εκείνο από τα χαρακτηριστικά του S20 που εγκατέστησα? (ρητορική ερώτηση)

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ s_wind (η προσφορά του στην μπαταρία των κινητών της sams είναι τεράστια) ευτυχώς είδες με χιούμορ την ανάρτησή μου (και σ' ευχαριστώ),

η οποία είχε να κάνει με το τρολλάρισμα της χθεσινής είδησης:

https://www.sammobile.com/news/note-20-plus-lte-only-variant-europe

και στα ελληνικά https://techmaniacs.gr/ekplixi-galaxy-note-20-plus-me-lte-only-ekdosi-stin-eyropi-tha-einai-fthinotero-apo-to-5g/

 

Υ.Γ. Τρεις μέρες μετά την εγκατάσταση της Alexis Rom 1.3 + Κernel, το ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΛΛΑΞΕ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΑΣ!

Εν κατακλείδι λείπουν μόνο τα WiFi 6 (?) & 1-2 κάμερες και όχι ο Exynos 865 (προσοχή δεν λέω ο Snap!) μιας και στη νέα ver. θα κυκλοφορήσει ως 4G!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω βρε θυμισες παλιες καλες εποχες custom roms με τις αναφορες σου .Ειναι φυσικο τα καινουργια καλουδια που μπαινουν λογο custom να δινουν ανανεωση στη συσκευη .Επισης για τους κατοχους που δεν ειναι ρουτ ανακοινωθηκε στα φορουμ galaxy support της μακρινης κορεας οτι το Note 9 θα παρει το One Ui 2.1. που υπαρχει ειδη στη σειρα s20.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...