Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά τα δύο τελευταία update πριν το νέο έτος και τις προσθήκες που έγιναν, κάνεις την δουλειά σου άψογα.

Δεν έχω βρει καλύτερη εφαρμογή που να έχει σωστό integration με την συσκευή και τις λειτουργίες της.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν και έχω τη τελευταία έκδοση 3.4.04.2 εξακολουθεί να με μπερδεύει. Προχθές αποφάσισα να το φορτώσω λίγο με 5 -6 φωτογρταφίες και με αρκετά χειρόγραφα που χρειαζόταν να σώνω και να ξαναφορτώσω.

Απογοήτευση.

*Σε κάθε άνοιγμα μετά το σώσιμο με μετέφερε σε πολύ αχνό μολύβι ενώ όταν το έσωνα το είχα σε έντονο στυλό.

*Το ζοομ ανοιγόκλεινε πολύ αργά

*Οταν έμπαινε μια φωτογραφία επικάλυπτε το κέιμενο και όταν τη μετέφερα αλλού δημιουργούσε μεγάλο κενό ανάμεσα στα κείμενα. Ηταν σαν η φώτο να ήταν εντελώς αυτόνομη και δε συνεργαζόταν με το πεδίο του χειρόγραφου για να τη τοποθετήσω στο στο σημείο που ήθελα.

*Στην ίδια τη φωτογραφία έπρεπε να φροντίσω να τη cropαρω πρίν τη βάλω στο κείμενο διότι μετά δε μπορούσα να κάνω croping.

*Μερικές φωτογραφίες τις είχε μέσα στο σώμα του χειρόγραφου (σωστό) και ήταν έυκολο να τις αυξομειώσωκαι να τις μετακινήσω όπου ήθελα. Για κάποιες άλλες δημιουργούσε ένα δικό τους πλαίσιο (που είχε και τον χαρακτήρα "-" της αφαίρεσης) και δεν επέτρεπε να τη διαχειριστώ.

* Κάτω από αυτόι είχε δημιουργήσει ακόμα ένα αυτρόνομο πεδίο χειρόγραφου που είχε και τον χαρακτήρα "-" της αφαίρεσης. Εντελώς αποκομμένο με το πρώτο.

*Αρκετές φορές με μετέφερε στο mode πληκλτρολόγισης χωρίς να το έχω πατήσει εγώ. Πετούσε ένα πληκρολόγιο στην οθόνη και με αποσυντόνιζε τελείως.

Και τέλος (για σήμερα) ένα γενικό θέμα ποιυ έχει : όταν θές να μετατρέψεις ένα χειρόγραφο σε κείμενο κρατάει τις δε κάνει word wrap να απλώσει το κείμενο σε όλη την οθόνη αλλά διατηρεί το μέγεθος των λέξεων και τον αριθμό των γραμμών όπως στο αρχικό.

 

Το βρήκα πολύ αντιπαραγωγικό. Δε θές πάνω στη δουλειά σου να σε απασχολούν θέματα όπως να ψάχνεις γιατί γράφει αχνά όταν το πρωτοανοίγεις.

 

Συγνώμη για το μακρυνάρι. Πιθανόν να υπάρχει άλλο thread για τέτοια θέματα αλλά νομίζω ότι μόνο οι Νοτάκηδες βασίζομαστε στο Samsung Notes και θεωρώ ότι αν οτιδήποτε από τα παραπάνω έχουν σχέση με ρυμίσεις μόνο εδώ θα έχει ψαχτεί αρκετά. Φίλοι με άλλες συσκευές Samsung ούτε ξέρουν ότι το έχουν στη συσκευή τους.

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν και έχω τη τελευταία έκδοση 3.4.04.2 εξακολουθεί να με μπερδεύει. Προχθές αποφάσισα να το φορτώσω λίγο με 5 -6 φωτογρταφίες και με αρκετά χειρόγραφα που χρειαζόταν να σώνω και να ξαναφορτώσω.

Απογοήτευση.

*Σε κάθε άνοιγμα μετά το σώσιμο με μετέφερε σε πολύ αχνό μολύβι ενώ όταν το έσωνα το είχα σε έντονο στυλό.

*Το ζοομ ανοιγόκλεινε πολύ αργά

*Οταν έμπαινε μια φωτογραφία επικάλυπτε το κέιμενο και όταν τη μετέφερα αλλού δημιουργούσε μεγάλο κενό ανάμεσα στα κείμενα. Ηταν σαν η φώτο να ήταν εντελώς αυτόνομη και δε συνεργαζόταν με το πεδίο του χειρόγραφου για να τη τοποθετήσω στο στο σημείο που ήθελα.

*Στην ίδια τη φωτογραφία έπρεπε να φροντίσω να τη cropαρω πρίν τη βάλω στο κείμενο διότι μετά δε μπορούσα να κάνω croping.

*Μερικές φωτογραφίες τις είχε μέσα στο σώμα του χειρόγραφου (σωστό) και ήταν έυκολο να τις αυξομειώσωκαι να τις μετακινήσω όπου ήθελα. Για κάποιες άλλες δημιουργούσε ένα δικό τους πλαίσιο (που είχε και τον χαρακτήρα "-" της αφαίρεσης) και δεν επέτρεπε να τη διαχειριστώ.

* Κάτω από αυτόι είχε δημιουργήσει ακόμα ένα αυτρόνομο πεδίο χειρόγραφου που είχε και τον χαρακτήρα "-" της αφαίρεσης. Εντελώς αποκομμένο με το πρώτο.

*Αρκετές φορές με μετέφερε στο mode πληκλτρολόγισης χωρίς να το έχω πατήσει εγώ. Πετούσε ένα πληκρολόγιο στην οθόνη και με αποσυντόνιζε τελείως.

Και τέλος (για σήμερα) ένα γενικό θέμα ποιυ έχει : όταν θές να μετατρέψεις ένα χειρόγραφο σε κείμενο κρατάει τις δε κάνει word wrap να απλώσει το κείμενο σε όλη την οθόνη αλλά διατηρεί το μέγεθος των λέξεων και τον αριθμό των γραμμών όπως στο αρχικό.

 

Το βρήκα πολύ αντιπαραγωγικό. Δε θές πάνω στη δουλειά σου να σε απασχολούν θέματα όπως να ψάχνεις γιατί γράφει αχνά όταν το πρωτοανοίγεις.

 

Συγνώμη για το μακρυνάρι. Πιθανόν να υπάρχει άλλο thread για τέτοια θέματα αλλά νομίζω ότι μόνο οι Νοτάκηδες βασίζομαστε στο Samsung Notes και θεωρώ ότι αν οτιδήποτε από τα παραπάνω έχουν σχέση με ρυμίσεις μόνο εδώ θα έχει ψαχτεί αρκετά. Φίλοι με άλλες συσκευές Samsung ούτε ξέρουν ότι το έχουν στη συσκευή τους.

 

Τραγική κατάσταση πραγματικά.

Σίγουρα υπάρχουν μερικές φορές θέματα με την στοίχιση του κειμένου (και κάποια κενά) όταν το μετατρέπει από χειρόγραφο σε ψηφιακό, αλλά δεν έχω δει κανένα από τα υπόλοιπα που αναφέρεις ενώ κάνω πολύ βαριά χρήση της εφαρμογής.

Και τώρα δηλαδή που δοκίμασα να ανοίξω πολύ παλιές σημειώσεις για να δω αν μπορώ να αναπαράγω τα προβλήματα που ανέφερες, δεν γινόταν.

Είμαι και εγώ στην ίδια έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί, στα ξαφνικά, τα modules task manager και sound assistant του good lock (nice lock paid για την ακρίβεια) σταμάτησαν να δουλεύουν. Τι restart, τι clear data, έκανα τίποτα. Τα απεγκατέστησα και τα έκανα εκ νέου install και άρχισαν να δουλεύουν κανονικά. Άβυσσος...

 

Εντωμεταξύ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο διάολο η Samsung έχει κλειδωμένο το goodock σε regions, what the flying **** and why?

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει τη συσκευή να δοκιμάσει το έξης?

Στη δεξιά μεριά της οθονης λίγο πιο πάνω από το power button πατώντας την οθόνη κάνει ένα κρακ σαν να σπας φούσκα ένα πράγμα δεν είναι σπάσιμο η κάτι τέτοιο, απλά υποψιάζομαι αλλαγή οθόνης με κατώτερη χωρίς να το ξέρω (αγορά μεταχειρισμένου) όπως επίσης και έντονο burn in.

Αν κάποιος μπορεί να κάνει τη δοκιμή θα ήμουν ευγνώμων.

 

Καλημέρα, και στο δικό μου το κάνει, και όταν το είχα ψάξει συμβαίνει σε πολλά Note 9.

Δες και εδώ https://eu.community.samsung.com/t5/Galaxy-Note9/Note-9-Screen-Popping-Cracking-Sound/td-p/843818

αλλά και πολλά ακόμη αν γράψεις στο Google 'samsung note 9 screen popping noise'. Εγώ δεν έχω άλλο πρόβλημα αλλά γιατί δεν ρωτάς στο σέρβις αφού εχεις και burn in?

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Νίκο για την απάντηση, πιο πολύ γιατί φοβόμουν την αλλαγή οθόνης και μην μου αρνηθούν την εγγύηση λόγω αυτού (ειδικά τώρα με τις μετακινήσεις είναι δύσκολο). Αν και από ότι είδα το κάνει και σε καινούρια του κουτιού.

 

Ναι, και από καινούργιο. Αν είσαι πάντως Χαϊδάρι και έχεις και burn in μήπως να ρωτήσεις στο σέρβις που είναι και κοντά σου και είναι και πολύ σωστοί? κυρίως αν είσαι εντός εγγύησης.

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά το led στο viber.

Όχι όταν είναι κλειστό το Edge lighting.. Και όχι μόνο σε μένα δυστυχώς... Είναι θέμα με την 10.... Οψόμεθα

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι το led ειδοποιήσεων ανάβει και στις αναπάντητες.δεν άναβε με την αναβάθμιση στην έκδοση 10!

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμη πρόβλημα με το led στις αναπάντητες.

Η εφαρμογή αυτή είναι προεγκατεστημένη?

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

087f70b128da0707617f272dc4514a6c.jpg

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το dex και αν έχετε καμία λύση. Το συνδέω και όλα καλά. έχω συνδέσει και ποντίκι και οθόνη και πηγαίνει μια χαρά . εκεί όμως που πληκτρολογώ πχ ή κάνω browsing σβήνει η οθόνη του κινητού και δεν λειτουργεί τπτ στην μεγάλη οθόνη πρέπει να πατήσω ξανά στην οθόνη του κινητού για να συνεχίσω απο εκεί που σταμάτησα. είναι σαν να μπαίνει το κινητο σε sleep mode και να μην μπορώ να γράψω. μήπως έχετε καμιά βοήθεια?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το dex και αν έχετε καμία λύση. Το συνδέω και όλα καλά. έχω συνδέσει και ποντίκι και οθόνη και πηγαίνει μια χαρά . εκεί όμως που πληκτρολογώ πχ ή κάνω browsing σβήνει η οθόνη του κινητού και δεν λειτουργεί τπτ στην μεγάλη οθόνη πρέπει να πατήσω ξανά στην οθόνη του κινητού για να συνεχίσω απο εκεί που σταμάτησα. είναι σαν να μπαίνει το κινητο σε sleep mode και να μην μπορώ να γράψω. μήπως έχετε καμιά βοήθεια?

 

ευχαριστω

λογικά δεν έχεις δώσει τα απαραίτητα δικαιώματα.

Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις, πες εδώ

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λογικά δεν έχεις δώσει τα απαραίτητα δικαιώματα.

Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις, πες εδώ

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ αλλα δεν ξέρω πως να το κανω αυτό έψαξα στις ρυθμίσεις αλλα δεν μπορω να νρω κάτι. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

EDIT: Το βρήκα. είναι bug του DEX με τον chrome. Προς το παρόν δεν υπάρχει λύση.

Ευχαριστώ πάντως.

Edited by perdikos2000
Link to comment
Share on other sites

Στην 10 διόρθωσαν το θέμα με το led notifications η ακόμα;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Στην 10 διόρθωσαν το θέμα με το led notifications η ακόμα;

 

Viber, SMS που δοκίμασα δουλεύουν κανονικά.

Messenger ξέχασα.

Mymail ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το θέμα με το LED ειδοποίησης κατεβάστε το LED Blinker. Παραμετροποιείς όπως θέλεις, ακόμα και την ταχύτητα blinking του LED. Δεν έχω κανένα θέμα με viber, αναπάντητες κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω την 10 μπορώ να γυρίσω σε 9 με odin ή το έχουν κομμένο ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Απο την μερα που έβαλα την αναβαθμιση σε android 10 έχω θέματα με το πληκτρολόγιο (το μανήσιο). Πολλές φορες μου αλλάζει λέξεις με λάθος λέξεις (πχ το "Ρε" το κανει "ε", το "τα" και το "Θα" τα κάνει "α") .... 'Εχω παρατηρήσει οτι κάνω πλέον πολλά περισσότερα λάθη στην πλητρολόγηση λέξεων και πολλες φορές δεν τις διορθώνει αυτόματα.

 

Αυτο με τα ελληνικά. Η κατάσταση ειναι παρόμοι κ με τα αγγλικα (αλλά καπως καλυτερη φάση).

 

'Εκανα το κινητο ρεσετ σε εργοστασιακες ρυθμισεις, αλλα δεν ειδα διαφορα. Αυτο που έκανα προς το παρον ειναι να βάλω "Ζούμ" στην οθόνη για να φαινεται το πληκτρολογιο μεγαλύτερο.

 

Έχει κανεις το ιδιο πρόβλημα?

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται τελικά δεν θα πάρουμε αναβάθμιση σε ui 2.1 όπως είχε αναφερθεί προ ολίγων ημερών

_https://www.sammobile.com/news/galaxy-note-9-galaxy-s9-one-ui-2-1-update-might-not-come/

 

Ένα απο τα σχόλια στην παραπάνω σελίδα αναφέρει ότι το update του απριλίου που κυκλοφόρησε στη Γερμανία περιλαμβάνει και βελτιώσεις στην κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία βελτίωση στην κάμερα στην πραγματικότητα.

Προστέθηκε ένα κουμπί για power menu στην status bar για κάποιο λόγο, όπως στο note 10.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κοντά ένα μήνα, σχεδόν με το τελευταίο update, έχω πρόβλημα με το wifi. Μου βγάζει κάποιες φορές θαυμαστικό, αλλά και χωρίς αυτό, πολλές εφαρμογές λειτουργούν σαν να μην έχουν ίντερνετ, ενώ με 4g λειτουργούν κανονικά. Μου το παρουσιάζει σε όλα τα wifi που συνδέομαι. Το ίδιο μου έχει αναφέρει φίλος με note 9 και άλλος με s10. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...