Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό πήρα πάλι πίσω ως δώρο το ΝΟΤΕ 4 που είχα δώσει σε φίλο για να πάρω το 9άρι. Στο σπίτι δουλεύω κυρίως το 4άρι για να μην κουράζω το 9άρι, το οποίο πλέον το φορτίζω κάθε 2 μέρες.

 

Συνειδητοποίησα ακόμη μια φορά πόσο καλύτερο είναι το 9αρι! Μπαταρία, ταχύτητα, οθόνη κτλ! Μέρα με τη νύχτα!! Απόλαυση!! Θα μου πείτε τι λέω τώρα και τι συγκρίνω!! Απλά εντυπωσιάστηκα για ακόμη μια φορά και αξίζει να δούμε την εξέλιξη!

 

Κατά τα άλλα μένω ακόμη με την 9 διστάζοντας να περάσω την 10....:rolleyes:

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό πήρα πάλι πίσω ως δώρο το ΝΟΤΕ 4 που είχα δώσει σε φίλο για να πάρω το 9άρι. Στο σπίτι δουλεύω κυρίως το 4άρι για να μην κουράζω το 9άρι

 

Quotάρω εσενα μιας κι εχεις και τις δυο συσκευες ταυτοχρονα, αλλα το ερωτημα απευθυνεται και σε οσους αλλους εχουν παραλληλα νοτε 4 & 9. Μονιμως εχουν μια αποκλιση τα βαρόμετρα μεταξυ τους. Δηλαδη σημερα πχ, τοποθετημενες διπλα διπλα οι συσκευες, το 4αρι δειχνει 1007hpa και το 9αρι 1010. Το τριτο βαρομετρο που εχω, ενος casio ρολογιου, που το θεωρω πιο αξιοπιστο ειναι σχεδον παντα πιο κοντα στις ενδειξεις του 4αριου. Θα θελα και τις δικες σας περιπτωσεις.

 

 

Τελος, οταν λες να μην κουραζεις το 9αρι, τι εννοεις? Εγω του πινω το αιμα αλυπητα, οπως επινα και του 4αριου τοσα χρονια. Σκυλια και πολυεργαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται; Γιατί μερικές φορές από μόνο του εμφανίζει περισσότερα εικονίδια και άλλες όχι; Αλήθεια κοντεύει να με κουφανει αυτό.....με το Android 10 είμαι.0268590742179afc071fe825254c43dc.jpgb80c9114ea601ea548f27c7c3c997518.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου τι εκανε και εμενα μια φορα καποιο προβλημα στο λογισμικο μαλλον. λογικα στις επομενες αναβαθμισεις θα το φτιαξουν.
Link to comment
Share on other sites

Quotάρω εσενα μιας κι εχεις και τις δυο συσκευες ταυτοχρονα, αλλα το ερωτημα απευθυνεται και σε οσους αλλους εχουν παραλληλα νοτε 4 & 9. Μονιμως εχουν μια αποκλιση τα βαρόμετρα μεταξυ τους. Δηλαδη σημερα πχ, τοποθετημενες διπλα διπλα οι συσκευες, το 4αρι δειχνει 1007hpa και το 9αρι 1010. Το τριτο βαρομετρο που εχω, ενος casio ρολογιου, που το θεωρω πιο αξιοπιστο ειναι σχεδον παντα πιο κοντα στις ενδειξεις του 4αριου. Θα θελα και τις δικες σας περιπτωσεις.

 

 

Τελος, οταν λες να μην κουραζεις το 9αρι, τι εννοεις? Εγω του πινω το αιμα αλυπητα, οπως επινα και του 4αριου τοσα χρονια. Σκυλια και πολυεργαλεια.

 

Αν θυμηθώ θα δω το βαρόμετρο και θα το συγκρίνω και με άλλες δύο συσκευές που έχω.

 

Όταν λέω να μην το κουράζω, εννοώ την μπαταρία. Να μειώσω κύκλους φόρτισης, μια που έχω στο σπίτι την εναλλακτική του ΝΟΤΕ 4.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Quotάρω εσενα μιας κι εχεις και τις δυο συσκευες ταυτοχρονα, αλλα το ερωτημα απευθυνεται και σε οσους αλλους εχουν παραλληλα νοτε 4 & 9. Μονιμως εχουν μια αποκλιση τα βαρόμετρα μεταξυ τους. Δηλαδη σημερα πχ, τοποθετημενες διπλα διπλα οι συσκευες, το 4αρι δειχνει 1007hpa και το 9αρι 1010. Το τριτο βαρομετρο που εχω, ενος casio ρολογιου, που το θεωρω πιο αξιοπιστο ειναι σχεδον παντα πιο κοντα στις ενδειξεις του 4αριου. Θα θελα και τις δικες σας περιπτωσεις.

 

 

Το κοίταξα σε τρεις συσκευές S4 N4 και N9 δείχνουν 1014,12 1008,8 και 1015,01 αντοίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Πλέον με σημερινό update στο Link to Windows του κινητού και στην εφαρμογή Your Phone των Windows είναι εφικτό και στο δικό μας κινητό το screen mirroring.

 

Την πρώτη φορά δούλεψε αμέσως την δεύτερη ψιλοκόλλησε, οπότε είναι λίγο hit and miss προς το παρόν...

 

Προσωπικά την θεωρώ πολύ χρήσιμη λειτουργία και όσο πάει ζηλεύω όλο και λιγότερο το οικοσύστημα της Apple.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Quotάρω εσενα μιας κι εχεις και τις δυο συσκευες ταυτοχρονα, αλλα το ερωτημα απευθυνεται και σε οσους αλλους εχουν παραλληλα νοτε 4 & 9. Μονιμως εχουν μια αποκλιση τα βαρόμετρα μεταξυ τους. Δηλαδη σημερα πχ, τοποθετημενες διπλα διπλα οι συσκευες, το 4αρι δειχνει 1007hpa και το 9αρι 1010. Το τριτο βαρομετρο που εχω, ενος casio ρολογιου, που το θεωρω πιο αξιοπιστο ειναι σχεδον παντα πιο κοντα στις ενδειξεις του 4αριου. Θα θελα και τις δικες σας περιπτωσεις.

 

 

Το κοίταξα σε τρεις συσκευές S4 N4 και N9 δείχνουν 1014,12 1008,8 και 1015,01 αντοίστοιχα.

Κοίταξα και εγώ 4 συσκευές, το ΝΟΤΕ 4, ΝΟΤΕ 9, ένα ρολόι και ένα ηλεκτρονικό επιτραπέζιο ρολόι με βαρόμετρο και ήταν όλα κοντά. Το Νοτε 9 είχε την μεγαλύτερη προς το πάνω,μικρή όμως απόκλιση νομίζω, των 3 mbar.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δυο. Επιβεβαιωνετε τη δικη μου παρατηρηση. Κι εμενα το βαρομετρο στο 9αρι δειχνει παντα απο +2 εως +4 hpa σε σχεση με το 4αρι και το casio. Δεν ειναι και μικρη η αποκλιση.

Με γλιτωσατε απο επισκεψη στο σερβις, μιας που φαινεται να ειναι γενικοτερο το φαινομενο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς δείχνει το βαρόμετρο; σε τι χρησιμεύει;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Μετρα την ατμοσφαιρικη πιεση της τοποθεσιας σου.

 

Μπακαλιστικη Πρακτικη εφαρμογη 1: Σου δειχνει το (σχετικο) υψομετρο της τοποθεσιας σου.

Μπακαλιστικη Πρακτικη εφαρμογη 2: Το γραφημα συνεχομενων μετρησεων (τουλαχιστον 12ωρου) σου δειχνει αν η τοποθεσια σου ειναι σταθερη (ο καιρος θα παραμεινει περιπου ιδιος), αν βαδιζει προς βαρομετρικο χαμηλο (ο καιρος θα χαλασει, αν το βαρομετρικο χαμηλο ειναι μεγαλο θα χαλασει πολυ), ή αν βαδιζει προς βαρομετρικο υψηλο (ο καιρος θα φτιαξει).

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε το βαρομετρο,χρειαζεται καποιο app για να παρουμε μετρηση ή εχει καποια built in το κινητο;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Είναι εύκολο να μου πει κάποιος που έχει Ιταλικό firmware (HUI) αν το επίπεδο ασφαλείας είναι ακόμα Δεκέμβριος 2019; Ευχαριστώ πολύ...
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Και για το δικό μας ισχύουν αυτά...... https://gr.gizchina.com/2020/02/14/samsung-dex-pos-na-syrriknoste-to-laptop-sas-how-to/
Ναι... λίγο πληρωμένη διαφήμιση της Samsung βέβαια το κείμενο αλλά ισχύουν αυτά που λέει.

 

Από την άλλη δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο απλό από το να κουβαλάει κάποιος ένα μικρό laptop αντί να μπλέκει με καλώδια, ποντίκια, εξωτερικά πληκτρολόγια, τα bugs και τις περιορισμένες δυνατότητες του DeX.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση. Είναι φανταστική ευκολία.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι καιρό να αγοράσω dex κι εγώ, αλλά δεν έχω καταλήξει τί συνδιασμό να πάρω για να χρησιμοποιώ.

 

Βασικά το θέλω για σύνδεση στη τηλεόραση, περισσότερο σαν media player.

 

Να πάω στη λυση dex station?

Στη λύση με καλώδιο-USB hub? Και αν ναι το γνήσιο καλώδιο μέχρι με ένα hub type c κοστίζουν σχεδόν όσο το dex.

 

Ποια η γνώμη σας;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία πάρε ένα type c σε hdmi. Δεν χρειάζεται να πάρεις το γνήσιο και κοστίζει κάτω από 10 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηλία πάρε ένα type c σε hdmi. Δεν χρειάζεται να πάρεις το γνήσιο και κοστίζει κάτω από 10 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα δείχνει Αχιλλέα όμως fhd+ με ένα οποιοδήποτε καλώδιο;

Θέλω και hub type c για πληκτρολόγιο και ποντίκι.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Θα δείχνει Αχιλλέα όμως fhd+ με ένα οποιοδήποτε καλώδιο;

Θέλω και hub type c για πληκτρολόγιο και ποντίκι.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω μπορείς να κάνεις ευκολότερη τη δουλειά σου με Bluetooth ποντίκι και πληκτρολόγιο.

Τέτοιο πάντως κάνει δουλειά :

https://www.ebay.com/itm/392624049485

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι καιρό να αγοράσω dex κι εγώ, αλλά δεν έχω καταλήξει τί συνδιασμό να πάρω για να χρησιμοποιώ.

 

Βασικά το θέλω για σύνδεση στη τηλεόραση, περισσότερο σαν media player.

 

Να πάω στη λυση dex station?

Στη λύση με καλώδιο-USB hub? Και αν ναι το γνήσιο καλώδιο μέχρι με ένα hub type c κοστίζουν σχεδόν όσο το dex.

 

Ποια η γνώμη σας;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.skroutz.gr/s/20037082/Baseus-Braided-USB-3-1-Cable-USB-C-male-HDMI-male-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-1-8m-C-Video-Pro.html

 

Εγω έχω πάρει αυτό της baseus απο το bangood, 26$ μαζί με τα ταχυδρομικά με priority line.

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/20037082/Baseus-Braided-USB-3-1-Cable-USB-C-male-HDMI-male-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-1-8m-C-Video-Pro.html

 

Εγω έχω πάρει αυτό της baseus απο το bangood, 26$ μαζί με τα ταχυδρομικά με priority line.

Αν είναι να δώσεις 26$ για αυτό της Baseus, δίνεις 29€ και παίρνεις το γνήσιο της Samsung.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...