Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις τουλάχιστον αλλά δύο χρόνια ζωής. Για να μην πω παραπάνω. Εμπειρικά πάντα.

 

Ακριβώς.

Δύο χρόνια περίπου με security patches και θα τα ξεζουμισω όλα, εκτός αν χρειαστώ κάτι πιο σύγχρονο για την δουλειά.

Μόλις κλείσει τον κύκλο της στα χέρια μου η συσκευή, χαιρετώ την Samsung μέχρι την επόμενη δεκαετία.

 

No biggie που λένε και στο χωριό μου, αλλά δεν πληρώνω ξανά τιμή ναυαρχίδας για τέτοια ξεφτίλα υποστήριξη που θυμίζει 2010.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα σας

Ενδιαφέρομαι για την αγορά μεταχειρισμένου ΝΟΤΕ 9. Αυτή τη στιγμή έχω το S7.

Ήθελα να σας ρωτήσω κάποιες απορίες μου αλλά συγχωρέστε με αν έχουν απαντηθεί ξανά...

 

1) Η ποιότητα σήματος του WiFi και GPS είναι πάνω από τον μέσο όρο?

2) Υπάρχει δοκιμασμένη οικονομική θήκη ανθεκτική για πτώσεις? (έχω μικρά παιδιά για όποιον ξέρει). Είμαι fan της Otterbox αλλά η defender κάνει 50 Ευρώ…

3) Τι να προσέξω στην αγορά μεταχειρισμένου? Φαίνεται από φωτογραφίες αν έχει πειραχτεί η αδιαβροχοποιηση? Πως μπορώ να δω ότι δεν έχει Rom από providers (Cosmote κλπ)? Με το IMEI ?

4) Έχει βγει κάποια gcam για βελτίωση της φωτογραφίας του? Με την 10 έκδοση υπήρξε κάποια βελτίωση?

5) Αξίζει τελικά να το πάρω εν έτη 2020? Αν περιμένω 1-2 μήνες ακόμα θα βρω τίποτα καλύτερο στο ευρος 400-450 ευρώ σε Samsung?

 

Ευχαριστώ

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Τεράστια αναβάθμιση, τεράστια και η διαφορά σε μέγεθος εφόσον έχεις το απλό s7 κι όχι το edge. Κατά τα άλλα θεωρώ περιττή την χρήση gram (δεν ξέρω αν την υποστηρίζει) η μπαταρία θα δεις σίγουρα (εφόσον είναι ορθά δουλεμένο και καλό συντηρημένο το Ν9) μεγάλη διαφορά όπως και σε επεξεργαστική ισχύ υπέρ του Ν9 φυσικά. Αν δεν σε νοιάζει η χρήση του s-pen ωραία κι έξυπνη μετάβαση στα χρήματα που γράφεις είναι και το s10 κατά την γνώμη μου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

* έχοντας δουλέψει για μεγάλο σχετικά διάστημα s8 plus, note8 & s9 plus και τα τρία με android 9.0 έχω να πω πως δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό θέμα με wifi η δε ποιότητα κλήσεων απλά κορυφαία με καθαρό κρυστάλλινο ήχο όπως και το σήμα τους παραπάνω από επαρκές-αποδεκτό. Θα έλεγα πως και με μια γραμμή θα έχεις σήμα και επικοινωνία σε αντίθεση με τα lg που είχα παλαιότερα.

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Νοte 9 N9600 με CSC Hong-Kong, ούτε μυρωδιά από το android 10. Στο Sammobile όλα τα Ν9600 (Αργεντινή-Κίνα-Βραζιλία) έχουν ακόμα την 9
Samsung Galaxy Note 9 N9600
Link to comment
Share on other sites

Νοte 9 N9600 με CSC Hong-Kong, ούτε μυρωδιά από το android 10. Στο Sammobile όλα τα Ν9600 (Αργεντινή-Κίνα-Βραζιλία) έχουν ακόμα την 9

 

και εμείς με την 9 είμαστε ακόμα με κοσμοτε τι αγχώνεσαι :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ρε παιδιά μου έχει έρθει η αναβάθμιση πριν δέκα μέρες και δεν την κατεβάζω γιατί μετά βαριέμαι να κάνω επαναφορά κλπ.

Όλα μια ιδέα είναι

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ρε παιδιά μου έχει έρθει η αναβάθμιση πριν δέκα μέρες και δεν την κατεβάζω γιατί μετά βαριέμαι να κάνω επαναφορά κλπ.

Όλα μια ιδέα είναι

 

Και εγώ έτσι! Αντιστέκομαι ακόμη, μια που δεν έχω κανένα θέμα με την 9 και δεν θέλω να ρισκάρω αν δεν μου κάτσει η αναβάθμιση χωρίς επαναφορά.

 

Κατά τα άλλα, πως γίνεται το κινητό να έχει ανεβάσει τιμή και να την κρατά; Δεν το έχω δει ξανά!!:confused: Το είχα πάρει πέρσι 570 ευρώ και τώρα έχει 700!!! Δεν πάμε καλά!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κ μιλάω πάντα για εμένα η 10 ακομα κ μετα απο reset που έκανα δεν ειναι σαν την 9!

Αναφέρομαι στην μπαταρία.1-1½ ωρα οθόνη κάτω.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα, γιατί δεν κατεβάζετε το better battery stats? Ένα 2ευρω είναι και 2 λεπτά χρόνος με το ADB από το PC.

Σχεδόν πάντα όταν υπάρχει drain, φταίει κάποια κακογραμμένη εφαρμογή ή η Google που προσπαθεί να στείλει δεδομένα από το κινητό 5 φορές το δευτερόλεπτο.

Αφού δεν πρόκειται να δούμε ποτέ σοβαρό battery management tool στο android, εφαρμογές τέτοιου τύπου είναι απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα, γιατί δεν κατεβάζετε το better battery stats? Ένα 2ευρω είναι και 2 λεπτά χρόνος με το ADB από το PC.

Σχεδόν πάντα όταν υπάρχει drain, φταίει κάποια κακογραμμένη εφαρμογή ή η Google που προσπαθεί να στείλει δεδομένα από το κινητό 5 φορές το δευτερόλεπτο.

Αφού δεν πρόκειται να δούμε ποτέ σοβαρό battery management tool στο android, εφαρμογές τέτοιου τύπου είναι απαραίτητες.

Εχω βάλει το accubattery.

Edited by serkos

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει το accubattery.

 

Μη αξιόπιστο....

ΥΓ: Τελικά από τι βλέπω η διαχείριση του iOS είναι πολύ καλύτερη από android

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει το accubattery.

 

Το οποίο κατηγοριοποιεί σχεδόν όλες τις διεργασίες συστήματος και τα ping των play services σε μια κατηγορία "system" που δεν βοηθάει πουθενά.

Για βασικό tracking όπως η εφαρμογή του κινητού είναι μια χαρά. Troubleshooting δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Feedback για το θέμα του led με τις αναπάντητες:

 

Με άλλα λόγια η Samsung παίρνει το Android, ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ από πάνω όλο της το bloatware και πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Καμία σοβαρότητα και σεβασμός προς τον καταναλωτή της... Ντροπή τους απλά...

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Το Good lock που το βρίσκουμε;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω βάλει λίγο πιο πάνω την εφαρμογή από play store

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι πιο πάνω λέει (Fine Lock: Launcher for Good Lock and Galaxy Labs). Αυτό είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε επιτέλους η 10 για Ελληνικό cosmote αλλά ακόμα μόνο μέσω smart switch. Από ΟΤΑ λέει οτι είναι ενημερωμένο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι πιο πάνω λέει (Fine Lock: Launcher for Good Lock and Galaxy Labs). Αυτό είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, μέσω αυτής της εφαρμογής κατεβάζεις τα modules.

 

 

Βγήκε επιτέλους η 10 για Ελληνικό cosmote αλλά ακόμα μόνο μέσω smart switch. Από ΟΤΑ λέει οτι είναι ενημερωμένο.

 

Έτσι γίνεται...ΟΤΑ θα δωθεί τις επόμενες μέρες.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 βδομάδες που είμαι με την 10(μετά απο reset) η μπαταρία του είναι 10-15% καλύτερη... βέβαια αυτό μπορεί να οφείλεται και στο reset αλλά η μπαταρία του είναι καλύτερη πάντως!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται...ΟΤΑ θα δωθεί τις επόμενες μέρες.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βγήκε και ΟΤΑ για Cosmote.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Το Good lock που το βρίσκουμε;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο xda ειναι το goodlock αλλα και το badlock. Στο playstore ειναι αλλο app. Ισος να θελει και root.

Link to comment
Share on other sites

Στο xda ειναι το goodlock αλλα και το badlock. Στο playstore ειναι αλλο app. Ισος να θελει και root.
Ούτε root θέλει ούτε τίποτα.

 

Το good lock δουλεύει μόνο σε κάποιες χώρες. Παραμετροποίηση του κινητού.. Lock screen, task manager κτλ.

Το good lock είναι ένας "launcher"/εφαρμογή που του προσθέτεις διάφορες λειτουργίες που θες.

 

Έτσι λοιπόν κάποιοι devs τροποποίησαν αυτόν τον "launcher" για να δουλέυει σε όλες τις χώρες. Τα modules είναι τα ίδια.

 

Και το badlock λοιπόν, και αυτό που ανέβασα και άλλα παρόμοια κάνουν την ίδια δουλειά ουσιαστικά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...