Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο δικό μου κινητό, πρέπει να κρατήσεις πατημένο το κουμπί του τόνου για 3 δευτερόλεπτα προκειμένου να απενεργοποιηθεί (το κουμπί που είναι κυκλωμένο στην παραπανω φωτογραφία)...

 

Απλα πατας 2 φορες πανω στο κουμπι τονου , ετσι ειναι και στην 9 τουλαχιστον. Εμενα παραδοξως δεν μου εχει ερθει ακομα η 10 εχω της κοσμοτε. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να αναβαθμίσω σε 10 ακόμα και με επαναφορά. Λίγα features για να χάσω σε μπαταρία..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να αναβαθμίσω σε 10 ακόμα και με επαναφορά. Λίγα features για να χάσω σε μπαταρία..
Η μπαταρία είναι μια χαρά. Στα ίδια, για να μη πω σε καλύτερα επίπεδα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με την 10 μονο καλα εχω να πω για την μπαταρια.

Ετοιμος ημουν να αγορασω το Note 10 το μικρο αλλα λογω χειροτερης αυτονομιας απο το 9αρι μου ,θα το καθυστερησω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω καλύτερη μπαταρία. Κάποια μικρά κολλήματα έφυγαν με την επαναφορά. Η καλύτερη αναβάθμιση μέχρι στιγμής
:w00t: STERGIOS :w00t:
Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση σε Android 10, factory reset και στήσιμο από την αρχή χωρίς πολλές εφαρμογές, η μπαταρία είναι απλά επιεικώς απαράδεκτη... δεν έχω ιδέα τι φταίει
Link to comment
Share on other sites

Απλα πατας 2 φορες πανω στο κουμπι τονου , ετσι ειναι και στην 9 τουλαχιστον. Εμενα παραδοξως δεν μου εχει ερθει ακομα η 10 εχω της κοσμοτε. :mad:

Φίλε μου η κοσμοτε μας έχει χεσμενους με λίγα λόγια!!

Τέλος πάντων θα έρθει κάποια στιγμή πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Με factory reset και στήσιμο από την αρχή σε 700 εφαρμογές - μετά την αναβάθμιση 10 - η αυτονομία της μπαταρίας είναι κατά 20% καλύτερη στο κινητό μου!

Ευτυχώς δεν το έστειλα για δωρεάν αναβάθμιση μπαταρίας στο έτος της εγγύησης! Έτοιμος ήμουν! Του χρόνου τώρα λίγο πριν την διετία του, για μείωση του κόστους της αγοράς του! Εξάλλου το Xiaomi Mi 10 Pro δείχνει τα δόντια του!!!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Με factory reset και στήσιμο από την αρχή σε 700 εφαρμογές - μετά την αναβάθμιση 10 - η αυτονομία της μπαταρίας είναι κατά 20% καλύτερη στο κινητό μου!

Ευτυχώς δεν το έστειλα για δωρεάν αναβάθμιση μπαταρίας στο έτος της εγγύησης! Έτοιμος ήμουν! Του χρόνου τώρα λίγο πριν την διετία του, για μείωση του κόστους της αγοράς του! Εξάλλου το Xiaomi Mi 10 Pro δείχνει τα δόντια του!!!

 

Γιατι ευτυχως δεν το εκανες; Για μένα έπρεπε να το ειχες κανει. Δωρεαν ειναι στο πρωτο ετος, στο δευτερο πληρωνεις. Οποτε θα ειχες νεα μπαταρια και την (κατ' εσενα 20%) καλυτερη διαχειριση της νεας σου μπαταριας...διπλο win.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Για μένα έπρεπε να το ειχες κανει. Δωρεαν ειναι στο πρωτο ετος, στο δευτερο πληρωνεις.

 

Έχει δεν έχει πρόβλημα ισχύει αυτό?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Έχει δεν έχει πρόβλημα ισχύει αυτό?

 

θα αναφερεις μειωμενη διαρκεια μπαταριας, χαμηλη ταχυτητα φορτισης....και θα παρει τον δρομο του το πραγμα.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

θα αναφερεις μειωμενη διαρκεια μπαταριας, χαμηλη ταχυτητα φορτισης....και θα παρει τον δρομο του το πραγμα.

Είπα να μην το ανοίξουν και χαλάσουν τα εργοστασιακά λαστιχάκια γύρω - γυρω.. + επιβάρυνση με courier(ή όχι?)-(το κινητό είναι σαν καινούργιο) και μετά πόσο θα κοστίσει μια μπαταρία μιας και τα έξοδα εγατάστασης θα είναι δωρεάν και στο 2ο έτος. Θέλω να κρατήσει για μια τετραετία (από πατέρα σε μητέρα και μετά στο παιδί...) με δυο μπαταρίες...Όσο για το Android 12 (άραγε 11 θα πάρουμε?), ας είναι καλά το xda!!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα, εφόσον θεωρείς ότι η απόδοση της μπαταρίας είναι σωστή, καλά έκανες και δεν το έστειλες. Και εγώ στο note 8, μπαταρία άλλαξα στα δύο χρόνια, λίγο πριν το δώσω. Μη ξεχνάμε ότι οι παροχές του service είναι για τις περιπτώσεις όπου πραγματικά υπάρχει πρόβλημα. Αυτή την ελληνική "κουτοπονηριά" πρέπει κάποια στιγμή να την κόψουμε. Γιατί, αν κάποια στιγμή πει η Samsung, ότι στην Ελλάδα έχω, π.χ., 80% των συσκευών με αντικατασταση μπαταρίας στον πρώτο χρόνο, και πρέπει να μειώσω το ποσοστό, θα φευγουν οι συσκευές στο service και θα επιστρέφουν όπως πήγαν με αιτιολογία, ότι δεν εντοπίστηκε πρόβλημα. Και φυσικά, θα φταίει η "κακιά" Samsung ή το "κακό" Service στην Ελλάδα, και όχι εμείς που το ξεφτιλίσαμε. Όπως έγινε με την ασφάλεια συσκευής που όλοι λίγο πριν το χρόνο έσπαγαν την οθόνη και έκαναν δωρεάν αντικατάσταση, μόνο και μόνο για να ξεφορτωθούν τυχόν γρατσουνιές, καθώς δεν πρόσεχαν τη συσκευή τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αλλάξουν τους όρους οι ασφαλιστικές και να καλύπτουν το 70% του κόστους επισκευής. Και ξαφνικά, μειώθηκε η χρήση της ασφάλειας κατά 83% (ανήκω στον κλάδο των ασφαλειών και το ποσοστό αυτό που αναφέρω, ισχύει). Edited by kastorakos84

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μη γραφετε πραγματα που δεν ισχυουν.

Δεν μπορει να γνωριζει καποιος που δεν εργαζεται και δεν εχει συνεργασια πχ. με την επισημη Samsung τι συμβαινει καθε φορα .

Μια μπαταρια βγαινει απο ενα εργοστασιο με ενα μεσο ορο ζωης καλης αποδοσης καπου στον 1-1μιση το πολυ χρονο .

Απο κει και περα υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορει να παιξουν ρολο και να μειωνεται η "καλη" αποδοση της .

Καλη αποδοση σε μια μπαταρια δεν ειναι ποτε θα τα παιξει , αλλα ειναι το πικ των στοιχειων της για ενα χρονικο διαστημα .Οι αρνητικοι παραγοντες πχ. Εντονη χρηση , βαριες εφαρμογες θα μειωσουν τον χρονο καλης αποδοσης.

Γιαυτα ενημερωνονται οι εταιριες και ετσι δειχνουν ανοχες προσφερουν εγγυησεις , εκπτωσεις κτλ.

Αυτο δεν θα σου το ανακοινωσουν ποτε γιατι δεν ειναι ελεγχομενο και ειναι απροσδιοριστο λογο αυξησης ενεργειακων πορων του λειτουργικου .

Δεν σου κανει χαρη η Samsung Αντιθετα εαν δυσαρεστηθει ο κατοχος σε συντομο χρονικο διαστημα λειτουργιας της συσκευης του θα ειναι αρνητικο για την εταιρια .

Δεν κοιτανε κουτοπονηρα λοιπον οι κατοχοι αντιθετα μαλιστα .

Το υλικο 'μπαταρια" ειναι αναλωσιμο , ειναι παμφηνο για τις εταιριες.

Ηρωες τυπου κραταω την μπαταρια μεχρι να πεθανει τους πατησε το τρενο η αλλιως καψανε πλακετες σε περιπτωσεις κυριως βαριας χρησης .

 

Καλοπροαιρετα παντα :

Αγοραζετε μια συσκευη 1000ε και γραφετε ολη την ωρα σαν διαγωνισμο ποσο καιρο θα κρατησει ο καθενας την μπαταρια που κοστιζει 20-30ε...

 

Αυτο το...ο κατοχος προσπαθει να κοροιδεψει , να ζημιωσει την εταιρια χμμμ...

Γελα ο κοσμος μη το συνεχιζετε ...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Sony xperia Z κοντεύει λογικά τις 1500 φορτίσεις...Του πίνει το αίμα καθημερινά ο μικρός μου γιός. Έχει καμιά 10ρια παιχνίδια εφαρμογές insta YouTube γύρω στα 2Giga ελεύθερα αποθηκευτικό χώρο ...το τηλέφωνο δεν έχει καταλάβει τίποτα!!! 3 ώρες οθόνη έβγαζε 3 ώρες βγάζει όλα τα χρόνια ... 5'' FHD 2385 μίλιαμπερώρια ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να χει κλείσει στο 1% τουλάχιστον 300 φορές ...Έχει φάει αμέτρητες φορτίσεις άστατες ολοκληρες από 1-100 Ούτε εγώ ξέρω...το μόνο που ξέρω είναι ότι το κινητό αυτό έχει καταρρίψει κάθε μύθο όσον αφορά το θέμα των φορτίσεων και την διάρκεια αντοχής της μπαταρίας με κάτι 42αρια θερμοκρασίες το καλοκαίρι κλικ κλπ....σκυλί μαύρο σε όλα του!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αγοραζετε μια συσκευη 1000ε και γραφετε ολη την ωρα σαν διαγωνισμο ποσο καιρο θα κρατησει ο καθενας την μπαταρια που κοστιζει 20-30ε...

 

:lol:

Πέρα από αυτό, εγώ γουστάρω πολύ όλα τα παλικάρια που βάζουν εφαρμογές για να φορτίζουν τις μπαταρίες μέχρι το 80% για να "κρατήσουν".

Είναι πραγματικά ιδιοφυές σχέδιο.

Μια μπαταρία που την σκίζεις ας πούμε σε χρήση και fast charge, κάνεις την ζωή σου εύκολη ρε παιδί μου σαν άνθρωπος, θα φτάσει σταδιακά το 80% σε 3 χρόνια. Αυτό δεν μας αρέσει, φτου κακά..!

Αλλά να έχεις την ίδια απόδοση (80%) μιας λιωμένης μπαταρίας από την πρώτη μέρα, για να είναι στο 90% η υγεία της μπαταρίας σου στα 3 χρόνια (άσχετα αν εσύ είσαι στο 80% από την πρώτη μέρα), είναι πανέξυπνο!

Ειδικά αν χρησιμοποιείς το 60% της αυτονομίας (20-80%), είναι ακόμα πιο έξυπνο. Δεν πειράζει που εξομοιώνεις αυτονομία χαλασμένης μπαταρίας από ράκαλ ξεχασμένο από τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, τουλάχιστον σε 10 χρόνια θα σε αποζημιώσει!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πεστα Χρυσόστομε!!!
...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς!
Link to comment
Share on other sites

Εν μερη συμφωνω αλλα εγω αναφερομαι στο πικ της μπαταριας . Η μπαταρια ας πουμε πχ.με τυχαια νουμερα εχεις τον πρωτο χρονο 6 ωρες σοτ .Τον δευτερο χρονο εχεις λιγοτερο και υπαρχει μια σταδιακη αργη πτωτικη πορεια.Προς το τελος του δευτερου χρονου θα εχεις πχ.4 ωρες σοτ.Ε λοιπον ο κατοχος εχει το δικαιωμα να παει να την αλλαξει η να πληρωσει μια εκπτωση κτλ.

Δεν σημαινει οτι εκμεταλευεται πονηρα μια εταιρια.

Μπορει καποιος να θελει να εχει το αρχικο καλο σοτ του πρωτου χρονου συνεχεια ειναι επιλογη του να θελει ετσι να λειτουργει την συσκευη του.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εν μερη συμφωνω αλλα εγω αναφερομαι στο πικ της μπαταριας . Η μπαταρια ας πουμε πχ.με τυχαια νουμερα εχεις τον πρωτο χρονο 6 ωρες σοτ .Τον δευτερο χρονο εχεις λιγοτερο και υπαρχει μια σταδιακη αργη πτωτικη πορεια.Προς το τελος του δευτερου χρονου θα εχεις πχ.4 ωρες σοτ.Ε λοιπον ο κατοχος εχει το δικαιωμα να παει να την αλλαξει η να πληρωσει μια εκπτωση κτλ.

Δεν σημαινει οτι εκμεταλευεται πονηρα μια εταιρια.

Μπορει καποιος να θελει να εχει το αρχικο καλο σοτ του πρωτου χρονου συνεχεια ειναι επιλογη του να θελει ετσι να λειτουργει την συσκευη του.

 

Εννοείται. Εγώ προσωπικά πάντα αλλάζω μπαταρία πριν τελειώσει η εγγύηση γιατί συνήθως δίνω την συσκευή σε κάποιον.

Εάν το σέρβις την περάσει στην εγγύηση, έχει καλώς. Εάν θεωρήσουν ότι είναι φυσιολογική φθορά, παίρνουν τηλέφωνο και με ενημερώνουν για το κόστος.

 

Η μπαταρία είναι αναλώσιμο και σε 2-3 χρόνια θα την αλλάξεις θες δε θες, αν θέλεις να επανέλθει η αυτονομία σε νορμάλ επίπεδα. Θα κάτσουμε να σκάσουμε για ένα 30αρι όταν αγοράζουμε συσκευές 1000+ ευρώ, συν πόσα έξτρα για υπηρεσίες, εφαρμογές, αξεσουάρ κλπ;

Όταν βλέπω κόσμο να τρελαίνεται για την μπαταρία λες και θα πρέπει να πετάξει ολόκληρη την συσκευή εάν πέσει η απόδοση της μπαταρίας, δεν ξέρω πλέον αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω..

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα, μόλις βγήκε νέα ενημέρωση με patch Φεβρουαρίου για Γερμανία.

Είναι το 3ο update με android 10, αλλά όπως και το προηγούμενο, είναι απλά security patch.

Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό βέβαια, μέχρι εδώ ήταν η υποστήριξη με προσθήκες/διορθώσεις.

 

Οπότε συνολικά είχαμε 3 update με διορθώσεις/προσθήκες τον προηγούμενο χρόνο, την pie που ήρθε με 5 μήνες καθυστέρηση ενώ έπρεπε να βγει με pie, την 10 με 4-6 μήνες καθυστέρηση και αυτό ήταν.

Συνολική υποστήριξη λιγότερο από 1μιση χρόνο, με καθυστερήσεις, διορθώσεις που δεν έγιναν ούτε θα γίνουν και άλλο τόσο καιρό με μηνιάτικα security update.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε το good lock.

Όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει δουλεύουν μέσω της παρακάτω εφαρμογής:

https://play.google.com/store/apps/details?id=yuh.yuh.finelock

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα, μόλις βγήκε νέα ενημέρωση με patch Φεβρουαρίου για Γερμανία.

Είναι το 3ο update με android 10, αλλά όπως και το προηγούμενο, είναι απλά security patch.

Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό βέβαια, μέχρι εδώ ήταν η υποστήριξη με προσθήκες/διορθώσεις.

 

Οπότε συνολικά είχαμε 3 update με διορθώσεις/προσθήκες τον προηγούμενο χρόνο, την pie που ήρθε με 5 μήνες καθυστέρηση ενώ έπρεπε να βγει με pie, την 10 με 4-6 μήνες καθυστέρηση και αυτό ήταν.

Συνολική υποστήριξη λιγότερο από 1μιση χρόνο, με καθυστερήσεις, διορθώσεις που δεν έγιναν ούτε θα γίνουν και άλλο τόσο καιρό με μηνιάτικα security update.

 

Έχεις τουλάχιστον αλλά δύο χρόνια ζωής. Για να μην πω παραπάνω. Εμπειρικά πάντα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε το good lock.

Όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει δουλεύουν μέσω της παρακάτω εφαρμογής:

https://play.google.com/store/apps/details?id=yuh.yuh.finelock

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι όλα ακόμα όμως
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...