Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι εντυπώσεις σας από την μπαταρία στη 10 ποιές είναι,; Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει αυξημένη κατανάλωση, με το δική μου χρήση και τις ίδιες εφαρμογές στημένες από την αρχή η κατανάλωση σε σχέση με την 9 έχει ανέβει από το 1,6% την ώρα στο 2,2%.

Πολλά wakelocks και το android system στα ύψη.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έψαξα λίγο στο νήμα αλλά δεν βρήκα αυτό ακριβώς που θέλω και επειδή δεν έχω κουράγιο να διαβάσω 430+ σελίδες αν έχετε την καλοσύνη να με βοηθήσετε για να λύσω μια απορία μου.

Η γυναίκα μου έχει ένα Note 9 N960F 8/512 (exynos) και δεν μου εμφανίζει διαθέσιμη αναβάθμιση για να πάρει το Android 10 με One UI 2.0 όταν κάνω χειροκίνητο έλεγχο ούτε όταν το ελέγχω από το Smart Switch στον υπολογιστή μου. Πάντα λέει ότι έχω την τελευταία αναβάθμιση.

Η συσκευή αγοράστηκε καινούρια από σκρουτζομάγαζο Ελλάδας με CSC ΧΕΟ (Πολωνίας) και στις ρυθμίσεις έχει περαστεί multi-csc EUR/EUR,EUR/XEO.

Όλα στο κινητό είναι stock και official χωρίς root κλπ. Οι αναβαθμίσεις ασφαλείας και το firmware είναι από Ιανουάριο 2019 και απ' ότι είδα και σε EUR αλλά και σε XEO έχουν βγει αρκετές ενδιάμεσες πέρα από τις τελευταίες με Android 10.

Απ' ότι καταλαβαίνω κάτι σκάλωμα έχει φάει με τις ΟΤΑ αναβαθμίσεις.

Υπάρχει τρόπος να το ξεκολλήσω χωρίς να κάνω factory reset γιατί θέλει πολύ χρόνο μετά να ξανασεταριστεί το κινητό?

 

https%3A%2F%2Fi.postimg.cc%2FLszxWQgy%2FScreenshot-20200125.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογές του recovery, κάνε clear cache και reboot system. Δε νομίζω να βοηθήσει... Λογικά θα σε πάει πάλι recovery.

Εκεί αναγκαστικά κάνεις factory reset και περνάει πάλι "καθαρή" τη 10, που σημαίνει θα σβηστουν όλα από τη συσκευή.

Για να σε προλάβω, και service να το πας, 99% θα στη περάσουν πάλι "καθαρή".

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες (ήσουν και ο μόνος !!) Εγινε factory reset τελικά ,, και ολα καλά !!

 

Εμεινα βέβαια για μισή μερα χωρίς τηλέφωνο (έλειπα και εκτός Αθήνας ) και με την αβεβαιότητα τι να εχει γίνει

H Samy ολο εκπλήξεις πλεον !! :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έψαξα λίγο στο νήμα αλλά δεν βρήκα αυτό ακριβώς που θέλω και επειδή δεν έχω κουράγιο να διαβάσω 430+ σελίδες αν έχετε την καλοσύνη να με βοηθήσετε για να λύσω μια απορία μου.

 

Η γυναίκα μου έχει ένα Note 9 N960F 8/512 (exynos) και δεν μου εμφανίζει διαθέσιμη αναβάθμιση για να πάρει το Android 10 με One UI 2.0 όταν κάνω χειροκίνητο έλεγχο ούτε όταν το ελέγχω από το Smart Switch στον υπολογιστή μου. Πάντα λέει ότι έχω την τελευταία αναβάθμιση.

 

Η συσκευή αγοράστηκε καινούρια από σκρουτζομάγαζο Ελλάδας με CSC ΧΕΟ (Πολωνίας) και στις ρυθμίσεις έχει περαστεί multi-csc EUR/EUR,EUR/XEO.

 

Όλα στο κινητό είναι stock και official χωρίς root κλπ. Οι αναβαθμίσεις ασφαλείας και το firmware είναι από Ιανουάριο 2019 και απ' ότι είδα και σε EUR αλλά και σε XEO έχουν βγει αρκετές ενδιάμεσες πέρα από τις τελευταίες με Android 10.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω κάτι σκάλωμα έχει φάει με τις ΟΤΑ αναβαθμίσεις.

 

Υπάρχει τρόπος να το ξεκολλήσω χωρίς να κάνω factory reset γιατί θέλει πολύ χρόνο μετά να ξανασεταριστεί το κινητό?

 

 

 

https%3A%2F%2Fi.postimg.cc%2FLszxWQgy%2FScreenshot-20200125.jpg

Στο smart switch πήγαινε εκεί που λέει more και ψάξε για λογισμικό έκτακτης ανάγκης (δεν θυμάμαι ακριβώς πώς είναι διατυπωμένο) και δες μήπως στο δίνει από εκεί.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για αρχη παρε ενα back up ΟΛΟ το κινητο.μετα κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

εαν δεν αλλαξει κατι με αυτο περνα την 10 με odin και κανε επαναφορα απο samsung account κ τελος!

ειναι χρονοβορο σιγουρα αλλα μια σιγουρη λυση!

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

 

Έχω περάσει σε 10αρα εδώ κ μια βδομάδα περίπου.

 

Έχω κι εγώ το θέμα με τη μη ένδειξη αναπάντητων.

Δε καίγομαι βέβαια.

 

Αυτό που με χαλάει είναι πως στην πληκτρολόγηση κειμένων πολλές φορές χάνω γράμματα ή κερδίζω διπλά

Είτε γράφω εδώ είτε σε sms/viber

Το έχετε κι εσείς?

 

 

 

 

Σας συμβαίνει σ' εσάς?

Ακόμα κ με αύξηση της ευαισθησίας της οθόνης (δε χρησιμοποιώ προστασία οθόνης), δεν είδα βελτίωση...

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για το dex διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει για έκδοση Linux.

Μιας και ο βασικός πυρήνας του android είναι το linux το θεωρούσα αυτονόητο ότι σίγουρα πρώτα θα υπήρχε για εκεί.

Προφανώς η λέξη δωρεάν που συμπεριλαμβάνεται στα Linux δεν είναι κάτι που μελλοντικά τους καλύπτει εκεί στη Samsung!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο Note 9 την έκδοση 10 και δεν μπορώ να βάλω σαν widget το πλαίσιο εικόνας. Μου διαφεύγει κάποια ρύθμιση; Σε εσάς λειτουργεί κανονικά;

Το led και σε μένα δεν λειτουργεί στις κλήσεις και αναπάντητες. Έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς να κρατήσω back up και το στήνω από την αρχή. Επίπονη πραγματικά κατάσταση αλλά δεν με πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο Note 9 την έκδοση 10 και δεν μπορώ να βάλω σαν widget το πλαίσιο εικόνας. Μου διαφεύγει κάποια ρύθμιση; Σε εσάς λειτουργεί κανονικά;

Το led και σε μένα δεν λειτουργεί στις κλήσεις και αναπάντητες. Έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς να κρατήσω back up και το στήνω από την αρχή. Επίπονη πραγματικά κατάσταση αλλά δεν με πειράζει.

Μήπως έχεις κλειδωμένη την home screen? Κράτησε παρατεταμμένα πατημένο σε ένα κενό σημείο στην αρχική οθόνη, πήγαινε στις ρυθμίσεις αρχικής οθόνης και δες για την επιλογή κλείδωμα της αρχικής οθόνης ή κάπως έτσι... (εγώ το έχω στα αγγλικά, οπότε μπορέι να είναι λίγο διαφορετικό το λεκτικό).

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κλειδωμένη την home screen? Κράτησε παρατεταμμένα πατημένο σε ένα κενό σημείο στην αρχική οθόνη, πήγαινε στις ρυθμίσεις αρχικής οθόνης και δες για την επιλογή κλείδωμα της αρχικής οθόνης ή κάπως έτσι... (εγώ το έχω στα αγγλικά, οπότε μπορέι να είναι λίγο διαφορετικό το λεκτικό).

 

Όχι φίλε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Σέρνω κανονικά το εικονίδιο Πλαίσιο εικόνας 2χ2 και όταν μπει στην οθόνη αντί να μου ανοίξει το πλαίσιο ποια εικόνα να βάλω δεν δείχνει τίποτε. Η πλάκα είναι ότι πριν κάνω επαναφορά του τηλεφώνου και είχα την 10 πάνω στην 9 δούλευε...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Σέρνω κανονικά το εικονίδιο Πλαίσιο εικόνας 2χ2 και όταν μπει στην οθόνη αντί να μου ανοίξει το πλαίσιο ποια εικόνα να βάλω δεν δείχνει τίποτε. Η πλάκα είναι ότι πριν κάνω επαναφορά του τηλεφώνου και είχα την 10 πάνω στην 9 δούλευε...

 

Δες Εδώ

 

Δοκίμασε να το ξαναεγκαταστήσεις απ'το Samsung Store > Picture Frame Widget

 

Εγώ ή το είχα σβήσει ή δεν το είχα ποτέ. Το έβαλα για δοκιμή και δουλεύει κομπλέ.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Δες Εδώ

 

Δοκίμασε να το ξαναεγκαταστήσεις απ'το Samsung Store > Picture Frame Widget

 

Εγώ ή το είχα σβήσει ή δεν το είχα ποτέ. Το έβαλα για δοκιμή και δουλεύει κομπλέ.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου έκανα ότι μου είπες και τώρα δουλεύει κανονικά!! :):)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά η επαναφορά τα κάνει χειρότερα!!!

Αφού δεν είχες θεμα τί εκανες επαναφορα;

Η επαναφορά σίγουρα το κάνει καλύτερο απλά ίσως εγώ να πείραξα κατά λάθος κάποια ρύθμιση. Λύθηκε περνώντας εκ νέου την εφαρμογή Picture frame Widget από Galaxy Store όπως πρότεινε ο φίλος του forum.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που έχετε δουλέψει κάποιες μέρες την 10 από μπαταρία τι βλέπετε;

 

 

Εμένα μου φαίνεται πολύ καλή η διαχείριση της.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που έχετε δουλέψει κάποιες μέρες την 10 από μπαταρία τι βλέπετε;
Λίγο καλύτερη από την 9. Από τότε που την έβαλα έχω 6 με 7 ώρες οθόνης σε μιάμιση μέρα. Ενώ στην 9 αυτά τα νούμερα τα έπιανα σε μια μέρα. Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος και όποιες σκέψεις είχα για να δώσω την συσκευή ο ερχομός του android 10 μου άλλαξε γνώμη. Και η έλευση των note 10 lite και s10 lite με ίδιο soc με το note 9 σημαίνει υποστήριξη με root έως android 12.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που έχετε δουλέψει κάποιες μέρες την 10 από μπαταρία τι βλέπετε;

 

Προσωπικά την πέρασα χωρις κάποιο wipe.

Δεν είμαι κ τόσο ευχαριστημένος.αν δεν φτιάξει στο επόμενο διάστημα θα κανω επαναφορά.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που έχετε δουλέψει κάποιες μέρες την 10 από μπαταρία τι βλέπετε;

 

Για μένα είναι πολύ χειρότερη, το βράδυ σε airplane mode και wifi-calling ενεργό χάνει περίπου 8% σε 8-9 ώρες, πρίν στην 9 με όλες τις εφαρμογές εγκατεστημένες έχανε στο ίδιο διάστημα 2%, στην ημερήσια χρήση τα ποσοστά ανέβηκαν από 1,6% ανά ώρα σε 2,3%. Βέβαια τα play services κάνουν πάρτυ, ας ελπίσουμε ότι θα στρώσουν αν και σκέφτομαι σοβαρά την επιστροφή στην 9.

Την έχω περάσει 4 φορές για να δω τι ακριβώς φταίει αλλά το αποτέλεσμα ακριβώς το ίδιο, χειρότερη διαχείριση σε σχέση με την 9 (για τα δικά μου δεδομένα πάντα).

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημά ασχέτως έκδοσης λύτόύργίκόύ.

Κάπόίές φώρές βάζει μόνιμα σε όλα τόνο.

Πώς το διορθώνω;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημά ασχέτως έκδοσης λύτόύργίκόύ.

Κάπόίές φώρές βάζει μόνιμα σε όλα τόνο.

Πώς το διορθώνω;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο πληκτρολόγιο, δίπλα από το Λ έχει πατηθεί ο τόνος.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο πληκτρολόγιο, δίπλα από το Λ έχει πατηθεί ο τόνος.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει αυτό που λες δίπλα από το γράμμα Λ.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι ότι είναι μόνιμα πατημένος ο τόνος σε κάποια γράμματα.

Στην ουσία φτιάχνει Αν πατήσεις το πλήκτρο δίπλα από το L μία φορά αλλά δεν το έχει σαν κουμπί για μόνιμη ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση όπως είναι Παράδειγμα το πλήκτρο για κεφάλαια.

Δεν υπάρχει τέτοιο κουμπί.

Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία είναι πάνω κάτω η ίδια. Ίσως λίγο καλύτερη κάπου, λίγο χειρότερη κάπου αλλού, αλλά με τα ίδια ποσοστά τελειώνω το 2ημερο όπως πριν.

 

Βέβαια τα play services κάνουν πάρτυ, ας ελπίσουμε ότι θα στρώσουν

 

Ναι, αυτά τα ξαφνικά "πάρτυ" των play services περιμένω κι εγώ να τελειώσουν από το 2012 περίπου..

Καλή, χρυσή η Samsung, αλλά όταν το λειτουργικό είναι σχεδιασμένο για να μαζεύει δεδομένα 24/7, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτό που λες δίπλα από το γράμμα Λ.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι ότι είναι μόνιμα πατημένος ο τόνος σε κάποια γράμματα.

Στην ουσία φτιάχνει Αν πατήσεις το πλήκτρο δίπλα από το L μία φορά αλλά δεν το έχει σαν κουμπί για μόνιμη ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση όπως είναι Παράδειγμα το πλήκτρο για κεφάλαια.

Δεν υπάρχει τέτοιο κουμπί.

Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό είναι το κουμπί για απενεργοποίηση. f8f9651fd6f1df46040c0dc5617334af.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου κινητό, πρέπει να κρατήσεις πατημένο το κουμπί του τόνου για 3 δευτερόλεπτα προκειμένου να απενεργοποιηθεί (το κουμπί που είναι κυκλωμένο στην παραπανω φωτογραφία)...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...