Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνει κανείς επαναφορά ή να μην κάνει; Ιδού το αιώνιο ερώτημα!!! Το σιχαίνομαι!!

 

Aμα εννοείς από android 9 να πας σε android 10. Ναι πρέπει να κανεις επαναφορά. Και να τα ξανά κανεις όλα από την αρχή. Φαντάσου πως και root να είσαι είναι φορες που οι developers σου γραφουν πως πρέπει να κανεις clean install οχι για να κανεις μετάβαση από android 9 σε android 10 αυτο ειναι δεδομενο οτι θα κανεις clean install. Αλλα για να κανεις update από android 9 σε android 9. Αλλιώς δεν ευθύνοται αυτοι και ούτε επιτρέπεται να γραφής έχω πρόβληματα με drain και lags και τέτοια αμα δεν εχεις κανει clean install. Γιατί ήδη σου το λένε πως υπάρχει λόγος να κανεις clean install. Αλλιος τότε υπάρχει drain και πολλά προβλήματα. Δεν γίνετε να πατήσεις δυο διαφορετικά λειτουργικά το ένα πάνω στο άλλο. Ποσο μάλλον στο linux που είναι τα πάντα μέσα γεμάτα κώδικα. Και ποσο μάλλον στα samsung που τρέχουν άπειρα πράγματα day one. Στο android 9 έκανα 2 φορες clean install φέτος και ας το έχω root και ας είναι η rom μου 1gb. Φαντάσου στις non rooted samsung stock roms που είναι 5gb+ η μια τι θα χρειαστεί. Είναι δεδομένο πως θες clean install. Μια φορα τον χρόνο δεν είναι κάτι το δύσκολο να γίνει clean install. Χρειάζεται για να τρέχει το κινητό όσο γίνετε καλά μελλοντικά και να μην αρχίσει το drain από την πρώτη μέρα..

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι βούτυρο και όλα τα update ΠΡΟΦΑΝΏΣ τα έχω περάσει χωρίς wipe.

Αυτό μας έλειπε, να σβήνουμε και να στήνουμε κάθε λίγο και λιγάκι τα κινητά λες και είμαστε στο 2010..

Link to comment
Share on other sites

nikos523 αυτό πίστευα και γω μέχρι σήμερα καθώς απέφευγα να το κάνω λόγω των εκατοντάδων εφαρμογών και κωδικών που είχα στην συσκευή μου, αλλά και γιατί από την άλλη πλευρά περίμενα το 10 να το κάνω μία και έξω!

Πριν μια εβδομάδα που δεν άντεξα και έκανα restart, δίνω δίκαιο στον asdfaster σε όλα όσα γράφει! Γιατί?

Όσο ζεις, μαθαίνεις!

Τελικά μέσα στον χρόνο (δωρεάν) συμφέρει να αλλάξω την μπαταρία του κινητού μας με σκοπό να το κρατήσω τουλάχιστον για άλλα δυο χρόνια

ή να την αλλάξω στην διετία (λήξη εγγύησης) με πληρωμή το κόστος της?

Τι θα με συμβουλεύετε?

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

nikos523 αυτό πίστευα και γω μέχρι σήμερα καθώς απέφευγα να το κάνω λόγω των εκατοντάδων εφαρμογών και κωδικών που είχα στην συσκευή μου, αλλά και γιατί από την άλλη πλευρά περίμενα το 10 να το κάνω μία και έξω!

Πριν μια εβδομάδα που δεν άντεξα και έκανα restart, δίνω δίκαιο στον asdfaster σε όλα όσα γράφει! Γιατί?

Όσο ζεις, μαθαίνεις!

Τελικά μέσα στον χρόνο (δωρεάν) συμφέρει να αλλάξω την μπαταρία του κινητού μας με σκοπό να το κρατήσω τουλάχιστον για άλλα δυο χρόνια

ή να την αλλάξω στην διετία (λήξη εγγύησης) με πληρωμή το κόστος της?

Τι θα με συμβουλεύετε?

 

Εννοειτε να πας τωρα να την αλλαξεις δωρεαν.Θα αντεξει για 1,5 χρονο ακομα και μετα θα το δωσεις για αλλο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι βούτυρο και όλα τα update ΠΡΟΦΑΝΏΣ τα έχω περάσει χωρίς wipe.

Αυτό μας έλειπε, να σβήνουμε και να στήνουμε κάθε λίγο και λιγάκι τα κινητά λες και είμαστε στο 2010..

 

Το clean install γίνετε όταν πας σε νέα έκδοση. Για να κανεις απλά τοπικά updates δεν χρειάζεται clean install.

Link to comment
Share on other sites

nikos523 αυτό πίστευα και γω μέχρι σήμερα καθώς απέφευγα να το κάνω λόγω των εκατοντάδων εφαρμογών και κωδικών που είχα στην συσκευή μου, αλλά και γιατί από την άλλη πλευρά περίμενα το 10 να το κάνω μία και έξω!

Πριν μια εβδομάδα που δεν άντεξα και έκανα restart, δίνω δίκαιο στον asdfaster σε όλα όσα γράφει! Γιατί?

Όσο ζεις, μαθαίνεις!

Τελικά μέσα στον χρόνο (δωρεάν) συμφέρει να αλλάξω την μπαταρία του κινητού μας με σκοπό να το κρατήσω τουλάχιστον για άλλα δυο χρόνια

ή να την αλλάξω στην διετία (λήξη εγγύησης) με πληρωμή το κόστος της?

Τι θα με συμβουλεύετε?

 

Συμφέρει να αλλάξεις μπαταρία οταν εχεις εγγύηση. Αλλα μην επικεντρώνεσαι τόσο στην μπαταρία. Γιατί πολύ απλά η μπαταρίες τον κινητών πλέον είναι πολύ δυνατές. Για παράδειγμα εμενα τώρα στο note είναι στο 93% και το έχω από όταν βγήκε. Και να αλλάξεις μπαταρία δεν σημαίνει πως θα δεις και διαφορα. Και αυτή η διαφορα αμα την δεις δεν σημαίνει πως θα κράτηση και πάνω από 2 μήνες. Για να δεις διαφορα στην αυτονομία δεν χρειάζεσαι νέα μπαταρία γιατί δεν φταίει συνήθως η παλιά. Για να δεις καλη αυτονομία η ακόμα και αν θες να κράτησης ένα κινητό φρέσκο να αντέξει πάνω από 3-4 χρονια. θες καλύτερο λειτουργικό από τις samsung. Με λίγα λόγια ποιος ο λόγος αν δεν εχεις πια εγγύηση και αν θες να κράτησης το κινητό σου πάνω από 3-4 χρονια να κάθεσαι με την σαβούρα τις samsung και να μην κανεις root? Θα εχεις άπειρα οφέλη σε σχέση με το πλέον ανύπαρκτο λειτουργικό τις samsung. Αυτό που ειπα και στο thread του note 8 χθες. Μιας που ρώταγε ένας χρηστης γιατί να κάνει root. Μονο και μονο που το note 8 δεν θα πάρει official από την samsung android 10. Αλλα στο xda έχει ήδη βγει rom με το android 10 για το note 8. Ενώ για το note 9 ακόμα και official δεν έχει βγει από την samσung. Μονο και μονο από αυτό μπορείς να κράτησης ένα κινητό πάντα up το date ακόμα και για 5 χρονια. Αν δεν σε ενδιαφέρει να πουλήσεις το κινητό στα 2 χρονια αλλα να το κράτησης για 3-4 χρονια.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει να αλλάξεις μπαταρία οταν εχεις εγγύηση. Αλλα μην επικεντρώνεσαι τόσο στην μπαταρία. Γιατί πολύ απλά η μπαταρίες τον κινητών πλέον είναι πολύ δυνατές. Για παράδειγμα εμενα τώρα στο note είναι στο 93% και το έχω από όταν βγήκε. Και να αλλάξεις μπαταρία δεν σημαίνει πως θα δεις και διαφορα. Και αυτή η διαφορα αμα την δεις δεν σημαίνει πως θα κράτηση και πάνω από 2 μήνες. Για να δεις διαφορα στην αυτονομία δεν χρειάζεσαι νέα μπαταρία γιατί δεν φταίει συνήθως η παλιά. Για να δεις καλη αυτονομία η ακόμα και αν θες να κράτησης ένα κινητό φρέσκο να αντέξει πάνω από 3-4 χρονια. θες καλύτερο λειτουργικό από τις samsung. Με λίγα λόγια ποιος ο λόγος αν δεν εχεις πια εγγύηση και αν θες να κράτησης το κινητό σου πάνω από 3-4 χρονια να κάθεσαι με την σαβούρα τις samsung και να μην κανεις root? Θα εχεις άπειρα οφέλη σε σχέση με το πλέον ανύπαρκτο λειτουργικό τις samsung. Αυτό που ειπα και στο thread του note 8 χθες. Μιας που ρώταγε ένας χρηστης γιατί να κάνει root. Μονο και μονο που το note 8 δεν θα πάρει official από την samsung android 10. Αλλα στο xda έχει ήδη βγει rom με το android 10 για το note 8. Ενώ για το note 9 ακόμα και official δεν έχει βγει από την samσung. Μονο και μονο από αυτό μπορείς να κράτησης ένα κινητό πάντα up το date ακόμα και για 5 χρονια. Αν δεν σε ενδιαφέρει να πουλήσεις το κινητό στα 2 χρονια αλλα να το κράτησης για 3-4 χρονια.

 

Το θέμα με το root είναι τί γινέται με τις εφαρμογές που όταν ''δουν'' root, δε λειτουργουν. Και αυτές είναι και οι σημαντικότερες εφαρμογές για πολλούς. Mobile banking, tv/nova go κτλ, ακόμα και stock εφαρμογές της Samsung.

Έχουν λυθεί αυτά τα προβλήματα;;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το root είναι τί γινέται με τις εφαρμογές που όταν ''δουν'' root, δε λειτουργουν. Και αυτές είναι και οι σημαντικότερες εφαρμογές για πολλούς. Mobile banking, tv/nova go κτλ, ακόμα και stock εφαρμογές της Samsung.

Έχουν λυθεί αυτά τα προβλήματα;;

 

Για τις εφαρμογές τον τραπεζών και τις samsung και το NFC η οποιο άλλο apps θες. Πας στο magisk και έχει μεσα το magisk hide το οποιο επιλεγεις σε πια apps θες να κρύψεις το root. Για την nova δεν ξέρω γιατί δεν έχω nova. Αλλα τα αλλα τα εχω ολα και ειναι οκ. Αμα κανεις ένα account στο xda μπορείς να ρωτήσεις και θα σου πουν εκεί μέσα με σιγουριά για την nova. Δες εδω στο video ετσι γινεται το hide root. Είναι παλιό το video το magisk πλέον έχει πιο πολλά extra πράγματα ακομα και xposed modes αλλα και magisk modes free. Πραγματικά πολυμηχάνημα που κάνει τα πάντα. Αλλα το hide έτσι γίνετε.

Δες και εδω https://www.didgeridoohan.com/magisk/MagiskHideHidingRoot κάτι πολύ σημαντικό είναι MagiskHide does not work on apps installed to adoptable/external storage. Any apps you want to hide root from has to be installed to the internal storage. Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω εγω πως με το magisk hide πετυχαινει και για το nova go.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

με το κνοχ τι γινεται? εαν κανεις ροοτ?

Tα γνωστά..Γράφει και δε ξεγράφει...Άρα δε προτείνεται σε συσκευές που έχουν ακόμα εγγύηση.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκε η 10, να δω αν θα μπορέσω να την περάσω το απόγευμα ή πιθανότερο μέσα στο σ/κ, ώστε να γίνουν τα σχετικά backup-format κτλ.
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Το clean install γίνετε όταν πας σε νέα έκδοση. Για να κανεις απλά τοπικά updates δεν χρειάζεται clean install.

 

Πως το εννοείτε το clean install; Επαναφορά εργοστασιακών και πέρασμα με την επιλογή του κινητού γι αναβάθμιση ή κάτι άλλο;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Το clean install γίνετε όταν πας σε νέα έκδοση. Για να κανεις απλά τοπικά updates δεν χρειάζεται clean install.

 

Wipe κάνεις όταν έχεις προβλήματα που δεν έχουν οι υπόλοιποι και προκλήθηκαν από conflicts μετά την αναβάθμιση.

Αν κάποιος θέλει να κάνει wipe ακόμα και κάθε μήνα κάτω από πανσέληνο τρώγοντας σουπιές, μαγκιά του. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι χρειαζόταν να το κάνει.

Κατά τα υπόλοιπα, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει με πράγματα που του ανήκουν.

 

Υγ. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις συνέχεια ότι το note 9 δεν έχει πάρει android 10. Η αναβάθμιση είναι διαθέσιμη επίσημα εδώ και 15 μέρες και πάνω σε αυτή βασίστηκε και το port του note 8.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Wipe κάνεις όταν έχεις προβλήματα που δεν έχουν οι υπόλοιποι και προκλήθηκαν από conflicts μετά την αναβάθμιση.

Αν κάποιος θέλει να κάνει wipe ακόμα και κάθε μήνα κάτω από πανσέληνο τρώγοντας σουπιές, μαγκιά του. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι χρειαζόταν να το κάνει.

Κατά τα υπόλοιπα, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει με πράγματα που του ανήκουν.

 

Υγ. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις συνέχεια ότι το note 9 δεν έχει πάρει android 10. Η αναβάθμιση είναι διαθέσιμη επίσημα εδώ και 15 μέρες και πάνω σε αυτή βασίστηκε και το port του note 8.

 

Καλησπέρα. Εσύ προτείνεις δηλαδή να περαστεί ως έχει η 10;; τι εννοώ εγώ μέχρι και εχθές είχα ακόμη Android 8.1 εχθές έκανα 2 αναβαθμίσεις χωρίς wipe χωρίς τίποτα και όλα είναι κομπλέ. Σήμερα μου ήρθε και η 10 να την περάσω και αυτή από πάνω; ρωτώ διότι

1)βαριέμαι να στήνω από την αρχή μην κρύβομαι

2) τόσες εφαρμογές με κωδικούς κτλπ δυστυχώς δεν θα τα θυμάμαι όλα και είναι απαραίτητες κάποιες για την δουλειά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Wipe κάνεις όταν έχεις προβλήματα που δεν έχουν οι υπόλοιποι και προκλήθηκαν από conflicts μετά την αναβάθμιση.

Αν κάποιος θέλει να κάνει wipe ακόμα και κάθε μήνα κάτω από πανσέληνο τρώγοντας σουπιές, μαγκιά του. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι χρειαζόταν να το κάνει.

Κατά τα υπόλοιπα, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει με πράγματα που του ανήκουν.

 

Υγ. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις συνέχεια ότι το note 9 δεν έχει πάρει android 10. Η αναβάθμιση είναι διαθέσιμη επίσημα εδώ και 15 μέρες και πάνω σε αυτή βασίστηκε και το port του note 8.

 

Καλο είναι πρώτα να μάθεις τι είναι το wipe πριν βγάλεις το συμπέρασμα γιατί το κάνουμε επίσης άλλο το wipe και άλλο το hardreset άλλο το clean install και άλλο το dirty flash. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει το ξέρουμε αυτό. Δεν μιλάω για το αν είσαι ελεύθερος να κανεις ότι θες. Μιλάω για το τι πρέπει να γίνει θες δεν θες οταν πας απο παλιά version σε καινούργια. Το rollout δεν έχει ούτε μια βδομάδα που έγινε για το Note 9 ακόμα δεν έχει πάρει ούτε το 50%. Και όχι η rom του note 8 δεν είναι ported του note 9 είναι ported το note 10. Βασικά λες ολίγον τι ότι νάνε... Εσύ είσαι ελεύθερος να πατάς όσες versions θες την μια πάνω στην αλλη είσαι και ελεύθερος να προτείνεις κιόλας το σκεπτικό σου σε ανίδεο κόσμο να πατάνε και αυτοι τις έκδοσις την πάνω στην αλλη. Και εγώ είμαι ελεύθερος να γελάσω όμως με αυτά που λες.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εσύ προτείνεις δηλαδή να περαστεί ως έχει η 10;; τι εννοώ εγώ μέχρι και εχθές είχα ακόμη Android 8.1 εχθές έκανα 2 αναβαθμίσεις χωρίς wipe χωρίς τίποτα και όλα είναι κομπλέ. Σήμερα μου ήρθε και η 10 να την περάσω και αυτή από πάνω; ρωτώ διότι

1)βαριέμαι να στήνω από την αρχή μην κρύβομαι

2) τόσες εφαρμογές με κωδικούς κτλπ δυστυχώς δεν θα τα θυμάμαι όλα και είναι απαραίτητες κάποιες για την δουλειά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κάνεις backup όπως πάντα και την κάνεις χωρίς wipe. Αν έχεις προβλήματα, κάνεις wipe μετά.

 

Καλο είναι πρώτα να μάθεις τι είναι το wipe πριν βγάλεις το συμπέρασμα γιατί το κάνουμε επίσης άλλο το wipe και άλλο το hardreset άλλο το clean install και άλλο το dirty flash. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει το ξέρουμε αυτό. Δεν μιλάω για το αν είσαι ελεύθερος να κανεις ότι θες. Μιλάω για το τι πρέπει να γίνει θες δεν θες οταν πας απο παλιά version σε καινούργια. Το rollout δεν έχει ούτε μια βδομάδα που έγινε για το Note 9 ακόμα δεν έχει πάρει ούτε το 50%. Και όχι η rom του note 8 δεν είναι ported του note 9 είναι ported το note 10. Βασικά λες ολίγον τι ότι νάνε... Εσύ είσαι ελεύθερος να πατάς όσες versions θες την μια πάνω στην αλλη είσαι και ελεύθερος να προτείνεις κιόλας το σκεπτικό σου σε ανίδεο κόσμο να πατάνε και αυτοι τις έκδοσις την πάνω στην αλλη. Και εγώ είμαι ελεύθερος να γελάσω όμως με αυτά που λες.

 

Έχεις πει πολλές ασυναρτησίες και κυριολεκτικά αστεία πράγματα τα τελευταία 1-2 χρόνια, που πραγματικά δεν ήθελα να μπω στον κόπο να απαντήσω γιατί δεν ήταν σε θέμα της συσκευής μου.

Μην το τραβάς, γιατί λόγο ημιμάθειας λες χαζά πράγματα και γελοιοποιείσαι.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις backup όπως πάντα και την κάνεις χωρίς wipe. Αν έχεις προβλήματα, κάνεις wipe μετά.

 

 

 

Έχεις πει πολλές ασυναρτησίες και κυριολεκτικά αστεία πράγματα τα τελευταία 1-2 χρόνια, που πραγματικά δεν ήθελα να μπω στον κόπο να απαντήσω γιατί δεν ήταν σε θέμα της συσκευής μου.

Μην το τραβάς, γιατί λόγο ημιμάθειας λες χαζά πράγματα και γελοιοποιείσαι.

 

Εγώ βλέπω εχεις 9k posts και δεν ξέρεις ακόμα ποτε γίνετε το clean install. Αλήθεια τώρα πιστεύεις μπορείς να μου δόσης συμβουλή για το android? Είμαι σίγουρος πως κατεβάζεις και την ανάλυση στις oled για να κερδίσεις μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη αδέλφια. Ας μας εξήγήσει κάποιος λοιπόν τι είναι το

  • wipe
  • hard reset
  • format
  • clean install
  • dirty flash

ή όπως στο καλό τα λένε και σε ποιές περιπτώσεις είναι κατάλληλο το καθένα.

 

Προσωπικά τη πέρασα με smart switch χωρίς τίποτα από τα παραπάνω και βλέπω ήδη παρενέργειες όπως

  • lag
  • battery drainning
  • και λίγη υπερθέρμανση

και έχω σκοπό να κανω hard reset και να ξαναστήσω το κινητό μέσα στο ΣΚ μπας και διορθωθεί η κατάσταση.

ΤΝΧ

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Το τι ειναι σωστο ειναι θεμα αντιληψης καθε κατοχου.

Μια εταιρια παρεχει αναβαθμιση .

Τα αποτελεσματα της θα φανουν στον καθενα κατω απο τις συνθηκες που εκανε αναβαθμιση.

Εαν σε μια αλλαγη λειτουργικου προεκυψε ενα λαθος στον Framework του συστηματος βγαλει lag το συστημα δεν το καταλαβαινει να το διορθωσει.Σε τετοιες περιπτωσεις κανεις εγκατασταση με Odin.

Αλλιως ζεις με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που τα ποστ του καθένα είναι πάντα διαθέσιμα για να ξέρουν όλοι με ποιον έχουν να κάνουν.

 

Ειρήνη αδέλφια. Ας μας εξήγήσει κάποιος λοιπόν τι είναι το

  • wipe
  • hard reset
  • format
  • clean install
  • dirty flash

ή όπως στο καλό τα λένε και σε ποιές περιπτώσεις είναι κατάλληλο το καθένα.

 

Προσωπικά τη πέρασα με smart switch χωρίς τίποτα από τα παραπάνω και βλέπω ήδη παρενέργειες όπως

  • lag
  • battery drainning
  • και λίγη υπερθέρμανση

και έχω σκοπό να κανω hard reset και να ξαναστήσω το κινητό μέσα στο ΣΚ μπας και διορθωθεί η κατάσταση.

ΤΝΧ

 

Δεν περίμενα ότι θα εξηγώ εν έτει 2020 τι είναι τα παραπάνω, αλλά εφόσον ο ασδαφτέτοιος πετάει ότι λέξη ξέρει μαζί, θα το κάνω.

- Wipe = επαναφορά

- Hard reset = επαναφορά με συνδυασμό κουμπιών ή recovery.

- Format = επαναφορά. Εκτός αν μιλάμε για format στο /system που σβήνει όλο το λειτουργικό εκτός από τον bootloader.

- clean flash = επαναφορά και αναβάθμιση

- Dirty flash = αναβάθμιση χωρίς επαναφορά. Συνήθως χρησιμοποιείται σαν όρος όταν όταν περνάς άλλες/νεότερες custom rom, διότι προφανώς η επίσημη OTA δεν είναι dirty flash.

 

Απλά όταν είσαι άσχετος όπως ο φίλος παραπάνω και ξέρεις κυριολεκτικά 5 λέξεις, τις πετάς μαζί και νομίζεις ότι ακούγεσαι έξυπνος. Σε κανέναν μεσήλικα και τεχνολογικά αναλφάβητο, ίσως πιάνει.

 

Κατά τα υπόλοιπα, αν έχεις τέτοια συμπεριφορά κάνε επαναφορά και πέρνα μια μια τις εφαρμογές σου. Η 10 απογείωσε ακόμα περισσότερο την συσκευή και lag δεν υπάρχει ούτε στο s7, πόσο μάλλον στη συσκευή μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που τα ποστ του καθένα είναι πάντα διαθέσιμα για να ξέρουν όλοι με ποιον έχουν να κάνουν.

 

 

 

Δεν περίμενα ότι θα εξηγώ εν έτει 2020 τι είναι τα παραπάνω, αλλά εφόσον ο ασδαφτέτοιος πετάει ότι λέξη ξέρει μαζί, θα το κάνω.

- Wipe = επαναφορά

- Hard reset = επαναφορά με συνδυασμό κουμπιών ή recovery.

- Format = επαναφορά. Εκτός αν μιλάμε για format στο /system που σβήνει όλο το λειτουργικό εκτός από τον bootloader.

- clean flash = επαναφορά και αναβάθμιση

- Dirty flash = αναβάθμιση χωρίς επαναφορά. Συνήθως χρησιμοποιείται σαν όρος όταν όταν περνάς άλλες/νεότερες custom rom, διότι προφανώς η επίσημη OTA δεν είναι dirty flash.

 

Απλά όταν είσαι άσχετος όπως ο φίλος παραπάνω και ξέρεις κυριολεκτικά 5 λέξεις, τις πετάς μαζί και νομίζεις ότι ακούγεσαι έξυπνος. Σε κανέναν μεσήλικα και τεχνολογικά αναλφάβητο, ίσως πιάνει.

 

Κατά τα υπόλοιπα, αν έχεις τέτοια συμπεριφορά κάνε επαναφορά και πέρνα μια μια τις εφαρμογές σου. Η 10 απογείωσε ακόμα περισσότερο την συσκευή και lag δεν υπάρχει ούτε στο s7, πόσο μάλλον στη συσκευή μας.

 

Ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις.

 

'Ολα τα άλλα περί 2020, εξυπνάδες, μεσήλικες, τεχνολογικά αναλφάβητους κτλ τα αντιπαρέρχομαι.

Είπαμε ΕΙΡΗΝΗ ΗΜΙΝ

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να σας κουράσω και γω ρωτάω ποια η διαφορά wipe και hard reset? (επαναφορά δεν είναι και τα δύο;)

 

Είναι το ίδια και το κάνουμε με άλλο τρόπο;

 

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να εγκατασταθεί σωστά η 10 όταν θα έρθει η ώρα να την κατεβάσω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσα χρονια ολοι σας με αντροιντ συσκευες τι σας επιασε τωρα κι ασχολειστε με πραγματα που ασχολιομασταν πριν 5 χρονια;

Περνατε την 10 οπως περασατε και την 9 και την 8 και την 7.

Τοσο πολυ βαριεστε και βρηκατε θεμα να ασχολειθειτε ωρε;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...