Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολα ειναι μια συνηθεια ,γυριζει με το odin ,δεν θα δεχεσαι ενημερωσεις πανω στη εκδοση 8 εννοειται.για μενα οχι.βαλε καποιον launcher nova κτλ απο το να κανεις υποβαθμιση η καποιο θεμα απο το galaxy apps ακομα καλυτερα να αλλαξει καθολικα μενου,εικονιδια κτλ

 

Έχεις να προτείνεις κάποιο θέμα που να μην φαίνονται καθόλου οι στρογγυλεμένες άκρες; Nova Pro έχω αλλά δεν χωνεύονται με τίποτα οι στρογγυλεμένες γωνίες σε εφαρμογές της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις πανω απο 20-25 εφαρμογες ειναι καλυτερα να γινει επαναφορα διαγραφη ολων.εχω στειλει sms παρα πολλα απο χτες με την 9ρα.

οποτε καλυτερα μια επαναφορα να βελτιστοποιηθει το συστημα και θα εισαι κομπλε

ειδικα αυτο το 5 λεπτα που αναφερεις οτι θελει για να δουλεψει σωστα ειναι παραλογο εκτος αν εκανες στη μοναδα αποθηκευσης του κινητου πανω απο 10 tb εγγραφες.μπορεις να μπεις σε ασφαλη λειτουργια πατησε το πληκτρο ενεργοποιησης και στην απενεργοποιηση πατησε παρατεταμενα να μπεις σε s mode.αν ειναι ολα οκ το προβλημα ειναι σε εφαρμογες που μπορει να μην εχουν βελτιστοποιηθει στην 9

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις να προτείνεις κάποιο θέμα που να μην φαίνονται καθόλου οι στρογγυλεμένες άκρες; Nova Pro έχω αλλά δεν χωνεύονται με τίποτα οι στρογγυλεμένες γωνίες σε εφαρμογές της συσκευής.

 

θα βρεις σιγουρα στο galaxy apps θεμα που να μην ειναι ετσι τα εικονιδια.απο την εκδοση 8 η google απαιτει τα εικονιδια με το μοντελο adaptive icons!συγκεκριμενα δεν εχω samsung acc εδω και καιρο για να δω ακριβως να σου προτεινω.εχει επισης πακετα εικονιδιων στο galaxy apps .σιγουρα κατι θα σου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις πανω απο 20-25 εφαρμογες ειναι καλυτερα να γινει επαναφορα διαγραφη ολων.εχω στειλει sms παρα πολλα απο χτες με την 9ρα.

οποτε καλυτερα μια επαναφορα να βελτιστοποιηθει το συστημα και θα εισαι κομπλε

 

 

τα μηνύματα φεύγουν.. αλλά δεν λειτουργεί το εικονίδιο της αποστολής... Πρέπει να κλείσω το πληκτρολόγιο για να λειτουργήσει...

Link to comment
Share on other sites

Θέμα έβαλα το orange edge.

Πλήρωσα ~ 2 ευρώ.

Έχει δοκιμαστική 10λεπτη χρήση - δοκιμή, μετά το αγοράζεις, η , το καταργείς.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κάποιος έμπειρος σε αυτά , να δημιουργήσει ένα καινούργιο topic που να αφορά την Pie στο note9 ?
Τι εννοείς;

Εδώ συζητάμε για το note 9, που έχει επίσημα pie, άρα εδώ λύνονται και οι απορίες για το λογισμικό.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν άσχημο να υπάρχει ξεχωριστό νήμα για την 9 και ξεχωριστό για την 8 για την διευκόλυνση των χρηστών με διαφορετικές εκδόσεις.

 

Πάντως σε μένα έγινε η μλκια. Είχα απενεργοποιημένες τις αυτόματες ενημερώσεις, πάτησα να δω από περιέργεια αν υπήρχε κάποια ενημέρωση, μου έδειξε την ενημέρωση για την pie και από τότε δεν εξαφανίζεται από το notification bar.

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα πως και αν εξαφανίζεται και δεν θέλω να το κουβαλάω για πάντα.

Καμιά ιδέα;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν άσχημο να υπάρχει ξεχωριστό νήμα για την 9 και ξεχωριστό για την 8 για την διευκόλυνση των χρηστών με διαφορετικές εκδόσεις.

 

Πάντως σε μένα έγινε η μλκια. Είχα απενεργοποιημένες τις αυτόματες ενημερώσεις, πάτησα να δω από περιέργεια αν υπήρχε κάποια ενημέρωση, μου έδειξε την ενημέρωση για την pie και από τότε δεν εξαφανίζεται από το notification bar.

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα πως και αν εξαφανίζεται και δεν θέλω να το κουβαλάω για πάντα.

Καμιά ιδέα;

Αυτό που λες δε γίνεται...εδω συζητάμε για oreo και pie και σε λίγο καιρό η oreo θα είναι παρελθόν σχεδόν για όλους. Θα μείνετε 2-3 άτομα σε ένα νήμα που δε θέλετε να κάνετε τη μετάβαση σε pie;

Αν έχεις κάποια απορία με την oreo ρωτάς εδω και θα απαντηθεί.

Με αυτό το σκεπτικό το forum θα έπρεπε να είχε 3φορές παραπάνω νήματα.

 

Όσο για τη ενημέρωση, ο @alextrela έχει δώσει 1-2 εφαρμογές πιο πίσω που μπορείς να σταματήσεις να δεχεσαι την ενημέρωση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7720554#post7720554

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δε γίνεται...εδω συζητάμε για oreo και pie και σε λίγο καιρό η oreo θα είναι παρελθόν σχεδόν για όλους. Θα μείνετε 2-3 άτομα σε ένα νήμα που δε θέλετε να κάνετε τη μετάβαση σε pie;

Αν έχεις κάποια απορία με την oreo ρωτάς εδω και θα απαντηθεί.

Με αυτό το σκεπτικό το forum θα έπρεπε να είχε 3φορές παραπάνω νήματα.

 

Όσο για τη ενημέρωση, ο @alextrela έχει δώσει 1-2 εφαρμογές πιο πίσω που μπορείς να σταματήσεις να δεχεσαι την ενημέρωση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7720554#post7720554

 

Ευχαριστώ για το λινκ.

Οκ ίσως έχεις δίκιο, αν η συντριπτική πλειοψηφία πάει όντως σε pie το σωστό θα ήταν είτε να γίνει ξεχωριστό νήμα για τους λίγους της Oreo είτε να παραμείνουν εδώ.

Τί θα λέγατε για μια δημοσκόπηση περί των προθέσεων;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά χάλια και εδώ.. έχω θέματα... ειδικά στα μηνύματα δεν λειτουργεί η αποστολή....

 

τρομερά lag σε όλη την λειτουργία...reboot και κάνει 5 λεπτά να ξεκινήσει να δουλεύει σωστά

 

 

Τελικά αυτό που έφταιγε ήταν το one hand operation + που το είχα από την 8 και το badlock

το έκανα uninstall και όλα οκ.. πάει τρένο

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα δηλαδη,καποιες εφαρμογες ειδικα εκτος απο το play store δεν εχουν βελτιστοποιηθει και λογικο να προκαλουν προβλημα.αφου διορθωθηκε το προβλημα εισαι οκ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος θελει την uag monarch crimson red που εχω ας μου στειλει pm.θα την πουλησω για να παρω την led view cover. Ειμαι απο θεσσαλονικη
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για να τελειώνουμε, η pie μαζί με το one ui, όχι μόνο δεν έχει ρίξει την απόδοση/μπαταρία/εμπειρία χρήσης, αλλά τα έχει βελτιώσει.

Και δε το λέω μετά απο 1-2 μέρες χρήσης. Ένα μήνα είμαι με pie.

 

Όσοι έχετε θέματα, κολλάει η συσκευή, έχετε fc κτλ, ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (όπως προτείνεται σε κάθε μεγάλη αλλαγή Android OS) ή να βρείτε αυτό που τα προκαλεί όπως ο φίλος παραπάνω.

 

Τώρα για αν αρέσει σε κάποιους το νέο περιβάλλον ή όχι, είναι θέμα αισθητικής και ούτως ή αλλιώς θα πρέπει να το αποδεχτούμε γιατί αλλιώς θα πρέπει να αλλάξουμε εταιρεία μιας και η Samsung έτσι θα βγάζει πλέον όλες της συσκευές της. Και για το call recording (που είναι επιλογή της Google και όχι της Samsung) υπάρχουν λύσεις με συμβιβασμο στην ένταση του συνομιλητή (όπως αυτή), άρα απορώ με κάποιους φίλους που λένε θα μείνουν OREO.

Επίσης αν αλλάξετε το CSC σε THL θα έχετε native call recording (προφανώς σε αυτές τις χώρες δεν απαγορεύτηκε?)

Κι άλλη εταιρεία να επιλέξουν πάλι δε θα παίζει το call recording. Θα ψάχνουν συσκευές με OREO μόνο;

 

''While Android is famous for offering many such features that iOS does not, it looks like Google does not want that with the latest version of Android. Further, some developers of call recording apps have said that the Android 9 Pie is not allowing their call recording apps to function properly.

 

The laws regarding call recording differ in each country, but we do not know why Google would choose to block the feature entirely. Some countries, like Australia, outright ban call recordings, while Canada permits them if the other party is informed they’re being recorded. While call recording has advantages like capturing details in important conversations that you might have, missed or forgotten, it also has downsides like privacy issues.''

 

ΠΗΓΗ

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Η ηχογραφηση χωρις να γνωριζει ο καταγραφομενος ειναι κακουργημα κατα τη νομοθεσια μας.σε καποιες χωρες επιτρεπεται αλλα οχι στην Ε.Ε.τωρα καποια ατομα δουλευουν δεν μπορουν να σημειωσουν πληροφοριες οποτε τους ειναι χρησιμο.σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι αποδεικτικο στοιχειο για νομιμη χρηση.
Link to comment
Share on other sites

Η ηχογραφηση χωρις να γνωριζει ο καταγραφομενος ειναι κακουργημα κατα τη νομοθεσια μας.σε καποιες χωρες επιτρεπεται αλλα οχι στην Ε.Ε.τωρα καποια ατομα δουλευουν δεν μπορουν να σημειωσουν πληροφοριες οποτε τους ειναι χρησιμο.σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι αποδεικτικο στοιχειο για νομιμη χρηση.
Ναι, αυτό έχει ειπωθεί και είναι και σεβαστή η χρησιμότητα για άλλους λόγους, προσωπικούς, για κάποιους χρήστες.

Όμως αυτό, καλώς ή κακώς, η Google (και κατ επέκταση το Android) αποφάσισε να το σταματήσει.

Άρα οι χρήστες αυτοί είτε βάζουν μια εφαρμογή που θα "πιάνει" τη συνομιλία από το μικρόφωνο, άρα θα ακούγεται ο συνομιλητής χαμηλόφωνα ή θα κάνουν root ή θα βάλουν άλλης χώρας firmware (που μπορεί να το σταματήσουν σε επόμενη αναβάθμιση) ή θα μείνουν εσαεί με oreo χάνοντας όλες τις νέες δυνατότητες και βελτιστοποιησεις αλλά και τις ενημερώσεις ασφαλείας.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξύ μια χαρά ακούγεται... δε δουλεύει βέβαια με bluetooth αλλά είναι μια χαρά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εγω εχω ενεργοποιημένη την αυτόματη ανανέωση, κάνω και χειροκίνητη ανανέωση αλλα πουθενά η αναβάθμιση σε pie..

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ! Κάτοχος από εχθές και εγώ του κινητού σε ocean blue χρώμα και γενικά πρώτη φορά κάτοχος Samsung μετά από χρόνια χρήσης με Huawei και Xiaomi. Αν δεν κουράζω να πω τη γνώμη μου μετά από 1 μέρα χρήσης. Το κινητό το αγόρασα καθαρά και μόνο λόγω εμφάνισης καθώς είναι κατά τη γνώμη μου ότι πιο όμορφο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Να σημειώσω ότι με το που το άνοιξα ήρθε αμέσως η αναβάθμιση σε pie.

Λοιπόν το τηλέφωνο είναι όπως περίμενα πολύ γρήγορο με σούπερ οθόνη και φοβερή μπαταρία (αλλοίμονο αν δεν ήταν...). Προσπαθώ ακόμη να καταλάβω το μενού της Samsung μιας και είχα Xiaomi τα τελευταία 3 χρόνια. Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι ότι το Face unlock είναι κάπως αργό σε σχέση με άλλα κινητά (δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος). Επίσης είχα συνηθίσει τόσο καιρό το double tap to wake and sleep και έχω ξενερώσει να πατάω το κουμπί συνέχεια για να κλείσει το κινητό. Έβαλα Nova Lancher αλλά με το που πατάω δύο φορές και κλείνει αμέσως το κινητό ανοίγει η οθόνη σε κατάσταση κλειδωματος και κλείνει μετά από μισό λεπτό. Καμία συμβουλή - βοήθεια τι να κάνω ώστε να μην γίνεται αυτό; Επίσης κάποια εφαρμογή για double tap to wake and sleep για να βάλω στον εργοστασιακό Lancher;

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις συσκευη branded cosmote.σε λιγες μερες θα την παρεις 10 με 15 /2

 

Εγώ δεν άντεξα άλλο με την αργοπορία της cosmote.εβαλα το CSC EUR Greece. Την 8.1. Την πέρασα και με το που την πέρασα έσκασε η 9. Format και στήσιμο από την αρχή και όλα κομπλέ.

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Για το face unlock έχεις δίκιο, αν και με pie είναι πιο γρήγορο από oreo.

Όσο για το ξεκλείδωμα μπορείτε να δοκιμάσεις να ξεκλειδώνει με έξυπνη σάρωση και ταυτόχρονα στις σύνθετες λειτουργίες να επιλέξεις σήκωμα για αφύπνιση.

Έτσι θα το σηκώνεις και θα ξεκλειδώνει χωρίς κουμπιά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ! Κάτοχος από εχθές και εγώ του κινητού σε ocean blue χρώμα και γενικά πρώτη φορά κάτοχος Samsung μετά από χρόνια χρήσης με Huawei και Xiaomi. Αν δεν κουράζω να πω τη γνώμη μου μετά από 1 μέρα χρήσης. Το κινητό το αγόρασα καθαρά και μόνο λόγω εμφάνισης καθώς είναι κατά τη γνώμη μου ότι πιο όμορφο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Να σημειώσω ότι με το που το άνοιξα ήρθε αμέσως η αναβάθμιση σε pie.

Λοιπόν το τηλέφωνο είναι όπως περίμενα πολύ γρήγορο με σούπερ οθόνη και φοβερή μπαταρία (αλλοίμονο αν δεν ήταν...). Προσπαθώ ακόμη να καταλάβω το μενού της Samsung μιας και είχα Xiaomi τα τελευταία 3 χρόνια. Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι ότι το Face unlock είναι κάπως αργό σε σχέση με άλλα κινητά (δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος). Επίσης είχα συνηθίσει τόσο καιρό το double tap to wake and sleep και έχω ξενερώσει να πατάω το κουμπί συνέχεια για να κλείσει το κινητό. Έβαλα Nova Lancher αλλά με το που πατάω δύο φορές και κλείνει αμέσως το κινητό ανοίγει η οθόνη σε κατάσταση κλειδωματος και κλείνει μετά από μισό λεπτό. Καμία συμβουλή - βοήθεια τι να κάνω ώστε να μην γίνεται αυτό; Επίσης κάποια εφαρμογή για double tap to wake and sleep για να βάλω στον εργοστασιακό Lancher;

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν κούρασα.

 

Καλώς ήρθες.

Θέλω ότι και εσύ και τα βρήκα στον Nova. Πήγαινε στις ρυθμίσεις και βάλε να. Η κλειδώνει αμέσως. Το double tap για κλείσιμο δουλεύει μια χαρά. Για ξεκλείδωμα πατάς το(εικονικό) πλήκτρο μενού στο κάτω μέρος της οθόνης. Με την Pie αν το κρατήσεις πατημένο προσπερνάς και την οθόνη κλειδώματος.

Η ίριδα βελτιώθηκε πολύ με την Pie και πλέον δουλεύει σχεδόν αστραπιαία. Το face unlocke δεν το δοκίμασα.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το έξυπνο κλείδωμα (κάπως έτσι) όπου ρυθμίζεις αξιόπιστα μέρη (πχ το σπίτι σου) για να μη κλειδώνει. Πολύ βολικό εκτός κι αν έχεις να κρύψεις κάτι από την γυναίκα σου.....

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν άντεξα άλλο με την αργοπορία της cosmote.εβαλα το CSC EUR Greece. Την 8.1. Την πέρασα και με το που την πέρασα έσκασε η 9. Format και στήσιμο από την αρχή και όλα κομπλέ.

 

Την καλύτερη δουλειά έκανες ιδιαίτερα αν δεν χρησιμοποιείς WiFi call, volte και τα σχετικά...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά έκανες ιδιαίτερα αν δεν χρησιμοποιείς WiFi call, volte και τα σχετικά...
Μα και αυτά λειτουργούν σε EUR. Με Cosmote μόνο εννοείται για την ώρα.7e73fde179af8c9ec5ef86a55f8d4ed3.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τότε ακόμα καλύτερα....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...