Jump to content

Μεταβολές στην διάρκεια χρόνου ομιλίας /φραγή μετά τη λήξη


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικά τρικυμία εν κρανίω.:blink:

Ποιο 1w και 1kb βρε άνθρωπε;

Οι υποδομές υπάρχουν ήδη, είτε εξυπηρετούν τον "τρελό του χωριού" στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας, είτε εξυπηρετούν έναν μεγάλο δήμο της Αθήνας.

Και είναι "up and running" ούτως η άλλως.

Είπαμε εάν καταναλώσει data θα τα πληρώσει ο ΧΡΗΣΤΗΣ.

Η ηλεκτρική ενέργεια επιβαρύνει την συσκευή μου που σκανάρει κεραίες για το δίκτυο της εταιρείας και την φορτίζει στην πρίζα του επίσης ο ΧΡΗΣΤΗΣ.

 

Πρέπει να προσπαθήσεις παραπάνω γιατί συνεχίζει να μου φαίνεται αστείο.

Ας δούμε αυτό το "θεορατο νουμερο" που σκαρφίστηκες του 1w.

1x24x365=8.76kwh

Πες χονδρικά 0.15€x8.76kwh έχουμε το αστρονομικό ποσό των 1.3€ τον χρόνο.:lol::lol:

Πόσο χρόνο ανανέωσης είπαμε να βάλει ο χρήστης τον χρόνο;:lol::lol:

 

Οι 1εκ. "αδρανείς κάρτες" που αναφέρεις, που δεν νομίζω να είναι τόσες αλλά ας το δεχτώ, είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Με το παράδειγμα των 30εκ. τουριστών, που εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις, ήθελα να σου δείξω πως τα δίκτυα της κινητής τηλεφωνίας μπορούν να δεχτούν μεγάλο αριθμό συνδρομητών που απλά παραμένουν συνδεδεμένοι στο δίκτυο χωρίς να κάνουν χρήση, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και κόστος για την εταιρεία.

Οι αδρανείς κάρτες ούτως η άλλως θα "ανακυκλωθούν" με το τρίμηνο.

Άρα σε ρωτάω, συμφωνά με την λογική σου υπήρχε λόγος από το τρίμηνο να πάμε στο δίμηνο;

Μήπως μας λες ότι κάθε μήνα ξεφυτρώνουν 1εκ. sim με σκοπό να γίνουν "αδρανείς" στο μέλλον;:p

 

Τέλος, με την τελευταία σου πρόταση τι ακριβώς εννοείς;

Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται.

Η χρέωση του 1€ για το internet day pass εννοείται ότι θα συνεχίσει να ισχύει και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.

Εκτός αν δεν κατάλαβα ακριβώς τι λες.

 

Μια κεραία την ημέρα δουλεύει γύρω στα 60KW αλλά υπάρχουν και πιο μικρές κι αυτό κάντο επί 5000 κεραίες επί 365 μέρες επί την χρέωση επαγγελματική ανά KW και μιλάμε για δισεκατομμύρια το χρόνο για την συντήρηση... Στο εξωτερικό είναι φθηνό λόγω χαμηλής ΔΕΗ και έχουν στους σταθμούς φωτοβολταϊκά και στα βουνά φιλοξενεί και μια ανεμογεννήτρια και μεγάλες μπαταρίες αντί για πετρέλαιογεννητρια και θα καταλάβεις πόσο εξοικονόμηση κάνουν... Και μερικές κεραίες δεν έχουν καθόλου άτομα αλλά παίζουν κιόλας... Επειδή έχω δει και έχω μετρήσει ακριβώς τι καίνε... Τα κλιματιστικά πιο πολύ καίνε όλο το χρόνο που έχουν στους σταθμούς... Χωρια τα έξοδα των καταστημάτων και τα κεντρικά της εταιρίας ειδικά εκεί όπου είναι περισσότερα... Μη ξεχνάμε και την άδεια χρήσης που ξόδεψαν εκατομμύρια καθώς και τις επενδύσεις για αναβαθμίσεις... Και χωρια επίσης το κομμάτι σταθερής που ένα καφαο αν και καίει λίγο λιγότερα πάλι καταναλώνει ρεύμα συν τις γραμμές του ΟΤΕ που νοικιάζει για να έχει παντού κάλυψη πανελλαδικώς και τέλος η μεγάλη επένδυση προς την cyta...

Link to comment
Share on other sites

Μια κεραία την ημέρα δουλεύει γύρω στα 60KW αλλά υπάρχουν και πιο μικρές κι αυτό κάντο επί 5000 κεραίες επί 365 μέρες επί την χρέωση επαγγελματική ανά KW και μιλάμε για δισεκατομμύρια το χρόνο για την συντήρηση... Στο εξωτερικό είναι φθηνό λόγω χαμηλής ΔΕΗ και έχουν στους σταθμούς φωτοβολταϊκά και στα βουνά φιλοξενεί και μια ανεμογεννήτρια και μεγάλες μπαταρίες αντί για πετρέλαιογεννητρια και θα καταλάβεις πόσο εξοικονόμηση κάνουν... Και μερικές κεραίες δεν έχουν καθόλου άτομα αλλά παίζουν κιόλας... Επειδή έχω δει και έχω μετρήσει ακριβώς τι καίνε... Τα κλιματιστικά πιο πολύ καίνε όλο το χρόνο που έχουν στους σταθμούς... Χωρια τα έξοδα των καταστημάτων και τα κεντρικά της εταιρίας ειδικά εκεί όπου είναι περισσότερα... Μη ξεχνάμε και την άδεια χρήσης που ξόδεψαν εκατομμύρια καθώς και τις επενδύσεις για αναβαθμίσεις... Και χωρια επίσης το κομμάτι σταθερής που ένα καφαο αν και καίει λίγο λιγότερα πάλι καταναλώνει ρεύμα συν τις γραμμές του ΟΤΕ που νοικιάζει για να έχει παντού κάλυψη πανελλαδικώς και τέλος η μεγάλη επένδυση προς την cyta...

 

Ωραία όλα αυτά αλλά τι σχέση έχουν με αυτά που συζητάμε;

Αυτά τα έξοδα ούτως η άλλως θα συνεχίζει να τα έχει εάν θέλει να δραστηριοποιείται στην ελλάδα και δεν αφορουν κανέναν καταναλωτή.

Μιλάμε για το κόστος που θα εξοικονομήσει απο την κατάργηση μιας ανενεργής sim στο δίμηνο αντί πχ του 12μήνου.

Έχεις κάποια εκτίμηση;

Link to comment
Share on other sites

:lol: με ποια αιτιολογια?δεν μας αρεσει η χρεωση?

 

Προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο σου.Σε πειραξε γιατι σου αλλαξε τους ορους ενω εχεις πληρωσει για κατι που εχει διαρκεια 13 μηνες?

 

αυτη ειναι η λυση στις 'αδικες' χρεωσεις.καταργησε την .

όχι, μου άλλαξες τους όρους που εσύ η ίδια εταιρία έχεις θέσει ! Αν μου έλεγες 20 ευρώ το χρόνο πάλι θα το αγόραζα το νούμερο (λέμε τώρα)...αλλά αυτό μου δίνει χρήση του αριθμού για ένα χρόνο+1 μήνα. Έτσι ΛΕΝΕ οι όροι τους.

 

Στους ίδιους όρους, σου λένε αν δεν σου αρέσει φύγε...πως γίνεται να φύγεις, να πας που ;

Καταργήστε ναι, υπάρχουν και δωρεάν CB, PMR σίγουρα (είμαι ραδιοερασιτέχνης, οπότε έχω και κεραίες και μηχανήματα για να μιλάω με όλο τον κόσμο). όταν πρέπει να επικοινωνήσεις όμως σε μεγαλύτερες αποστάσεις με ανθρώπους που δεν έχουν άδεια ραδιοερασιτέχνη ; Αν ήταν όλοι οι γνωστοί και φίλοι, είχα φύγει με την μία..αλλά δεν είναι.

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Μυνήματα που τοποθετούνται ακριβώς ίδια σε πάνω από ένα σημείο διαγράφονται , Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Οποιος χρησιμοποιει κανονικα το νουμερο του (1 πακετο ομιλιας και 1 πακετο ιντερνετ) χρειαζεται σιγουρα 10€/μηνα. Αυτοι που παραπονιουνται, ας μας πουν το λογο που εχουν το νουμερο.
Link to comment
Share on other sites

Οποιος χρησιμοποιει κανονικα το νουμερο του (1 πακετο ομιλιας και 1 πακετο ιντερνετ) χρειαζεται σιγουρα 10€/μηνα. Αυτοι που παραπονιουνται, ας μας πουν το λογο που εχουν το νουμερο.

 

Παραβιάζονται όροι που έχεις υπογράψει εσύ/εγώ/όλοι...Δεν υπάρχει ουστιαστικά ανταγωνισμός για να πας σε άλλο πάροχο όταν κάνουν όλοι τις ίδιες αλλαγές προς ωφελός ΤΟΥΣ....

 

:X

Link to comment
Share on other sites

Η Κοσμοτε λεει οτι εαν βαλεις πανω απο 12€ θα συνεχισει να ισχυει το 3μηνο, αρα δεν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο που εκαναν οι αλλοι 2. Δεν παιρνω μέρος καμμιας εταιριας, απλα ενημερωνω σε οσους δε ξερουν ποια ειναι τα δεδομενα. Εγω προσωπικα θα χαλιώμουν για το 2μηνο εαν ημουν π.χ. Ελληνας εξωτερικου και εκμεταλλευομουν το δωρεαν ρομινγκ για να με καλούν οι δικοι μου απο Ελλάδα. Επειδη ομως δε ζω στο εξωτερικό, βαζω καθε μηνα τουλάχιστον 10€, οπότε δε με επηρρεαζει η αλλαγη.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τρικυμία εν κρανίω.:blink:

Ποιο 1w και 1kb βρε άνθρωπε;

Οι υποδομές υπάρχουν ήδη, είτε εξυπηρετούν τον "τρελό του χωριού" στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας, είτε εξυπηρετούν έναν μεγάλο δήμο της Αθήνας.

Και είναι "up and running" ούτως η άλλως.

Είπαμε εάν καταναλώσει data θα τα πληρώσει ο ΧΡΗΣΤΗΣ.

Η ηλεκτρική ενέργεια επιβαρύνει την συσκευή μου που σκανάρει κεραίες για το δίκτυο της εταιρείας και την φορτίζει στην πρίζα του επίσης ο ΧΡΗΣΤΗΣ.

 

Πρέπει να προσπαθήσεις παραπάνω γιατί συνεχίζει να μου φαίνεται αστείο.

Ας δούμε αυτό το "θεορατο νουμερο" που σκαρφίστηκες του 1w.

1x24x365=8.76kwh

Πες χονδρικά 0.15€x8.76kwh έχουμε το αστρονομικό ποσό των 1.3€ τον χρόνο.:lol::lol:

Πόσο χρόνο ανανέωσης είπαμε να βάλει ο χρήστης τον χρόνο;:lol::lol:

 

Οι 1εκ. "αδρανείς κάρτες" που αναφέρεις, που δεν νομίζω να είναι τόσες αλλά ας το δεχτώ, είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Με το παράδειγμα των 30εκ. τουριστών, που εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις, ήθελα να σου δείξω πως τα δίκτυα της κινητής τηλεφωνίας μπορούν να δεχτούν μεγάλο αριθμό συνδρομητών που απλά παραμένουν συνδεδεμένοι στο δίκτυο χωρίς να κάνουν χρήση, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και κόστος για την εταιρεία.

Οι αδρανείς κάρτες ούτως η άλλως θα "ανακυκλωθούν" με το τρίμηνο.

Άρα σε ρωτάω, συμφωνά με την λογική σου υπήρχε λόγος από το τρίμηνο να πάμε στο δίμηνο;

Μήπως μας λες ότι κάθε μήνα ξεφυτρώνουν 1εκ. sim με σκοπό να γίνουν "αδρανείς" στο μέλλον;:p

 

Τέλος, με την τελευταία σου πρόταση τι ακριβώς εννοείς;

Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται.

Η χρέωση του 1€ για το internet day pass εννοείται ότι θα συνεχίσει να ισχύει και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.

Εκτός αν δεν κατάλαβα ακριβώς τι λες.

 

Ας αποφύγουμε τους χαρακτηρισμους δεν οφελουν πουθενά.μαλλον έχεις άγνοια για τον τρόπο λειτουργίας και επιμένεις και παραθέτεις και υπολογισμούς με χρέωση kwh λες και όλοι οι σταθμοί έχουν σύνδεση με ηλεκτρικό δίκτυο .Σαφώς βέβαια το έβγαλα από το μυαλό μου το 1w η ότι άλλο για να σου εξηγήσω να καταλάβεις.

Ένας σταθμός ο οποίος είχε 0 επικοινωνίες έχει λιγότερη κατανάλωση από έναν άλλον που είχε 100 η 1000.

Η συσκευή σου σκαναροντας το δίκτυο όπως αναφέρεις παίρνει απάντηση από αυτό,από όλες τις κεραίες που βρίσκει ,καταγράφεται σε logs κλπ διαδικασίες ακόμα και τα 13€ που έβγαλες τον χρόνο για μια εταιρία είναι ζημιές που θέλει να βγάλει από την πλάτη της.

Εάν έχεις κατανοήσει αυτά μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση.

Το day pass το αναφέρα (άσχετο με το θέμα) αλλά σαν παράδειγμα πολιτικής άλλης εταιρίας για να αυξήσει τον τζίρο με άσκοπες χρεώσεις.

 

Ωραία όλα αυτά αλλά τι σχέση έχουν με αυτά που συζητάμε;

Αυτά τα έξοδα ούτως η άλλως θα συνεχίζει να τα έχει εάν θέλει να δραστηριοποιείται στην ελλάδα και δεν αφορουν κανέναν καταναλωτή.

Μιλάμε για το κόστος που θα εξοικονομήσει απο την κατάργηση μιας ανενεργής sim στο δίμηνο αντί πχ του 12μήνου.

Έχεις κάποια εκτίμηση;

 

Δες το απλά τελείως.παιρνω 100 θέλω 200.τι κάνω ;χρεώνω;

Δεν υπάρχει πιο απλή εξήγηση.

 

όχι, μου άλλαξες τους όρους που εσύ η ίδια εταιρία έχεις θέσει ! Αν μου έλεγες 20 ευρώ το χρόνο πάλι θα το αγόραζα το νούμερο (λέμε τώρα)...αλλά αυτό μου δίνει χρήση του αριθμού για ένα χρόνο+1 μήνα. Έτσι ΛΕΝΕ οι όροι τους.

 

Στους ίδιους όρους, σου λένε αν δεν σου αρέσει φύγε...πως γίνεται να φύγεις, να πας που ;

Καταργήστε ναι, υπάρχουν και δωρεάν CB, PMR σίγουρα (είμαι ραδιοερασιτέχνης, οπότε έχω και κεραίες και μηχανήματα για να μιλάω με όλο τον κόσμο). όταν πρέπει να επικοινωνήσεις όμως σε μεγαλύτερες αποστάσεις με ανθρώπους που δεν έχουν άδεια ραδιοερασιτέχνη ; Αν ήταν όλοι οι γνωστοί και φίλοι, είχα φύγει με την μία..αλλά δεν είναι.

 

Για τους όρους θα συμφωνήσω ότι έχεις δίκιο.αυτα όμως έχεις η έννοια της καρτοκινητης.σημερα εδώ αύριο εκεί.μπορεις χωρίς επιβάρυνση να φύγεις.

 

Παραβιάζονται όροι που έχεις υπογράψει εσύ/εγώ/όλοι...Δεν υπάρχει ουστιαστικά ανταγωνισμός για να πας σε άλλο πάροχο όταν κάνουν όλοι τις ίδιες αλλαγές προς ωφελός ΤΟΥΣ....

 

:X

 

The same.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ας αποφύγουμε τους χαρακτηρισμους δεν οφελουν πουθενά.μαλλον έχεις άγνοια για τον τρόπο λειτουργίας και επιμένεις και παραθέτεις και υπολογισμούς με χρέωση kwh λες και όλοι οι σταθμοί έχουν σύνδεση με ηλεκτρικό δίκτυο .Σαφώς βέβαια το έβγαλα από το μυαλό μου το 1w η ότι άλλο για να σου εξηγήσω να καταλάβεις.

Ένας σταθμός ο οποίος είχε 0 επικοινωνίες έχει λιγότερη κατανάλωση από έναν άλλον που είχε 100 η 1000.

Η συσκευή σου σκαναροντας το δίκτυο όπως αναφέρεις παίρνει απάντηση από αυτό,από όλες τις κεραίες που βρίσκει ,καταγράφεται σε logs κλπ διαδικασίες ακόμα και τα 13€ που έβγαλες τον χρόνο για μια εταιρία είναι ζημιές που θέλει να βγάλει από την πλάτη της.

Εάν έχεις κατανοήσει αυτά μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση.

Το day pass το αναφέρα (άσχετο με το θέμα) αλλά σαν παράδειγμα πολιτικής άλλης εταιρίας για να αυξήσει τον τζίρο με άσκοπες χρεώσεις.

 

Εγώ φίλε μου δεν επιμένω σε τίποτα.

Δικό σου ήταν ο ισχυρισμός περί 1w την ώρα, σε αυτόν θα απαντήσω.

Δεν προκύπτει από πουθενά "θεορατο νουμερο" και είναι 1€ και 30 cents τον χρόνο και όχι 13€ όπως βεβιασμένα φαίνεται να διάβασες.

Το 1,3€ είναι πιο κοντά στο 0€ παρά στα 10€. Σωστά;

 

Και αυτό ενισχύεται ακόμα περισσότερο από την πληροφορία των "60KW" κατανάλωσης μιας ολόκληρης κεραίας που εξυπηρετεί μια ευρεία περιοχή.

Δηλαδή 2.5KW την ώρα, την στιγμή που το κοτοπουλάκι στον φούρνο που έκανα το μεσημέρι μου έκαψε πολλά παραπάνω.:p

Μπορείς ελεύθερα να συνεχίζεις να υποστηρίζεις πως οι "ανενεργοί" αριθμοί των 90 ημερών θα φορτώσουν, με σημαντική για την εταιρεία extra ηλεκτρική ενέργεια.

 

Επίσης δεν υπάρχει "σταθμός με 0 επικοινωνίες".

Είναι θέμα πομπού-δέκτη.

"Εκπομπή" θα γίνεται ούτως ή άλλως, για να υπάρχει μια Α πληθυσμιακή κάλυψη του δικτύου στην Ελλάδα.

 

Δες το απλά τελείως.παιρνω 100 θέλω 200.τι κάνω ;χρεώνω;

Δεν υπάρχει πιο απλή εξήγηση.

 

Χαίρομαι που εν τέλη ο συνομιλητής καταλήγει να προσχωρεί στην θέση αυτού που προσπαθούσε να αντικρούσει.:p

Τα "θέλω" μιας εταιρείας είναι τελείως διαφορετική απάντηση από το υποτιθέμενο κόστος μερικών χιλιάδων που λειτουργεί ως αφορμή για να "δεσμεύσει" το σύνολο.

Αυτό υποστηρίζω από την πρώτη στιγμή, και θεωρώ ότι είναι ο στόχος.

Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ το τρίμηνο είναι για να έχεις εισερχόμενες.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις λίγο πρίν έγραψα αυτά :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7628861#post7628861

Και αμέσως πάλι τα ίδια. Μήνυμα διαγράφτηκε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αντί όσο περνάνε τα χρόνια να αυξάνονται τα λεπτά και τα MB αφού όλο και περισσότερος κόσμος ασχολείται με την τεχνολογία, οι τοπικές εταιρείες αντιθέτως τα μειώνουν!

Είναι απορίας άξιο γιατί συμβαίνει αυτό, σε συνάρτηση και με τα άλματα της τεχνολογίας 3g, 4g, 5g κτλ.

 

 

You tapatalking to me?

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Αντί όσο περνάνε τα χρόνια να αυξάνονται τα λεπτά και τα MB αφού όλο και περισσότερος κόσμος ασχολείται με την τεχνολογία, οι τοπικές εταιρείες αντιθέτως τα μειώνουν!

Είναι απορίας άξιο γιατί συμβαίνει αυτό, σε συνάρτηση και με τα άλματα της τεχνολογίας 3g, 4g, 5g κτλ.

 

 

You tapatalking to me?

 

 

 

Η απάντηση είναι απλή. Γιατί μπορούν.

Οι καλοί ιδιώτες με την καρτελοποίηση της αγοράς μπορούν να έχουν σίγουρα και σταθερά κέρδη.

Η vodafone στην κινητή πχ. 4εκ. συνδρομητές x10€ (ή όσο τους καπνίσει αύριο-μεθαύριο) από ανανεώσεις προσφέροντας ουσιαστικά αέρα κοπανιστό.

Για ποιο λόγο λοιπόν να κάνουν στρατηγικές επενδύσεις, να προσφέρουν νέες υπηρεσίες και γενικά να επενδύσουν στο κομμάτι των τηλεπικοινωνιών ώστε να εξασφαλίσουν την βιωσιμότητα των εταιριών;

Αφού μπορούν απλά να "αρμέγουν" τους πελάτες τους.

Edited by XP130TD
εκτός OΠΧ (κριτική σε πρόσωπα)
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι 4 εκατομμύρια καταναλωτές δίνουν 10 ευρώ τον μήνα για αέρα κοπανιστό.

Θεωρώ οτι για να τα δίνουν τα 10 ευρώ , αγοράζουν κάτι που τους συμφέρει.

Εκτος αν τους θεωρήσω όλους ως ανορθολογικούς. Εν πάσει περιπτώσει εγώ δεν γνωρίζω ούτε έναν από αυτους τους 4.000.000 ανορθολογικούς.

Υπάρχει ένα κεφάλαιο στην Μικροοικονομική που ονομάζεται "αποκαλυφθείσα προτίμηση"

Συνιστώ μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου ως προς το ότι ειναι υπερβολή ο κοπανιστός αέρας. Διαφώνω ως προς το ποσό.. Αν μπορούσαν αυτα τα 4.000.000 καταναλωτές να πληρώνουν 1€ και να έχουν τις παροχές που έχουν τώρα με 10€ θα το έκαναν. Απλά τόσο μας <<αναγκάζουν>> να πληρώσουμε τις υπηρεσίες τους..
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι απλή. Γιατί μπορούν.

Οι καλοί ιδιώτες με την καρτελοποίηση της αγοράς μπορούν να έχουν σίγουρα και σταθερά κέρδη.

Η vodafone στην κινητή πχ. 4εκ. συνδρομητές x10€ (ή όσο τους καπνίσει αύριο-μεθαύριο) από ανανεώσεις προσφέροντας ουσιαστικά αέρα κοπανιστό.

Για ποιο λόγο λοιπόν να κάνουν στρατηγικές επενδύσεις, να προσφέρουν νέες υπηρεσίες και γενικά να επενδύσουν στο κομμάτι των τηλεπικοινωνιών ώστε να εξασφαλίσουν την βιωσιμότητα των εταιριών;

Αφού μπορούν απλά να "αρμέγουν" τους πελάτες τους.

Δηλαδή η κάθε Vodafone δεν πρέπει να πληρώσει ρεύμα ή πετρέλαιο για γεννήτριες σε περιοχές όπου έχει κεραίες και δεν έχει ρεύμα? Δεν πληρώνει υπαλλήλους - μισθοδοσίες? Τεχνικούς? Νέες εγκαταστάσεις? Φθορές και βλάβες? Όλα αυτά αέρας κοπανιστός είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα αυτα η καθε vodafone τα πληρωνει παντου, και στην Ελλαδα αλλα και πχ στο Ηνωμενο Βασιλειο. Μη σου πω οτι εκει τοσο οι μισθοι οσο και τα υπολοιπα εξοδα ειναι πολλαπλασια αυτων της χωρας μας.

Συγκρινε λοιπον τι χρεωσεις ισχυουν στην Ελλαδα και στο εξωτερικο και βγαλε συμπερασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η σύγκριση εδώ γίνεται για καρτοκινητά κσι για 10 ευρώ. Δεν γίνεται με τις τιμές συμβολαίων.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι 4 εκατομμύρια καταναλωτές δίνουν 10 ευρώ τον μήνα για αέρα κοπανιστό.

Θεωρώ οτι για να τα δίνουν τα 10 ευρώ , αγοράζουν κάτι που τους συμφέρει.

Εκτος αν τους θεωρήσω όλους ως ανορθολογικούς. Εν πάσει περιπτώσει εγώ δεν γνωρίζω ούτε έναν από αυτους τους 4.000.000 ανορθολογικούς.

Υπάρχει ένα κεφάλαιο στην Μικροοικονομική που ονομάζεται "αποκαλυφθείσα προτίμηση"

Συνιστώ μελέτη.

 

Δεν τα "δίνουν".

Εκβιαστικά τα απαιτεί η εταιρία. Έχει διαφορά.

Αέρας κοπανιστός υπό την έννοια της διατήρησης του αριθμού, η οποία μέχρι το πρόσφατο παρελθόν κόστιζε 0€ αλλά ξαφνικά ανακαλύψαμε "κόστος".

Δεν μπαίνω σε υποθέσεις τυχόν αγοράς πακέτων ομιλίας.

Αλλά ας περιμένουμε λίγο ακόμα να δούμε τι και αν θα αγοράζουμε κάποιο πακέτο με <10€ και τα ξαναλέμε.:D

 

Βέβαια εάν δεν ήταν στρεβλό το σύστημα δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα, απλώς θα πηγαίναμε παρακάτω.

Σε αυτή την περίπτωση ναι θα είχες δίκιο.

Όπως είναι τα πράγματα όμως δεν τίθεται θέμα ανορθολογισμού και συμφέροντος των καταναλωτών.

Απλά δεν υπάρχουν επιλογές έτσι όπως κατάντησε η "καρτοκινητή".

 

Δηλαδή η κάθε Vodafone δεν πρέπει να πληρώσει ρεύμα ή πετρέλαιο για γεννήτριες σε περιοχές όπου έχει κεραίες και δεν έχει ρεύμα? Δεν πληρώνει υπαλλήλους - μισθοδοσίες? Τεχνικούς? Νέες εγκαταστάσεις? Φθορές και βλάβες? Όλα αυτά αέρας κοπανιστός είναι?

 

Αυτά όλα προέκυψαν σήμερα;

Ναι έχει έξοδα. Ποιο είναι το point σου;

Εγώ μίλησα για τους "ανενεργούς", ο θεός να τους κάνει, συνδρομητές των 3μηνών...

Αφού απαλλάχτηκε λοιπόν η vodafone από όλους αυτούς που "επιβάρυναν" το δίκτυό της, πού είναι το όφελος για εμάς τους υπόλοιπους ενεργούς καταναλωτές;

 

Το έχω πει από την αρχή της ιστορίας.

Οι μεταβολές στόχο έχουν το σύνολο των συνδρομητών.

Το περιθώριο λήξης του χρόνου ομιλίας ήταν απλώς η αφορμή ώστε εκβιαστικά και συντονισμένα και οι 3 εταιρίες να προχωρήσουν στην καθιέρωση στάνταρ μηνιαίου ποσού.

Καρτοκινητή (ή αλλιώς prepaid, ή pay as you go) που να σε αναγκάζει η εταιρία πόσα θα της δίνεις, δεν είναι καρτοκινητή.:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα αυτα η καθε vodafone τα πληρωνει παντου, και στην Ελλαδα αλλα και πχ στο Ηνωμενο Βασιλειο. Μη σου πω οτι εκει τοσο οι μισθοι οσο και τα υπολοιπα εξοδα ειναι πολλαπλασια αυτων της χωρας μας.

Συγκρινε λοιπον τι χρεωσεις ισχυουν στην Ελλαδα και στο εξωτερικο και βγαλε συμπερασμα.

 

Συνεπώς τα έσοδα εκεί είναι πολλαπλάσια από τα έσοδα εδώ.

Διάβασε τον ισολογισμό και θα δεις ότι το περιθώριο κέρδους είναι το ίδιο.

Άρα εκεί δίνουν περισσότερα γιατί έχουν περισσότερα έσοδα σε σχέση με τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τιμολογιακές αλλαγές για συνδρομητές Καρτοκινητής

03 Μαΐου 2019

Η εταιρία VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει τις παρακάτω αλλαγές στα εμπορικά διαθέσιμα πακέτα Καρτοκινητής:

Από 4 Ιουνίου 2019, μειώνεται από 4 σε 3 μήνες το χρονικό διάστημα μετά το πέρας του οποίου θα ενεργοποιείται η φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων, μηνυμάτων και δεδομένων, αν δεν έχει πραγματοποιηθεί ανανέωση χρόνου ομιλίας. Το ανωτέρω ισχύει για τους συνδρομητές του Καρτοκινητού Vodafone, Vodafone CU, Vodafone International, Καρτοκινητού Ολυμπιακός, ΕΛΤΑ Καρτοκινητής και Taza Mobile. Οι συνδρομητές των ανωτέρω προγραμμάτων που θα ανανεώσουν τον χρόνο ομιλίας έως την εν λόγω ημερομηνία (4 Ιουνίου 2019) δεν επηρεάζονται από την συγκεκριμένη αλλαγή. Το χρονικό διάστημα μετά το πέρας του οποίου θα γίνεται αποσύνδεση του τηλεφωνικού αριθμού του συνδρομητή από το δίκτυο αν δεν πραγματοποιηθεί ανανέωση χρόνου ομιλίας, παραμένει στους 12 μήνες.

Από 4 Ιουνίου 2019 καταργείται η προσφορά (bonus) που παρέχεται στις ανανεώσεις χρόνου ομιλίας αξίας 12€ που πραγματοποιούνται στο δίκτυο καταστημάτων Vodafone. Οι διαθέσιμες προσφορές για ανανεώσεις χρόνου ομιλίας που πραγματοποιούνται στο δίκτυο καταστημάτων Vodafone για όλους τους νέους και υφιστάμενους συνδρομητές του Vodafone CU, Καρτοκινητού Vodafone και Καρτοκινητού Ολυμπιακός, θα είναι οι εξής:

Για ανανέωση από 15€ έως 19,99€, το bonus είναι 900ΜΒ για 15 μέρες.

Για ανανέωση από 20€ έως 100€, το bonus είναι 1,2GΒ για 15 μέρες.

Από 4 Ιουνίου 2019, η χρέωση για αποστολή MMS σε εθνικά δίκτυα μεταβάλλεται από €0,48/ MMS σε €0,62/MMS . Το ανωτέρω ισχύει για τους συνδρομητές του Καρτοκινητού Vodafone, Vodafone CU, Vodafone International, Καρτοκινητού Ολυμπιακός, ΕΛΤΑ Καρτοκινητής και Taza Mobile.

Τέλος, από 6 Ιουνίου 2019 για τους συνδρομητές του Καρτοκινητού Vodafone και Καρτοκινητού Ολυμπιακός θα είναι διαθέσιμα τα νέα συνδυαστικά πακέτα: Social & Chat Pass και Video & Music Pass. Από την ανωτέρω ημερομηνία καταργούνται τα υφιστάμενα πακέτα Social Pass, Video Pass και Chat Pass. Οι συνδρομητές που έχουν ενεργοποιήσει τα εν λόγω πακέτα μέχρι και την 06/06/2019 δεν επηρεάζονται μέχρι τη λήξη τους.

Όλες οι παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 24% και φόρο κινητής τηλεφωνίας 12%.

Οι συνδρομητές καρτοκινητής που επηρεάζονται από τις ανωτέρω αλλαγές, έχουν το δικαίωμα να διακόψουν αζημίως τη σύνδεσή τους εντός ενός μηνός από την εφαρμογή τους

πηγη : https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/digital-press-office/anakoinoseis/20190503-timologiakes-allages-gia-syndromites-kartokinitis/

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

 

Πηγαίνουν για μηνιαία ανανέωση.

 

Ας δώσουν επιτέλους τιμές Ευρώπης που από 15€ ξεκινάς με φωνή και sms απεριόριστα και από 15gb και επάνω και όχι το ξάφρισμα των κορόιδων ζητώντας χρυσάφι για δεδομένα και φωνή στην καρτοκινητή έχοντας 3λεπτα ως ελάχιστη χρέωση και δεδομένα που είναι ανέκδοτο.

 

Όταν θα έρθουν αυτά τα συμβόλαια θα αξίζει ο κόπος. Η κουτοπόνηρια σε όλο της το μεγαλείο και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάρι.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Ευρώπη δεν έχουν 12% φόρο κινητής και 5% φόρο ιντερνετ, και πάνω σε αυτά 24% φπα, που βγαίνει κάπου 42% φόρος ... έχουν 18% αντε 24% .... και από γενικά φόρο εταιριών 50-55% εδω (από τα 2-3 μεγαλύτερα) , ενω κάποιοες χώρες στην ΕΕ εχουν και 15% .

 

Βάλε και οτι θα πρέπει να παρέχουν κάλυψη σε όλη την ευρώπη πλέον αντί μόνο Ελλάδα με ίδιες τιμές, θα χωρέψουμε με την καρτοκινητή και φοβάμαι έχει και αλλλό :(

 

Το κάνουν συμβόλαιο σιγά-σιγά με 10 ευρώ το μήνα , και αν έχουμε και 15 μέρες στο δωρεάν ιντερνετ (φοβάμαι εκεί το πάνε όλοι) πάμε και για παραπάνω λεφτά για πολύ μικρές βασικές παροχές ιντερνετ και φωνής.

 

ΥΓ

Τα 3 λεπτά δεν με πειράζουν... υπάρχει και η q με δευτερόλεπτο για όποιον θέλει.

 

Με εξαίρεση τον φόρο κινητής στα αλλά αν ψάξεις στο Europa θα δεις ότι είναι μύθος ότι είμαστε οι ποιο ακριβοί και ότι αυτό είναι ο λόγος που οι τιμές βαράνε ταβάνι. Αυτή είναι η καραμέλα που μας λένε τα φερέφωνα των εταιριών για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Παρεμπιπτόντως τα 15 ευρώ με τον φόρο κινητής γίνονται 16,8 βαλέ και κατά μέσο ορό 2% παραπάνω για την διαφορά του ΦΠΑ πάει στα 17.1 όχι στα 80 ευρώ.

 

Το κόστος των εργαζομένων είναι πολλαπλάσιο σε σχέση με την Ελλάδα όπως και το κόστος ενοικίασης χώρων για τους σταθμούς εκπομπής, αδειοδότησης και φάσματος. Ούτε το ανάγλυφο μας φταίει ούτε τίποτα άλλο πάρα τα γνωστά κόλπα των εταιριών και το ανύπαρκτο κράτος.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κρυφους φόρους που μαζέυονται ...

πχ αν δώσεις 100 ευρώ σε cu , με 43% ουσιαστικά φπα και 55% άλλους φόρους, θα μείνουν 31 ευρω για την vodafone

Στην αλλη χώρα με 18% φπα και 30% άλλους φόρους μένουν 60 ευρώ .

 

Επίσης σαν χώρα έχουμε τρομερό πρόβλημα με το σταθερό δίκτυο και το κόστος των data , γιαυτό το φτηνότερο σταθερό έχει 12-15 ευρώ και ας είχαμε έτοιμη ουσιαστικά την υποδομή από εποχές Παπαδόπουλου.

(και για τους πομπούς που λες, έχω ακούσει περίεργα πράγματα, δεν είμαστε φτηνοί και έχουμε και αυστηρούς νόμους)

 

Το κόστος των εργαζομένων δεν επιρεάζει τόσο πολύ σε τομείς τεχνολογίας , αντίθετα με άλλα θέματα όπως ευκολία δανεισμού , σταθερότητα , φορολογία κερδών για να κάνουν απόσβεση ευελιξία σε προσλήψεις και απολύσεις κλπ.

 

Αν προσθέσεις και το επιπλέον κόστος που έχουν αφου πλέον όπου και να είσαι στην ΕΕ δεν πληρώνεις παραπάνω , (έχουμε και τουρισμό) αυξήσεις είναι λογικό να έκαναν και μην περιμένεις ποτέ να έχεις φτηνότερη τηλεφωνία εδώ από ότι σε οποιοδήποτε άλλο κράτος της ευρώπης,

 

ΥΓ

Αυτό που μας νοιάζει είναι να έχουμε κάποιες μικρές βασικές υπηρεσίες με λίγα λεφτά στα καρτοκινητά , και λογικές χρεώσεις για την χώρα μας στα συμβόλαια.

Φίλε μου δεν ξέρω με τι ασχολείσαι αλλά 55+43 μας κάνει 98 % κάτι το οποίο δεν στέκει. Τέλος πάντων δεν υπάρχουν κρυφοί φόροι. Όλες οι επιχειρήσεις καταβάλουν το ΦΠΑ και φορολογούνται με 29% επί των κερδών. Είναι γνωστό ότι οι εταιρίες έχουν τρόπους να δικαιολογούν τα έξοδα τους και επί του πρακτέου να μειώνουν την κερδοφορία τους.

 

Δες στο Europa τις φορολογικές επιχειρήσεων των άλλων χωρών για να μην λέμε ανυπόστατα πράγματα.

 

Το κόστος στην Ελλάδα είναι χαμηλότερο αν συνυπολογιστούν όλα και σε σύγκριση κόστους κερδίζουν πολλά από το χαμηλότερο κόστος του ανθρώπινου δυναμικού που είναι και το μεγαλύτερο κόστος τώ εταιριών. Στην υπόλοιπη ευρωπη δεν υπάρχουν μισθοί από 580 ευρώ αλλά μισοί από τα διπλά ως ελάχιστο.

 

 

Όσο για το 12 % το καταβάλει ο πελάτης κατα την ανανέωση του χρόνου ομιλίας οπότε δεν επιβαρύνει την εταιρία. Το ΦΠΑ επιβαρύνει την τιμή οπότε από τα 100 ευρώ μένουν 76 για την εταιρία από τα οποία μπορεί να δηλώνει κέρδος ελάχιστο ποσοστό οπότε το 29% της φορολογίας να είναι μηδαμινό ανά συμβόλαιο.

 

Μην καταπίνεται αμάσητο ότι σας λανσάρουν απλά ρωτήστε τον λογιστή σας. Όσοι δουλεύουν στον ελεύθερο τομέα και έχουν Βασική γνώση το τι πληρώνουν σε θέμα φορολογίας στην επιχείρηση τους (εκτός από την ατομική που είναι κλιμακωτη η φορολογία) απλά διασκεδάζουν με το ποσό καταπίνει ο μέσος Έλληνας αμάσητα τα πάντα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...