Jump to content

Μεταβολές στην διάρκεια χρόνου ομιλίας /φραγή μετά τη λήξη


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δεν είναι παράλογο να υπάρχει χρέωση για κάτι που πριν 20 χρόνια ήταν δωρεάν (έχεις ακούσει κάτι για οικονομικούς κύκλους; ). Αν θές υποστήριξε τον λόγο για τον οποίο το θεωρείς παράλογο. Δεν είναι αυτονόητα τα πράγματα. Αυτό είναιι το λάθος που κάνεις. Θεωρείς τις απόψεις σου αυτονόητες και θέλεις από τους άλλους να μην έχουν άλλη άποψη. ( διότι εσύ και μόνο εσύ , έκρινες ότι είναι αυτονόητο ) Αν κάτι ήταν αυτονόητο και εγώ έχω άλλη άποψη τότε είμαι χαζός ή βαλτός. Δυστυχώς για όλους μας τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι αυτονόητο.

 

Μάλιστα, για κάποιον μαγικό λόγο πρέπει να είμαι χαρούμενος που θα πληρώνω περισσότερα...

Και αυτό είναι απλώς η "άλλη άποψη".

Ξέρεις τι λένε για τις απόψεις ε;

Όλοι διαθέτουν κι από μία.

Φαντάζομαι έχω το ελεύθερο να σχολιάζω τις συγκεκριμένες απόψεις.

 

Βασίλειε, μην το κουράζουμε άλλο, εάν θέλεις μια απάντηση συγκεκριμένη στα παρακάτω.

Εσύ προσωπικά, έχεις κάποιο όριο που θα έλεγες "όπα ως εδώ" και εάν ναι ποιο είναι αυτό;

Πχ. να περάσουμε στην μηνιαία αναγκαστική ανανέωση;

Να αυξήσουμε την ελάχιστη στα 10€;

Ή οποιαδήποτε μεταβολή φέρνει η vodafone καλώς γίνεται και θα την στήριζες;

Ξεκάθαρα πράγματα, για να βγάλουν τα συμπεράσματά τους όσοι μας διαβάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται να σου απαντήσω ,γιατί κάνεις προσωπική αντιπαράθεση. Το θέμα δεν είναι το τι κάνω εγώ αλλά ότι όλοι έχουν το δικαίωμα της άποψης , και κανείς δεν μπορεί να θεωρεί την άποψη του ως αυτονόητη... και μάλιστα τόσο αυτονόητη που οι άλλοι καλύτερα να μην μιλάνε.

Έλεος πια. Γύρισε το πα΄νω κάτω στον 20ο αιώνα για να μην υπάρχουν αυτονόητα και κάποιοι μιλάνε ακόμα για αυτά.

 

Το Μόνο που θα σου πω είναι ότι εγώ πιστεύω στην κυκλικότητα της οικονομίας.

Την ιδέα του βέλους του χρόνου σύμφωνα με το οποίο τα πράγματα προχωρούρουν προς μία και μόνο κατευθηνση δεν την δέχομαι.

Η ελάχιστη διάρκεια ξεκίνησε από δύο μήνες έφτασε σιγά σιγά στους 12 και τώρα σιγά σιγά γύρισε πάλι εκεί από όπου ξεκίνησε.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

[...]

 

Τί κοστος ανά μήνα ανά πελάτη έχει η εταιρία;

 

Δεν λέω αύριο να φτιάξουμε εμείς οι δύο εταιρεία.

Με την προϋπόθεση λοιπόν ότι η εταιρεία βρίσκεται χρόνια στον χώρο το κόστος είναι 0€.

Ή έστω μηδαμινό.

Αντίθετα τα πιθανά κέρδη θα είναι πολλαπλάσια από τους εν γένη πελάτες, έστω και αν ανανεώσουν μια και μόνο φορά.

Επίσης κάνεις λάθος διότι οι υποδομές προϋπάρχουν και μπορούν να εξυπηρετήσουν άνετα τους 30εκ. τουρίστες πχ κάθε χρόνο. (πραγματικό νούμερο)

Με λίγα λόγια more is better.

Edited by grinder
edit
Link to comment
Share on other sites

Εαν η Βονταφον παιρνει απο μενα 5.00€ στο διμηνο, θα εχει περισσοτερο κερδος απο το να παιρνει 0.00€ σωστα; Ξερω μικρο νουμερο, αλλά εαν το πολλαπλασιασετε με 10,000 γραμμες, δεν το λες και αμελητεο. Σιγουρα πανω απο 10,000 νουμερα εκκαθαριστηκαν με τα τελευταια στοιχεια.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται να σου απαντήσω ,γιατί κάνεις προσωπική αντιπαράθεση. Το θέμα δεν είναι το τι κάνω εγώ αλλά ότι όλοι έχουν το δικαίωμα της άποψης , και κανείς δεν μπορεί να θεωρεί την άποψη του ως αυτονόητη... και μάλιστα τόσο αυτονόητη που οι άλλοι καλύτερα να μην μιλάνε.

Έλεος πια. Γύρισε το πα΄νω κάτω στον 20ο αιώνα για να μην υπάρχουν αυτονόητα και κάποιοι μιλάνε ακόμα για αυτά.

 

Το Μόνο που θα σου πω είναι ότι εγώ πιστεύω στην κυκλικότητα της οικονομίας.

Την ιδέα του βέλους του χρόνου σύμφωνα με το οποίο τα πράγματα προχωρούρουν προς μία και μόνο κατευθηνση δεν την δέχομαι.

Η ελάχιστη διάρκεια ξεκίνησε από δύο μήνες έφτασε σιγά σιγά στους 12 και τώρα σιγά σιγά γύρισε πάλι εκεί από όπου ξεκίνησε.

 

Αν κάτι από αυτά που ανέφερα σε προσέβαλε, ανακαλώ.

Ρώτησα συγκεκριμένα, γιατί πας την κουβέντα σε γενικότητες.

Είπα ότι οι αντιδράσεις είναι δίκαιες και αυτονόητες.

Κάτι το οποίο δεν συμμερίζεσαι και γι αυτό σε ρώτησα συγκεκριμένα ποια είναι η θέση σου.

Δεν χρειάζεται να πλατιάζω άσκοπα.

Εαν δεν θες να απαντήσεις οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι από αυτά που ανέφερα σε προσέβαλε, ανακαλώ.

Ρώτησα συγκεκριμένα, γιατί πας την κουβέντα σε γενικότητες.

Είπα ότι οι αντιδράσεις είναι δίκαιες και αυτονόητες.

Κάτι το οποίο δεν συμμερίζεσαι και γι αυτό σε ρώτησα συγκεκριμένα ποια είναι η θέση σου.

Δεν χρειάζεται να πλατιάζω άσκοπα.

Εαν δεν θες να απαντήσεις οκ.

 

Ο άνθρωπος σου απάντησε ξεκάθαρα. Τίποτα δεν είναι αυτονόητο και οι οικονομικές πολιτικές των εκάστοτε εταιριών, κάνουν κύκλο.

 

Είναι απολύτως λογικό, να προσαρμόζουν τις πολιτικές τους, σύμφωνα με την εκάστοτε οικονομική και όχι μόνο πραγματικότητα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Mια εταιρεία που είναι χρόνια στον χώρο έχει 0 κόστος;

Αυτό είναι λάθος.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, για κάποιον μαγικό λόγο πρέπει να είμαι χαρούμενος που θα πληρώνω περισσότερα...

Και αυτό είναι απλώς η "άλλη άποψη".

Ξέρεις τι λένε για τις απόψεις ε;

Όλοι διαθέτουν κι από μία.

Φαντάζομαι έχω το ελεύθερο να σχολιάζω τις συγκεκριμένες απόψεις.

 

Βασίλειε, μην το κουράζουμε άλλο, εάν θέλεις μια απάντηση συγκεκριμένη στα παρακάτω.

Εσύ προσωπικά, έχεις κάποιο όριο που θα έλεγες "όπα ως εδώ" και εάν ναι ποιο είναι αυτό;

Πχ. να περάσουμε στην μηνιαία αναγκαστική ανανέωση;

Να αυξήσουμε την ελάχιστη στα 10€;

Ή οποιαδήποτε μεταβολή φέρνει η vodafone καλώς γίνεται και θα την στήριζες;

Ξεκάθαρα πράγματα, για να βγάλουν τα συμπεράσματά τους όσοι μας διαβάζουν.

 

Δεν το είδα πουθενά γραμμένο ότι χαίρετε κάνεις.αυτο που λένε είναι ότι δεν είναι παράλογη η χρέωση.

 

Τί κοστος ανά μήνα ανά πελάτη έχει η εταιρία;

 

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αυτό.

Κανένας δεν μπορεί να απαντήσει με ένα απλό νούμερο.γενικα πάντως ισχύει ότι όταν μια εταιρία έχει πολλούς πελάτες απαιτεί 'πυκνοτερο' δίκτυο.

 

 

Δεν λέω αύριο να φτιάξουμε εμείς οι δύο εταιρεία.

Με την προϋπόθεση λοιπόν ότι η εταιρεία βρίσκεται χρόνια στον χώρο το κόστος είναι 0€.

Ή έστω μηδαμινό.

Αντίθετα τα πιθανά κέρδη θα είναι πολλαπλάσια από τους εν γένη πελάτες, έστω και αν ανανεώσουν μια και μόνο φορά.

Επίσης κάνεις λάθος διότι οι υποδομές προϋπάρχουν και μπορούν να εξυπηρετήσουν άνετα τους 30εκ. τουρίστες πχ κάθε χρόνο. (πραγματικό νούμερο)

Με λίγα λόγια more is better.

 

Αυτό το 0 κόστος απορώ πως το σκέφτηκες.

 

Εαν η Βονταφον παιρνει απο μενα 5.00€ στο διμηνο, θα εχει περισσοτερο κερδος απο το να παιρνει 0.00€ σωστα; Ξερω μικρο νουμερο, αλλά εαν το πολλαπλασιασετε με 10,000 γραμμες, δεν το λες και αμελητεο. Σιγουρα πανω απο 10,000 νουμερα εκκαθαριστηκαν με τα τελευταια στοιχεια.

 

Κάτσε να δεις πόσα από αυτά τα νούμερα είναι πεταμένα σε ένα συρτάρι.

Μήπως τελικά θα έχουν μεγαλύτερο κέρδος αν από τα 10000 αριθμούς που λες μείνουν 1000.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 0 κόστος απορώ πως το σκέφτηκες.

 

Όπως σκέφτηκες εσύ το κόστος για ηλεκτρική ενέργεια (!).:rolleyes:

Εννοείται πως οποιαδήποτε χρήση του δικτύου γίνει, εξερχόμενη κλήση/αποστολή sms/κατανάλωση data θα χρεωθεί και αντίστοιχα.

Αν λοιπόν αύριο "χαρίσω" 10 sim το κόστος μου θα είναι 0€, ή έστω μηδαμινό για την εταιρεία, γιατί το δίκτυό μου μπορεί να εξυπηρετεί 1000 συνδρομητές...

Δεν θα επιβαρύνουν αυτοί οι 10 νέοι συνδρομητές το δίκτυο επειδή "καταλαμβάνουν" μια θέση.

Εν πάση περιπτώσει, το όποιο κόστος μπορεί να υπάρχει, είναι σίγουρα πολύ μικρό και υπερκαλύπτεται από την μια ανανέωση που θα γίνει και την κατάργηση πέραν του 12μήνου.

 

Εάν τα παραπάνω επιχειρήματα δεν σου φαίνονται αρκετά μπορείς να μας εξηγήσεις πως το δίκτυο της Vodafone μπορεί να εξυπηρετήσει, πέραν του εγχώριου πληθυσμού, και μερίδα από τους 30εκ. τουρίστες που έχει η Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε δύο μήνες λένε οι εταιρίες κινητής σου παίρνουμε τα χρήματα που έχεις. Το κάθε νούμερο ισχύει για 12+1 μήνες.

 

Αν νοικιάσεις σπίτι για ένα χρόνο και αφήσεις 50€ μέσα αλλά δεν πας για δύο μήνες, θα ανοίξει ο διαχειριστής την πόρτα για να σου τα πάρει; Δεν θα θεωρηθεί παράνομο;

 

edit από την σελίδα της Cosmote Whats up (που δεν έχω), προφανώς είναι ίδιοι και στις 3 εταιρίες.

 

3. ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΛΗΣΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗ

 

3.1. Καθ’ όλη τη διάρκεια της Σύμβασης ο Συνδρομητής αποκτά δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης του Αριθμού Κλήσης

 

8.1. Η COSMOTE χρεώνει τον Συνδρομητή, σύμφωνα με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογό της, με: α. τα τυχόν τέλη σύνδεσης, επανασύνδεσης ή αποσύνδεσης, β. την τιμή διάθεσης ή αντικατάστασης κάρτας SIM, γ. τα πάγια μηνιαία τέλη για κάθε Υπηρεσία, δ. τα τέλη των κλήσεων που πραγματοποιήθηκαν, ε. τα τέλη αλλαγής οικονομικών προγραμμάτων, καθώς και τυχόν άλλα τέλη που αναφέρονται στον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογό της που βρίσκεται στην ιστοσελίδα της http://www.cosmote.gr. Επίσης, η COSMOTE χρεώνει τον Συνδρομητή με τυχόν άλλες οφειλές του σύμφωνα με τα συμφωνηθέντα μεταξύ του Συνδρομητή και της COSMOTE. Ο Φ.Π.Α. και τυχόν άλλοι φόροι ή τέλη επιβαρύνουν τον Συνδρομητή

 

άρα πληρώνεις τα πάντα, ενώ αν βάλεις χρήματα στο καρτοκινητό σου και δεν τα χρησιμοποιήσεις για 2 μήνες, σου τα παίρνουμε ; Γιατί; Γιατί έτσι μας αρέσει και γιατί μπορούμε !

 

10. ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ

 

Η διάρκεια της σύμβασης είναι αορίστου χρόνου. Μετά την αρχική ενεργοποίηση της σύνδεσης, η σύνδεση παραμένει στα στοιχεία του συνδρομητή δεκατρείς (13) μήνες από την ενεργοποίησή της. Η διάρκεια αυτή παρατείνεται με κάθε ανανέωση χρόνου ομιλίας βάσει της εκάστοτε ισχύουσας εμπορικής πολιτικής της COSMOTE. Ο Συνδρομητής έχει δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής του οποτεδήποτε αζημίως. Στην περίπτωση αυτή χάνει το τυχόν υπολειπόμενο ποσό της σύνδεσής του.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτά που παραθέτεις αυτά ισχύουν . Που βλέπεις κάτι διαφορετικό.

Ο αριθμός ισχύει για 13 μήνες και κανείς άλλος δεν μπορει να τον χρησιμοποιήσει.

Η χρήση προφανώς απαιτεί κάποιο αντίτιμο. Δεν σου έχει παραχωρηθεί δωρεάν.

2ον : Δεν είναι ο διαχειριστής , είναι ο ιδιοκτήτης.

3ον: Δεν άφησες τα χρήματα μέσα στην ιδιοκτησία σου ώστε όποιος τα πάρει να διαπράτει κλοπή. Τα εμπιστευτηκες εσύ στην Εταιρεία εικιοθελώς. Σε αυτήν την περίπτωση αν τυχόν τα πήρε παράνομα , διέπραξε υπεξαίρεση και όχι κλοπή. Η υπεξαίρεση διώκειται κατ΄ έγκληση και όχι αυτεπαγγέλτως.

Όποιος θέλει λοιπόν εδώ πεδίο δόξης λαμπρό. Στα δικαστήρια για 5 ευρώ.

Edited by Vasileios
αντικατάστάθηκε η λέξη κατάχρηση με την σωστή Υπεξαίρεση
Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς αφού μπορεί να τον χρησιμοποιήσει, θα πρέπει να μπορεί να τον χρησιμοποιήσει ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ, ΟΧΙ όπως θα του υποδείξει η εταιρία. Όπως αν νοικιάσεις ένα αμάξι, θα το κάνεις ότι χλμ θέλεις εσύ και όπου τα θέλεις εσύ, όχι όπως θα σου υποδείξει αυτός που θα το πάρεις. Άρα, έχω λεφτά μέσα στο λογαριασμό μου, τα κάνω ότι θέλω μέσα στους 12+1 μήνες.

Η χρήση έχει πληρωθεί ήδη με τον όρο 8.1

Ο ιδιοκτήτης σου παραχώρησε ένα χώρο (άϋλο) με κάποιους όρους που παραβιάζονται.

Δεν εμπιστεύτηκα κάτι στην εταιρία, μου παρέχει ένα χώρο για να βάλω χρήματα ώστε μετά να χρησιμοποιήσω τις παροχές που είναι διαθέσιμες μέσα στους 12+1 μήνες όπως εγώ θέλω ή όπως μου 'προσφέρει' αυτή και φυσικά δεν θα έπρεπε να της επιτρέπω να μου πάρει τα χρήματα αυτά από κάτι που μου παραχωρεί !

 

Στα δικαστήρια για 5 ευρώ ; Όχι, για παραβίαση όμως όρων και για 'κατάχρηση' ; Μήπως να κουνήσουμε λίγο το δαχτυλάκι μας ;

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά . Ο όρος του διμήνου υπάρχει πλέον στον επίσημο τιμοκατάλογο τον οποίο έχεις αποδεχτεί. Και όπως σε 30 ημέρες χάνεις το αγοράσμένο πακέτο και κανένας ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκε, έτσι χάνεις και τα χρήματα. Αν ακολουθούσαμε την λογική σου με συνέπεια τότε τα αγορασμένα λεπτά ομιλίας θα έπρεπε να είναι για 13 μήνες , γιατί να στα αφαιρεί νωρίτερα , δικά σου δεν είναι ; Αλλά ποτέ κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε για αυτά.

Τίποτα δεν παραβιάζεται. Αν έβαλες χρήματα πριν , θα εξακολουθήσουν να ισχύουν για 3 μήνες. Αν βάλεις από τις 3 Σεπτέμβρη και μετά έχεις αποδεχτεί τις αλλαγές αλλιώς αποχωρείς αζημίως.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

στον τιμοκατάλογο και όχι σε σύμβαση που υπογράφεις. Είναι κάτι σαν το DPGR, αν δεν υπογράψεις που συναινείς, δεν επιτρέπεται να γίνει χρήση (για να μην τα πολυλογούμε). Ακριβώς, το ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΤ'ΕΠΙΛΟΓΗ πακέτο χάνεται, όχι τα χρήματα σου όμως τα οποία παραμένουν σε εμένα/ιδιοκτήτη για 12+1 μήνες. Πληρώνω για ίντερνετ κάθε μήνα για να έχω την υπηρεσία άλλο αν θα την χρησιμοποιήσω. Τα αγορασμένα πακέτα δεν είναι για 13 μήνες, γιατί είναι υπηρεσία που στην παρέχει. ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ που γίνεται ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗ που παραμένουν δικά του για όσο χρησιμοποιεί το νούμερο.

 

Μήπως είναι καιρός να διαμαρτυρηθεί ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειτα για χρήματα και δεν είναι δικά σου. Η εταιρεία δεν είναι τράπεζα , και δεν δέχεται καταθέσεις. Πληρωμή για τις υπηρεσίες είναι.

Δίνεις 10 ευρώ και πέρνεις 1GB, το δικαίωμα 2 μηνών εισερχομένων κλήσεων και το αντίστοιχο 10 ευρώ χρόνου ομιλίας . Αυτό έλειπε να είναι τα χρήματα δικά σου μετά την πληρωμή. Έλεος.

Μόλις πληρώσεις τα χρήματα είναι του άλλου και όχι δικά σου. Εξαιρούνται οι τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειτα για χρήματα και δεν είναι δικά σου.

:blink::blink::blink::blink:

Τι σου παίρνει, αέρα κοπανιστό μετά από 2 μήνες ;

Η εταιρεία δεν είναι τράπεζα , και δεν δέχεται καταθέσεις. Πληρωμή για τις υπηρεσίες είναι.

Την πλήρωσα όταν αγόρασα την κάρτα sim της (ειδικά τώρα που την αγοράζεις 10 ευρώ).

Δίνεις 10 ευρώ και πέρνεις 1GB, το δικαίωμα 2 μηνών εισερχομένων κλήσεων και το αντίστοιχο 10 ευρώ χρόνου ομιλίας . Αυτό έλειπε να είναι τα χρήματα δικά σου μετά την πληρωμή. Έλεος.

Έδωσα 10 ευρώ για να είναι μέσα σε έναν 'κουμπαρά' για 1 χρόνο (13 μήνες). Θα τα χρησιμοποιήσω όταν και όπως εγώ θέλω. Επειδή δεν θα τα χρησιμοποιώ στον χρόνο που θέλει η εταιρία, είναι δικά της ; ΓΙΑΤΙ ;

Μόλις πληρώσεις τα χρήματα είναι του άλλου και όχι δικά σου. Εξαιρούνται οι τράπεζες.

Δεν εξαιρούνται, βάζω λεφτά σε λογαριασμό....10 ευρώ...αν δεν τα χρησιμοποιήσω, είναι της τράπεζας ; Βάζω 10 ευρώ κάρτα, για 13 μήνες το νούμερο είναι παραχωρημένο σε εμένα, θα μου τα πάρει επειδή θέλει να με αναγκάσει να τα χρησιμοποιήσω ; Να μου προσφέρει δελεαστική υπηρεσία για να αγοράσω, όχι να τα πάρει 'γιατί έτσι της αρέσει' !!!:confused::X:worry:

 

Και η ΔΕΗ χρεώνει πάγιο, άσχετα αν μένω μέσα και χρησιμοποιώ το ρεύμα που μου δίνει...ας το κάνουν έτσι, να τελειώνουμε, όχι χρησιμοποίησε το ρεύμα, αλλιώς στο κόβω !!!

Ξανά λέω: ΈΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ SIM αγοράζοντας την 10 ευρώ ή 1 ευρώ ή σε όποια προσφορά βγήκε για 13 μήνες ! Στους 13 μήνες η ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ'ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ όχι της εταιρίας ! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια δυσάρεστη είδηση, δεν νομίζω να χαίρεται κανείς με αυτή την αλλαγή, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε? Ας στείλουμε ένα email στη φόρμα παραπόνων. Έχει στείλει κανείς? Έτσι για το ****το
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια δυσάρεστη είδηση, δεν νομίζω να χαίρεται κανείς με αυτή την αλλαγή, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε? Ας στείλουμε ένα email στη φόρμα παραπόνων. Έχει στείλει κανείς? Έτσι για το ****το

 

Αν γράψουμε ότι θα γίνουν μηνύσεις, μόνο τότε ίσως φοβηθούν και το πάρουν πίσω...αλλιώς δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα ειναι συμφεροτερο σε λιγο,

να αγοραζεις ΝΕΑ sim καθε 2 μηνες!

Υπαρχει καμια απαγορευση σε αυτο;

 

Συμφωνω τα περι εκμεταλλευσης του εθισμου των Ελληνων με την επικοινωνια και το κινητο.

Τα παθη, οταν ελεγχονται (απο τον καθεναν μας), ερχεται η ωρα που τα πληρωνουμε, και ενιοτε και πολυ ακριβα...

 

Παντα ημουν εναντια στο viber και υπερ του skype.

Γιατι;

Γιατι ειναι οπως το δει κανεις.

Εμενα το παντρεμα του αριθμου της κινητης ως id για το viber, δεν μου αρεσει.

Το θεωρω δεσμευτικο.

Αντιθετα το skype ειναι κατι ανεξαρτητο. Το εχω εδω και δεκα χρονια.

Και δεν επηρεαζεται απο το αν μπαινω απο κινητα με διαφορετικες sim.

Ασε που δεν με βρισκει ο καθε ασχετος να μου στελνει μηνυμα στο viber,

ενω στο στο skype πρεπει εγω να τον εχω κανει πρωτα add.

 

Εχω δει λιστα φιλων στο skype.

Αν πεισω και λιγα ακομη απο τον περιγυρο μου,

να επικοινωνουμε μεσω skype,

δεν θα πειραζει να πεταω την sim καθε 2 μηνες και να παιρνω καινουρια!

Ουτε εγω δεν θα ξερω το νουμερο μου! Αλλα να κι εγω!

 

Πρεπει να καταλαβουν οι εταιριες,

οτι υπαρχουν ορια.

Κι ετσι οπως τα εχουν κανει με τα καρτοκινητα,

το εχουν ξεσκισει το τοπιο.

Το internet αλλαζει τα παντα.

Εχουμε διαβει το Ρουβικωνα. Ηδη απο τοτε που επαψε να υπαρχει ο 12 μηνος περιορισμος πριν χασεις το υπολοιπο.

Το διμηνο ειναι εξωφρενικη επιστημονικη φαντασια.

 

Εγω το παραπανω σεναριο το εξεταζω σοβαρα, παροτι ο βασικος μου αριθμος ειναι cosmote και η voda εφεδρικη, αλλα μιλω γενικοτερα σαν λογικη.

Όχι ακριβώς ,σχετικά με Viber. Κάνεις ενεργοποίηση σε ένα νούμερο και μετά αλλάζεις σιμ ή και νούμερο .
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω πως τους συμφερει οικονομικα αυτη η κινηση.

 

Απλη λογικη.

Εχεις τον καφε 2 ευρω.

Μπορει να παρω και 2 μες τη μερα.

Τον πας 5 ευρω!

Θα παρω εναν!

Τον πας 10 ευρω!

Δεν θα παρω καν, θα τον φτιαξω στο σπιτι ή στη δουλεια!

 

Το εισοδημα μας, το χιλιομειωμενο εισοδημα μας, ειναι δεδομενο. Δεν ξεχειλωνει, ουτε μεγαλωνει! Αντιθετως μειωνεται, ροκανιζεται καθε χρονο και πιο πολυ!

Μες σε τοση φτωχεια, αυξανουν ουσιαστικα τις τιμες;

Για να παρουν τι και απο ποιον;

 

Εγω ειχα μια δευτερη καρτα vodafone, ως εφεδρικο αριθμο για τον κυριο μου στην cosmote.

Απλα θα την καταργησω.

Μαλλον τα ευρω που ξοδευα μες το ετος για να την διατηρησω, την χαλαγαν την vodafone.

 

Ειλικρινα, δεν καταλαβαινω.

Αυξανοντας τιμες, τις απωλειες και τα διαφυγοντα κερδη, τα υπολογισαν;

Υπαρχει μηπως κανενα σακατεμενο μυαλο εκει μεσα,

που να τους λεει οτι οσο και να τα κοστολογησουν,

οι μλκες θα πληρωσουν;

Ας μου εξηγησει καποιος την ηλιθια λογικη τους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε και στο cu δίμηνη η διάρκεια ανανέωσης χρόνου ομιλίας? Από πότε?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε και στο cu δίμηνη η διάρκεια ανανέωσης χρόνου ομιλίας? Από πότε?

 

Ναι. Έχει κάποιο διάστημα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αν γράψουμε ότι θα γίνουν μηνύσεις, μόνο τότε ίσως φοβηθούν και το πάρουν πίσω...αλλιώς δεν το βλέπω.

:lol: με ποια αιτιολογια?δεν μας αρεσει η χρεωση?

Όπως σκέφτηκες εσύ το κόστος για ηλεκτρική ενέργεια (!).:rolleyes:

Εννοείται πως οποιαδήποτε χρήση του δικτύου γίνει, εξερχόμενη κλήση/αποστολή sms/κατανάλωση data θα χρεωθεί και αντίστοιχα.

Αν λοιπόν αύριο "χαρίσω" 10 sim το κόστος μου θα είναι 0€, ή έστω μηδαμινό για την εταιρεία, γιατί το δίκτυό μου μπορεί να εξυπηρετεί 1000 συνδρομητές...

Δεν θα επιβαρύνουν αυτοί οι 10 νέοι συνδρομητές το δίκτυο επειδή "καταλαμβάνουν" μια θέση.

Εν πάση περιπτώσει, το όποιο κόστος μπορεί να υπάρχει, είναι σίγουρα πολύ μικρό και υπερκαλύπτεται από την μια ανανέωση που θα γίνει και την κατάργηση πέραν του 12μήνου.

 

Εάν τα παραπάνω επιχειρήματα δεν σου φαίνονται αρκετά μπορείς να μας εξηγήσεις πως το δίκτυο της Vodafone μπορεί να εξυπηρετήσει, πέραν του εγχώριου πληθυσμού, και μερίδα από τους 30εκ. τουρίστες που έχει η Ελλάδα;

Προσπαθεις να μπεις σε δυσνοητα μονοπατια τα οποια τα μεταφραζεις κατα το δοκουν.

Καποτε λοιπον η εν λογω εταιρια μοιραζε-χαριζε sim (οχι γιατι εβρισκε ωραιους ,αλλα γιατι το marketing τοτε,σκεφτηκε οτι οι μισοι να τις χρησιμοποιησουν θα επιφερει κερδος).Σημερα λοιπον αυτη η εταιρια,περα απο 4.000.000 συνδρομητες ,30.000.000 επισκεπτες ,εχει και 1.000.000 αδρανεις καρτες να την βαρυνουν(για να ξεκαθαρισουμε τον ορο βαρυνουν και την ηλεκτρικη ενεργεια που καταναλωνουν,διοτι εσενα μπορει να σου φαινεται αστειο αλλα 1w να καταναλωνει η καθε μια την ωρα ,και ενα 1kb το νουμερο βγαινει θεορατο.Μιλαω βεβαια για αυτες οι οποιες ειναι ανοιχτες και οχι για αυτες που βρισκονται σε ενα συρταρι).

προτιμω λοιπον αυτη την χρεωση(μου φαινεται εστω πιο δικαιη) απο μηνυμα του τυπου χρεωθηκατε 1€ για χρηση ιντερνετ.

 

:blink::blink::blink::blink:

Τι σου παίρνει, αέρα κοπανιστό μετά από 2 μήνες ;

 

Την πλήρωσα όταν αγόρασα την κάρτα sim της (ειδικά τώρα που την αγοράζεις 10 ευρώ).

 

Έδωσα 10 ευρώ για να είναι μέσα σε έναν 'κουμπαρά' για 1 χρόνο (13 μήνες). Θα τα χρησιμοποιήσω όταν και όπως εγώ θέλω. Επειδή δεν θα τα χρησιμοποιώ στον χρόνο που θέλει η εταιρία, είναι δικά της ; ΓΙΑΤΙ ;

 

Δεν εξαιρούνται, βάζω λεφτά σε λογαριασμό....10 ευρώ...αν δεν τα χρησιμοποιήσω, είναι της τράπεζας ; Βάζω 10 ευρώ κάρτα, για 13 μήνες το νούμερο είναι παραχωρημένο σε εμένα, θα μου τα πάρει επειδή θέλει να με αναγκάσει να τα χρησιμοποιήσω ; Να μου προσφέρει δελεαστική υπηρεσία για να αγοράσω, όχι να τα πάρει 'γιατί έτσι της αρέσει' !!!:confused::X:worry:

 

Και η ΔΕΗ χρεώνει πάγιο, άσχετα αν μένω μέσα και χρησιμοποιώ το ρεύμα που μου δίνει...ας το κάνουν έτσι, να τελειώνουμε, όχι χρησιμοποίησε το ρεύμα, αλλιώς στο κόβω !!!

Ξανά λέω: ΈΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ SIM αγοράζοντας την 10 ευρώ ή 1 ευρώ ή σε όποια προσφορά βγήκε για 13 μήνες ! Στους 13 μήνες η ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ'ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ όχι της εταιρίας ! :wacko:

 

Προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο σου.Σε πειραξε γιατι σου αλλαξε τους ορους ενω εχεις πληρωσει για κατι που εχει διαρκεια 13 μηνες?

 

Δεν καταλαβαινω πως τους συμφερει οικονομικα αυτη η κινηση.

 

Απλη λογικη.

Εχεις τον καφε 2 ευρω.

Μπορει να παρω και 2 μες τη μερα.

Τον πας 5 ευρω!

Θα παρω εναν!

Τον πας 10 ευρω!

Δεν θα παρω καν, θα τον φτιαξω στο σπιτι ή στη δουλεια!

 

Το εισοδημα μας, το χιλιομειωμενο εισοδημα μας, ειναι δεδομενο. Δεν ξεχειλωνει, ουτε μεγαλωνει! Αντιθετως μειωνεται, ροκανιζεται καθε χρονο και πιο πολυ!

Μες σε τοση φτωχεια, αυξανουν ουσιαστικα τις τιμες;

Για να παρουν τι και απο ποιον;

 

Εγω ειχα μια δευτερη καρτα vodafone, ως εφεδρικο αριθμο για τον κυριο μου στην cosmote.

Απλα θα την καταργησω.

Μαλλον τα ευρω που ξοδευα μες το ετος για να την διατηρησω, την χαλαγαν την vodafone.

 

Ειλικρινα, δεν καταλαβαινω.

Αυξανοντας τιμες, τις απωλειες και τα διαφυγοντα κερδη, τα υπολογισαν;

Υπαρχει μηπως κανενα σακατεμενο μυαλο εκει μεσα,

που να τους λεει οτι οσο και να τα κοστολογησουν,

οι μλκες θα πληρωσουν;

Ας μου εξηγησει καποιος την ηλιθια λογικη τους.

 

αυτη ειναι η λυση στις 'αδικες' χρεωσεις.καταργησε την .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

@karib. Αυτή ακριβώς είναι η λογική και την καταλαβαίνεις πολύ καλά

Εχει τον καφε 2 και αγοράζεις 2

Εχει τον καφέ 5 και αγοράζεις 1

Εκει που εβγαζε 4 και ξοδευε πρώτη ύλη για δυο καφέδες τώρα εισπράτει 5 και ξοδευει για 1

Μια χαρά τα καταλαβαίνεις

Και βασίζεται στις δικές σου προτιμήσεις και το κάνει.

Η μόνη λύση είναι να πάρεις κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεις να μπεις σε δυσνοητα μονοπατια τα οποια τα μεταφραζεις κατα το δοκουν.

Καποτε λοιπον η εν λογω εταιρια μοιραζε-χαριζε sim (οχι γιατι εβρισκε ωραιους ,αλλα γιατι το marketing τοτε,σκεφτηκε οτι οι μισοι να τις χρησιμοποιησουν θα επιφερει κερδος).Σημερα λοιπον αυτη η εταιρια,περα απο 4.000.000 συνδρομητες ,30.000.000 επισκεπτες ,εχει και 1.000.000 αδρανεις καρτες να την βαρυνουν(για να ξεκαθαρισουμε τον ορο βαρυνουν και την ηλεκτρικη ενεργεια που καταναλωνουν,διοτι εσενα μπορει να σου φαινεται αστειο αλλα 1w να καταναλωνει η καθε μια την ωρα ,και ενα 1kb το νουμερο βγαινει θεορατο.Μιλαω βεβαια για αυτες οι οποιες ειναι ανοιχτες και οχι για αυτες που βρισκονται σε ενα συρταρι).

προτιμω λοιπον αυτη την χρεωση(μου φαινεται εστω πιο δικαιη) απο μηνυμα του τυπου χρεωθηκατε 1€ για χρηση ιντερνετ.

 

Πραγματικά τρικυμία εν κρανίω.:blink:

Ποιο 1w και 1kb βρε άνθρωπε;

Οι υποδομές υπάρχουν ήδη, είτε εξυπηρετούν τον "τρελό του χωριού" στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας, είτε εξυπηρετούν έναν μεγάλο δήμο της Αθήνας.

Και είναι "up and running" ούτως η άλλως.

Είπαμε εάν καταναλώσει data θα τα πληρώσει ο ΧΡΗΣΤΗΣ.

Η ηλεκτρική ενέργεια επιβαρύνει την συσκευή μου που σκανάρει κεραίες για το δίκτυο της εταιρείας και την φορτίζει στην πρίζα του επίσης ο ΧΡΗΣΤΗΣ.

 

Πρέπει να προσπαθήσεις παραπάνω γιατί συνεχίζει να μου φαίνεται αστείο.

Ας δούμε αυτό το "θεορατο νουμερο" που σκαρφίστηκες του 1w.

1x24x365=8.76kwh

Πες χονδρικά 0.15€x8.76kwh έχουμε το αστρονομικό ποσό των 1.3€ τον χρόνο.:lol::lol:

Πόσο χρόνο ανανέωσης είπαμε να βάλει ο χρήστης τον χρόνο;:lol::lol:

 

Οι 1εκ. "αδρανείς κάρτες" που αναφέρεις, που δεν νομίζω να είναι τόσες αλλά ας το δεχτώ, είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Με το παράδειγμα των 30εκ. τουριστών, που εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις, ήθελα να σου δείξω πως τα δίκτυα της κινητής τηλεφωνίας μπορούν να δεχτούν μεγάλο αριθμό συνδρομητών που απλά παραμένουν συνδεδεμένοι στο δίκτυο χωρίς να κάνουν χρήση, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και κόστος για την εταιρεία.

Οι αδρανείς κάρτες ούτως η άλλως θα "ανακυκλωθούν" με το τρίμηνο.

Άρα σε ρωτάω, συμφωνά με την λογική σου υπήρχε λόγος από το τρίμηνο να πάμε στο δίμηνο;

Μήπως μας λες ότι κάθε μήνα ξεφυτρώνουν 1εκ. sim με σκοπό να γίνουν "αδρανείς" στο μέλλον;:p

 

Τέλος, με την τελευταία σου πρόταση τι ακριβώς εννοείς;

Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται.

Η χρέωση του 1€ για το internet day pass εννοείται ότι θα συνεχίσει να ισχύει και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.

Εκτός αν δεν κατάλαβα ακριβώς τι λες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...