Jump to content

Μεταβολές στην διάρκεια χρόνου ομιλίας /φραγή μετά τη λήξη


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως η υποχρεωτικη ανανεωση ανα διμηνο, ειναι μαλλον το τελευταιο ασχημο βημα αυτου του ειδους που μπορουν να κανουν.

Γιατι αλλιως, αν το πανε ανα μηνα, μιλαμε οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα απο τα συμβολαια με μηνιαιο παγιο!!!!

Οχι βεβαια οτι δεν τους εχω ικανους να προχωρησουν και σε τετοια αλητεια, αλλα θα ειναι το πλεον χοντρο αν γινει, καταλαβαινετε πως το λεω.

 

Βεβαια, τροποι υποχρεωτικου 'αρμεγματος' των καρτοκινητων, υπαρχουν κι αλλοι,

με πρωτο και καλυτερο το ελαχιστο ποσο ανανεωσης.

Σημερα ειναι - σε ελαχιστα ακομη καναλια διανομης - το 5 ευρω, αυριο το 10 ευρω, μεθαυριο το 20ευρω;

Οταν ομως εκατομμυρια συμπολιτες μας, ειναι κατω απο το οριο της φτωχειας, ειναι πολυ δυσκολο να εχεις ως εταιρια τετοιες απαιτησεις...

Μου θυμιζει μια γνωστη παλιοτερη γελοιογραφια,

οπου ρωτανε σε γκαλοπ εναν αστεγο: 'δραχμη ή ευρω;', κι εκεινος τους απαντα 'φαγητο'...

:(

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα μία μεγάλη διαφορά. Στα συμβόλαια υπάρχει πάντα μια μεγάλη χρονική δέσμευση.

Στα καρτοκινητά ακόμα και με μηνιαία ανανέωση , μπορείς να μην την κάνεις και να φύγεις όποτε θες.

Όσο αφορά το όριο της φτώχειας , αυτό ορίζεται με ένα τέτοιο τρόπο σύμφωνα με τον οποίο εκατομύρια πολίτες βρίσκονται κάτω από αυτό το όριο σε όλες τις χώρες του κόσμου. Δεν θα επεκταθώ εδώ, μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση για το πως ορίζεται. Το συμπέρασμα είναι απλά πως δεν υπάρχουν στιγμές κατά τις οποίες εκκατομύρια πολίτες δεν βρίσκονται κάτω από αυτό το όριο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα μία μεγάλη διαφορά. Στα συμβόλαια υπάρχει πάντα μια μεγάλη χρονική δέσμευση.

Στα καρτοκινητά ακόμα και με μηνιαία ανανέωση , μπορείς να μην την κάνεις και να φύγεις όποτε θες.

Όσο αφορά το όριο της φτώχειας , αυτό ορίζεται με ένα τέτοιο τρόπο σύμφωνα με τον οποίο εκατομύρια πολίτες βρίσκονται κάτω από αυτό το όριο σε όλες τις χώρες του κόσμου. Δεν θα επεκταθώ εδώ, μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση για το πως ορίζεται. Το συμπέρασμα είναι απλά πως δεν υπάρχουν στιγμές κατά τις οποίες εκκατομύρια πολίτες δεν βρίσκονται κάτω από αυτό το όριο.

 

Χαχα. Συμβόλαια με δέσμευση και συμβόλαια χωρίς δέσμευση λοιπόν.

Η μήπως να βάζαμε και μια "μικρή" χρονική δέσμευση, αφού στα άλλα συμβόλαια είναι "μεγάλη"...;

Πάλι "ωφελημένοι" θα είναι οι πελάτες:rolleyes:

 

Δεν νοείται ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΗ με αναγκαστική ανανέωση.

Σιγά σιγά αποκαλύπτεται ο πραγματικός στόχος των εταιρειών, που είναι η συνολική βάση των συνδρομητών, και όχι μερικές χιλιάδες ανενεργών sim που δήθεν "απασχολούν" και "επιβαρύνουν" το δίκτυο όπως θέλησαν να μας πείσουν κάποιοι.

Ανεξάρτητα από το εάν υπάρχουν ή όχι φτωχοί (!) στην χώρα μας οι υπηρεσίες πρέπει να είναι αντίστοιχες του βιοτικού επιπέδου των πολιτών.

Μια σύγκριση με χώρες των Βαλκανίων, αλλά και της δυτικής Ευρώπης αποκαλύπτει το άρμεγμα που γίνεται στην Ελλάδα.

 

Καμία από τις τρεις εταιρείες δεν φαίνεται να αντιλαμβάνεται την αγορά στην οποία απευθύνεται, μεταβάλλοντας τις παροχές προς το δυσμενέστερο και παράλληλα αυξάνοντας το κόστος για τον καταναλωτή.

Αλλά όταν έχουμε λογικές του "εγώ βάζω 10€/μήνα, δεν με αφορά", τέτοια και χειρότερα θα έχουμε, ώστε στο τέλος να μας αφορά όλους...

Link to comment
Share on other sites

οι εταιρίες έχουν πολύ καλά καταλάβει τον εθισμό του Νεοέλληνα με το κινητό....

 

η Ελλάδα είναι από τις λίγες (ίσως η μόνη) χώρα του πλανήτη που βλέπεις σαν κανονα ανθρώπους που βγάζουν μετά βίας 500 ευρώ τον μηνα να έχουν κινητά των 800+ ευρω....

 

συνεπώς η αγορά τραβάει αυξήσεις....

σύντομα ανανέωση ανα μηνα με ελάχιστο 10 ευρω.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή παράλογο η πλειοψηφία που βάζει 10€ το μήνα να μην έχει πρόβλημα;

 

Επειδή ένα μικρό ποσοστό δεν θέλει να βάζει καθόλου κάρτα και ανανεώνει με τα ελάχιστα κάθε 2 μήνες πλέον, πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να αντιδρούν;

 

Τα πράγματα είναι απλά. Δεν θέλουν να έχεις πολλά νούμερα να κάθονται. Αν θέλεις κάτι τέτοιο θα το πληρώσεις. Όποιος δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, απλά θα γκρινιάζει. Οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούν το κινητό δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ακόμα και μήνας να γίνει η διάρκεια του χρόνου ομιλίας, που λέει ο λόγος.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα ειναι συμφεροτερο σε λιγο,

να αγοραζεις ΝΕΑ sim καθε 2 μηνες!

Υπαρχει καμια απαγορευση σε αυτο;

 

Συμφωνω τα περι εκμεταλλευσης του εθισμου των Ελληνων με την επικοινωνια και το κινητο.

Τα παθη, οταν ελεγχονται (απο τον καθεναν μας), ερχεται η ωρα που τα πληρωνουμε, και ενιοτε και πολυ ακριβα...

 

Παντα ημουν εναντια στο viber και υπερ του skype.

Γιατι;

Γιατι ειναι οπως το δει κανεις.

Εμενα το παντρεμα του αριθμου της κινητης ως id για το viber, δεν μου αρεσει.

Το θεωρω δεσμευτικο.

Αντιθετα το skype ειναι κατι ανεξαρτητο. Το εχω εδω και δεκα χρονια.

Και δεν επηρεαζεται απο το αν μπαινω απο κινητα με διαφορετικες sim.

Ασε που δεν με βρισκει ο καθε ασχετος να μου στελνει μηνυμα στο viber,

ενω στο στο skype πρεπει εγω να τον εχω κανει πρωτα add.

 

Εχω δει λιστα φιλων στο skype.

Αν πεισω και λιγα ακομη απο τον περιγυρο μου,

να επικοινωνουμε μεσω skype,

δεν θα πειραζει να πεταω την sim καθε 2 μηνες και να παιρνω καινουρια!

Ουτε εγω δεν θα ξερω το νουμερο μου! Αλλα να κι εγω!

 

Πρεπει να καταλαβουν οι εταιριες,

οτι υπαρχουν ορια.

Κι ετσι οπως τα εχουν κανει με τα καρτοκινητα,

το εχουν ξεσκισει το τοπιο.

Το internet αλλαζει τα παντα.

Εχουμε διαβει το Ρουβικωνα. Ηδη απο τοτε που επαψε να υπαρχει ο 12 μηνος περιορισμος πριν χασεις το υπολοιπο.

Το διμηνο ειναι εξωφρενικη επιστημονικη φαντασια.

 

Εγω το παραπανω σεναριο το εξεταζω σοβαρα, παροτι ο βασικος μου αριθμος ειναι cosmote και η voda εφεδρικη, αλλα μιλω γενικοτερα σαν λογικη.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο παρεχει αμφιδρομη επικοινωνια. Η εξερχομενη κινηση ειναι χρεωσιμη στον καταναλωτη, ενη η εισερχομενη ειναι μονο στον παροχο, αυτου που πραγματοποιει την κληση, μεσω του τελους τερματισμου.

Επειδη λοιπον το κινητο ειναι ειδος πρωτης αναγκης για πολλους λογους, που δεν ειναι ωρα να αναπτυξουμε, ειναι παραλογο να χρεωνεται η κατοχη και η συνδεση στο δικτυο με μηδενικη κινηση.

 

Ηλικιωμενοι, παιδια, ανηλικοι που το εχουν για να τους βρισκουν και για να επικοινωνουν σε περιπτωση κινδυνου, αναγκαζονται να υποκυψουν στον εκβιασμο των εταιρειων για παγιο μηνιαιο επι της ουσιας.

 

Δεν θα επεκταθω αλλο εκτος απο το θεμα οτι η αγορα των επικοινωνιων δεν ειναι ελευθερη αλλα ρυθμιζομενη. Οταν καποιος υπουργος ξυπνησει και ξηλωσει ολη την εεττ, μπορει τα πραγματα να ξαναμπουν σε μια σειρα.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλό παράδειγμα αυτό με το Skype αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποιούν πολλοί....

 

η ιδέα αποδέσμευσης απο αριθμό κινητού, επίσης καλη ιδέα... γνώμη μου σε μερικά χρόνια δεν θα υπάρχει gsm μονο δεδομένα....

 

ίσος η λύση ειναι ενα voip ελληνικό νούμερο με αριθμοδότηση κινητου... :)

 

στην Αμερική το κινητό δεν ξεχωρίζει απο το σταθερό, εχω δύο νούμερα voip που τα εχω μαζι μου στην Ελλάδα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και φυσικά στην Αμερική....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή παράλογο η πλειοψηφία που βάζει 10€ το μήνα να μην έχει πρόβλημα;

 

Επειδή ένα μικρό ποσοστό δεν θέλει να βάζει καθόλου κάρτα και ανανεώνει με τα ελάχιστα κάθε 2 μήνες πλέον, πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να αντιδρούν;

 

Τα πράγματα είναι απλά. Δεν θέλουν να έχεις πολλά νούμερα να κάθονται. Αν θέλεις κάτι τέτοιο θα το πληρώσεις. Όποιος δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, απλά θα γκρινιάζει. Οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούν το κινητό δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ακόμα και μήνας να γίνει η διάρκεια του χρόνου ομιλίας, που λέει ο λόγος.

 

Sent from my XT1580

 

Είναι παράλογο να έχεις πρόβλημα με εκείνους που αντιδρούν.

Δεν πρέπει όλοι να αντιδρούν, αλλά μερικοί θα έπρεπε να είναι απλώς ουδέτεροι και όχι να αντιμάχονται τις αντιδράσεις.

Όλοι στην ίδια βάρκα είμαστε, και δεν υπάρχει κανείς που "δεν θέλει να βάζει καθόλου κάρτα" εάν είχε την δυνατότητα...

Και σταματήστε επιτέλους την καραμέλα με τα νούμερα που κάθονται.

Ναι αυτό είναι ο ορισμός της καρτοκινητής.

Pay as you go/ prepaid mobile λέγεται γιατί βάζεις κάρτα όποτε γουστάρεις, και όχι να στα αρπάζει η εταιρεία όποτε θέλει.

 

Ενώ οι παροχές δεν ισοσκελίζονται με καμία χώρα της Ευρώπης , φτωχή ή όχι, εμείς έχουμε φτάσει εν έτη 2018 να προσφέρουμε 700MB με 7€.

Πακέτα με συγκεκριμένη χρήση προς εφαρμογές που τα βαφτίζουν απεριόριστα, πάνε να γίνουν νόρμα.

Εμπρός πίσω δηλαδή.:D

Και έχουμε και τους "χειροκροτητές."

Περαστικά μας, που λέει ο λόγος.

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

όποιος ενδιαφέρεται για us νούμερο η callcentric πρεεπι να δίνει ακόμα δωρεάν voip νούμερα..... που δουλεύουν άψογα

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο να έχεις πρόβλημα με εκείνους που αντιδρούν.

Δεν πρέπει όλοι να αντιδρούν, αλλά μερικοί θα έπρεπε να είναι απλώς ουδέτεροι και όχι να αντιμάχονται τις αντιδράσεις.

Όλοι στην ίδια βάρκα είμαστε, και δεν υπάρχει κανείς που "δεν θέλει να βάζει καθόλου κάρτα" εάν είχε την δυνατότητα...

Και σταματήστε επιτέλους την καραμέλα με τα νούμερα που κάθονται.

Ναι αυτό είναι ο ορισμός της καρτοκινητής.

Pay as you go/ prepaid mobile λέγεται γιατί βάζεις κάρτα όποτε γουστάρεις, και όχι να στα αρπάζει η εταιρεία όποτε θέλει.

 

Ενώ οι παροχές δεν ισοσκελίζονται με καμία χώρα της Ευρώπης , φτωχή ή όχι, εμείς έχουμε φτάσει εν έτη 2018 να προσφέρουμε 700MB με 7€.

Πακέτα με συγκεκριμένη χρήση προς εφαρμογές που τα βαφτίζουν απεριόριστα, πάνε να γίνουν νόρμα.

Εμπρός πίσω δηλαδή.:D

Και έχουμε και τους "χειροκροτητές."

Περαστικά μας, που λέει ο λόγος.

Ο ορισμός της καρτοκινητής δεν είναι νούμερο που κάθεται, αλλά να πληρώνεις πριν τη χρήση.

Αν θέλεις να έχεις χρόνο ομιλίας μέσα που εντός 2 μηνών δεν χρησιμοποιείς, προφανώς και απλά το έχεις για να κάθεται. Διαφορετικά δεν σε αγγίζει καν αυτό.

Δεν έχεις αντιληφθεί προφανώς πως όταν κάνεις ανανέωση δεν έχεις πλέον χρήματα αλλά χρόνο ομιλίας που εκφράζεται με μονάδα μέτρησης το ευρώ για ευκολία. Είτε μας αρέσει είτε όχι, έχει συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης. Αν δεν συμφωνείς με αυτό απλά δεν ανανεώνεις.

Όποιος θέλει να τον καλούν, μπορεί να ανανεώνει 5€ ανά τετράμηνο.

Το βάζω κάρτα και το χρησιμοποιώ όποτε γουστάρω, δυστυχώς δεν ισχύει πλέον.

Βάζεις κάρτα όποτε το χρειάζεσαι.

Και όπως είπαμε, για την πλειοψηφία των συνδρομητών που αγοράζει ένα πακέτο το μήνα, δεν έχει καμία επίπτωση το δίμηνο.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω κάρτα και το χρησιμοποιώ όποτε γουστάρω, δυστυχώς δεν ισχύει πλέον στην Ελλάδα...... σε όλες χώρες ισχύει.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

όποιος ενδιαφέρεται για us νούμερο η callcentric πρεεπι να δίνει ακόμα δωρεάν voip νούμερα..... που δουλεύουν άψογα

 

Sent from my L200 using Tapatalk

η πατέντα για Google voice με ενα τρόπο γινόταν αν έπαιρνες πρωτα ενα νούμερο callcentric.

Να ρωτήσω αν γνωρίζεις αν υπάρχει inum server σε Ευρώπη?

Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμός της καρτοκινητής δεν είναι νούμερο που κάθεται, αλλά να πληρώνεις πριν τη χρήση.

Αν θέλεις να έχεις χρόνο ομιλίας μέσα που εντός 2 μηνών δεν χρησιμοποιείς, προφανώς και απλά το έχεις για να κάθεται. Διαφορετικά δεν σε αγγίζει καν αυτό.

Δεν έχεις αντιληφθεί προφανώς πως όταν κάνεις ανανέωση δεν έχεις πλέον χρήματα αλλά χρόνο ομιλίας που εκφράζεται με μονάδα μέτρησης το ευρώ για ευκολία. Είτε μας αρέσει είτε όχι, έχει συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης. Αν δεν συμφωνείς με αυτό απλά δεν ανανεώνεις.

Όποιος θέλει να τον καλούν, μπορεί να ανανεώνει 5€ ανά τετράμηνο.

Το βάζω κάρτα και το χρησιμοποιώ όποτε γουστάρω, δυστυχώς δεν ισχύει πλέον.

Βάζεις κάρτα όποτε το χρειάζεσαι.

Και όπως είπαμε, για την πλειοψηφία των συνδρομητών που αγοράζει ένα πακέτο το μήνα, δεν έχει καμία επίπτωση το δίμηνο.

 

Sent from my XT1580

 

Όσο εντύπωση και να σου κάνει είναι ακριβώς αυτό που περιέγραψα, στην καρτοκινητή δεν υπάρχει προϋπόθεση ανανέωσης.

Να πληρώνεις πριν την χρήση αν και όποτε θέλεις.

Μπορεί να μην ανανεώσεις ποτέ και αυτοδίκαια μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα το νούμερο να καταργηθεί. (συνήθως 12μηνο)

Αυτό ισχύει σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο.

Αλλά αν σου ακούγεται εξωπραγματικό να σου θυμίσω ότι γινόταν και εδώ όταν μοιράζανε αβέρτα δωρεάν sim με χρόνο ομιλίας.

 

Προφανώς δεν είμαι εδώ για να μου εξηγήσεις τις αυθαιρεσίες των εταιριών.

Μου αρέσει που δεν έχεις πρόβλημα αλλά νιώθεις την "ανάγκη" να υποδείξεις τι πρέπει όλοι να κάνουν ώστε να συμμορφωθούν με τις αλλαγές της εταιρείας.

Και εγώ που βάζω 20€ τον μήνα, δεν με επηρεάζει, να πάει εκεί το όριο...:shifty:

Δεν είναι λογική αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καμία από τις τρεις εταιρείες δεν φαίνεται να αντιλαμβάνεται την αγορά στην οποία απευθύνεται, μεταβάλλοντας τις παροχές προς το δυσμενέστερο και παράλληλα αυξάνοντας το κόστος για τον καταναλωτή.

Αλλά όταν έχουμε λογικές του "εγώ βάζω 10€/μήνα, δεν με αφορά", τέτοια και χειρότερα θα έχουμε, ώστε στο τέλος να μας αφορά όλους...

 

O.K Το κατάλαβα και αποφάσισα να σε βοηθήσω γιατί με αφορά αφου αφορά και εσένα .

Ωραία , θα μου πεις τώρα πως μπορώ να αντιδράσω;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

O.K Το κατάλαβα και αποφάσισα να σε βοηθήσω γιατί με αφορά αφου αφορά και εσένα .

Ωραία , θα μου πεις τώρα πως μπορώ να αντιδράσω;

 

Πρώτο βήμα θα ήταν να σταματήσουμε να "αβαντάρουμε" τις αλλαγές της εταιρείας και με κάθε ευκαιρία να τις δικαιολογούμε στους υπόλοιπους.

Δεν καταλαβαίνω αυτή την "ανάγκη" λες και έχουμε καμία υποχρέωση προς την εταιρεία.

Δεν ξέρω, μερικοί μπορεί και να έχουν.

Οκ μπορεί κάποιον να μην τον αφορά καν και να μην θέλει να αντιδράσει, αλλά να την "πέφτει" σε εκείνους που ασκούν κριτική, τι έχει να κερδίσει έτσι;

Θέλω να πω, ότι όταν εγώ δεν μπορώ να πείσω εσένα σε θεωρητικό επίπεδο και εκτός από την εταιρεία σε έχω απέναντι, για κάτι που αφορά και τους δυο μας, πως θα περάσουμε στο πρακτικό κομμάτι;

Γενικά μιλάω.

 

Στην πράξη τώρα θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά.

Από ένα email διαμαρτυρίας στην ίδια την εταιρεία, καταγγελίες/παράπονα στις αρμόδιες αρχές και πάνω απ όλα ενημέρωση του περίγυρού μας.

Εγώ σε όσες περιπτώσεις το θεώρησα εφικτό έχω μετατρέψει ή και καταργήσει τα νούμερα γνωστών και τους έχω μεταφέρει σε πιο συμφέρουσες για εκείνους λύσεις.

Ξαναλέω όμως σε πρώτο επίπεδο είναι η συνειδητοποίηση των καταναλωτών.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, γιατί κάτι έχεις καταλάβει λάθος φίλε μου.

Εγώ δεν είπα ποτέ σε κανέναν τι να κάνει.

Απλά και μόνο αναφέρω τη γνώμη μου. Ο καθένας δικαιούται να έχει την δικιά του. Και εδώ που είμαστε μπορεί να την παραθέτει.

Το ότι πιστεύω πως η εφαρμογή του διμήνου δεν έχει αντίκτυπο στον περισσότερο κόσμο, δεν τον επηρεάζει γιατί δεν είναι σκοπός των παρόχων να πάρουν παραπάνω χρήματα από τους συνδρομητές που χρησιμοποιούν κανονικά το καρτοκινητό τους, είναι άποψή μου και το ότι την λέω δεν σημαίνει πως παρακινώ κάποιον να κάνει ή να μην κάνει κάτι.

 

Απεναντίας, εσύ επειδή έχεις αντίθετη γνώμη μου ζητάς να μη μιλάω (αν κατάλαβα καλά όταν έγραψες πως όποιος δεν ενοχλείται "οφείλει να τηρεί μια πιο ουδέτερη στάση").

Όχι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε grinder, κάνε όπως πιστεύεις, αλλά άσε και τους υπόλοιπους να έχουν άποψη, χωρίς να αιωρούνται υπονοούμενα.

Μερικοί εδώ μέσα έχετε την αίσθηση ότι είστε οι πιο συνειδητοποιημενοι καταναλωτές του κόσμου και οι υπόλοιποι αδαείς, που περιμένουν να τους ξυπνήσετε.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα μηνύματά μου από την αρχή.

Είναι ξεκάθαρο τι υποστηρίζω, όπως ξεκάθαρο είναι και τι υποστηρίζουν οι αντίθετες απόψεις όσο και αν θέλουν να κρυφτούν.

 

Λέω απλώς ότι όταν υπάρχει μια αντίδραση η οποία είναι αυτονόητο πως είναι δίκαιη, δεν χρειάζεται οι υπόλοιποι να συμφωνούν και να την υποστηρίξουν, αλλά τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να την αντιμάχονται.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα μηνύματά μου από την αρχή.

Είναι ξεκάθαρο τι υποστηρίζω, όπως ξεκάθαρο είναι και τι υποστηρίζουν οι αντίθετες απόψεις.

 

Λέω απλώς ότι όταν υπάρχει μια αντίδραση η οποία είναι αυτονόητο πως είναι δίκαιη, δεν χρειάζεται οι υπόλοιποι να συμφωνούν και να την υποστηρίξουν, αλλά τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να την αντιμάχονται.

 

Το τι είναι δίκαιο, πόσο δίκαιο είναι ή το αντίθετο, είναι υποκειμενικό.

 

Τι θα πει "αλλά"; Ο καθένας εδώ στο φόρουμ, έχει τη γνώμη του, όσον αφορά τη συγκεκριμένη τροποποίηση / αλλαγή.

 

Δεν βλέπω όμως να γίνεται σεβαστή από εσένα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου είπε ότι γίνεται κάποια διαμάχη; Έχεις υπόψιν τι πάει να πει forum; Χώρος συζήτησης με αντιπαράθεση απόψεων. Το να μη συμφωνούν άλλοι μαζί σου είναι κάτι πολύ φυσιολογικό.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λοιπον το κινητο ειναι ειδος πρωτης αναγκης για πολλους λογους, που δεν ειναι ωρα να αναπτυξουμε, ειναι παραλογο να χρεωνεται η κατοχη και η συνδεση στο δικτυο με μηδενικη κινηση.

 

Ηλικιωμενοι, παιδια, ανηλικοι που το εχουν για να τους βρισκουν και για να επικοινωνουν σε περιπτωση κινδυνου, αναγκαζονται να υποκυψουν στον εκβιασμο των εταιρειων για παγιο μηνιαιο επι της ουσιας.

 

Πέρα του ότι "το κινητό είναι είδος πρώτης ανάγκης" είναι πολύ βαριά κουβέντα, γιατί να είναι παράλογο να χρεώνεται η κατοχή και σύνδεση στο δίκτυο; Ποια υπηρεσία δεν έχει ένα βασικό πάγιο χρήσης; Έτσι όπως το περιγράφεις, θα έπρεπε το κοινωνικό κράτος να εφοδιάζει με μία δωρεάν SIM κάθε γονέα ανά ανήλικο τέκνο και κάθε πολίτη στα 65α γενέθλια του.

 

Αληθινή διαμαρτυρία είναι το κλείσιμο των τηλεφώνων που δε χρειαζόμαστε πραγματικά και όχι η δικαιολογία ότι τα τελευταία χρόνια η κατοχή smartphone έγινε είδος από το οποίο εξαρτάται η ζωή και η ασφάλειά σου. Αυτή η τελευταία βεβιασμένη αποδοχή είναι που κάνει τις εταιρίες να κοιτάξουν να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους.

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι δίκαιο, πόσο δίκαιο είναι ή το αντίθετο, είναι υποκειμενικό.

 

Τι θα πει "αλλά"; Ο καθένας εδώ στο φόρουμ, έχει τη γνώμη του, όσον αφορά τη συγκεκριμένη τροποποίηση / αλλαγή.

 

Δεν βλέπω όμως να γίνεται σεβαστή από εσένα.

 

Και ποιος σου είπε ότι γίνεται κάποια διαμάχη; Έχεις υπόψιν τι πάει να πει forum; Χώρος συζήτησης με αντιπαράθεση απόψεων. Το να μη συμφωνούν άλλοι μαζί σου είναι κάτι πολύ φυσιολογικό.

 

Sent from my SM-G930F

 

Το ότι έχεις μια Α κατάσταση και πας σε μία χειρότερη της προηγούμενης, η αντίδραση που θα υπάρξει δεν θα είναι δίκαιη;

Σοβαρά τώρα θέλει εξήγηση αυτό;

Δεν λέω να συμφωνήσεις ή να την υποστηρίξεις με το ζόρι.

Αλλά το να υποστηρίζεις τις αλλαγές της εταιρείας που επηρεάζουν και εσένα και ας μην το καταλαβαίνεις, και να επικρίνεις τις αντιδράσεις, τι ακριβώς θα καταφέρεις;

Και το σημαντικότερο για ποιον λόγο να το κάνεις;

 

@tetartos

Ναι είναι παράλογο να υπάρχει χρέωση για κάτι το οποίο πριν 20 χρόνια δεν υπήρχε.

Έπεσε κανένας δορυφόρος ή έγινε καμιά ηλιακή καταιγίδα τελευταία;

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι παράλογο να υπάρχει χρέωση για κάτι που πριν 20 χρόνια ήταν δωρεάν (έχεις ακούσει κάτι για οικονομικούς κύκλους; ). Αν θές υποστήριξε τον λόγο για τον οποίο το θεωρείς παράλογο. Δεν είναι αυτονόητα τα πράγματα. Αυτό είναιι το λάθος που κάνεις. Θεωρείς τις απόψεις σου αυτονόητες και θέλεις από τους άλλους να μην έχουν άλλη άποψη. ( διότι εσύ και μόνο εσύ , έκρινες ότι είναι αυτονόητο ) Αν κάτι ήταν αυτονόητο και εγώ έχω άλλη άποψη τότε είμαι χαζός ή βαλτός. Δυστυχώς για όλους μας τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι αυτονόητο. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...