Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

καλησπερα παρελαβα χθες το συγκεκριμενο κινητο, παω σημερα να κανω factory reset μεσα απο το android και κολλησε. προσπαθω να μπω στο android restore menu και τιποτα. τωρα εχει κολλησει και γραφει FASTBOOT στην οθονη. απελπισια για καινουργιο κινητο. εχω φρικαρει.

 

edit: η οθονη ειναι κλειστη. οταν παταω το power button ακουγεται μια μικρη δονηση και δεν γινεται τιποτα. αν πατησω power button και volume up για να μπω στο recovery menu, μου βγαζει το android one logo και τιποτα. οσο το κραταω πατημενο απλα αναβοσβηνει αυτο το logo.

Edited by Nikos6661
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατήσεις το power button και καταλάβεις τη δόνηση συνέχισε να το κρατάς πατημένο μέχρι να ανοίξει.Χρειαζεται λίγο παραπάνω διάστημα... Πατώντας power button + volume up πρέπει μετά να αφήσεις το power button κρατώντας μόνο το volume up & σου δείχνει το android να γράφει από κάτω "no command" όπως σχεδόν όλα τα android.Αν εκεί πατήσεις το volume up στιγμιαία σου ανοίγει η recovery mode (μερικές φορές χρειάζεται στιγμιαία power button + volume up )

Βάλτο πρώτα για κανένα μισάωρο να φορτίσει ....

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Οταν το βαζω να φορτισει απλα αναβοσβηνει το logo. Επισης δεν εμφανιζει το no command screen.

Πήγαινε τη εκεί όπου τη πήρες και πες τους βάλτε τη να δουλέψει.Μολις δεν μπορέσουν ζήτα νέα συσκευή κι όχι άστη να τη φτιάξουμε κλπ...

Ακόμη κι αν είχε μπει σε ασφαλή λειτουργία κατά λάθος με τόσα πλήκτρα που παταγες,θα άνοιγε & δεν θα έμενε στο λογότυπο...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

λέτε να ισχύει και η Google να σταματήσει την αναβάθμιση 2 ετών;

 

https://gr.gizchina.com/2018/12/31/google-telos-i-2etis-anavathmisi-logismikoy-gia-android-one-kinita/

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει τελικά τίποτα!

 

https://techmaniacs.gr/min-panikovallesai-den-allazei-kati-sta-android-one-smartphones-kanonika-i-ypostirixi-2-eton-anaferei-i-google/

 

Καλή χρονιά!

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβαλα, αλλά όχι μόνο δεν άλλαξε, μου άλλαξε και την τοποθεσία και αντί για Ηράκλειο λέει Ξηροπόταμος. Και στις ειδήσεις όταν πατάω την μπάρα της Google μου βγάζει αγγλικά site και όχι Ελληνικά

:happy::lol::D

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Ξέρεται πως εμφανίζεται το εικονίδιο του καιρού; Όταν πέρασα την pie έδειχνε τον καιρό. Μέτα εξαφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Ξέρεται πως εμφανίζεται το εικονίδιο του καιρού; Όταν πέρασα την pie έδειχνε τον καιρό. Μέτα εξαφανίστηκε.

 

Χρονια πολλα! Πρεπει που και που να ανοιγεις τοποθεσια για να εμφανιστει ο καιρος. Δοκιμασε να ενεργοποιησεις τοποθεσια και να κανεις refresh στο στις ειδησεις της google (αριστερα απο την αρχικη οθονη).

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα! Πρεπει που και που να ανοιγεις τοποθεσια για να εμφανιστει ο καιρος. Δοκιμασε να ενεργοποιησεις τοποθεσια και να κανεις refresh στο στις ειδησεις της google (αριστερα απο την αρχικη οθονη).
Δεν ισχύει νομίζω αυτό....και στο mi a1 το ίδιο πράγμα συμβαίνει.Σε άλλους εμφανίζεται ο καιρός και σε άλλους όχι δεν έχουμε βρει μέχρι στιγμής κάποιο συγκεκριμένο λόγο που συμβαίνει αυτό....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα! Πρεπει που και που να ανοιγεις τοποθεσια για να εμφανιστει ο καιρος. Δοκιμασε να ενεργοποιησεις τοποθεσια και να κανεις refresh στο στις ειδησεις της google (αριστερα απο την αρχικη οθονη).

 

Ισχύει. Μου εμφανίστηκε πάλι. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα με Android one ( Nokia ) έτσι κάνει.

Εξαφανίζεται ο καιρός και επανέρχεται μόνος του χωρίς να κάνω κάτι.

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα με Android one ( Nokia ) έτσι κάνει.

Εξαφανίζεται ο καιρός και επανέρχεται μόνος του χωρίς να κάνω κάτι.

 

Η ενεργοποίηση τοποθεσίας είναι που παίζει ρόλο. Τώρα το άλλο κουλό είναι ότι Μ γύρισε στα αγγλικά η εφαρμογή google. Μου έβγαζε τα νέα στα αγγλικά. Τώρα ξαναγύρισε στα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση τοποθεσίας είναι που παίζει ρόλο. Τώρα το άλλο κουλό είναι ότι Μ γύρισε στα αγγλικά η εφαρμογή google. Μου έβγαζε τα νέα στα αγγλικά. Τώρα ξαναγύρισε στα ελληνικά

 

Και εμένα έτσι κάνει αν πατήσω στο εικονίδιο του καιρού στο κεντρικό widget. Ανοίγει τον καιρό στα αγγλικά, γυρίζει τη γλώσσα του google στα αγγλικά, αν τυχόν δοκιμάσω ενεργοποιεί ακόμα και το google assistant. Φτιάχνει μετά από λίγο μόνο του ή αν κάνω force close την εφαρμογή google. Το έχω ήδη αναφέρει σαν bug στον tracker τους, δεν έχω κάποια εξέλιξη όμως.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως ενεργοποιουμε το volte ?

 

Αρχικά, γράφοντας *#*#86583#*#* στον dialer απενεργοποιείς το volte carrier check. Μετά στις ρυθμίσεις, Δίκτυο και διαδίκτυο, Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, στο Advanced εμφανίζεται η επιλογή Enhanced 4G LTE Mode.

 

Στη συνέχεια, αν δεν έχεις ενεργοποιήσει ήδη την υπηρεσία (Cosmote) βαζεις τη σιμ σε ένα κινητό που η Cosmote το υποστηρίζει (δες εδώ, το volte ενεργοποιείται μαζί με το wificall, εγώ το έβαλα σε Honor 7A), την ενεργοποιείς εκεί, και όταν βάλεις πάλι τη sim στο Mi A2 θα παίζει κανονικά.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Όταν χρησιμοποιω το GPS στο αυτοκίνητο για πλοηγηση, μερικές φορές είτε χάνει το στίγμα μου και μου δείχνει λάθος τοποθεσία, είτε με δείχνει κολλημένο σε ένα σημείο ενώ εγώ κινούμαι. Είμαι με android pie. To ίδιο συμβαίνει και στο Mi A1 της αδερφής μου. Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να κάνω μία ερώτηση; Σε προηγούμενες εκδόσεις του λειτουργικού πατώντας συνεχόμενα στην αρχική οθόνη, ή και σε κάποια άλλη μπορούσα να κάνω εναλλαγή της αρχικής οθόνης με κάποια άλλη. Στην 9 εάν θέλω γίνεται αυτό; Απ' ότι είδα, όταν πατάω συνεχόμενα μου βγάζει το εικονίδιο για αλλαγή ταπετσαρίας κ.λ. και δεν μου επιτρέπει να κάνω εναλλαγή σκηνών.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να μπλοκάρουμε τις κλήσεις με απόκρυψη;

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την εφαρμογή από το F-Droid

https://f-droid.org/en/packages/com.kaliturin.blacklist/

εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ!

Xiaomi Mi A2 6/128 Lineage 17.1 with μG / stock kernel / TWRP

Sony Ericsson wt19i LOS 14.1 with μG

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία όταν ανοίγω εφαρμογές στο άσχετο και πατάω το κουμπί για την εναλλαγή βγάζει ότι δεν υπάρχουν ενεργές και δεν μπορώ να τις "σκοτώσω". το παθαίνει κανείς άλλος αυτό; είμαι με 9
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την εφαρμογή από το F-Droid

https://f-droid.org/en/packages/com.kaliturin.blacklist/

εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ!

Σε ευχαριστω!

Γιατί καμία μα καμία εφαρμογή call blocker δεν δουλεύει απο την ώρα που εκανα root το κινητο;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Και το καλύτερο ξέχασα να στο πω! Υποστηρίζει "αγριόκαρτες" aka "wildcards", οπότε είναι πολύ βολικό για κάποιες γνωστές εταιρίες κινητής (όλες δλδ) που χρησιμοποιούν τηλεφωνικά κέντρα για να μας ενοχλούν και όταν κάνεις μπλοκ το ένα νούμερο, σε παίρνουν αμέσως μετά από διαφορετικό (με αλλαγμένα τα δύο τελευταία ψηφία).

 

"Συγγνώμη για το εκτός θέματος..."

Xiaomi Mi A2 6/128 Lineage 17.1 with μG / stock kernel / TWRP

Sony Ericsson wt19i LOS 14.1 with μG

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα!! κατοχος της εκδοσης 6/128 εδω και 6 μερες και δυστιχως δεν ειχα τον χρονο να την ψαξω πολυ περα απο τα βασικα,αλλα εχω να αναφερω τα εξης:

η καμερα του δεν ειναι οπως την περιμενα..ηθελα κατι παραπανω..θα μου πειτε για τα χρηματα ειναι καλη,αλλα πριν ειχα honor 7x Οποτε η διαφορα ειναι απειροελαχιστη και ηταν ο λογος που αλλαξα συσκευη,εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο camera app??

η μπαταρια του,ΦΟ ΒΕ ΡΗ!!! στην αρχη την φοβομουν λογο των 3010 mAH,αλλα παιδια ειναι εκπληκτηκη,6 ωρες και 20 λεπτα οθονης στο 50% περιπου με adaptive brightness καθως και adaptive battery,πολυ ψαχουλεμα,λιγα βιντεακια,αλλα κατα κυριο λογο σε wifi + 2 sim καρτες μεσα(ουσιαστικα το σεταρα και το δουλευα παραλληλα)..σας ανεβαζω και screenshot σε λιγο!

κατα τα αλλα αψογη αξιζει και με το παραπανω τα χρηματα της,περιπου 240 απο bestprice το βρηκα,smooth android εμπειρια και πληρως παραμετροποιησημο (δε ρισκαρω για ρουτ ακομη) καθως και αναβαθμισεις 2 χρονια απο την google. τονιζω πως δε παιζω παιχνιδια αλλα κανω βαρυα χρηση,οποιος θελει να ρωτησει οτιδηποτε ας μου στειλει μηνυμα.

 

υγ: εκτως απο καλο app για την καμερα εχει κανενας να αναφερει κατι για adaptive brightness? με πιανει ο ψυχαναγκασμος μου οταν το λειτουργω χειροκινιτα,και ναι ξερω πως απενεργοποιειτε αλλα διαβασα πως κανει καλη δουλεια στην μπαταρια για αυτο το αφηνω

 

υγ2: εχει κανεις αλλος την εντυπωση πως η οθονη δεν εχει πολυ φωτεινωτητα η ειναι η ιδεα μου; επειδη συγκριτικα με το honor 7x που ειχα μου φαινετε λιγο πιο ''νεκρη'' αλλα με πιο καθαρο λευκο,ισως να ναι και η ιδεα μου...

 

http://i65.tinypic.com/2rppkly.png

 

http://i68.tinypic.com/eqt6c5.png

Edited by Mariosddd
Link to comment
Share on other sites

(mi a2) φανταζομαι εχει χιλιοειποθει αλλα μολις το αγορασα κ το thread εχει 50 τοσες σελιδες . pie δεν εχουμε παρει ακομα? μου εκανε ενα update 1 giga alla akoma 8.1 ειναι . κατι με vpn ολανδικο διαβαζα στο xda .κανονικα τιποτα ακομα?

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...