Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Σου τραβηξα ένα Πρίντ σκριν οπως είναι τώρα το κινητό. Με 40% φόρτιση για να φύγω από το σπίτι πριν 2 ωρες. Υπόψη από Παρασκευή πρωί το φορτισα Σάββατο μεσημέρι και είχε 38% υπόλοιπο με 4-5 χρήση οθόνης. Με την 8.1 δεν είχε τέτοια απόδοση...744da360a29bd4bd37fb89c45cacf7e8.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είστε σίγουροι για τη μπαταρία....εμένα μου φαίνεται χειρότερη....μήπως κάνω κάτι εγώ λάθος??????

 

Ρίξε μια ματιά στις ταχυτητες του επεξεργαστη, ξαναχτύπησε το bug του αισθητηρα του δαχτυλικου αποτυπώματος. Αναγκάστηκα να το κλείσω γιατι δεν με εβγαζε ούτε μερα η μπαταρια

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο αλλα χρειαζεται να εχεις ενεργοποιημενο το usb debugging στη συσκευη.Μηπως το ειχες ενεργοποιημενο ? Αλλιως και να σου γραψω τον τροπο ειναι ανωφελο

(αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι εννοεις μετα απο κλεισιμο λογω μπαταριας κλπ ? Προσπαθουσες να φλασαρεις κατι και διακοπηκε η συνδεση λογω χαμηλης σταθμης ? Αλλιως πως εχει brick οπως μαλλον φαινεται λογω μπαταριας ? Δεν το καταλαβαινω αυτο)

 

θα μπορουσες να φλασαρεις την : V9.6.16.0.ODIMIFE (Android O) με το fastboot αρχειο : http://en.miui.com/download-353.html αν ηδη ειχες ξεκλειδωτο ΒΤ ...χωρις ξεκλειδωτο ΒΤ και χωρις ενεργοποιημενο usb στη συσκευη μονο μεσω edl mode θα σε αφησει να φλασαρεις με το Mi Flash Tool ...Ο τροπος περιγραφεται πιο πανω, δεν ειναι και τοσο ευκολο αλλα τον ιδιο τροπο θα χρησιμοποιησουν αν το πας σε servis που εχουν εξουσιοδοτημενο λογαριασμο

Με κλειδωμενο ΒΤ και απενεργοποιημενο usb η γνωμη μου ειναι να το πας σε ενα εξουσιοδοτημενο servis της xiaomi να επαναφερουν τη συσκευη...

 

Πολυ απλα το ανοιξα για πρωτη φορα, εκανα setup επιλεγοντας το παλιο μου android κινητο. Στη συνεχεια το αφησα στην ακρη για 1-2 μερες λογω ελλειψης χρονου και εκλεισε απο μπαταρια. Οταν το ξαναφορτισα και προσπαθησα να το ανοιξω κολλησε εκει που ειναι τωρα στο androidone logo.

 

*θα δοκιμασω οσα προτεινεις, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας.

Είμαι κάτοχος του mi a2 από το καλοκαίρι και γενικά είμαι ευχαριστημένος από το τηλέφωνο,

ειδικά τις φωτογραφίες (μέτρια καθημερινή χρήση).

Έχω όμως ένα βασικό πρόβλημα το οποίο δεν ξέρω τι φταίει.

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα μηνύματα για να δω αν ισχύει και σε άλλον

και μπορεί να έχει ήδη επιλυθεί οπότε θα σας το μεταφέρω και ελπίζω στις γνώσεις σας :

 

Στον ίδιο χώρο laptop και κινητό.

Συνδεδεμένα στο ίδιο wifi δίκτυο (το laptop σταθερά, το κινητό χάνει/βρίσκει σήμα).

Ταχύτητες κοντά στα 10down / 3up το laptop ενώ το κινητό δεν μπορεί να μετρήσει τίποτα και βγάζει σφάλμα.

(αν όμως ανοίξω τα δεδομένα πιάνει 4G και πιάνει 15down / 5up).

Γενικά δεν μπορώ να συνδεθώ στα ασύρματα δίκτυα και όταν συνδέεται δεν έχει καλή συνεργασία.

Άλλο δεδομένο : προσπαθώ εδώ και 3 ώρες να κατεβάσω την αναβάθμιση android pie και έχει κατέβει περίπου 25%.

Άλλο δεδομένο : έχω δίπλα μου ένα LG K4 με το οποίο όση ώρα γράφω μέτρησα 6down / 0,3up.

Υπάρχει κάτι που δεν κάνω καλά; Υπάρχει κάποια ρύθμιση στα android one που δεν ξέρω; Τα άλλα xiaomi που έχουμε (και είχαμε) δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

και καλές γιορτές...

Link to comment
Share on other sites

τώρα (από περιέργεια και μόνο) έκανα speedtest με το laptop ΚΑΙ με το Mi A2 , έβγαλε πάνω κάτω τα ίδια , οπότε κάτι άλλο συμβαίνει με τη συσκευή σου . δες το μέσω εγγύησης ίσως.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν πρόβλημα με τη μνήμη του τηλεφώνου να το πάνε στο service γίνεται άμεση αντικατάσταση. Εγώ πήρα καινούργιο τηλέφωνο και δεν έχει το προβλημα αυτό.

Απ' ότι φαίνεται δεν είναι θέμα software όπως αρχικά θεωρήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι. Με το πλαϊνό κουμπί ρυθμίζαμε την ένταση του ήχου κλήσης, αλλά τώρα ρυθμίζει την ένταση πολυμέσων. Για να χαμηλώσεις την ένταση του εισερχομένου ήχου, πρέπει πλέον να μπεις στο μενού των ήχων. Πως μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό, και να αυξομειώνουμε τον ήχο κλήσης από το κουμπί πλαγίως?? Επίσης και εγώ επιβαιβεώνω για την μπαταρία, ότι φαίνεται καλύτερη, αν και δεν έχω τρελή χρήση, αλλά δυο μέρες πλέον με βγάζει άνετα, ενώ πριν με το ζόρι έφτανα την 1 1/² μέρα...
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν πρόβλημα με τη μνήμη του τηλεφώνου να το πάνε στο service γίνεται άμεση αντικατάσταση. Εγώ πήρα καινούργιο τηλέφωνο και δεν έχει το προβλημα αυτό.

Απ' ότι φαίνεται δεν είναι θέμα software όπως αρχικά θεωρήθηκε.

 

Διάβασα από έναν τύπο, αφού ρούταρε το κινητό, ότι πείραξε τον κώδικα και απενεργοποίησε την κρυπτογράφηση στη ROM, το πρόβλημα λύθηκε. Μάλιστα ανήρτησε και τον τρόπο που το έκανε στο bug report forum της google. Οπότε δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι ζήτημα hardware. Το θέμα είναι αν η google είναι διατεθειμένη να το λύσει...

Edited by cleancut
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με την pie μάλλον έχω και γω πρόβλημα με τους πυρήνες και η μπαταρία δεν πάει και τόσο καλά. Έχει αναφερθεί και προηγουμένως και δε θυμάμαι ποια είναι η εφαρμογή για να μετρήσω τους πυρήνες;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με την pie μάλλον έχω και γω πρόβλημα με τους πυρήνες και η μπαταρία δεν πάει και τόσο καλά. Έχει αναφερθεί και προηγουμένως και δε θυμάμαι ποια είναι η εφαρμογή για να μετρήσω τους πυρήνες;

 

CPU-7, AIDA64 ή Inware...

Link to comment
Share on other sites

CPU-7, AIDA64 ή Inware...

 

Ευχαριστώ πολύ. Η AIDA 64 κλείνει και δε δουλεύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι τέσσερις πρώτοι πυρήνες δουλεύουν από τα 902-1843 mhz και οι άλλοι τέσσερις σταθερά στα 1113. Επίσης η ram είναι γύρω στο 70%, όπως ήταν στην 8. Είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές; Υπ όψιν ότι πήρα την 9.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Η AIDA 64 κλείνει και δε δουλεύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι τέσσερις πρώτοι πυρήνες δουλεύουν από τα 902-1843 mhz και οι άλλοι τέσσερις σταθερά στα 1113. Επίσης η ram είναι γύρω στο 70%, όπως ήταν στην 8. Είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές; Υπ όψιν ότι πήρα την 9.

 

Κομπλέ είσαι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είστε σίγουροι για τη μπαταρία....εμένα μου φαίνεται χειρότερη....μήπως κάνω κάτι εγώ λάθος??????

 

Και γω αυτο νομιζω,αν και ειναι λιγο νωρις ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Κσλησπερα!

 

Εχει αναφερθει κατι αποτρεπτικο για καποιο χρωμα; Π.χ να σημαδευεται ή να χαλαει πιο ευκολα καποιο; Το σκεφτομαι για δωρο στο ετερον ημισυ και ειμαι αναμεσα σε ροζ χρυσο και χρυσο..

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Με Oreo

Read 212.37 MB/s - Write 111.61 MB/s

 

Με Pie

Read 275.41 MB/s - Write 204.90

 

Και η μπαταρία έχει βελτιωθεί αισθητά.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση από άγνωστες πηγές που είναι, ξέρει κανείς;

Μόλις πας να κάνεις οποιαδήποτε εγκατάσταση, θα σε πάει αυτόματα στην ρύθμιση αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που έγινε η αναβάθμιση, δεν μπορώ να δω σωστά το φόρουμ εδω μέσα!

Πάντα σε όλα μου τα τηλ το ειχα ρυθμιζόμενο (το φόρουμ) να φαίνεται στην desktop μορφή! Τωρα οταν το βάζω εκεί μου τα δείχνει όλα κορακίστικα και με χαλασμένα τα χρώματα στις παραθέσεις.

Η κεντρική σελίδα είναι εντάξει αλλά οταν μπαίνεις μέσα σε οποιοδήποτε θέμα είναι όλα χάλια. Το ανέφερα και στην διαχείριση εδω και ακόμα απάντηση δεν πήρα. Το έχει κάνει σε κάποιον απο εσάς ;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που έγινε η αναβάθμιση, δεν μπορώ να δω σωστά το φόρουμ εδω μέσα!

Πάντα σε όλα μου τα τηλ το ειχα ρυθμιζόμενο (το φόρουμ) να φαίνεται στην desktop μορφή! Τωρα οταν το βάζω εκεί μου τα δείχνει όλα κορακίστικα και με χαλασμένα τα χρώματα στις παραθέσεις.

Η κεντρική σελίδα είναι εντάξει αλλά οταν μπαίνεις μέσα σε οποιοδήποτε θέμα είναι όλα χάλια. Το ανέφερα και στην διαχείριση εδω και ακόμα απάντηση δεν πήρα. Το έχει κάνει σε κάποιον απο εσάς ;

 

Τώρα που το λες, παρατήρησα ότι και σε μένα δεν βγάζει το κουμπί μη αναγνωσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...