Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά κάτοχος εδώ και μια βδομάδα έχω το 64 με fpc sensor απλά εδώ και 3 μέρες παρατηρώ ότι όταν το ξεκλείδωνω με δακτυλικό αργεί κανα μισό με ένα δεύτερο σε σχέση με όταν το πήρα που ταν αστραπιαία η ενεργοποίηση. Τι μπορεί να φταίει?
Ξέρω γω.. το bug ίσως???

 

Πάντως νομίζω ότι σε σχέση με την Miui στο καθαρό android οι σενσορες δακτυλικων της xiaomi είναι πιο αργοί...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Παιδιά, ποια θήκη και tempered glass θα προτείνατε για το Xiaomi Mi A2 από ελληνικό μαγαζί;
Βασικά ο,τι πάρεις σε Mofi είναι εγγύηση...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φορτιστή quick charge της xiaomi που μπορώ να βρω?
Από Ελλάδα λίγο δύσκολο... Aliexpress μόνο

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα παραλάβω αύριο από Αμαζον κάτι είδα για ενα bug τι πρέπει να προσέξω ακριβώς;
Αν δεν κάνω λάθος μετά το τελευταίο update έχει διορθωθεί το bug με τους κολλημένους πυρήνες...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μετά το τελευταίο update έχει διορθωθεί το bug με τους κολλημένους πυρήνες...

 

Μετά απο το 2ο update Σεπτεμβρίου μειώθηκε πάρα πολύ η συχνότητα του bug αλλά δεν εξαφανίστηκε.

Κάθε 2-3 μέρες παθαίνει κρίση και γκαζώνει και το αντιλαμβάνεσαι απο την κατανάλωση της μπαταρίας.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Καλα αμα μου σπάσει τα νεύρα θα φύγει πίσω δεν υπάρχει περίπτωση. Από 5τ θα κάνω τη μετάβαση προσωρινά μάλλον μέχρι 6τ ή νοτε 9.

Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

O fpc είναι αυτός με το bug παίδες; θα το ανακάλυψω με το cpu z φαντάζομαι;
Το Fpc δεν έχει bug και εγώ αυτό έχω, αλλά δεν μου το κάνει το bug...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το Fpc δεν έχει bug και εγώ αυτό έχω, αλλά δεν μου το κάνει το bug...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαστε σίγουροι; πάντως ούτε εγώ είδα κάτι έβαλα το cpu spy να το παρακολουθήσω.

Εγω έρχομαι απο 5τ εντάξει το 5τ είναι πιο ακαριαιο στο άνοιγμα εφαρμογών αλλα το μι α2 είναι πολύ smooth.

Πρώτες εντυπώσεις θετικές για 200 ευρώ αγοράζεις πολύ καλή συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς έχει μόνο standard ήχους στις ειδοποίησεις και μυνηματα;

Επίσης αυτό που ξυπνάει την οθόνη όταν έρχεται ειδοποίηση το χω ανοικτό αλλα δε δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

marios_ch από ποιο αμαζον το πήρες και πόσο? μπορείς να βάλεις λινκ? σε πόσες μέρες έφτασε?
Απο το γερμανικό εδώ είναι το λινκ έπεσε και 10 ευρώ ήδη εγώ το πήρα 200

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07FMPVBR8/ref=oh_aui_i_d_rec_o0_img?ie=UTF8&psc=1

Αν βάλεις το γρήγορο το πολύ σε 2 μέρες έρχεται.

 

ΥΓ

Οποίος θέλει να δει φωτο ανεβάζω στο θέμα με τις σύγκρισεις καμερών δείγματα.

Edited by marios_ch
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μιας και σκέφτομαι την αγορά του ήθελα να κάνω σε όσους το έχουν 2-3 ερωτήσεις σχετικά με την κάμερα....

 

1. ο δεύτερος φακός ο 20άρης δουλεύει ΜΟΝΟ στο portrait mode και στο manual mode εκεί που σου λέει ποιον φακό θέλεις να χρησιμοποιήσεις ή δουλεύει και στο auto mode αν είναι π.χ. βράδυ ;;

2. τι ακριβός είναι το short video, έχει να κάνει με τον δεύτερο φακό ;;

3. το hdr και eis δουλεύουν και στα video και στις photo η το eis μόνο στα video και το hdr μόνο στις photo γιατί κάτι τέτοιο κατάλαβα.... ;;

 

Ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Απο το γερμανικό εδώ είναι το λινκ έπεσε και 10 ευρώ ήδη εγώ το πήρα 200

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07FMPVBR8/ref=oh_aui_i_d_rec_o0_img?ie=UTF8&psc=1

Αν βάλεις το γρήγορο το πολύ σε 2 μέρες έρχεται.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ Στό θέμα επιλογής 32/64/128 storage

Να αποφεύγετε εάν μπορείτε την έκδοση 32GB γιατί ο πραγματικά ελεύθερος χώρος είναι πολύ λίγος.

Εγώ στην έκδοση 128GB με το που άνοιξα την συσκευή είχα ελεύθερα 111GB.

Edited by kontax
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι! Και εμένα στην αρχή μου έκανε εντύπωση η τιμή του και μετά διαπίστωσα ότι ήταν το μοντέλο με τα 32GB. Όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, ο ελεύθερος χώρος που απομένει στο 32GB είναι σχετικά λίγος.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το αναφερα γιατί το θεώρησα δεδομένο ότι θα το δει οποίος ενδιαφέρεται.

Εγω δεν έχω θέμα με το χώρο ποτέ λίγες φωτογραφιες έχω και μουσική αυτά ποτέ δεν θέλω πάνω απο 20 25 gb

Link to comment
Share on other sites

[Mini review] Γεια σας παιδια, νεος κατοχος A2 εδω και 4 μερες, προερχομενος απο Α1! Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, το κινητο τα σπαει για τα λεφτα του, ειναι αρκετα smooth, η οθονη ειναι πολυ ωραια (για μενα - και παντα για τα λεφτα του!), ωραιο design, slim, ωραια αισθηση, καλες αναλογιες γενικα, καμερα πολυ καλη, stock Android, γενικα κορυφη! Η μπαταρια κραταει καθημερινα και σταθερα τουλαχιστον 5.30+ ωρες οθονη σε συνολο περιπου 19 ωρων (πιστευω θα αγγιζει ανετα τις 6 ωρες οθονης σε συνολο πχ 17 ωρων) με μονιμα ανοιχτα wifi & 4g (με 4g ειμαι περιπου κανα 2 ωρες τη μερα μ.ο. οταν ειμαι εξω) και με brightness μισες ωρες max μισες ωρες γυρω στο 60%. Εχω γυρω στις 100 εφαρμογες (απο την αρχη). Χρηση κυριως fb, insta, messenger, youtube, fb videos, browsing, spotify κτλ. Γενικα κορυφαια μπαταρια, απορω γιατι το κραζουν καποιοι (και σε reviews κτλ), οταν το Α1 δεν ειχε φτασει ποτε τετοια διαρκεια! Ποσο πιο πολυ να ζητησει ο μεσος χρηστης μεσα σε μια μερα? Ετσι κι αλλιως 2η ολοκληρη μερα ελαχιστα κινητα κρατανε πιστευω... ΜΟΝΟ προβλημα ως τωρα το γνωστο, που ειχε και το Α1 μου: αισθητηρας εγγυτητας! Πολυ συχνα στις κλησεις αναβει η οθονη και παταει φακο, bt, αναβει-σβηνει wifi κτλ κτλ... Αραγε θα διορθωθει ποτε??? Σαν λυση το μονο που σκεφτομαι ειναι να εχεις το νου σου αν ανοιξει η οθονη οταν μιλας να πατησεις το power button για να σβησει. (Σορρυ για το μεγαλο post!)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω και κάτι άλλο; Σε κάποια σημεία στις ρυθμίσεις>δίκτυο και κινητό>δίκτυα κινητής τηλεφωνία όπως στις κάρτες sim (έχω wind & cosmote) τα γράμματα, πως να το περιγράψω, μοιάζουν με αγγλοκινέζικα, κάτι μεταξύ αγγλικά και κινέζικα ιερογλυφικά. Μάλιστα ενώ τη πρώτη/κύρια κάρτα την έχει με το όνομα της wind, τη δεύτερη την ονομάζει απλώς CARD 2. Διαβάζονται βέβαια με κάποια προσπάθεια, αλλά δεν είναι καθαρά αγγλογραμμένα. Επίσης στις γλώσσες και εισαγωγή έχει τα ελληνικά και στα αγγλικά γράφει [enflish one] αλλά γραμμένα κάπως περίεργα. Το έχει δει και κάποιος άλλος αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχεις φιλε, έμενα δεν λέει τίποτα τέτοιο.
Έλα ντε, ούτε εμένα...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα από εμένα...θα ήθελα τη συμβουλή σας και τις γνώμες σας..ειμαι κάτοχος nokia 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό...σκέφτομαι να κάνω ανταλλαγή με το mia2 βασικά επειδή είναι δικαρτο και βαριέμαι να κουβαλάω δύο κινητά.....τι λέτε??ακούω γνώμες.....
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μετά το τελευταίο update έχει διορθωθεί το bug με τους κολλημένους πυρήνες...

 

Μετά απο το 2ο update Σεπτεμβρίου μειώθηκε πάρα πολύ η συχνότητα του bug αλλά δεν εξαφανίστηκε.

Κάθε 2-3 μέρες παθαίνει κρίση και γκαζώνει και το αντιλαμβάνεσαι απο την κατανάλωση της μπαταρίας.

 

 

καλημερα παιδια

 

Δεν ειμαι μαρτυρας τις προηγουμενης καταστασης (μονιμα max cpu load) και πηρα το κινητο τις τελευταιες μερες.

Εχω το goodix στο finger sensor απο το μενου *#*#6484#*#* :!:

 

Και παρατηρω αν οχι επιβεβαιωνω τον φιλο παραπανω (με cpuz ή aida64 app) οτι οι 4 δικοι μου πυρηνες παιζουν με minimum 633 mhz (απο 1843) και οι αλλοι 4 ειναι κολλημενοι στο 1113mhz (απο 2208) το οποιο μεταφραζεται σε cpu load περιπου 40%!!!!! :( σε υποτιθεται idle κατασταση...

 

Σας συμβαινει κατι αντιστοιχο??

Edited by Dejan457
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...