Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σου προσθέσω ότι αυτό συμβαίνει όταν είναι ανοιχτό το bluetooth. Μετά από ψάξιμο κατάλαβα γιατί συμβαίνει αυτό και τι βρήκα τυχαία. Όσον αφορά τις αποσυνδέσεις και σε μένα συμβαίνουν

 

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

όντως έκλεισα το bluetooth και όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

..Καλησπέρα. Υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με το Update σε Android 10?
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

..Καλησπέρα. Υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με το Update σε Android 10?

 

Κάποια sites αναφέρουν για Νοέμβριο με Δεκέμβριο. Εγώ πιστεύω από το νέο έτος...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μη παρατήσουν το κινητό όπως στις ενημερώσεις ασφαλείας. Ειδικά το θέμα ram πάει χαμένο για χαμένο

 

Υπάρχουν και άλλοι χρήστες που έχουν αναφέρει το θέμα RAM. Εγώ ρε παιδιά έχω το 3/32 μοντέλο και έχει τύχει, σοβαρά, να έχω και 20 εφαρμογές ανοιχτές και να μη κολλάει.

Βασικά δε μου έχει κολλήσει ποτέ...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει θέμα με κόλλημα αλλά με ανανέωση της εφαρμογής κάθε φορά που αλλάζεις από app σε app. Δλδ βλέπεις βίντεο στο tube αν αλλάξεις και γυρίσεις το χάνει σε βάζει κεντρική
Link to comment
Share on other sites

Ως αναφορά τις αποσυνδέσεις wifi αλλά και τις επιδόσεις γενικότερα, κάνουμε τα εξής:

Πάμε στα settings / battery και απενεργοποιούμε το adaptive battery. Στη συνέχεια, στην ίδια καρτέλα του battery, πατάμε τις τρεις κατακόρυφες τελείες πάνω δεξιά και πατάμε battery usage, στην νέα αυτή καρτέλα πατάμε και πάλι τις τρεις επάνω δεξιά τελείες και πατάμε: Show full device usage.

Στο κάτω μέρος αυτής της σελίδας έχει τις επιλογές screen & Bluetooth.

Ανοίγουμε την κάθε μια και στην επιλογή ''battery optimization'' απενεργοποιούμε σε όλες τις εφαρμογές το ''optimize.

Δηλαδή όλες οι εφαρμογές να γίνουν ''don't optimize'' (κάποιες δεν μας δίνουν επιλογή και τις αφήνουμε ως έχουν).

Ολα τα προβλήματα ή τουλάχιστον το 80% από αυτά, προέρχεται από την διαχείριση της ενέργειας στην προσπάθεια του κατασκευαστή να κρατάει περισσότερο η μπαταρία. Είναι όμως προτιμότερο να χάσεις ενα 10-15% περισσότερη μπαταρία χάριν της σταθερότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ως αναφορά τις αποσυνδέσεις wifi αλλά και τις επιδόσεις γενικότερα, κάνουμε τα εξής:

Πάμε στα settings / battery και απενεργοποιούμε το adaptive battery. Στη συνέχεια, στην ίδια καρτέλα του battery, πατάμε τις τρεις κατακόρυφες τελείες πάνω δεξιά και πατάμε battery usage, στην νέα αυτή καρτέλα πατάμε και πάλι τις τρεις επάνω δεξιά τελείες και πατάμε: Show full device usage.

Στο κάτω μέρος αυτής της σελίδας έχει τις επιλογές screen & Bluetooth.

Ανοίγουμε την κάθε μια και στην επιλογή ''battery optimization'' απενεργοποιούμε σε όλες τις εφαρμογές το ''optimize.

Δηλαδή όλες οι εφαρμογές να γίνουν ''don't optimize'' (κάποιες δεν μας δίνουν επιλογή και τις αφήνουμε ως έχουν).

Ολα τα προβλήματα ή τουλάχιστον το 80% από αυτά, προέρχεται από την διαχείριση της ενέργειας στην προσπάθεια του κατασκευαστή να κρατάει περισσότερο η μπαταρία. Είναι όμως προτιμότερο να χάσεις ενα 10-15% περισσότερη μπαταρία χάριν της σταθερότητας.

 

Εγώ πιστεύω πως, για τη ώρα, η καλύτερη λύση είναι να περιμένουμε την αναβάθμιση σε Android 10 και μετά wipe data και ξανά στήσιμο του κινητού. Εγώ πάντως μάλλον αυτό θα κάνω...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Με το θεμα που εχει το κινητο και κατα καιρους δεν βλεπει την sd card τι κανουμε;

Μου εχει τυχει να μη τη βλεπει ακομα και 3 φορες μεσα στην ιδια μερα κι αλλες φορες να δουλευει κανονικα για πανω απο 10 μερες.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το θεμα που εχει το κινητο και κατα καιρους δεν βλεπει την sd card τι κανουμε;

Μου εχει τυχει να μη τη βλεπει ακομα και 3 φορες μεσα στην ιδια μερα κι αλλες φορες να δουλευει κανονικα για πανω απο 10 μερες.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τίποτα.

τι εννοείς δεν την βλέπει; εμενα χτύπαγε αποσυνδέσεις στην κάρτα στο άκυρο.

Λύση δεν βρηκα όπως και κανείς άλλος και απλά σταμάτησα να χρησιμοποιώ SD Cards γενικότερα (και δεν ειχα καρτα του 5€ ποτέ, samsung evo, kingston κλπ) ειχα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

έχει καποιο θεμα το κινητο μας με την wind?:p:p με το που ανοιγω πλέον το mywind μου βγαζει "method not allowed" :wacko::wacko: ξέρει καποιος τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχει βάλει κάποιος δοκιμασμένη έκδοση για Gcam στο συγκεκριμένο τηλέφωνο, εχω το 4/64
Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχει βάλει κάποιος δοκιμασμένη έκδοση για Gcam στο συγκεκριμένο τηλέφωνο, εχω το 4/64

Από δείγματα που είδα δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο και έτσι όσο το είχα στα χέρια μου δεν το πείραξα. Η δική του εφαρμογή έτσι κι αλλιώς έχει ρυθμισεις για κοντραστ, χρωματικό κορεσμό και οξύτητα. Το καλύτερο αποτέλεσμα το πήρα με κοντράστ -1 το χρώμα όπως είναι στο νορμάλ, οξύτητα τέρμα κάτω ώστε να εξαφανιστεί το halos και είσαι κομπλέ.

Τώρα έχω στα χέρια μου το NOTE 8 Pro το οποίο αν και ακριβότερο δεν έχει καμία ρύθμιση στις παραμέτρους της εικόνας... Το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό με υπερβολική οξύτητα που δεν ρυθμίζεται. Οπότε εδώ το πάλεψα και πέρασα την gcam αναγκαστικά παίρνοντας καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Από δείγματα που είδα δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο και έτσι όσο το είχα στα χέρια μου δεν το πείραξα. Η δική του εφαρμογή έτσι κι αλλιώς έχει ρυθμισεις για κοντραστ, χρωματικό κορεσμό και οξύτητα. Το καλύτερο αποτέλεσμα το πήρα με κοντράστ -1 το χρώμα όπως είναι στο νορμάλ, οξύτητα τέρμα κάτω ώστε να εξαφανιστεί το halos και είσαι κομπλέ.

Τώρα έχω στα χέρια μου το NOTE 8 Pro το οποίο αν και ακριβότερο δεν έχει καμία ρύθμιση στις παραμέτρους της εικόνας... Το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό με υπερβολική οξύτητα που δεν ρυθμίζεται. Οπότε εδώ το πάλεψα και πέρασα την gcam αναγκαστικά παίρνοντας καλό αποτέλεσμα.

 

Ευχαριστώ , άλλωστε τη κάμερα τη χρησιμοποιώ για περιορισμένες λήψεις , αλλά διαβάζω οτι όλοι βάζουν gcam και ηθελα να δω εάν βλέπεις κάποια βελτίωση στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια διαφάνεια για την οθόνη; Έχω δοκιμάσει tempered glass αλλά αφήνει κενά γύρω-γύρω οπότε και ραγίζει εύκολα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παρατήρησα το εξής περίεργο. Από τότε που έγινε διαθέσιμο το σκούρο θέμα, το κινητό, και οποίες εφαρμογές το υποστηρίζουν, το έχω στο σκούρο θέμα. Viber, play store, Yahoo mail κλπ. Ξαφνικά, πρίν από 3-4 μέρες μου τη βαρεσε να το γυρίσω στο ανοιχτό θέμα (βασικά το έβαλα στο αυτόματο και έβαλα ανοιχτό wallpaper). Από τότε λοιπόν παρατήρησα καλύτερη μπαταρία!!!

Ξέρω ότι αυτό με τις LCD δεν ισχύει, έχουν την ίδια κατανάλωση ανεξαρτήτως χρώματος οθόνης, σε αντίθεση με τις AMOLED, αλλά είναι γεγονός...! :confused::confused:

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παρατήρησα το εξής περίεργο. Από τότε που έγινε διαθέσιμο το σκούρο θέμα, το κινητό, και οποίες εφαρμογές το υποστηρίζουν, το έχω στο σκούρο θέμα. Viber, play store, Yahoo mail κλπ. Ξαφνικά, πρίν από 3-4 μέρες μου τη βαρεσε να το γυρίσω στο ανοιχτό θέμα (βασικά το έβαλα στο αυτόματο και έβαλα ανοιχτό wallpaper). Από τότε λοιπόν παρατήρησα καλύτερη μπαταρία!!!

Ξέρω ότι αυτό με τις LCD δεν ισχύει, έχουν την ίδια κατανάλωση ανεξαρτήτως χρώματος οθόνης, σε αντίθεση με τις AMOLED, αλλά είναι γεγονός...! :confused::confused:

Παλιά είχα διαβάσει ότι οι LCD έχουν καλύτερη κατανάλωση στο λευκό χρώμα και οι AMOLED στο μαύρο χρώμα. Δηλαδή όπου υπάρχει λευκό φόντο και ανοιχτά χρώματα οι LCD καταναλώνουν λιγότερο αλλά όπου υπάρχει μαύρο τελείως, οι AMOLED τα πάνε πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχα διαβάσει ότι οι LCD έχουν καλύτερη κατανάλωση στο λευκό χρώμα και οι AMOLED στο μαύρο χρώμα. Δηλαδή όπου υπάρχει λευκό φόντο και ανοιχτά χρώματα οι LCD καταναλώνουν λιγότερο αλλά όπου υπάρχει μαύρο τελείως, οι AMOLED τα πάνε πολύ καλύτερα.

 

Προφανώς και ισχύει τελικά αυτό που αναφέρεις για τις LCD! Καλή φάση...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιώς το dark mode είναι καθαρή τρεντιά.. Μόνο στο απόλυτο σκοτάδι έχει μια χρησιμότητα. Σε κανονικό φως τα μαύρα γράμματα σε λευκό φόντο είναι πιο ξεκούραστα. Δεν το λέω εγώ αλλά οι έρευνες.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιώς το dark mode είναι καθαρή τρεντιά.. Μόνο στο απόλυτο σκοτάδι έχει μια χρησιμότητα. Σε κανονικό φως τα μαύρα γράμματα σε λευκό φόντο είναι πιο ξεκούραστα. Δεν το λέω εγώ αλλά οι έρευνες.

 

Ε, εντάξει, είναι και τρεντια αλλά είναι και χρήσιμο σε αυτούς που έχουν κινητό με AMOLED οθόνη. Όσο για τα μαύρα γράμματα σε λευκό φόντο, έχεις δίκιο, είναι πιο ξεκούραστα

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Επειδή το θέμα είναι μεγάλο και δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί παραπάνω. Γνωρίζει κανείς αν ποτέ θα γίνει εφικτό το wi-fi calling σε αυτή τη συσκευή;;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Επειδή το θέμα είναι μεγάλο και δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί παραπάνω. Γνωρίζει κανείς αν ποτέ θα γίνει εφικτό το wi-fi calling σε αυτή τη συσκευή;;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν το βάλουν με την 10αρα αλλιώς δεν το βλέπω.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

αν το βάλουν με την 10αρα αλλιώς δεν το βλέπω.

 

Η οποία, παρεπιπτόντως, πότε θα έρθει;; Τέλη Νοεμβρίου είχαν πει αλλά ακόμα τίποτα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Η οποία, παρεπιπτόντως, πότε θα έρθει;; Τέλη Νοεμβρίου είχαν πει αλλά ακόμα τίποτα...

 

Καλά ας βγει πρώτα και το συζητάμε. Κλασσικά είτε θα αργήσει γιατί δεν ακούγεται τίποτα είτε θα τα πάρουν όλα μαζί (α2,α2 λαιτ,α3)

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...