Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι που είδα σήμερα και κουφάθηκα, γνωστός με ακριβώς το ίδιο τηλέφωνο με ρωτάει πως αλλάζει ήχο κλήσης, πάω στο μενού πατάω για να αλλάξω και αντί να μου βγάλει το παράθυρο που έχει πολλούς ήχους μου έβγαζε ένα menu με 3 επιλογές για ήχο, μια απο viber και άλλες 2 από άλλο πρόγραμμα. Ήμουν με τα ίδια τηλέφωνα δίπλα δίπλα και δεν το πίστευα, τελικά δεν βρήκα λύση, έχει αντιμετωπίσει κανείς ίδιο θέμα? :blink: Edited by Saloufas17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την έκδοση 25.0.220310144 της εφαρμογής Τηλεφώνου, ίσως σε νεότερη έκδοση να έχει αλλάξει κάτι γιατί σε εμένα από όποιο σημείο και αν πατήσω πάνω σε εικονίδιο επαφής μου δείχνει στο τέλος το ιστορικό κλήσεων/μηνυμάτων με τη συγκεκριμένη επαφή..

εχεις κανει την αναβαθμιση σε pie?η εφαρμογη τηλεφωνο ειναι στην 27ΧΧΧΧ πλεον.αλλα η pie φταιει για αυτο που λεω.εσυ εχεις κανει την αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που είδα σήμερα και κουφάθηκα, γνωστός με ακριβώς το ίδιο τηλέφωνο με ρωτάει πως αλλάζει ήχο κλήσης, πάω στο μενού πατάω για να αλλάξω και αντί να μου βγάλει το παράθυρο που έχει πολλούς ήχους μου έβγαζε ένα menu με 3 επιλογές για ήχο, μια απο viber και άλλες 2 από άλλο πρόγραμμα. Ήμουν με τα ίδια τηλέφωνα δίπλα δίπλα και δεν το πίστευα, τελικά δεν βρήκα λύση, έχει αντιμετωπίσει κανείς ίδιο θέμα? :blink:

 

Αν έχεις στη συσκευή άλλο πρόγραμμα για να περνάει ήχους κλπ πχ Zedge, αν πας στις ρυθμίσεις των ήχων και πατήσεις αλλαγή σου εμφανίζει μενου από που θες να "τραβήξει" τον ήχο

Εκεί βέβαια έχει και την επιλογή να κάνεις απομνημόνευση και ακόμα και να έχεις άλλες εφαρμογές για ήχους να σου ανοίγει πχ τους εργοστασιακούς

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στη συσκευή άλλο πρόγραμμα για να περνάει ήχους κλπ πχ Zedge, αν πας στις ρυθμίσεις των ήχων και πατήσεις αλλαγή σου εμφανίζει μενου από που θες να "τραβήξει" τον ήχο

Εκεί βέβαια έχει και την επιλογή να κάνεις απομνημόνευση και ακόμα και να έχεις άλλες εφαρμογές για ήχους να σου ανοίγει πχ τους εργοστασιακούς

 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω όταν το ξανα πάρω στα χέρια μου.

 

Με την μπαταρία δεν βγάζω άκρη πάντως, με ίδια χρήση πάνω κάτω και με ίδια φωτεινότητα στην οθόνη, μια μέρα βγάζει 5 ώρες οθόνη την επόμενη 8. Ότι να ναι. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω όταν το ξανα πάρω στα χέρια μου.

 

Με την μπαταρία δεν βγάζω άκρη πάντως, με ίδια χρήση πάνω κάτω και με ίδια φωτεινότητα στην οθόνη, μια μέρα βγάζει 5 ώρες οθόνη την επόμενη 8. Ότι να ναι. :wacko:

 

Ισχύει. Βέβαια η κατανάλωση δεν είναι ποτέ σταθερή, παίζει ρόλο και η χρήση, το σήμα της συσκευής, η φωτεινότητα κλπ. Βέβαια τα ίδια μου λεει και ο πατέρας μου με το ΜΙ Α2.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω όταν το ξανα πάρω στα χέρια μου.

 

Αυτή η επιλογή δεν υπήρχε στο τηλέφωνο του φίλου σου?6adba73511ab6622a588a6d7e54edacc.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η επιλογή δεν υπήρχε στο τηλέφωνο του φίλου σου?6adba73511ab6622a588a6d7e54edacc.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι φίλε μου δεν την είχε αυτήν την επιλογή, από ρυθμίσεις πατούσες sound/phone ring tone και αντί να βγάλει το παράθυρο όπως το δικό μου κιν με τους ήχους κλήσης έβγαζε ένα μενού που είχε 3ς επιλογές από 2 προγράμματα, το viber και ένα 2ο που δεν θυμάμαι, και δεξιά είχε δίπλα στο κάθε πρόγραμμα 3ς κύκλους να επιλέξεις πιο θες και τίποτε άλλο. Την Τρίτη που θα το ξανα δω θα δώσω screenshot.

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι μήπως δεν είχε κάνει τις τελευταίες ενημερώσεις, κάτι που δεν πρόλαβα να ελέγξω.

Link to comment
Share on other sites

adaptive battery και π@π@ρι@ τελικά όσο κατέβαινε η μπαταρία πριν την pie τόσο κατεβαίνει και τωρα. αντί να επενδύσουν σε μπαταρίες παλεύουν με αλχημείες να μειώσουν την κατανάλωση.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

adaptive battery και π@π@ρι@ τελικά όσο κατέβαινε η μπαταρία πριν την pie τόσο κατεβαίνει και τωρα. αντί να επενδύσουν σε μπαταρίες παλεύουν με αλχημείες να μειώσουν την κατέβαιναν κατανάλωση.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

σαφώς αλλα πλέον και ο 625 δεν ειναι τερας αυτονομίας, έχει και 2 χρονάκια στην πλάτη του, προσωπικά σε σχέση με το πόσο έβγαζε το moto G4 play με τον 410 και 2800 μπαταρία ειναι η μέρα με τη νυχτα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η γυναίκα μου αγόρασε πριν 2 μέρες το XIAOMI M1 A2 (όχι lite) και μου παραπονιέται ότι δεν παίρνει ειδοποιήσεις για gmail/messenger/instagram κτλ.

Συνηθισμένη από το J7 της Samsung που λάμβανες στην επάνω μπάρα, ειδοποιήσεις για ότι ερχόταν στα social/email κτλ...

 

Είναι έτσι; Πρέπει να ενεργοποιήσουμε κάτι;

 

Υπόψιν ότι αν ανοίξει το messanger και το κλείσει, έρχονται ειδοποιήσεις... Αλλά πρέπει να τα ανοίξεις πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η γυναίκα μου αγόρασε πριν 2 μέρες το XIAOMI M1 A2 (όχι lite) και μου παραπονιέται ότι δεν παίρνει ειδοποιήσεις για gmail/messenger/instagram κτλ.

Συνηθισμένη από το J7 της Samsung που λάμβανες στην επάνω μπάρα, ειδοποιήσεις για ότι ερχόταν στα social/email κτλ...

 

Είναι έτσι; Πρέπει να ενεργοποιήσουμε κάτι;

 

Υπόψιν ότι αν ανοίξει το messanger και το κλείσει, έρχονται ειδοποιήσεις... Αλλά πρέπει να τα ανοίξεις πρώτα!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=469697

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οταν παιρνω ενα screeshot ΔΕΝ μου εχει τις επιλογες να κανω edit (να γραψω πανω στην φωτο κλπ!) γιατι διαβασα οτι στην pie υπαρχουν αυτα!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οταν παιρνω ενα screeshot ΔΕΝ μου εχει τις επιλογες να κανω edit (να γραψω πανω στην φωτο κλπ!) γιατι διαβασα οτι στην pie υπαρχουν αυτα!

 

κατέβασε το snapseed, και μετά όταν παίρνεις SS-> επεξεργασία -> snapseed έχεις ενα σκασμό επιλογές στα εργαλεία.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

οκ το ξέρω αλλά γιατί δεν έχει τις επιλογές που υπάρχουν, λέει, στην pie? εσένα υπάρχει η επιλογή να ζωγραφίσεις πάνω στο screenshot? να γράψεις κάτι;

κατέβασε το snapseed, και μετά όταν παίρνεις SS-> επεξεργασία -> snapseed έχεις ενα σκασμό επιλογές στα εργαλεία.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκιμάζω πάλι το snapseed ποια επιλογή στα tools είναι να γράψω κάτι πάνω στην φωτο;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

που καλή εφαρμογή η volume pie για να έχεις την παλιά ρύθμιση του volume slider πριν την pie.να επιλέξετε μόνο μέσα στο μενού την dev επιλογή γιατί η απλή κρασαρει. επίσης σε λίγο καιρό θα δουλεύει και με κλειδωμένη οθόνη. τον ρώτησα τον προγραμματιστή.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και σε προηγούμενα πόστ μου το κάνει εδώ και πολύ καιρό.

Αναγκάστηκα να μετακινήσω την μουσική μου στη μνήμη συσκευής γιατί οταν εκανε eject και μετά την έβλεπε μου άλλαζε ολη τη σειρά προσθήκης.

samsung evo plus 32GB.

 

παιδιά αυτό είναι σοβαρότατο πρόβλημα, έχω μια 128gb samsung μονο και μόνο για να έχω μέσα μουσική και για να κατεβάζω από το spotify. Κάθε βδομάδα το spotify κατεβάζει από την αρχή όλη την μουσική μου. Αυτό συμβαίνει από την αναβάθμιση σε pie και ύστερα. Μάλλον πρεπει να τους κανουμε καποιο feedback για να το διορθώσουν σε επόμενη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

που καλή εφαρμογή η volume pie για να έχεις την παλιά ρύθμιση του volume slider πριν την pie.να επιλέξετε μόνο μέσα στο μενού την dev επιλογή γιατί η απλή κρασαρει. επίσης σε λίγο καιρό θα δουλεύει και με κλειδωμένη οθόνη. τον ρώτησα τον προγραμματιστή.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

γράψε λίγο πως λειτουργεί γιατί χάθηκα με τις επιλογές που έχει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

γράψε λίγο πως λειτουργεί γιατί χάθηκα με τις επιλογές που έχει.
στο accessibility να επιλέξεις το dev preview και δώσε τις 3 άδειες που έχει 5c966fa76211811a3b250fca5c5684da.jpga5181b2ab3f29bd2f97734717f8cde44.jpgb21d40cdbc045c2bfebd2c6a72b78dd6.jpg

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικά θα μου πει κάποιος εάν σε screenshot μπορεί να γράψει, κάνει edit κανείς;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά θα μου πει κάποιος εάν σε screenshot μπορεί να γράψει, κάνει edit κανείς;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Χωρίς εξτρα εφαρμογή, όχι.

Με ποια εφαρμογή ανοίγεις το screen shot?

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τώρα με snapseed.

μα βλέπω βίντεο στο YouTube με τα νέα της pie και εκεί είδα ότι έχει την επιλογή edit και λένε μπορείς πλέον να γράψεις πάνω σε φωτο! τελικά ψέματα λένε;

 

και μιας και απάντησες δοκιμάζω το snapseed που μου πρότεινε συμφορουμιτης αλλά ποια επιλογή από τα tools είναι αυτή που μπορώ να γράψω πάνω σε μια φώτο; γκαβός είμαι και δεν την βλέπω;

Χωρίς εξτρα εφαρμογή, όχι.

Με ποια εφαρμογή ανοίγεις το screen shot?

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

b033c7f93151bce7661e876986d1bdf8.jpg33c8b87d7a30a4c90638c0dd29b9f327.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Λέει Text.

κατι μου λεει πάντως οτι το χιαομι δεν μπορεί να κάνει επεξεργασία εικόνας χωρίς αλλη εφαρμογή, κανένα πιξελακι παίζει να μπορεί να κάνει.

 

με μια γρήγορη αναζήτηση, το androi P χρησιμοποιεί μια εφαρμογή που λέγεται markup, παραδόξως στις δικές μας συσκευές δεν υπάρχει.

 

 

edit2:

το markup ειναι pre-built στα Pixel.

απ οτι βλέπω ομως έχει γίνει πορτ και μπορεις να βρεις το apk στο νετ.

 

edit3:

η DP3 εκδοση του apk παίζει κανονικά στη συσκευή μας, τραβάς το screenshot, επεξεργασία, επιλέγεις το markup και ανοιγει κανονικά να ζωγραφίσεις πάνω του.

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

το text στο snapseed δεν είναι ούτε αυτό που γράφεις χειρόγραφα πάνω σε μια φώτο! ποιο δι@ολο είναι;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και μιας και απάντησες δοκιμάζω το snapseed που μου πρότεινε συμφορουμιτης αλλά ποια επιλογή από τα tools είναι αυτή που μπορώ να γράψω πάνω σε μια φώτο; γκαβός είμαι και δεν την βλέπω;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

b033c7f93151bce7661e876986d1bdf8.jpg33c8b87d7a30a4c90638c0dd29b9f327.jpg

 

Δεν χρησιμοποιώ την εφαρμογή για να σου πω....

Δουλεύω με το PIXLR που έχει πολλές επιλογές και μπορείς να βάλεις κείμενο στην εικόνα (ανάμεσα στα πολλά που μπορείς να κάνεις)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει την αναβαθμιση σε pie?η εφαρμογη τηλεφωνο ειναι στην 27ΧΧΧΧ πλεον.αλλα η pie φταιει για αυτο που λεω.εσυ εχεις κανει την αναβαθμιση?

Εννοείται, πάντα για Pie μιλάμε σύμφωνα με το αρχικό σου ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

κάτσε μιλάμε μπαίνεις στο ιστορικό κλήσεων πατάς που; εάν πατήσω εγώ στο εικονίδιο της επαφής απλά μπαίνει στα στοιχεία της εκεί που παλιά κάτω κάτω ΕΊΧΕ το ιστορικό κλήσεων της συγκεκριμένης επαφής!

εάν πατήσω (πάλι όσο είμαι στο ιστορικό κλήσεων) πάνω στην κλήση (όχι στο εικονίδιο) στο pop up κάτω κάτω λέει λεπτομέρειες κλήσης. αλλά εκεί πλέον δείχνει ΜΌΝΟ λεπτομέρειες της συγκεκριμένης κλήσης!

έχεις βάλει pie;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...