Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάποιος με την αναστολή του wifi έχει βρει τίποτα;

σε ανύποπτο χρόνο κλείνει.

Ολη τη μέρα σήμερα ηταν οκ, εδω και καμια ώρα μπορεί να έχει κλείσει και 10 φορές.

 

Βρήκα μια ρύθμιση εντός του viber για πολιτική αναστολής του wifi και το ρύθμισα στο " να διατηρεί το viber το wifi πάντα ενεργό"

αναμένω να δω διαφορές.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά καμία διαφορά τα ίδια κάνει.

Επίσης κάτι άλλο

 

Στο Facebook messenger όταν ενεργοποιω τις εικόνες συνομιλητών ακόμα κ αν έχω τη συνομιλία ανοιχτή η συσκευή συνεχίζει να χτυπάει με τον κλασσικό ήχο του μεσετζερ κοινώς σα να μην έχω ανοίξει τη συνομιλία

Αν βγάλω τις εικόνες συνομιλητών το πρόβλημα φευγει αλλά δεν είναι λύση

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καμία διαφορά τα ίδια κάνει.

Επίσης κάτι άλλο

 

Στο Facebook messenger όταν ενεργοποιω τις εικόνες συνομιλητών ακόμα κ αν έχω τη συνομιλία ανοιχτή η συσκευή συνεχίζει να χτυπάει με τον κλασσικό ήχο του μεσετζερ κοινώς σα να μην έχω ανοίξει τη συνομιλία

Αν βγάλω τις εικόνες συνομιλητών το πρόβλημα φευγει αλλά δεν είναι λύση

Αυτό πρέπει να είναι bug του messenger γιατί μου το κάνει αυτό μερικές φορές και στο Mi A1

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε πως μπορω να αλλαξω τους ηχους κλησης? εχει προεγκαταστημενους καπου?

 

ρυθμίσεις-> ήχος

και απο εκεί επιλέγεις άλλους.

 

Επίσης απο εκεί αλλάζουν και οι υπόλοιποι ήχοι για τις άλλες ειδοποιήσεις.

 

 

 

για το θέμα του wifi υπάρχει περίπτωση να φταίει ο nova launcher;

τον έχω πάρει αντίγραφο απο την άλλη συσκευή που είχα, βασικά όλη η συσκευή ειναι λήψη απο cloud ώστε να μου επαναφέρει τη συσκευή όπως είχα την προηγούμενη (G4 play)

σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει κάτι με το κλείδωμα συσκευής και τις ρυθμίσεις δικτύου (πχ να βάζει τιποτα ο nova)

 

απο πέμπτη που θα είμαι σπίτι θα δοκιμάσω με τον stock launcher να δω μήπως αλλάξει η συμπεριφορά του.

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,έχω το redmi 5 plus στο οποίο έσπασε το τζάμι , σκέφτομαι να πάρω το mi a2 lite γιατί έχει ίδια μπαταρία και καθαρότερο λογισμικό ,επίσης είναι μικρότερο σε μέγεθος ,θα ήθελα να μου πει κάποιος που αν οι κάμερες του είναι καλύτερες από το redmi 5 plus ,καθως και πως τα πάει σε απόκριση σε σχέση με άλλα pure android κινητά

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή τα έχουν και τα δύο κοντινά μου πρόσωπα, πιστεύω πως βρέχει συνολικά καλύτερες φωτό το 5s, επίσης το Α2 lite είναι σημαντικά μικρότερο, και έχει πιο ελαφριά αίσθηση στο λειτουργικό, και τα δύο είναι κορυφή για την τιμή τους που σε κάνει να απορεις γιατί να δώσεις 500+ για κινητό
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχουν και τα δύο κοντινά μου πρόσωπα, πιστεύω πως βρέχει συνολικά καλύτερες φωτό το 5s, επίσης το Α2 lite είναι σημαντικά μικρότερο, και έχει πιο ελαφριά αίσθηση στο λειτουργικό, και τα δύο είναι κορυφή για την τιμή τους που σε κάνει να απορεις γιατί να δώσεις 500+ για κινητό

καλησπερα και ευχαριστω,επειδη εγραψες οτι ' βρέχει συνολικά καλύτερες φωτό το 5s' και με μπερδεψες μηπως θελεις να πεις οτι το mi a2 lite βγαζει χειροτερες απο τις ηδη κακες του redmi 5 plus?(oxi redmi 5 note)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καμία διαφορά τα ίδια κάνει.

Επίσης κάτι άλλο

 

Στο Facebook messenger όταν ενεργοποιω τις εικόνες συνομιλητών ακόμα κ αν έχω τη συνομιλία ανοιχτή η συσκευή συνεχίζει να χτυπάει με τον κλασσικό ήχο του μεσετζερ κοινώς σα να μην έχω ανοίξει τη συνομιλία

Αν βγάλω τις εικόνες συνομιλητών το πρόβλημα φευγει αλλά δεν είναι λύση

 

δεν έπρεπε να κλεινει ποτε το wifi. κοιτα μηπως έχεις βάλει κατι σε battery saver.

εμενα η κάμερα μου φαινετε τραγικη. Δεν ξερω μηπως φταιει το δικο μου αλλα το νεξους 5 είχε καλυτερη και ήταν ηδη πολύ κακη

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα από Banggood αρχές Σεπτέμβρη.

Αγοράστηκε η έκδοση 4/64 στα 169€.

Είμαι ευχαριστημένος καθώς έχει αυτονομία η μπαταρία του , αναβαθμίζεται λόγω Android One .

Με τη λειτουργία του Wifi δέν έχω παρατηρήσει απενεργοποίηση σε ανύποπτο χρόνο

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

δεν έπρεπε να κλεινει ποτε το wifi. κοιτα μηπως έχεις βάλει κατι σε battery saver.

εμενα η κάμερα μου φαινετε τραγικη. Δεν ξερω μηπως φταιει το δικο μου αλλα το νεξους 5 είχε καλυτερη και ήταν ηδη πολύ κακη

 

Σίγουρα δεν έχω βάλει κάτι τέτοιο.

Φαντάζομαι μήπως παίζει κάποια ασυμβατότητα με το Η108Ν..

Σε άλλη συσκευή με το συγκεκριμένο δεν το έχω δει να γίνεται και δυστυχώς δεν εχω άλλη συσκευή να δοκιμάσω ούτε και μπορώ να δανειστω

 

 

ερώτηση όταν μου έρχονται συνομιλίες από οποιαδήποτε εφαρμογή, κατεβάζοντας τη μπάρα ειδοποιήσεων βλέπω τι μου έχουν στείλει αλλά στην εικόνα του συνομιλητή μου υπάρχει ένα βελάκι μπλε

Για ποιον λόγο;

 

Κάποιος που να χρησιμοποιεί το μεσεντζερ να μπορεί να επιβεβαιώσει αυτό που λέω;

Μου φαίνεται τέρμα περίεργο να εμφανίζει και τέτοιο, είναι σαν να μην αντιλαμβάνεται ότι η εφαρμογή είναι ανοιχτή και βλέπω τη συνομιλία, μάλιστα η μπάρα ειδοποιήσεων συνεχίσει να γεμίζει με τα οποιαδήποτε νέα μυνήματα

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα με τον proximy sensor, ενώ είμαι σε κλήση ποτέ πατιεται το ηχείο, ποτέ η σιγαση, ποτέ κλείνει η κλήση, τραγικό και εκνευρίστικο. Υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει ζελατινα/τζαμακι? Για κοιτα μηπως σκεπαζει λιγο ή πολύ τον αισθητηρα.
Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει ζελατινα/τζαμακι? Για κοιτα μηπως σκεπαζει λιγο ή πολύ τον αισθητηρα.

 

έχω βάλει τζαμάκι, παρατήρησα πως ήταν λίγο στραβό πανω στον αισθητήρα, ίσα που το έκλεινε, πολύ λίγο, το τοποθέτησα ευθεία και αναμένω αποτελέσματα, εώς τώρα δεν έχουν επαναληφθεί τα προβλήματα, ελπίζω να έφταιγε αυτό, ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τα περίεργα dropouts στο wifi ηταν τελικά ασυμβατότητα με τη Η108Ν και το 802.11N, το γύρισα σε 802.11G και το "πρόβλημα" εξαφανίστηκε.

Εντωμεταξύ και αλλος μέσα στο σπίτι με honor 9 lite είχε ακριβώς το ίδιο θέμα αλλά δεν είχε αναφέρει κάτι, οπότε σίγουρα βεβαιώθηκα οτι έφταιγε το μόντεμ.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

ψάχνωντας αν υποστηρίζει η συσκευή volte βρήκα απ' το xda ότι πληκτρολογωντας *#*#86583#*#* ενεργοποιείται.τωρα γράφει δίπλα στο σήμα HD 4G και δείχνει να λειτουργεί.έχει εμφανιστεί επισης και μια επιλογή στο menu των δικτύων για on-off του volte.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ψάχνωντας αν υποστηρίζει η συσκευή volte βρήκα απ' το xda ότι πληκτρολογωντας *#*#86583#*#* ενεργοποιείται.τωρα γράφει δίπλα στο σήμα HD 4G και δείχνει να λειτουργεί.έχει εμφανιστεί επισης και μια επιλογή στο menu των δικτύων για on-off του volte.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σε ποιο σημείο στο μενού; οταν πηρα το 64αρι και εβαλα και τα 2 νουμερα με ρώτησε αν θελω να το ενεργοποιήσω αλλα στο μενού δεν το βλέπω πουθενα.

εβαλα τον κωδικο που εγραψες και μου εγραψε οτι το volte απενεργοποιήθηκε, το πάτησε αλλη μια και εγραψε οτι ενεργοποιήθηκε.

Υποψιν εχω 4G Voda, 3G cosmote μήπως δεν το υποστηρίζει η βοντα;

 

Επανερχομαι, πατήσα παλι τον κωδικο για να κανει carrier check disable και μου εμφανισε την επιλογη!

 

HD στο σήμα παντως δεν γράφει καπου, να μην το υποστηρίζει η περιοχη που βρισκομαι; (Λευκάδα)

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, θέλησα να τραβήξω πανόραμα αλλα βλεπω οτι δεν μπορώ να πειράξω την φωτεινότητα με συνέπεια πχ τα συννεφα να τα βγάζει καμμένα για να μπορεί να δειξει σωστά το γρασίδι. Δεν αλλάζει απο κάπου αυτό φαντάζομαι σωστά;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο σημείο στο μενού; οταν πηρα το 64αρι και εβαλα και τα 2 νουμερα με ρώτησε αν θελω να το ενεργοποιήσω αλλα στο μενού δεν το βλέπω πουθενα.

εβαλα τον κωδικο που εγραψες και μου εγραψε οτι το volte απενεργοποιήθηκε, το πάτησε αλλη μια και εγραψε οτι ενεργοποιήθηκε.

Υποψιν εχω 4G Voda, 3G cosmote μήπως δεν το υποστηρίζει η βοντα;

 

Επανερχομαι, πατήσα παλι τον κωδικο για να κανει carrier check disable και μου εμφανισε την επιλογη!

 

HD στο σήμα παντως δεν γράφει καπου, να μην το υποστηρίζει η περιοχη που βρισκομαι; (Λευκάδα)

 

 

 

πρέπει να είσαι με 4g με cosmote και να έχεις ενεργοποιήσει το volte στη γραμμή σου.εννοω να είχες πριν ενεργοποιημένη την υπηρεσία από μέσω κάποιας συμβατής συσκευής αλλιώς δεν δουλεύει.

 

δες εδώ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

Edited by nasos_79
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είσαι με 4g με cosmote και να έχεις ενεργοποιήσει το volte στη γραμμή σου.εννοω να είχες πριν ενεργοποιημένη την υπηρεσία από μέσω κάποιας συμβατής συσκευής αλλιώς δεν δουλεύει.

 

δες εδώ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πριν απο αυτή τη συσκευή ειχα το moto g4 play.

Δεν έχω παει ποτέ σε high-end συσκευή.

Αν στειλω αυτό που λεει κλπ θα ενεργοποιηθεί τίποτα η αδικος κόπος;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πριν απο αυτή τη συσκευή ειχα το moto g4 play.

 

Δεν έχω παει ποτέ σε high-end συσκευή.

 

Αν στειλω αυτό που λεει κλπ θα ενεργοποιηθεί τίποτα η αδικος κόπος;

 

 

 

εάν δεν είναι συμβατή η συσκευή όχι.εγω είχα βάλει την sim σε ένα iPhone και είχα στείλει το sms και έτσι ενεργοποίησα την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι του δε λειτουργεί όταν το κινητό είναι κλειστό;

 

Δοκίμασα να βάλω αφύπνιση, έκλεισα το κινητό και δεν χτύπησε ποτέ.

Σε όλα τα άλλα κινητό Xiaomi που είχα λειτουργούσε κανονικά και με κλειστό κινητό.

 

Καμιά ιδέα;

 

Ότι δοκιμές κι αν έκανα δεν κατάφερα κάτι.

Με κλειστό το κινητό το ξυπνητήρι δεν ενεργοποιείται.

 

Βρήκε κανείς λύση;

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να το αγορασω για Αγγλια (εκει μενω) για την γυναικα μου

εχει καποιος εμπειρια με κινεζομαγαζο που να πηγαινει στην Αγγλια χωρις τελωνειο για το συγκεκριμενο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από banggood με μέθοδο αποστολής priority direct mail,η gearbest με Belgium registered.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μενεις αγγλια και τα εχεις δοκιμασει προσφατα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...